Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gjermanėt dhe shėndrrimi i tyre nė Islam!
ardi_pr
  Postuar nė: 16.01.2007, 12:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Sipas nje studimi te Arkivit Islam te Soesit, gjithnje e me shume gjermane po kalojne ne Islam. Vetem prej Qershori te vitit 2004 e deri ne Qershor 2005, rreth 4,000 mijė gjerman janė shėnderruar nė mysliman, kjo shifėr eshte katėr herė me e madhe se ne te njejten periudhe te vitit paraprak.

Sipas ketij hulumtimi del se te konvertuarit nuk kane pasur ndonje arsye familjare, por thjesht per shkak te bindjes sė tyre

Burimi: gazeta zeri 16.01.2007


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 16.01.2007, 23:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006 Citim (ardi_pr @ 16.01.2007, 12:12)
Sipas nje studimi te Arkivit Islam te Soesit, gjithnje e me shume gjermane po kalojne ne Islam. Vetem prej Qershori te vitit 2004 e deri ne Qershor 2005, rreth 4,000 mijė gjerman janė shėnderruar nė mysliman, kjo shifėr eshte katėr herė me e madhe se ne te njejten periudhe te vitit paraprak.

Sipas ketij hulumtimi del se te konvertuarit nuk kane pasur ndonje arsye familjare, por thjesht per shkak te bindjes sė tyre

Burimi: gazeta zeri 16.01.2007


Argument mė tė mire se ky artikull se Bota e mencur po i kthehet islamit mendoj se ska nevoj!!
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 16.01.2007, 23:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Ketu e keni nje Video ne YouTube, nje gjerman Pierre Vogel nje ish-Kristian i cili ka pranuar fenė islame


Kliko Ketu


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
meshirues
Postuar nė: 16.01.2007, 23:38
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 5285
Bashkangjitur: 16.01.2007SA e shoh un personalisht qenkeni shum i entuzajasmur pasi gjermanet ndrojn relegjionin , sipas jush si e parashikoni boten po te ishin te gjith musliman ?
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 17.01.2007, 00:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Ke shume shembuj, Afganistanin, Pakistanin ,Iranin, Sudanin, Somalilne ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, vobekesi , mjerim, padrejtesi, mbulesa ferexhe dhe dajak ne katrore.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 17.01.2007, 11:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006

Parashikimet per vitin 2046 nė Gjermani shumica e popullit do ti perkas fesė muslimane


Muslims may become majority in Germany by 2046

http://www.islamici ty.com/m/ news_frame. asp?Frame= 1&referenceID= 30050

BERLIN: Muslims may become a majority in Germany by as early as 2046, the Berlin-based BZ quoted on Monday an interior ministry-financed study as saying.

Sparked by the steady influx of Muslim migrants into Germany, Muslims could form the largest share of the German population by 2046, said the study conducted by the Islam-Archive Central Institute located in the western town of Soest.

The Islamic think-tank reported over the weekend that there has been a sharp rise in the number of Germans converting to Islam.

Around 4,000 Germans converted to Islam between July 2004 and June 2005 – four times as many as in the prior year according to the study, details of which are yet to be released. sana----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Argument
Postuar nė: 02.02.2007, 14:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Ēdo ditė mė shumė gjermanė kalojnė nė Islam


Ēdo ditė mė shumė gjermanė kalojnė nė Islam, rrjedh kjo nga studimi i Arkivit Islam tė Soestit, tė cilin tė shtunėn e ka publikuar revista “Der Spiegel” nė faqet e saja elektronike.

“Mes qershorit tė vitit 2004 dhe qershorit tė vitit 2005, rreth 4.000 gjermanė kanė kaluar nė islam, ēka ėshtė katėr herė mė tepėr se periudha e njėjtė e njė viti mė parė”, qėndron nė raportin deri mė tani tė papublikuar tė cilin sipas porosisė sė qeverisė federale e ka kryer Arkivi Islam.

Siē qėndron nė vijim tė rezultateve tė kėrkimit, ėshtė evidente edhe ndryshimi i strukturės tė tė kaluarve nė islam. Derisa para dy viteve numri mė i madh i tė konvertuarve kishte tė bėnte me gjermanet tė cilat ishin nė martesė me partnerin e besimit musliman, nė kohėn e fundit ėshtė i dukshėm numri i madh i atyre tė cilėt kalojnė nė islam pėr shkak tė bindjes.

“Numri mė i madh i tė konvertuarve nė islam, ka kaluar pėr shkak tė dyshimeve nė fenė e deritashme katolike”,

mendon imami i Berlinit Mohamed Herzog. Shkaku tjetėr pėr kthimin mė tė fuqishėm islamit, sipas mendimit tė sociologes Monika Wohrab Sahr, ėshtė edhe nevoja pėr tė ndryshmen.

“Diskutimi i intensifikuar pas 11. shtatorit, islamin e ka bėrė atraktiv pėr shumicėn e atyre tė cilėt dėshirojnė qė tė dallohen prej shumicės sė shoqėrisė.”

Nė Gjermani jetojnė rreth 3 milionė pjesėtar tė besimit islam, shumica prej tė cilėve kanė prejardhje prej Turqisė.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio