Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mbi nevojėn e njė projekti politik nė Shqiperi
Ethnic Albanian
  Postuar nė: 18.01.2007, 10:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006Tani qė po shkruaj kėto rreshta kam nė duar librin e Hafiz Ali
Korēės, '7 Ėndrat e Shqipėrisė' ribotimin e tė cilit e bėri tė mundur
miku im Ermal Bega pėrpara disa javėsh nė Tiranė. Javėt e fundit mė
ėshtė dashur tė lexoj shumė shkrime tė Hafizit dhe tė them tė drejtėn
botėkuptimi i tij mbi qytetėrimet (qė ai i ndan nė shpirtėrore dhe
teknike), mbi gjendjen e muslimanėve nė botė dhe nė veēanti tė atyre
tė Indisė, idetė e tij ndaj komunizmit, modernizmit, kolonializmit
dhe rrezikut qė islamit nė Shqipėri i vinte nė vitet 20 nga kėto
rryma mė habisin. Qė nė vitin 1924 nė Zanin e Naltė, Hafiz Ali Korēa
i binte zileve pėr tė ardhmen e islamit nė Shqipėri dhe qė atėherė
parashihte se brezi i ri i shqiptarėve qė po edukohej me mėsime
kundėr fesė
, do tė shkatėrronte njė ditė Kishat dhe Xhamitė. Pasojat
qė e ndoqėn islamin nė vitet qė erdhėn mė pas, dhe mos-dėgjimi qė
shqiptarėt muslimanė i bėn ideve tė Hafiz Aliut e kanė kthyer atė nė
njėfarė Laokonti tė Islamit tonė, i cili paskėsh patur njė vizion qė
koha e tij nuk arriti ta kuptojė dot.

Sot ne shqiptarėve perėndimi po na ndėrton klasėn e re tė komunistėve tė cilėt vetėm sa kanė ndryshuar emrat, por qė si qėllim kanė tė shuajnė identitetin
tonė musliman.

* * *

Kėto 2 javėt e fundit qė i kam kaluar nė Ballkan, kam udhėtuar sa nė
Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni. Kam lėvizur nga Kavaja nė Shkodėr, nga
Shehri (Dibra) e deri nė Shkup, Prizreni dhe Prishtinė. Kudo qė kam
shkuar kam konstatuar vetėm halle dhe mjerim tė muslimanėrisė
shqiptare. Ndėrsa ne nė Shqipėri vuajmė pėr tė patur mė shumė njerėz
qė tė njohin fenė dhe t'ia pėrēojnė moralet e saj popullit, nė
Maqedoni por edhe Kosovė niveli i islamshmėrisė te shqiptarėt ėshtė
shumė mė i lartė. Nė Kosovė por edhe nė Maqedoni shqiptarėt janė
shumė muslimandashės. Respektojnė normat e fesė dhe kanė ndjesi mė tė
pėrparuar islamike sesa ka shqiptari musliman i Shqipėrisė.

Gjithėsesi si nė Shqipėri, ashtu edhe nė Kosovė dhe Maqedoni gjėja qė
tė bie nė sy ėshtė diskriminimi i muslimanit shqiptar nė sferėn
publike dhe primitivizmi i muslimanėrisė shqiptare pėr tu treguar e
aftė pėr tė mbrojtur interesat e saja politikish dhe publikisht.
Ndėrsa ne nė Shqipėri e kemi tė qartė situatėn, dhe dihet qė vendi qė
nė vitin 1997 ėshtė pushtuar nė pozitat kyēe nga ortodoksia post-
komuniste dhe tashmė po pėrballet edhe me revanshin e katoliēizmit
,
nė Kosovė dhe Maqedoni ēėshtja qėndron ndryshe. Aty agjenturat qė
kontrollojnė kombin tonė kanė sjellė nė pushtet njerėzit mė tė prapė
qė mund tė prodhojė kombi ynė
. Nė Maqedoni psh. ėshtė e pakuptueshme
sesi njė popull musliman siē janė shqiptarėt aty, tė qeveriset nga
njė bandė vagabondėsh siē ėshtė PDSH-ja e shėmtirės Arbėr Xhaferri
dhe rrugaēit Menduh Thaēi
. Por edhe nė Kosovė ndodh e njėjta gjė.
Ndėrkombėtarėt kanė trampolizuar nė politikėn kosovare disa ish-
boksiere dhe roje, apo nė rastin mė tė mirė ndonjė pijanec nga
Parisi
, tė cilėt i kanė fuqizuar me para dhe ndėrtuar partitė
politike ndaj tė cilėve kosovarėt hedhin votėn e tyre dhe marrin
fetvatė.

Por ndėrsa nė Kosovė dhe Maqedoni shqiptarėt muslimanė janė mė tė
fuqishėm ekonomikisht, nga ana e traditės por edhe e fesė, nė
Shqipėri situata ėshtė jashtėzakonisht alarmante dhe e mjeruar. Siē
edhe studimi i FONDACIONI SHQIPTAR PĖR ZGJIDHJEN E KONFLIKTEVE DHE
PAJTIMIN E MOSMARRĖVESHJEVE (FZKPM) tregoi nė raportin e tij gjatė
vitit tė kaluar, muslimanėt nė Shqipėri janė pjesa mė e diskriminuar
e tė gjithė komuniteteve qė jetojnė nė vend
. Raporti vinte nė pah se
varfėria e muslimanėve vinte ngaqė ata nė tė kaluarėn kanė qenė
pronar tokash. Kėto toka dhe prona nė shumicėn e rasteve i kanė patur
nė fshatra, dhe gjatė kohės sė tranzicionit ato nuk iu janė kthyer.
Pėr mė tepėr muslimanėt shqiptarė shquhen pėr nivel mjaft tė ulėt
shkollimi nė krahasim me komunitetet e tjera, gje qe ka ardhur si
pasojė e natyrės selektive pro-ortodokse tė edukimit nė kohėn e
regjimit komunist. Raporti theksonte se nė Shqipėri klasa mė e pasur
dhe me mė pushtet e shoqėrisė ishin ortodoksėt dhe protestantėt (pėr
protestantėt flitet pėr njė minoritet njerėzish tė punėsuar nėpėr
ambasada apo kompani perėndimore) tė cilėt zotėrojne biznese dhe
poste me rėndėsi.

* * *

Konfliktet mė tė fundme qė po ndodhin nė Shqipėri nė lidhje me fenė,
ku muslimanėt po diskriminohen sa nė arsim, nė punėsim, nė pasuri, nė
media por siē edhe sundimi socialist tregoi; ata po diskriminohen
edhe nė politikė dhe pėrfaqėsim;
e vė ēėshtjen e tė ardhmes sė
islamit dhe muslimanėve nė Shqipėri pėrpara njė dileme tė madhe. Si
do tė mbijetojė islami dhe a do tė ruajnė muslimanėt shqiptarė pozita
tė barabarta me tė tjerėt nė shoqėri? Dėbimi i djemve me mjekra dhe
vajzave me shami / apo mospranimi pėr tė lektuar nėpėr universitete i
njerėzve me bindje islame, tregon njė tendencė e cila kėrkon tė lėjė
muslimanėt e pashkolluar dhe jashtė shoqėrisė.

Pas vitin 1997 dhe mė tepėr pas vitit 2001 islami dhe pėrkatėsia e
muslimanėve shqiptarė po vihet gjithnjė e mė tepėr pėrpara gjyqit. Qė
nga sulmet kundėr Konferencės Islamike e deri te refuzimi qė
sundimtarėt e pikave strategjike (mediave, politikės, arsimit) tė
shoqėrisė sonė po i bėjnė identitetit tonė islam, janė disa nga
faktorėt qė rrezikojnė tė zhdukin tė ardhmen e muslimanizmit nė
Shqipėri. Ky fakt ėshtė njė nga arsyet kryesore pse shqiptarėt sot
prodhojnė larva si Skėnder Shkupi tė cilėt sulmojnė dhunshėm
identitetin tonė islamik; muslimanėt janė tė dobėt dhe tė paaftė pėr
tė rezistuar nė shoqėrinė tonė.

Si pasojė e pėrjashtimit tė islamit nga identiteti ynė kombėtar dhe
shoqėror, sundimtarėt e krishterė dhe filokrishterė tė Shqipėrisė
kanė arritur tė provincializojnė islamin nė Republikėn e Shqipėrisė.
Sot mua mė duhet tė pranoj me dhimbje se erė islami nė Shqipėri
dikush mund tė ndjejė vetėm kur shkon nėpėr mėhallat muslimane tė
Shkodrės apo Kavajės, Shijakut, Peshkopisė dhe Elbasanit. Pse nė
Tiranė muslimanėt shqiptarė pėrveē relikes sė Mesxhidit tė Ethem
Beut, ritualit tė Bajramit, ndėrtesės sė KMSH-sė dhe zhargonit
islamik tė underdog-ėve nėpėr kafenetė e Tiranės; nė sferėn publike,
mediatike, sociale, kulturore dhe politike Islami ėshtė njė armik
publik i Tiranės; i cili lidhet sa me terrorizmin, Arabinė, xhihadin
dhe Bin Ladinin. Ardhacakėt qė kanė pushtuar Tiranėn dhe
institucionet e saja sot, por edhe e ashtuquajtura shoqėri civile,
nuk janė gjė tjetėr por vetėm se klientė dhe shėrbėtorė tė ambasadave
dhe interesave perėndimore nė Shqipėri,
tė cilat Islamin e kanė shumė
zėt dhe duan ta zhdukin. Varfėria ekonomike dhe mungesa e njė qėndre
sociale pėr islamin nė Shqipėri po e kthejnė fenė tonė nė njė
institucion provincial tė shoqėrisė.

* * *

Siē tė gjithė po vėmė re nė zhvillimet e mėfundme politike nė
Shqipėri, sot nuk ka asnjė grup nė shoqėrinė tonė qė tė mos ketė
lobingun dhe pėrfaqėsimin e tij nė politikė. Minoriteti ynė vllaho –
grek sot posedon 2 parti tė fuqishme. Partinė e tė Drejtave tė
Njeriut (ish-Omonia) dhe Partinė Socialiste. Ndėrsa katolikėt po
trampolizohen nė mėnyrė vulgare me Partinė Demokristiane nga malet e
tyre, drejt metropolit tė Tiranės. Nėpėrmjet gangut tė Jozefina
Topallit dhe kuislingizmit tė Berishės ata kanė arritur tė marrin nėn
kontroll edhe vetė PD-nė e cila pėr fatin tonė tė keq[/
B], vazhdon tė
shihet nga disa muslimanė naivė – ende – si partia jonė. Revanshi i
katoliēizmit po ndjehet fuqishėm sot jo vetėm nė Shkodėr ku katolikėt
kanė njė mori institucionesh, gazetash, revistash dhe mediash, por
edhe nė bastjonet historike tė katoliēizmit nė Shqipėri. E kam fjalėn
pėr Mirditėn; ku psh. nėse dikush kalon nė Fushė Arėz apo Rrėshen
sot, pėrveē Kishave tė ndėrtuara nga Vatikani, nė qendėr tė qytezave
sheh sesi valėviten bajrakėt e Partisė Demokristiane; e cila edhe pse
ėshtė ndėrtuar nga njė stan injorantėsh dhe njerėzish qė kanė zbuluar
fushat nė kėto 10 vitet e fundit, me paranė e Vatikanit po arrin tė
pushtojnė pėrfaqėsim publik dhe biles bėjnė edhe naze politike.

Edhe pse disa muslimanė kanė ende mendime pozitive pėr PD-nė dhe unė
shpesh konstatoj me dhimbje qė votat por edhe komisionet elektorale
kėsaj partie ne shumė raste i jepen nga djem dhe gra me `5 vakte',
biles kėto kohėt e fundit po mėsoj qė asaj po i bashkangjiten edhe
disa teologė tanėt tė edukuar nė botėn arabe, lėvizjet politike tė PD-
sė nė vitet e fundit dhe nė veēanti mbėshtetja totale e saj ndaj
katolikėve nė Shkodėr dhe mbarė vendin e kanė kthyer kėtė parti nė
njė shtyllė tė fuqishme tė katoliēizimit kulturor nė vendin tonė.
Elementi musliman qė ndėrtoi kėtė Parti nė vitet 90 sot, dhe qė
shpesh i shėrben asaj falė memorisė sė para 96-ės, sot ėshtė i
pėrjashtuar nga pėrfaqėsimi politik nė tė. Rasti mė i fundėm kur
struktura tė larta tė PD-sė ndihmuan nė goditjen e muftiut tė
Shkodrės – sipas udhėzimit tė ambasadave – dhe fjalimet servile tė
pushtetarėve tė saj ndaj katoliēizmit, tė paktėn nė Shkodėr ia kanė
mbushur mendjen muslimanėve shkodranė por edhe shumė tė tjerėve, se
kjo parti nuk ėshtė mė partia qė mbron interesat tona.

Duke qenė se sot pas 16 vitesh demokraci nė Shqipėri, shqiptarėt
muslimanė janė lėnė pa njė parti pėrfaqėsuese tė interesave tė tyre,
dhe politika po kthehet gjithnjė e mė armiqėsore ndaj identitetit
tonė musliman... siē e shohim me gjeneratėn armiqėsore tė listės alb-
shkenca... apo me legenat e Mjaftit dhe pjesė tė tjera tė shoqėrisė
(civile) tė ambasadave ... unė e shoh si tė domosdoshėm ndėrtimin e
njė projekti politik pėr shqiptarėt muslimanė; jo vetėm nė Shqipėri
por edhe nė Kosovė dhe Maqedoni. Ndėrsa grekėt, vllehėt, ortodoksėt
dhe katolikėt etj kanė punuar dhe kanė arritur suksese nė fushėn e
pėrfaqėsimit politik dhe shoqėror, dhe sot me identitetin e tyre nuk
luan dot askush siē luajnė me ne, ne shqiptarėt muslimanė jemi ende
njė mall pa Zot i shoqėrisė sonė. Kur njė musliman arrestohet,
keqtrajtohet, dėbohet nga shkolla, ofendohet etj nė shoqėrinė tonė
nuk ka asnjė pėrfaqėsues tė popullit qė tė cojė zėrin kundėr
padrejtėsisė. Kėtė ne po e shohim pėrditė dhe pėrfaqėsimi mė i madh
qė shqiptarėt muslimanė mund tė kenė ėshtė ai i OJQ-ve.

Ndėrsa pėrpjekjet e muslimanėve shqiptarė pėr tu organizuar
politikisht nė vitet 1990 i shkatėrruan agjenturat e huaja; me disa
muslimanė naivė tė cilėt thonin qė ne nė vend nuk kemi ndasi fetare
dhe pėr kėtė nuk na duhen parti me islam; sot realitetet tregojnė tė
kundėrtėn. Shqipėria nuk ėshtė as Franca, as Turqia, as Arabia
Saudite apo Italia ku njerėzit janė tė njė feje tė vetme dhe ndasitė
janė vetėm sociale dhe ideologjike. Rasti i Shqipėrisė i ngjan rastit
tė Malajzisė, Libanit apo edhe ish-Jugosllavisė ku njerėz me fe tė
ndryshme ju ka rėnė pėr hise tė ndajnė dhe qeverisin vendin. Ndėrsa
nė kohėn e komunizmit krahinizmi dhe fetarizmi u shtypėn me dhunė nga
pushteti komunist, sot me ringjalljen e feve dhe identiteve
krahinore, etnike etj, [B]muslimanėt shqiptarė e kanė tė domosdoshėm tė
ndėrtojnė partitė e tyre politike pėr tė mbrojtur identitetin e tyre
islam.

Duke patur njė prezencė tė hapur nė politikė dhe jo siē disa deputetė
muslimanė socialistė apo demokratė kanė sot nė politikėn tonė, ku
muslimanė deklarohen vetėm nė kafene apo pėr tė marrė ndonjė vizė pėr
Haxh, sot shqiptarėve muslimanė ju nevojitet tė kenė pėrfaqėsuesit e
tyre nė ministritė tona, parlament dhe politikė. Pėrsa kohė
katolikėt, vllehėt, grekėt, ortodoksėt etj pėrfaqėsohen tė gjithė nė
politikėn dhe jetėn tonė kulturore atėherė pėrse tė mos pėrfaqėsohen
edhe muslimanėt? Pėrse duhet qė muslimanėt tanė tė bėhen theror pėr
PD-nė e cila zgjedh qė disa vite me radhė, ashtu si edhe PS-ja njerėz
ortodoksė pėr nė Bashkinė e Tiranės... ku muslimanėve nuk ju jepet qė
prej 16 vitesh leja pėr tė ndėtuar njė xhami... apo katolikė nė
Shkodėr, kur popullata nė tė 2 qytetet ėshtė dėrrmuese islame?

Pjesėmarrja e shqiptarėve muslimanė nėpėr Parti si PD, PS,
Legaliteti, LSI ... apo si njė kushėririn tim tė cilin Koēo Kokėdhima
e bleu me para pėr nė Partinė e Gjelbėr, etj pėr mendimin tim janė
njė humbje kohe e kot dhe konsumim i energjive tė muslimanėve
shqiptarė pėr hicgjė. Sot me rėnien e komunizmit, nė Shqipėri nuk ka
mė mblloqe tė majtėsh apo tė djathtėsh. Sot nė Shqipėri janė
konsoliduar rrymat qė punojnė pėr interes tė grekut, serbit,
vatikanit, mafies dhe amerikės
. Ēka muslimanėve shqiptarė ju
nevojitet sot ėshtė njė Parti e cila do tė mbrojė interesat e
shumicės sė tyre dhe do tė ruaj identitetin tonė fetar pa asnjė pikė
dyshimi dhe luhatje. Partia qė muslimanėt e Shqipėrisė duhet tė
krijojnė nuk duhet tė jetė medoemos e pėrbėrė nga hoxhallarė, pasi
mes tyre ka shumė qė i kanė indoktrinuar nėpėr vendet arabe me tabu
apolitike. Partia e muslimanėve shqiptarė normalisht qė nuk do tė
mund tė punojė as pėr vendosjen e sheriatit apo pėr tė sfiduar
perėndimin. Ama detyrė e saj duhet tė jetė qė tė mbrojė, pėrfaqėsojė
dhe promovojė elementin musliman shqiptar nė shoqėrinė multifetare
dhe kleptokratike qė vendi ynė po pėrjeton sot. Tė njėjtėn gjė mendoj
se duhet tė bėjnė edhe shqiptarėt e Kosovės dhe Maqedonisė. Tė
nxjerrin njerėzit e tyre mė tė mirė pėr nė parlamentet e vendeve nė
fjalė dhe tė mos i lėnė fatet dhe politikat e vendeve tona nė duart e
kukullave qė perėndimi dhe agjenturat e huaja ju imponojnė
shqiptarėve qė prej mėse 70 vitesh.

Duke qenė tė pėrfaqėsuar nė politikė shqiptarėt muslimanė do tė
arrinė tė mbrojnė laicitetin e shtetit tonė nga pushtimi i
katoliēizmit, imponojnė shoqėrisė sonė pranimin e identitetit tonė
islamik dhe ndikojnė nė pėrpunimin e ligjeve qė do tė mbrojnė
interesat tona si nė Shqipėri ashtu edhe nė Kosovė dhe Maqedoni.
Vetėm nėpėrmjet pėrfaqėsimit politik shqiptarėt muslimanė do tė
arrinė tė heqin qafe rrugacėt qė po zhysin popullin tonė nė humbje
dhe kėrkojnė tė zhdukin identitetin tonė qė prej disa vitesh;

Grupet shoqėrore qė nuk pėrfaqėsohen nė njė shoqėri, janė tė
destinuara tė zhduken apo margjinalizohen. Pėr kėtė arsye mendoj se
muslimanėt shqiptarė duhet tė nisin tė mendojnė seriozisht pėr tu
pėrfaqėsuar nė shoqėritė e tyre, si nė Kosovė, Shqipėri por edhe
Maqedoni dhe ti japin fund primitivizmit politik qė na ka pushtuar qė
prej shumė vitesh.

O.J
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 18.01.2007, 16:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Artikull shumė Interesant, por a ka asi qe e kuptojne kete artikull??


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Llapi_boy
Postuar nė: 18.01.2007, 22:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 5243
Bashkangjitur: 14.01.2007 Citim (Ethnic Albanian @ 18.01.2007, 10:28)


Gjithėsesi si nė Shqipėri, ashtu edhe nė Kosovė dhe Maqedoni gjėja qė
tė bie nė sy ėshtė diskriminimi i muslimanit shqiptar nė sferėn
publike dhe primitivizmi i muslimanėrisė shqiptare pėr tu treguar e
aftė pėr tė mbrojtur interesat e saja politikish dhe publikisht.
Ndėrsa ne nė Shqipėri e kemi tė qartė situatėn, dhe dihet qė vendi qė
nė vitin 1997 ėshtė pushtuar nė pozitat kyēe nga ortodoksia post-
komuniste dhe tashmė po pėrballet edhe me revanshin e katoliēizmit
,
nė Kosovė dhe Maqedoni ēėshtja qėndron ndryshe. Aty agjenturat qė
kontrollojnė kombin tonė kanė sjellė nė pushtet njerėzit mė tė prapė
qė mund tė prodhojė kombi ynė
. Nė Maqedoni psh. ėshtė e pakuptueshme
sesi njė popull musliman siē janė shqiptarėt aty, tė qeveriset nga
njė bandė vagabondėsh siē ėshtė PDSH-ja e shėmtirės Arbėr Xhaferri
dhe rrugaēit Menduh Thaēi
. Por edhe nė Kosovė ndodh e njėjta gjė.
Ndėrkombėtarėt kanė trampolizuar nė politikėn kosovare disa ish-
boksiere dhe roje, apo nė rastin mė tė mirė ndonjė pijanec nga
Parisi
, tė cilėt i kanė fuqizuar me para dhe ndėrtuar partitė
politike ndaj tė cilėve kosovarėt hedhin votėn e tyre dhe marrin
fetvatė.Kjo eshte me se e vertet dhe te thene te drejten eshte per tu merzitur dhe eshte koha qe te zgjohemi ne muslimanet nga xhumi i thelle qe na ka kaplu!!
PM
Top
Llapi_boy
Postuar nė: 18.01.2007, 22:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 5243
Bashkangjitur: 14.01.2007 Citim (Ethnic Albanian @ 18.01.2007, 10:28)
. [b]Minoriteti ynė vllaho –
grek sot posedon 2 parti tė fuqishme. Partinė e tė Drejtave tė
Njeriut (ish-Omonia) dhe Partinė Socialiste. Ndėrsa katolikėt po
trampolizohen nė mėnyrė vulgare me Partinė Demokristiane nga malet e
tyre, drejt metropolit tė Tiranės. Nėpėrmjet gangut tė Jozefina
Topallit dhe kuislingizmit tė Berishės ata kanė arritur tė marrin nėn
kontroll edhe vetė PD-nė e cila pėr fatin tonė tė keq[/
B], vazhdon tė
shihet nga disa muslimanė naivė – ende – si partia jonė. Revanshi i
katoliēizmit po ndjehet fuqishėm sot jo vetėm nė Shkodėr ku katolikėt
kanė njė mori institucionesh, gazetash, revistash dhe mediash, por
edhe nė bastjonet historike tė katoliēizmit nė Shqipėri. E kam fjalėn
pėr Mirditėn; ku psh. nėse dikush kalon nė Fushė Arėz apo Rrėshen
sot, pėrveē Kishave tė ndėrtuara nga Vatikani, nė qendėr tė qytezave
sheh sesi valėviten bajrakėt e Partisė Demokristiane; e cila edhe pse
ėshtė ndėrtuar nga njė stan injorantėsh dhe njerėzish qė kanė zbuluar
fushat nė kėto 10 vitet e fundit, me paranė e Vatikanit po arrin tė
pushtojnė pėrfaqėsim publik dhe biles bėjnė edhe naze politike.Kur do te vetdijesohet populli shqipetar, qe mos ti votoj keta armiq te popullit?!!
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 19.01.2007, 09:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006 Citim (Llapi_boy @ 18.01.2007, 22:31)

Kur do te vetdijesohet populli shqipetar, qe mos ti votoj keta armiq te popullit?!!


Kjo mvaret se sa ne qe e kemi kuptuar realitetin, do te punojme ne kete drejtim qe te vetdijesohet ky popull:idea:
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 19.01.2007, 21:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Une kam nje optimizem te madhe se gjendja do te ndryshooj shume shpejt dhe Timonin e udheheqjes se Shqiperise do ta marrin ata qe ja duan te miren te gjitha trojeve Etnike albanofone!!
Dhasht Zoti qe kjo te ndhe sa me shpejt smil3dbd4e7853679.gif


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 19.01.2007, 22:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Ju propozoj qe muslimanet te perfaqesohen me nje parti islamike pse jo? Si partia Demokristiane. Po kjo parti cila interesa do te mbeshtette, te Shqipetareve???!!!!!!!! Nuk besoj. Do te mbronte interesat e "vellezerve" muslimane kudo qe jane.
Do te udhehiqeshte nga fetare muslimane. Do te prodhonte kamikaze Shqipetare per ne Irak ose Palestine, kurse Arabet vete po shetiten rrugeve neper bote,,,,,,

Por ēka do te futnit ne program:

- Gjuhe zyrtare Arabishtja- normal gjuhe e kuranit;
- Sheriatin te obligushem prej 7 vitesh,
- Sigurisht do te propozonit zgjerimin e Bashkesise Evropiane deri ne Indonezi etj etj
- Problemin e papunesise si do ta zgjidhnit??? Me prerje kokash??

Nuk e di tjeter send vetem per tu regjistru me kete program duhet te shkoni ne Avganistan ose ne Somali,,,,


PM
Top
Llapi_boy
Postuar nė: 19.01.2007, 22:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 5243
Bashkangjitur: 14.01.2007
O Uskana,

per temen me larte skishe anje koment he??
ty vetem Islami po te pengon, PDK-ja Katolike e cila financohet nga Vatikani i mesjetes spaska problem me marre pjes ne parlament he? pastaj PS-ja Sllavo-Ortodokse e cila udhehiqet nga minoritar vllaho-sllav-bullgar, rome e grek- as keta sqenkan problem vetem muslimanet sipas teje qenkan problem!!

Me fal mos je edhe ti minoritar shqipefoles?? seshte cudi nese je i tille
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 19.01.2007, 22:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006

Per cilen teme e ke o Llapi boy, intervenoj ashtu si me vjen me mire.

Keta zoteri qe e kane hapur kete teme le te japin propozimet e veta qe te shohim se si mendojne dhe ne ēfare menyre muslimanet ne Shqiperi duhet ta rrisin ndikimin ne jeten politike ???!!!
Apo nuk kane ideja,,,, per moment. Ne shtetet islame keshtu eshte, ketu te neve nuk di si mendojne me vepru??? !!!!

O, Llapi boy nuk deshirojne Shqipetaret te futen ne nje thes me Arabet,,,,,,,,,,, me vjen keq,,,
PM
Top
Llapi_boy
Postuar nė: 19.01.2007, 22:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 5243
Bashkangjitur: 14.01.2007 Citim (Uskana2006 @ 19.01.2007, 22:50)

O, Llapi boy nuk deshirojne Shqipetaret te futen ne nje thes me Arabet,,,,,,,,,,, me vjen keq,,,


Uskana,

ti si duket paske vetem paragjykime ndaj islamit apo muslimaneve, ne muslimanet nuk identifikohemi me ndonje nacionalitet te veqant siq propagondojne keta sllavet e piste se ne jemi turq apo arab, keto jane propaganda greko-serbe qe si duket edhe juve u paskan shperlar trurin keta armiq shekullor te shqipetareve!
Ne jemi musliman me fe, por jemi shqipetar dhe flasim shqip dhe nese dikush ka te drejt te krenohet me shqipetarizem ateher ne muslimanet e jo keta pro-greket apo pro-italo, latinet!

te kisha keshillu qe te lexosh me te teper rreth islamit por jo nga kendi urrejtes literatur me perralla anti-islame!
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 19.01.2007, 23:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
E Arabet prej kur i kemi bere shoke?? Ne horoskop kam lexuar se do te jetoj deri me 95 vjet, tash nuk kam kohe te merrem me fiction- science per Islamin do te lexoj mbas 70 vjeteve,,,,,,,,,,,,,,,
po ti ke te drejte per katoliket por ti nuk me pergjegje si mendon muslimanet ta rrisin ndikimin ne jeten sociale dhe politike te shoqeria Shqipetare,,,,, ta zgjdhin problemin qe kemi,,,,
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio