Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> TEMA PER ME JU TRANU
Flori Bruqi
Postuar nė: 19.01.2007, 02:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Flori BRUQIPAGJUMĖSIAPa ndonjė qėllim, duke dalė nė kopsht tė ishullit ku ishim vendosur gjatė luftės, me disa gjėra nė dorė, sikur dėgjova njė zė qė mė hynte nė vesh. Kush mund tė jetė vallė, pyeta veten. Unė isha mėrzitur shumė, dhe me gjithė kėnaqėsi e kapja atė zė tė njohur e tė dashur.

Me tė hyrė nė tendė ndjeva se prapė mė thėrriste dikush. “Lori,Lori!’’ Dihet se ajo studentja e Arteve tė Prishtinės dy-tre herė kishte ardhur nė ordinancė, pastaj ishin ndeshur nė korridor, e herė-herė edhe para Akademisė, dhe kishte shprehur njė ndjenjė afrie e respekti.

Dhe, shpeshherė mė thosh sesi unė isha njė i zgjedhur, pėr ēfarė kjo mė pati bėrė tė mos flija gati tėrė natėn. Ēuditesh pak me veten, dhe gjithnjė mendoja , po unė s’jam njė adolishent, ē’mė ka gjetur , o Zot!

Nė ishull ishim si tė humbur, na kishte kapluar njė ndjenjė mallėngjimi, ndėrkaq unė bėja disa skica pėr tregime, qė nė rastin e parė do t’i botoja nė ndonjė gazetė dhe nė rastin e parė si libėrth.

Flutura ecte sikur pa u ndier e vetmuar. Mė thosh:” Unė tė kam nė zemėr. Mė nuk largohem dot”, edhe pse akoma s’kishim kushedi ēfarė.. Por, nė esencė sikur nuk e ndiej gjithaq, sepse mė kishte kapluar njė lloj ankthi nė ishull, tė shumtėn e heras dėgjoja zėra se duan tė na tresferonin edhe nga kėtu. Dhe, eh, po ku tė vemi, o Zot! Unė e vėshtroja Fluturėn sesi mė afrohej, dhe, saherė mė fliste edhe unė ndieja diē, por nuk ia shrehja hapur.

Ajo herė-herė mė vėshtronte me buzėqeshje dhe, saherė donte tė mė thoshte diē sikur ngurronte.

Nuk e di pėrse. Mbase ishte njė kohė mėrzie dhe papritur shtroheshin dilemma hamletiane “do tė jesh apo tė mps jesh”.

Dhe, Fluturės vėshtrimi i ikte nga fytyra, ajo fytyrė shumė e adhuruar pėr mua, por qė unė sikur nuk kisha guxim ta shprehja publikisht.

E mbaja tė ndryrė nė vete atė dashuri nė ishull, dhe, shpeshherė mė dukej vetja se gjendesha para njė skllavi, qė mė dashuron marrėzish.” Unė jam skllav i dashurisė”, mė kujtoheshin fjalėt e njė mikut tim dikur kur u pamė pėrherė tė parė nė ishull. Ishulli ziente nga zhurma, dhe unė i thosha:”Ti Flutura je shumė, shumė e bukur. Njė mbrėmje, kur ra terri, kur yjet zunė tė ndritnin nė qiellin blu fryu njė erė e lehtė, kur papritmas m’u shfaq pėrpara, duke fiksuar fytyrėn e saj nėn errėsirėn e ēuditshme.

Dhe, duke menduar pėr shansin e atyre ditėve, mė pėrqafoi pa mė pyetur, qė ishte njė zbulim dashurie apo akt i ēiltėr, i shfaqur nė ato rrethana, qė pėr mua ishte njė befasi e kėndshme.

O zot sa mė trembe, i thashė.

Po pse, o Lori?, mė tha.

Ēfarė duhet tė bėjė tjetėr, fola me habi.

Po ti mbase e kuptuar se unė kam mundur tė udhėtoj kudoqoftė nė botė, por jam kthyer kėtu nė ishull vetėm pėr ty.

Ē’mė flake, Lori! Pate diē tjetėr tė mė thuash?

Flutura,Flutura!, e thirra.

Pa u larguar nga njėri-tjetri, vazhdonim tė sodisnim ishullin andej-kėtej, duke e mbytyr melankolinė. Pastaj, shtrėnguam duart dhe me gjysmėshpirti u ndamė, me shpresė pėr t’u takuar tė nesėrmen.

Unė e kisha takuar Fluturėn pėrherė tė parė nė njė ndenjė, kisha bėrė ca tregime tė shkurtra, dhe kisha kėrkuar nga ajo njė lexim pėr tė vazhduar me shkrimin, dhe, duke e parė se ajo ishte shumė e zėnė unė e lashė tė qetė. Erdhėn kohė tė vėshtira, u larguan pothuajse tė gjithė, ndėrkaq ajo nuk mė shqitej nga mendja. Mė ka kėrkuar edhe nė kėtė ishull, tė cilit akoma s’ia kam mėsuar emrin. Zaten ē’duhet t’ia dish emrin njė vendi kur dikush tė do?! Dhe, po atė ēast kur mendoja se mė s’do takohem me Fluturėn simpatike, qė m’u shfaq papritur si nė ėndėrr mė humbi dhe gjumi, dhe tani pėrnatė fillova tė vuaja nga pagjumėsia.Lori, kėrkoj falje pėr vonesėn,- mė tha, - edhe pse tė thashė do shihemi pas njė jave. A mos u vonova shum?

Jo,- i thashė.

Vrasjet, dhunimet, tė zhdukurit, mė nė fund gjithēka nga lufta mė pėrftonin nė ato caste tė ėndėrrimit, qė unė e quaja gati njė akt barbarie; isha bėrė si I humbur dhe mėrrzitesha shumė.

S’ke nevojėtė kėrkosh falje, - i thashė.-Jo, unė vėrtet tė prisja, sepse kėtu nė ishull njeriu vėrtet mėrzitet ku mbetet vetėm.

Ne tė gjithė e ndiejmė pothuajse tė njėjtin mallėngjim,- mė tha.

Ne…, desha ta mbaroj mendimin, por ajo m’u afrua dhe buzėt na u lagėn tė dyve.

Dhe unė jam pėrsėri kėtu. Flutura mė pati premtuar se s’do mė lėrė mė vetėm. As unė nuk e mendoj se do rri mė vetėm. Ky ishull mė vdoqi nga malli. Nesėr vjen njė aeroplan pėr ne dhe mbase do ikim ikah. Por,pres qė tė takohem sa mė pare me Fluturėn, tė dalė nga kjo botė e vetmuar, tė arrij nė atdheun tim, pa tė cilin as ddashurinė nuk e ndiejmė si duhet. Nuk e di prej nga a si, por ēuditėrisht ra njė heshtje. Nesėr nė mėngjes do udhėtoj fill i vetėm apo me mua do vi vijė dhe Flutura. Dhe sikur ndiej njė ēikė habi,eh, jam sall ankth
PM
Top
kameleoni
Postuar nė: 22.01.2007, 14:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 5269
Bashkangjitur: 16.01.2007TRANIA ESHTE INFEKTUESE!MERRNI SIRUMIN!
PM
Top
trandafile
Postuar nė: 06.03.2011, 21:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2202
Antari Nr: 25727
Bashkangjitur: 05.12.2010 Citim (Flori Bruqi @ 19.01.2007, 03:28)
Flori BRUQIPAGJUMĖSIAPa ndonjė qėllim, duke dalė nė kopsht tė ishullit ku ishim vendosur gjatė luftės, me disa gjėra nė dorė, sikur dėgjova njė zė qė mė hynte nė vesh. Kush mund tė jetė vallė, pyeta veten. Unė isha mėrzitur shumė, dhe me gjithė kėnaqėsi e kapja atė zė tė njohur e tė dashur.

Me tė hyrė nė tendė ndjeva se prapė mė thėrriste dikush. “Lori,Lori!’’ Dihet se ajo studentja e Arteve tė Prishtinės dy-tre herė kishte ardhur nė ordinancė, pastaj ishin ndeshur nė korridor, e herė-herė edhe para Akademisė, dhe kishte shprehur njė ndjenjė afrie e respekti.

Dhe, shpeshherė mė thosh sesi unė isha njė i zgjedhur, pėr ēfarė kjo mė pati bėrė tė mos flija gati tėrė natėn. Ēuditesh pak me veten, dhe gjithnjė mendoja , po unė s’jam njė adolishent, ē’mė ka gjetur , o Zot!

Nė ishull ishim si tė humbur, na kishte kapluar njė ndjenjė mallėngjimi, ndėrkaq unė bėja disa skica pėr tregime, qė nė rastin e parė do t’i botoja nė ndonjė gazetė dhe nė rastin e parė si libėrth.

Flutura ecte sikur pa u ndier e vetmuar. Mė thosh:” Unė tė kam nė zemėr. Mė nuk largohem dot”, edhe pse akoma s’kishim kushedi ēfarė.. Por, nė esencė sikur nuk e ndiej gjithaq, sepse mė kishte kapluar njė lloj ankthi nė ishull, tė shumtėn e heras dėgjoja zėra se duan tė na tresferonin edhe nga kėtu. Dhe, eh, po ku tė vemi, o Zot! Unė e vėshtroja Fluturėn sesi mė afrohej, dhe, saherė mė fliste edhe unė ndieja diē, por nuk ia shrehja hapur.

Ajo herė-herė mė vėshtronte me buzėqeshje dhe, saherė donte tė mė thoshte diē sikur ngurronte.

Nuk e di pėrse. Mbase ishte njė kohė mėrzie dhe papritur shtroheshin dilemma hamletiane “do tė jesh apo tė mps jesh”.

Dhe, Fluturės vėshtrimi i ikte nga fytyra, ajo fytyrė shumė e adhuruar pėr mua, por qė unė sikur nuk kisha guxim ta shprehja publikisht.

E mbaja tė ndryrė nė vete atė dashuri nė ishull, dhe, shpeshherė mė dukej vetja se gjendesha para njė skllavi, qė mė dashuron marrėzish.” Unė jam skllav i dashurisė”, mė kujtoheshin fjalėt e njė mikut tim dikur kur u pamė pėrherė tė parė nė ishull. Ishulli ziente nga zhurma, dhe unė i thosha:”Ti Flutura je shumė, shumė e bukur. Njė mbrėmje, kur ra terri, kur yjet zunė tė ndritnin nė qiellin blu fryu njė erė e lehtė, kur papritmas m’u shfaq pėrpara, duke fiksuar fytyrėn e saj nėn errėsirėn e ēuditshme.

Dhe, duke menduar pėr shansin e atyre ditėve, mė pėrqafoi pa mė pyetur, qė ishte njė zbulim dashurie apo akt i ēiltėr, i shfaqur nė ato rrethana, qė pėr mua ishte njė befasi e kėndshme.

O zot sa mė trembe, i thashė.

Po pse, o Lori?, mė tha.

Ēfarė duhet tė bėjė tjetėr, fola me habi.

Po ti mbase e kuptuar se unė kam mundur tė udhėtoj kudoqoftė nė botė, por jam kthyer kėtu nė ishull vetėm pėr ty.

Ē’mė flake, Lori! Pate diē tjetėr tė mė thuash?

Flutura,Flutura!, e thirra.

Pa u larguar nga njėri-tjetri, vazhdonim tė sodisnim ishullin andej-kėtej, duke e mbytyr melankolinė. Pastaj, shtrėnguam duart dhe me gjysmėshpirti u ndamė, me shpresė pėr t’u takuar tė nesėrmen.

Unė e kisha takuar Fluturėn pėrherė tė parė nė njė ndenjė, kisha bėrė ca tregime tė shkurtra, dhe kisha kėrkuar nga ajo njė lexim pėr tė vazhduar me shkrimin, dhe, duke e parė se ajo ishte shumė e zėnė unė e lashė tė qetė. Erdhėn kohė tė vėshtira, u larguan pothuajse tė gjithė, ndėrkaq ajo nuk mė shqitej nga mendja. Mė ka kėrkuar edhe nė kėtė ishull, tė cilit akoma s’ia kam mėsuar emrin. Zaten ē’duhet t’ia dish emrin njė vendi kur dikush tė do?! Dhe, po atė ēast kur mendoja se mė s’do takohem me Fluturėn simpatike, qė m’u shfaq papritur si nė ėndėrr mė humbi dhe gjumi, dhe tani pėrnatė fillova tė vuaja nga pagjumėsia.Lori, kėrkoj falje pėr vonesėn,- mė tha, - edhe pse tė thashė do shihemi pas njė jave. A mos u vonova shum?

Jo,- i thashė.

Vrasjet, dhunimet, tė zhdukurit, mė nė fund gjithēka nga lufta mė pėrftonin nė ato caste tė ėndėrrimit, qė unė e quaja gati njė akt barbarie; isha bėrė si I humbur dhe mėrrzitesha shumė.

S’ke nevojėtė kėrkosh falje, - i thashė.-Jo, unė vėrtet tė prisja, sepse kėtu nė ishull njeriu vėrtet mėrzitet ku mbetet vetėm.

Ne tė gjithė e ndiejmė pothuajse tė njėjtin mallėngjim,- mė tha.

Ne…, desha ta mbaroj mendimin, por ajo m’u afrua dhe buzėt na u lagėn tė dyve.

Dhe unė jam pėrsėri kėtu. Flutura mė pati premtuar se s’do mė lėrė mė vetėm. As unė nuk e mendoj se do rri mė vetėm. Ky ishull mė vdoqi nga malli. Nesėr vjen njė aeroplan pėr ne dhe mbase do ikim ikah. Por,pres qė tė takohem sa mė pare me Fluturėn, tė dalė nga kjo botė e vetmuar, tė arrij nė atdheun tim, pa tė cilin as ddashurinė nuk e ndiejmė si duhet. Nuk e di prej nga a si, por ēuditėrisht ra njė heshtje. Nesėr nė mėngjes do udhėtoj fill i vetėm apo me mua do vi vijė dhe Flutura. Dhe sikur ndiej njė ēikė habi,eh, jam sall ankth

Pagjumėsia, por keto vargje qe keni thurur kane merituar se paku nje:LIKE!

Bukur, interesant, relaksese! smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Pėrgjithmonė SHQIPE e KRENARE:))))

A jeni edhe ju?!

-5-
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio