Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> POEZI per cmendi te Kameleonave
Flori Bruqi
Postuar nė: 19.01.2007, 02:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006AKUARELI I DIELLITIku Tetėmbėdhjetė vjeēare

E bukur S...

Si hėna pesėmbėdhjetė

Nė fletore shkroi vjershėn

Pėr Mėngjesin nė Prishtinė

I pėlqyen soliterėt e lartė

Dhe shtėpitė plot blozė

Tjegullat e ēative tė ulta

Me myshqe tė venitura

Shtegu i fushės kujtonte nėnėn

Mė kėmbė t'amputuar

Dhe Agimin e madh pas shiut

Qė lėkundin pemėt nė zgavra

Nė Prishtinė..

Ajo me gishtin tregues vizatoi

Nė xhamat e ateles

Profilin e babait plak-Metė

Pastaj e fshiu me dorė

Dhe dorėn e puthi

Kur u kthye nė vendlindje

Vuri pėlhurėn pas njė karroje me sanė

Nė kalldrėm...

Dhe vizatoi dridhshėm

njė rrugicė fshati nė muzg

Nė agimin e azhurtė

Hapi dritarenRrotulloi ēuditshėm

Lindjen e Diellit

Hijet nė vetminė e rrugės

Dallėndyshet

Njė pikė vesė

Nė mbremjėn e majit

Ngriti penelin

Dhe e ngjeu nė Akuarelin e Hėnės

Pikturoi rrugėn

Me baltė tė Strellcit

Durakun plak

Kopshtet me dardhė

Fshatarėt e vyer

Me drapėrinj nė duar

Shtėpi me dyer tė rėnda

Strehė me borė

Hapėsira bojė gushėpėllumbi

Hga fhstrat malorė...

PM
Top
kameleoni
Postuar nė: 26.01.2007, 13:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 5269
Bashkangjitur: 16.01.2007Portali studentor nuk i zgjedh zenkat mes antarve andaj cdo shkrim do te fshihet nese nuk respektohen rregullat shpresojm ne mirkuptim Staffi
PM
Top
Arbeni_ivetmuar
Postuar nė: 12.03.2007, 20:04
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 23
Antari Nr: 6140
Bashkangjitur: 02.03.2007Cka mundet


-1-
Mund te pikturohet pylli
Mund te pikturohet ylli
Mund te pikturohet lifqeri
Mund te pikturohet ylberi
Mund te pikturohet deti
Mund te pikturohet qyteti
Mund te pikturohet era
Mund te pikturohet pranvera
Mund te pikturohet kaltria
Por nuk mund te pikturohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e bukur
Se cdo pikture e bukur ne bote
Ajo eshte e mrekullushme
Se cdo pikture e mrekullueshme n'bote
-2-
Mund te rrezohet druri
Mund te cahet guri
Mund te thermohet metali
Mund te shembet mali
Mund te zhvendoset liqeni
Mund te mbytet peshkaqeni
Mund te zihet luani
Mund te lekundet oqeani
Mund te thyhet stuhia
Por nuk mund te thhet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e pathyeshme
Se cdo gje tjeter e pathyeshme ne bote
Ajo eshte me e qendrueshme
Se cdo gje tjeter e qendrueshme ne bote
-3-
Mund te vjeterohet dhembi
Mund te vjeterohet shkembi
Mund te vjeteroet kreshta
Mund te vjeterohet bjoeshka
Mund te vjeterohet Sahara
Mund te vjeterohet celiku
Mund te vjeterohet Pacifiku
Mund te vjeterohet Gjithesia
Por nuk mund te vjeterohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte e perhere me e re
Se cdo gje tjeter e re ne bote Ajo eshte perhere me e fresket
Se cdo gje tjeter e fresket ne bote
-4-
Mund te mungoje kepuca
Mund te mungoje buka
Mund te mungoje Fjetorja
Mund te mungoje dora
Mund te mungoj vellai
Mund te mungoje babai
Mund te mungoj nena
Mund te mungoje hena
Mund te mungoje shtepia
Por nuk mund te mungoje
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e nevojshme
Se cdo gje tjeter e nevojshme ne bote
Ajo eshte me e dashur
Se cdo gje tjeter e shashur ne bote
-5- 5
Mund te peshohet pylli
Mund te peshohet Nili
Mund te peshohet qyteti
Mund te peshohet deti
Mund te peshohet Mon Bllani
Mund te peshohet oqeani
Mund te peshohet Afrika
Mund te peshohet Amerika
Mund te peshohet Gjithesia
Por nuk mund te peshohet
Plotesisht vetem LIRIA
Ajo eshte me e papeshueshme
Se cdo gje tjeter e papeshueshme ne bote
Ajo eshte me e rendesishme ne bote
-6-
Mund te flakeroj zjarri
Mund te shkelqej ari
Mund te vezulloj ylli
Mund te ndrite xhevahiri
Mund te pipiloje bukureza
Mund te zbardhoj rrezja
Mund te llamburinse margatari
Qe e nxjerre detari
Me ngulan nga thellesia
Por nuk mund te shelqej asgje
Ashtu si shkelqen LIRIA
Ajo eshte me e ndritshme ne bote
Ajo eshte me e vlefshme
Se cdo gje tjeter e vlefshme ne bote!.


E lashė se s“mund t“a mbaja,
Kaēubave, gropave, pėrrenjve.
Nga afėr ndjeva flliqėsirat e botės
Tė konstruktuar me ato,
Kufijve, shteteve...
I zhveshur deri nė padukshmėri
I ushqyer me turpin qė nuk mė perkiste
E mora me mend se pėr tė ekzistuar
S’ke pse kėrkon arsye,
Tash kjo mbetje e braktisur
Vuan mėkatin e mizorisė.
PM
Top
Arbeni_ivetmuar
Postuar nė: 12.03.2007, 20:08
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 23
Antari Nr: 6140
Bashkangjitur: 02.03.2007PERENDIJA

C'sheh, ėshtė zot'i vėrtetė,
C'dėgjon, ėshtė zėr'i tija,
Gjithė ē'ka e s'ka nė jetė,
Eshtė vetė perėndia.

Mos shiko valėtė p'anė,
Mos tė gėnjenjė rremeti,
Tė tėra njė burim kanė,
Gjithė ngrihen pej njė deti.

Nė det tė math e tė gjėrė
Cdo valė qė tė sheh syri,
Atje ėshtė deti tėrė,
Po valėtė mirė qyri.

Kur ta zėsh gjėnė tė bėrė,
Esht' ashtu me tė vėrtetė,
Po ta vėsh re gjat' e gjėrė,
Esht' ajy bėrėsi vetė.

Dhe kush flet edhe ē'gjė flitet,
C'duket e s'duket nė jetė,
Dhe kush sheh dh'ajo qė shihet,
Zot' i vėrtet' ėshtė vetė.

Se e tėrė gjithėsia,
Qė nuk' i gjėndetė fundi,
Eshtė vetė perėndia,
Pėr atė s'ka vėnt gjėkundi.

Eshtė nė shesht perėndia,
I verbėri s'munt ta shohė,
Ajo ėshtė gjithėsia,
I dituri munt ta njohė.

Pe njė lulezė kur shohim
Dhe tė vėmė re njė fletė,
Me dituri munt ta njohim
Q'atje 'shtė zot' i vėrtetė.

Eshtė nė shesht perėndia,
Sicilido munt ta njohė
Po s'e mbuloi e padija,
Njeriu tekdo munt ta shohė.

Kush do ta shohė tė tėrė,
Tė shohė mirė njerinė,
Vethen' e tij re tė vėrė,
Atje e gjen perėndinė.

Dhe parajsi dhe skėterra,
Dhe engjėlli edhe djalli,
Edhe gjithė ē'ka tė tjera,
Janė brėnda tek i gjalli.

Ajy qė ka mirėsinė,
Ka perėndin' e tė mirat,
Edhe kush ka djallėzinė,
Ka djallė e ligėsirat.

Mė ēdo anė e kėrkova,
Thashė: ku 'shtė perėndia,
Po mė pasdaj e mėsova,
Qėnke ndaj mej' e s'e dija.

Kėrkonja gjetkė ta gjeje
Zotn' e math e tė vėrtetė,
Ajy qėnėkej ndaj meje,
E paskėsha unė vetė!

Me fjal' e me agjėrime
Nuk e gjen dot perėndinė,
As me kreshm' e me kungime,
Si punojn' ata qė s'dinė

Trajstėn' e ke plot me bukė,
Edhe hiqesh si i mjerė,
Dhe ke zėn' e thua nukė,
E lipėn derė mė derė.

Eshtė ndaj teje i gjallė,
Ti e kėrkon nėpėr gurė,
Nė tė rrem' e nė pėrrallė,
Andaj nuk' e gjen dot kurrė
PM
Top
Arbeni_ivetmuar
Postuar nė: 12.03.2007, 20:17
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 23
Antari Nr: 6140
Bashkangjitur: 02.03.2007
Pershendetje te gjithve ju qe hyni ne Letersin Shqiptare posaqarisht ne rubrikat e poezive... Un jam nje adhurues i madh i romaneve e poezive kisha dashur te me jepni kritika ose qka i mungon poezive te mija e keshtu me rradh..
Falimderit per mirkuptim
PM
Top
Alboenglish
Postuar nė: 07.12.2007, 00:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 356
Antari Nr: 8484
Bashkangjitur: 17.07.2007Naten kur flija, me tha shpirti; "Pi!
Ne gjume e ne Varr s`ka lumturi;
Ngrehu! Sa rron, zbraz Kupa dhe puth Cupa."
Ke shekuj qe te flesh ne qetesi.


Ne enderr, kur agimi zbardhellonte,
Nje ze nga Taverna po gjemonte:
"Cohuni, djem, e Vere sillnani,
Se fati na e thau lengun sonte."

Dhe posa ne Taverne kendoi gjeli,
Besniket jashte thirren: "Portat celi!
E shkurter eshte jeta, ja, u plakem
Dhe mbeti si kofini pas se vjeli."

A e dini perse kendesi po kendon
Menate dhe nga gjumi po te zgjon?
Qe shkoi nje dite po te lajmeron,
Dhe ti, shkujdesur, fle dhe enderron.

U gdhi! Me vere zemren zbardhelloj
Perdhe cdo fe te Nates derrmoj:
Ne Djall Parajsen e perjete dergoj,
Gershetin me Llaut' e lavderoj.

Kur diellin, me zjarr kurorezuar,
E pret nga pas Natyra faqeshkruar
shoqen me mall e shoh n'gjume shtruar
Dhe foshnjen buzeqeshur me te zgjuar.


----------------------------------------
YoU CaN'T HaVe a uNiVeRsE WiThOuT ThE MiNd eNtErInG InTo iT
PMUsers WebsiteYahoo
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 07.12.2007, 02:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (Arbeni_ivetmuar @ 12.03.2007, 20:17)
Pershendetje te gjithve ju qe hyni ne Letersin Shqiptare posaqarisht ne rubrikat e poezive... Un jam nje adhurues i madh i romaneve e poezive kisha dashur te me jepni kritika ose qka i mungon poezive te mija e keshtu me rradh..
Falimderit per mirkuptim

ARBEN me gjithe deshir do ju kisha dhene replika per poezit tuaja mirpo trembem nga STAFFI se nuk do me lejojn postimin e replikes se kinse mos hyme ne polemika mes antareve.(sic ndodhe shpesh)

Per ndryshe :
Poezit i ke percdo levdat.!Bravo vazhdoni .Shpresojm se do kemi nje veper te shkruar ne duar se shpejti apo???


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio