Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dallimi Midis Studentėve
fancy_boy
Postuar nė: 20.02.2006, 16:07
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004Dallimi midis studentėve jashtė vendit nga ata qė studjojnė nė Maqedoni, Kosovė, Shqipėri

Eshte i mirenjohur argumenti se Studentet qe studiojne jashte shtetit duhet te kene prioriet ne vendet shqiptare.

Duke marre parasysh qe:
-Universitet jashte shteti jane me te mire se ata ne vendet shqiptare, por jo te gjithe,
-studentet jashte vendit kane sakrifikuar me teper (te pakten nga ana materiale, para dmth)
-studentet qe jane jashte duhet te kthehen, eksporti i trurit eshte ai me i demshmi qe mund te beje nje shtet.


A mendoni se eshte i drejte ky argument?


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
psikologu
Postuar nė: 20.02.2006, 22:16
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 531
Bashkangjitur: 20.02.20061. Sbesoj se jan me te mire sepse ka edhe ketu student qe jan super te mire.
2. sakrifica materila eshte thjeshte deshire individuale e tyre dhe nese ti harxhon per te edukuar sdon te thot qe e meriton punsimin me te mire ne vendlidnje
3.Ata mund te kthehn ose mund mos te kthehen por dem shteti ska prej tyre

Besoj se ky eshte argumnt i drjet :)
PM
Top
BESI_dr
Postuar nė: 20.02.2006, 23:12
Quote Post


Bashkpuntorė
****

Posti: Antarė
Postime: 47
Antari Nr: 468
Bashkangjitur: 17.01.2006Une nuk ndaj mendimin me ju se duhet pasur privilegje studentet te cilet studiojne jashte shtetit. Asnje universitet shqiptar nuk duhet te nenqmohet, meqe kemi nje kuader gogja te deshmuar dhe qe eshte i krahasueshem me ate euro-atlantik.
Ka shume studente te cilet bejne studimet jashte dhe diplomat e tyre nuk vlejne asnje cendarke, meqe ato nuk meren me dije por 'ne te zeze'. Rast konkret mund te permendim Rumanine, universitetet e te cilit vend kane leshuar nje numer diplomash dhe bartesit e tyre nuk kane pasur as njohurite elementare per lemin qe e zoteronin (me cka deshmohej ne diplome).
Une nuk nencmoj cilesine e kuadrit qe studion ne universitete me renome, por ne asnje menyre qe tu ipen privilegje.
Ne rast se konkurrohet per nje vend pune atehere le te jete testi vleresues ai qe vendos se cili duhet te siguroi punen dhe jo ne saje te avancimeve, pse ka kryer shkollimin diku jashte vendit.
PMEmail PosterUsers Website
Top
MIRA_
Postuar nė: 27.01.2007, 11:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Para disa muajve pata rastin ta takoje njerin prej ministrave te arsimit, dhe pas nje bisede te gjate lidhur me studimet me tha "Automatikisht ju qe studijoni jasht Maqedonis kur te ktheheni do keni perparsi, partit skan te bejne ktu ne kte rast!"

Mendoje qe deri diku fancy_boy ka te drejte, mirpo perseri ne fund te fundit varet nga personi, cfar ambicje, eksperienca ka e kshu me radhe.


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
blerim fjokshi
Postuar nė: 27.01.2007, 21:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 5464
Bashkangjitur: 26.01.2007mendoj se e vetmja perparsi e atyre qe studiojn jasht vendit eshte se ata te ardhmen do t'a shohin me me shum "ngjyra" per dallim nga ata te vendit qe e shohin "bardh e zi". Perndryshe literatur e kemi te njejt gjithandej, m'varet kush sa do te studioj dhe nxen dituri...


----------------------------------------
ME ĒFAR TĖ MBUREM QĖ JAM SHQIPTAR!!!
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 27.01.2007, 22:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Me vjen keq por duke i ditur kushtet e studimeve ne vend dhe ne perendim nuk mund te them se diplomat e vendit kane te njejten vlere me ato te perendimit, ketu nuk flas per diplomat qe vijne nga shtetet e lindjes se korrupcioni i ka kapluar edhe keta univerzitete por per shtetete e Evropes perendimore.
Te kuptohemi ne asnje menyre nuk eshte dallimi ne intelegjence dhe ne pjesen teorike te mesimit ku tash edhe studenti ne vend mund te shfrytezoje mjetet e informimit por dallimi eshte ne ate se univerzitetet e perenendimit jane me te pasur me MJETE?
Laboratoret jane me te furnizuar dhe pjesa praktike luan rol shume te madhe ne formimin e studentit te na ka studenta qe e kryejne fakultetin e kimise psh e nuk ka pare epruveta me sy.
Praktika ne terren ne ato fakultete ku ka nevoje dhe bibliotekat jane me te furnizuara.
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 16.02.2007, 17:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006 Citim (Uskana2006 @ 27.01.2007, 22:21)
Me vjen keq por duke i ditur kushtet e studimeve ne vend  dhe ne perendim  nuk mund te them se diplomat e vendit kane te njejten vlere me ato te perendimit,  ketu nuk flas per diplomat qe vijne nga shtetet e lindjes se korrupcioni i ka kapluar edhe keta univerzitete por per shtetete e Evropes perendimore.
  Te kuptohemi ne asnje menyre nuk eshte dallimi ne intelegjence dhe ne pjesen teorike te mesimit ku tash edhe studenti ne vend mund te shfrytezoje mjetet e informimit  por  dallimi eshte ne ate se univerzitetet e perenendimit jane me te pasur me MJETE?
  Laboratoret jane me te furnizuar  dhe pjesa praktike luan rol shume te madhe ne formimin e studentit  te na ka studenta qe e kryejne fakultetin e kimise psh e nuk ka pare epruveta me sy.
  Praktika ne terren ne ato fakultete ku ka nevoje dhe bibliotekat jane me te furnizuara.

Pajtohem me ket vlersim, per arsye se kushtet qe i ofron nje fakultet perendimor nuk munden me u krasu me keta fakultete qe i ofrojn univerzitete ballkanike, kjo eshte realite por nuk d.m.th. se nese ke kry nje fakultet jasht ballkanit je shum i ditur se m'varet se cfar ty ke mundur me perfitu prej aty univerziteti.

Por me ne fun te gjith studentet jan njesoj por me i mir prej tyre eshte ai qe me te vertet e ka shfrytezu kohen dhe ka perfitu dituri.

tung kalofshi mir.

PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 17.02.2007, 00:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007Student te nderuar ne jemi ne peridhen me te keqe pasi sot eshte tmeruese kur shohim statistikat e te papunesuarve...me shum se 40% e te papunsuerve jan njerez me fakultet te kryer...

Partit jan i vetmi cels i punesimit tone ...<Ndersa banderat,shtyllat dhe flamujt e partive jan i vetmi formular qe duhet plotesuar dhe mbushur per puneseim ne rast se ajo parti e perqafon pushtetin...apo ...ndoshta ju duket qesharake por e vetet eshte


Kafshat qe skaperdihet eshte ore vlla diplomimi ,kafshat qe te ngel ne fzt dhe te yen trishtimi...hehhehe <MMigjeni


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 17.02.2007, 18:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Ulqinaku .Pajtohem me mendimin tend, eshte shum real dhe i sinqert, se per tu punsuar pa marr parsysh se ku, duhet pikesepari te jesh i inkuadruar ne ndonje partin ose te kesh ndonje mik me funksion te lartn ose ose te paguashnje shum te holla dhe te hish ne pune ky eshte realit qe po ndodh ne vendet tona, shumica besoj qe e din por ndokujt mundest me ju doke edhe enderr por realitet keshtu eshte.


PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
AeRtOn
Postuar nė: 09.09.2007, 22:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007nese e kemi fjalen per kushtet, une mendoj se njeriu mund vet ti "krijoje" kushtet, dhe une asnjeher sdo beja dallim ne mes ato qe studiojne jashte dhe te vendit, se sic e potencoi njeri me larte, ket ka student shume te mire, dhe keta student jane te shumte

me respekt...


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
muzi
Postuar nė: 10.09.2007, 00:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 979
Antari Nr: 9231
Bashkangjitur: 30.08.2007DAllim mes studentit nuk ka, por kur vjen fjala per studentet shqiptare ata qe studijojne jash dhe ata qe studijojne ne vendlindje, per tu punesuar perparesi duhet te kene studentet qe studijojne ne vendlindje sepse ata qe studijojne jasht njeherit studijojne ne gjuhen e shtetit ku jetojne dhe kjo eshte nje problem i cili duhet shume shikuar ne aspektin e punesimit. Ka shume student shqiptare qe gjuhen shqipe e flasin me veshtiresi, dhe nje rast konkret kam nje shok i cili studijon ketu ne zvicer ku studimet jane ne gjuhen gjermane dhe ate angleze, ndersa ky shoku gjuhen gjermane e flet, ndersa gjuhen angleze e perdor si gjuhe te nenes ngase edhe shqip kur flet mendon se pari ne gjuhen angleze mundohet te perkthej pastaj ne shqip per te treguar dicka ne gjuhen shqipe edhe pse eshte shqiptare, pra duhet shume rendesi kushtuar gjuhes e pastaj te flasim per kushtet materiale te universiteteve, sepse ne qofte se ky student rastin e te cilit e tregova me larte punesohet ne vendlindje me perparesi se ka studijuar jashte, sipas mendimit tim eshte vendim i gabuar.

Ndersa per kushtet qe kane univesitetet perendimore ata ne vendlindje nuk i kane.

respekt


----------------------------------------
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jetės
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 11.09.2007, 15:02
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007pse doni qe realitetin ta shihni ashtu si ju konvenon.
Deshtem apo nuk deshtem, pranuam apo nuk pranuam, studentet te cilet studjojne ne Perendim, pa dyshim jane me te mire sesaata qe studjojne ketu te ne. (mos e merrni si nencmim studentet qe jeni ne vendlindje sepse nuk i keni fajet ju qe jeni ketu).

Si ne Cyrih (universitet) si ne Shkup e tetove, nuk e kemi njejt. Kjo eshte me se e vertete...dhe kesaj te vertete mos t'i ike askush. Hamburgu, Viena, Parisi, Brukseli Londra etj etj dallojne nga Tetova, dallojne edhe ate shume bile. Spese ata tradite qindravjecare dhe ne kemi nje dekade.

Si mundet qe nje farmacist i Tetoves, te krahasohet dhe te jete i njejt me nje farmacist te Londres?
Si mundet qe nje Jurist i Tetoves te jete i njejte me nje Jurist te Parisit? (e kam fjalen per student te ketyre vendeve)

Dhe sikur te ktheheshin keta student, te diplomuar ne vendlindje, padyshim, se une i kisha perkrahur qe ata te kene privilegje per punesim. Privilegje, jo se ai ka shpenzuar me shume te holla, se ka qene ndoshta jasht familjes, por se ai vjen nga nje Universitet me tradite qindra vjet ku kushtet per studim dallojne nga ketu si nata me diten.

Andaj, ju student te vendlindjes (nga Maqedonia) mos e merrni si keq kete qe thash, sepse nuk keni ju faj qe jeni ketu e as qe kushtet per studim jane te ketilla. Ju mund te ndikoni qe kushtet te permiresohen...duke sjell nje te ardhme me te ndritur per pasardhesit tane.

respekt.


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
muzi
Postuar nė: 11.09.2007, 15:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 979
Antari Nr: 9231
Bashkangjitur: 30.08.2007 Citim (orfeu @ 11.09.2007, 15:02)


Dhe sikur te ktheheshin keta student, te diplomuar ne vendlindje, padyshim, se une i kisha perkrahur qe ata te kene privilegje per punesim. Privilegje, jo se ai ka shpenzuar me shume te holla, se ka qene ndoshta jasht familjes, por se ai vjen nga nje Universitet me tradite qindra vjet ku kushtet per studim dallojne nga ketu si nata me diten.


orfeu, keni te drejte ne shkrimin tuaj se ata qe studijojne universitete me te dalluara ne bote duhet te kene perpaesi ne vendlindje,
por nuk duhet perkrahur nje i studijuar qe nuk flet aspak gjuhen e popullit per te udhehequr nje popull eshte pak sa e demshme nese nje udhehqes nuk i drejtohet popullit me gjuhen qe kupton.


----------------------------------------
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jetės
PM
Top
tea
Postuar nė: 11.09.2007, 22:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 73
Antari Nr: 9262
Bashkangjitur: 31.08.2007integrimi i nji studenti ne mesim mvaret nga shume faktore..nga deshira, motivimi, qellimi, te cilet jan inicues te brndshem, dhe nga metodologjia e mesimdhenies, ndertesat, kushtet materiale-ekonomike ne universitet..
ne vende te jashtme, te zhvilluara, neper shkolla-universitete perdoret metoda e mesimdhenies moderne, dhe keshtu studenti perfiton me shum njohuri, mer njohuri ne menyre implicite, krijon mendimin kritik,eshte overmind..pastaj ka kushte per ti plotsu gjitha nevojat gjat shkollimit, siq u cek edhe me lart kane ushtrimore, laboratore...klasa te posacme per lende adekuate, kurse ketu tek ne keto gjera ende jan ne dryshimin e siper... ende evoluojne...
per shkak te ketyre gjerave preferohen diplomat e vendeve te huaja, por jo te te gjitha vendeve...


----------------------------------------
do it now taste it later
PMMSN
Top
orfeu
Postuar nė: 12.09.2007, 14:59
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007 Citim (muzi @ 11.09.2007, 15:51)

por nuk duhet perkrahur nje i studijuar qe nuk flet aspak gjuhen e popullit per te udhehequr nje popull eshte pak sa e demshme nese nje udhehqes nuk i drejtohet popullit me gjuhen qe kupton.

muzi,

une nuk them qe nje i kthyer duhet te udheheq nje popull, e ke te qarte?
por megjithate, duhet t'i jepet hapesire qe ai te kycet ne sistem ketu dhe te barte ketu gjithe ate pervoje perendimore ne jeten perditshme ketu...

respekt


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio