Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Closed TopicStart new topicStart Poll

> Lexoni e mos fallsifikoni biografite
Flori Bruqi
Postuar nė: 19.01.2007, 03:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006http://gjuhashqipe.blogspot.com/2006/11/fl...29-qershor.html

Flori (Maxhun) Bruqi

U lind mė 29 qershor 1952 nė Isniq tė Deēanit(Kosovė).
- Studimet e Defektologjisė i kreu nė Beograd ,ndėrsa ato posdiplomike (Magjistraturė) nė Universitetin e Prishtinės - nė Fakultetin e Kulturės Fizike dhe Sportit (2004). Bashkėpunoi mė shtypin e pėrditshėm e periodik tė vendit dhe tė jashtėm qė nga viti 1974 e deri me tash (“ Bota e re”-Prishtinė,”Rilindja”-Prishtinė, “Danas”-Zagreb,”Dello”- Lubjanė,”Dnevnik”- Lubjanė, “Veqer”- Maribor,”Le Mond”,”Corriera della Sera” etj). - - Ėshtė anėtar i Lidhjės sė Shkrimtarėve tė Kosovės ( 2000 ) si dhe anėtar i Forumit tė Shkenctarėve nė internet ( 2003 ) “Alb Shkenca” dhe “Art-Café”(2004). - - Tash ėshtė menagjer i kompanisė “ Flomed” nga Prishtina dhe menagjer gjeneral pėr Kosovė nė distribuim tė preparateve farmaceutike tė “Schulke-Mayr”it tė Gjermanisė dhe “ Borer chemie AG “ tė Zvicres. Deri mė tash ka botuar kėta libra: 1.Zjarri i diellit,poezi,Prishtinė,1995. 2.Ndėrgjegjja,roman,Prishtinė,1995. 3,Vrasėsit e liridonėve,roman,Prishtinė,Tiranė,1996. 4.Ringjallja,roman,Tiranė,Prishtinė,1996. 5.Gjarpėrinjtė e pallatit,roman,Tiranė,Prishtinė,1996. 6.Dorėzeza,roman,Tiranė ,Prishtinė,1997. 7.Tokė e djegur,roman,Shkodėr,Tiranė,Prishtinė,1998. 8.Burri dhe gruaja,libėr shkencor,Tiranė,Prishtinė,2000. 9.Pallati i akereonit,roman,Tiranė,Prishtinė,New York,2000. 10.Vademecum DDD,libėr shkencor,Prishtinė,2002. 11.Struktura faktoriale e dimensioneve antropometrike dhe fiziologjike , Prishtinė,2004. 12.Ndikimi i sportit nė personalitetin e njeriut,libėr shkencor,Prishtinė,2004. 13.Delinkuenca e tė miturve dhe ushtrimet fizike,Prishtinė,2004. 14.Vademecum pėr preparate higjenike tė “Schulke – Mayr”– it , libėr shkencor , Prishtinė,2004.
Mė 18 maj 2005., Flori Bruqi ,mbrojti punimin e magjistraturės mė titull ”Dallimet nė disa ndryshore fiziologjike ndėrmjet studentėve sportiestė dhe jo sportistė , para dhe pas vrapimit 400 metra “ para komisionit shkencor - - tė Fakultetit tė Kulturės Fizike dhe Sportit nė Prishtinė , nė pėrbėrje - Prof . Dr . sc . Hasim Rushiti , kryetar , Prof . Dr . Hysni Daka , mentor - , Prof . Dr . sc .Mustafė Aliu , anėtarė . - - - Flori Bruqi, gjatė mbrojtjes sė temės nė fjalė , nė fillim dha njė hyrje tė shkurtėr mbi problematikėn e hulumtimeve tė gjertanishme mbi funksionin e sistemit kardiovaskular dhe respirator tė sportistėt dhe jo sportistėt e dy gjinive. - - - Qėllimi i punimit ishte i hartuar nė hulumtimin e strukturės latente tė hapėsirave tė fshehta antropometrike dhe fiziologjike. - - - Magjistri i tashėm i shkencės sė “Fiziologjisė kineziologjike”, Flori Bruqi ka zbatuar njė metodologji tė avancuar shkencore gjatė kėtij hulumtimi tė tij nė 22 parametra morfologjikė-fiziologjikė duke pėrdorur kriteret e avancuara tė “Programit biologjikė ndėrkombėtar” tė Weiner-it dhe Louri-esė; “Praktikumin e antropologjisė biologjike” tė Buzin-ės mė bashkėpunėtorė; ”Parktikumin e fiziologjisė sportive”,tė Heimer-it mė bashkėpunėtorė; ”Udhėzuesit Kombėtarė tė Asociacionit Shėndetėsor Amerikan” etj. - - - Punimi i magjistraturės tė Flori Bruqit, ėshtė vlerėsuar lartė nga komisioni shkencorė dhe i cili ka shfrytėzuar burime mė tė reja tė literaturės (citon 49 referenca librash mė tė rinj nga kjo lėmi shkencore) si dhe ka pėrdorur 17 web-adresa portale relevante qė merren mė kėto hulumtime tė “Fiziologjisė kineziologjike” botėrore. - - - Mr.sc. Flori Bruqi , deri mė tash ka botuar mbi 15 libra letrarė ; 6 libra shkencorė. - - - Shkrimet e tij lexuesi ynė shpesh herė i ka lexuar nė disa web site interneti si bie fjala nė “ALB-SHKENCĖ “; “ART-CAFɔ,:” FLOART” FLORI-PRESS” - - “SPORT-RITMI I ZEMRĖS”,"METAFORA POETIKE" etj.


(Ne blogun virtual www.studentet.info Flori Bruqi,ka te publikuara deri me tash
164 punime,pra ze vendin e 6 ndersa uskana ka te publikuara 349 punime dhe ze vendin e 1)...

Une deshta me ju treguar juve se a jam apo s'jam me DIPLOME...Nuk jam kameleon politike,por ate cka e ndjeje jua theme...
Mund te polemizoje me dite te tera me cdo njeri i cili ka kapacitet te intelegjences IQ mbi 160.Me debilla nuk polemizoje!)...


PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 19.01.2007, 12:27
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Ske cka mundohesh se u kuptua biografiua e moraliteti yt zotrote


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 19.01.2007, 14:14
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Hajde biografi hajde.... po c'ke qe e ke hapur ke Forumi Islam? Mos je be dhe hoxhe tani?


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 19.01.2007, 14:14
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Se paku ta merrje nga Wikipedia, do e besonim me shume smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Flori Bruqi
Postuar nė: 19.01.2007, 19:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Kerko se e gjen ne Wikipedia

I nderuari moderator,

Hajgarja eshte hajgare,tema per mue tanime e konsideroje te mbyllur sepse edhe une edhe nofkat kemi filluar te perdorim fjalorin e piste(jo intelektual).Desha t'ju tregoje se nuk u frigova...nuk ika pa ju dhene te gjitheve pergjegje...

Ju pershendes te gjitheve pa marre apaarsysh se disa kishin fjalor rrugaqerije.Ju lutem nese keni dicka per te pyte me pytni ne privat floribruqi@yahoo.com
Respekt,
Flori Bruqi
PM
Top

Topic Options Closed TopicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio