Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> MESIMBESIMI FETAR PERBALLĖ STOICIZMIT SHQIPTAR ...
INDEXI
Postuar nė: 19.01.2007, 22:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006MĖSIMBESIMI FETAR PĖRBALLĖ STOICIZMIT SHQIPTAR DHE LAICIZMIT MAQEDON!!!

Hamdi Nuhiju

Eh , ky vend i cili me shekuj ėshtė zhvilluar dhe ka vazhduar rigjallėrinė nė mesin e njė sistemi fetar sot po sodit drejtė materializmit dialektik tė Marksit. Ky matrializėm dhe realizėm sic e quanin disa nga intelektualėt tanė rrėnjėsisht largoji njeriun jashta Zotit dhe e bėri kafshė me dy kėmbė. Kėtė vend tė lulėzimit dhe zhvillimit njerėzor e shėndėrroi nė njė besatim tė djajve dhe stimujve tė pėrkohshmėrisė .
Nėse lexojmė me vėmendje deklaratat e kryetarit tė parlamentit tė R.M . do tė shohim njė mallėngjim pėr periudhėn e dikurshme kur nė fazėn e lulėzimit nė tė njejtin vend ekzistonin kisha dhe xhami , bile nė disa vende tė caktuara kishte edhe sinagoga. Ajo kohė me tė vėrtetė po i nevojitet kėtij vendi i cili ėshtė nė buzė tė greminės.
Si rezultat i largimit tė njeriut nga Zoti sot shkalla e lindshmėrisė sė fėmijėve nė Maqedoni ėshtė zvogėluar dukshėm , niveli i ndjekjes sė bastorėve sportive ėshtė nė nivel tė frikshėm , largimi i tė riut nga bibliotekat dhe frekuentimi i diskotekave nga ana e kėtyre tė rinjve ėshtė nė rritje e sipėr. Le t`i mbledhim tė gjithė psikologėt marksist por edhe demokrat nėse dojmė pėr tė zgjidhur kėto probleme , nuk ia arrijmė dot. Kanė provuar tė gjitha , bile nė disa raste kanė pėrdorur edhe dhunėn shtetėrore ndaj individėve tė caktuar por nuk arritėn nė asnjė rezultat. Mbaj mend kur ishim nė shkollė tė mesme nė kohėn time nxėnėsit nė detaje njihnin repertoaret e vipave shqiptar ndėrsa pėr tė marrė njė notė tė shkėlqyeshme nė menaxhment ose nė marketing nevojitej qė tė mėsojmė katėr mėsime pėrmendėsh dhe ja arritėm nė majen e diturisė. Bile shumė bukur mė kujtohet vrazhdėsia e shokėve dhe shoqeve tė mia qė ishin nė majen e dalldisjes seksuale, kur profesori i matematikės detyrohej qė tė mbaj orė psikologjie dhe nė vend se tė mėsojmė pėr matricat dhe determinatat ne mirreshim me problemet erotike tė shokėve dhe shoqeve tona. Prej kur jam larguar prej shkollės mesme ka disa vite , por nga ajo qė po ndėgjoj situata vecse ėshtė nė keqėsim e sipėr dhe nuk ka rezultat. Shumė bukur janė tė shpalosura edhe disa afera tė profesorėve me vajza adoleshente nė shkollat e mesme tė qytetit tim. Kur patė ardhur njė profesor i ri te ne nė shkollė pa disa vajza gjysėm tė zhveshura dhe i largoji jashtė , por ai moment ishte kob i zi pėr tė , erdhė prindi i vajzės dhe e shfryu tėrė mllefin e tij tė paarsyeshėm nė profesorin e gjorė. Nė ato ujėra dhe nė ato kohė kur ne organizonim ndonjė tribunė fetare pėr edukimin dhe kthimin e rinisė kah rruga e diturisė dhe dashurisė sė Zotit me tė madhe sulmoheshim nga profesorėt tanė se rininė po mundohemi ta kthejmė mbrapa dhe se ne jemi tė paguar me shuma tė mėdha e kutadi cka. Bile kėrcėnoheshim vazhdimisht se do tė pėrjashtohemi nga shkolla nėse insistojmė qė tė bėjmė njė gjė tė kėtillė , do tė marrin masa edhe mė tė ashpra ku do tė na bastisin shtėpitė etj. Ne ishim disa tė rinjė tė shkollės sė mesme qė kishim tė vetmin qėllim kthimin e shokėve tanė nė rrugėn e diturisė dhe njoftimin e tyre me qėllimin e jetės .
Tash kur gjendem nė fakultet jo qė gjendja ėshtė mė ndryshe , por mė e keqėsuar sic do tė thonin disa e tėrė hedhurina nė njė vend , vajza nga qytete veriore tė Maqedonisė qė atje fshehen pas perdeve , nė Tetovė i takon me alkool nė dorė dhe me probleme tė panumėrta tė dashurisė. Tė njėjtat probleme kishin pas qenė edhe nė qytete tjera porse nuk i kisha hasur dhe ditur pėr shkak tė izolimit tim pa dėshirėn time . E djemt nė vend se ta kenė dertė se si ta ngrisin mesataren nė fakultet , ato rrehen pėr prostituta tė qyteteve tjera dhe tregojnė burrėrinė e tyre mashkullore. Kjo ėshtė Maqedonia laike dhe ky ėshtė sistemi liberal dhe demokratik i Maqedonisė. Fatkeqėsisht politikanėt tanė mbyten ndėrmjet veti pėr tė pėrfituar njė numėr mė tė madh tė votave dhe me cdo kusht dėshirojnė tė arrijnė deri nė karrigen e ėmbėl , e kur arrijnė atje i harrojnė tė gjitha tash janė shokėt mė tė mirė.
Kėto probleme qė ceka e qė janė shumė aktuale kanė zgjidhjen e tyre shumė tė lehtė dhe nuk kushton shumė. Unė nuk u fokusova nė problemet e komunitetit maqedon se poqese fokusohesha edhe aty me tė vėrtetė do tė shkrueja njė tekst qė dikujt dhe gjithėkujtė do t`i vinte gėrdi ta lexoj. Bashkėsia Islame e Maqedonisė bėnė thirrje pėr vendosjen e mėsimbesimit fetar nėpėr tė gjitha shkollat fillore nė tėrė Republikėn. Kjo thirrje ėshtė e mbėshtetur edhe nga komuniteti krishter ortodoks dhe katolik , ai hebrej dhe tė gjitha komunitetet fetare qė ekzistojnė nė kėtė vend. Fatkeqėsisht kėto kėrkesa kanė njė jetė shumė tė shkurt dhe menjėhėr gjetėn njė out nga politikanėt shqiptar nė rend tė parė e pastaj edhe politikanėt maqedon. Feja nuk ėshtė interes kombėtar , kėshtu na justifikohen shumica e politikanėve tanė tė cilėt pėr hir tė padronėve tė tyre janė nė gjendje tė thejnė gurmazin e tyre kundėr Zotit. Kjo kėrkes nuk ėshtė kėrkes sundimi e as marrje pushteti , por thjeshtė kėrkes edukimi i gjeneratave qė do tė dalin nga gjiri i kėtij populli. Por , prap nuk pranojnė dhe frikohen se do i pėrqeshin Perėndimi dhe se nuk do e ngrisin imazhin e tyre politik nėse mbėshtesin kėto kėrkėsa tė arsyeshme. E gjėrat nga Lindja linden dhe nė Perėndim perėndojnė dhe humbin , kėshtu do tė shprehesha nė njė poezi timen tė rradhės. Jetėgjatėsia e lindjes ėshtė deri nė kozmos dhe bukuria e shprehjes nuk asimilohet me vetveten por me diogjenin e flakės sė dendur nė histerinė e gjetheve tė zverdhura.
Politikanėt shqiptar janė stoik nė qėndrimet e tyre pėr shkak se nuk lejohet nė asnjė mėnyrė depėrtimi i mesimbesimit fetar nėpėr shkolla fillore se do tė thyhet nga dheu “ trimi “ Enver Hoxha , e nuk do tė kemi me kanė tė krenohemi para botės. O tė mjerė ju e keni Islamin i cili u mėsoi se si tė jetoni , ju ishit ata qė udheheqėt me pashallėkun e Janinės , ju ishit ata qė udhėheqėt me Egjiptin , ju ishit njerėzit qė i mėsuat civilizimin botės , e krenoheni me njeriun qė izoloi komplet Shqipėrinė e copėtuar pėr njė periudhė dekadėshe??? Mbahuni shqiptar mbahuni se ju i keni vet fajet pse nuk jeni tė bashkuar....
Pse duhet mėsimbesimi nė shkolla fillore dhe nė cilat baza e mbėshtesim kėtė kėrkesė?
1.Nė Itali njė vend i cili ishte nė duart e Benito Musolinit armikut tė Zotit sot ekziston ligj ku lejon mėsimbesimin fetar nėpėr shkolla fillore dhe tė mesme. Nxėnėsve mysliman u lejohet qė tė mėsojnė pėr fenė e tyre Islamin.
2.Nė Gjermani ekziston mėsimbesimi fetar nėpėr shkolla fillore dhe se ky mėsimbesim ėshtė i obligueshėm pėr tė gjithė nxėnėsit qė mėsojnė atje dhe nuk ėshtė fakultativ.
3.Nėpėr universitetet e famshme nė SHBA ekzistojnė mesxhide ku falet namazi dhe thirret ezani.
4.Univerzitetet mė tė shtrenjta private nė SHBA janė tė ndara ku femrat mėsojnė vec dhe meshkujt vec.
5. Disa nga padronėt e politikės botėrore kanė tė kryer shkolla fetare .
Kėto janė vetėm disa nga shembujt e shumtė qė ekzistojnė nė botė nė vendet ku sot civilizimi thirret dhe bota ka tė orientuara sytė ka to. E pse edhe nė Maqedoninė tonė tė dashur nuk ekziston njė ligjė qė do tė lejonte dhe do tė bėnte bile obligativ mėsimbesimin fetar nėpėr shkolla fillore???
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio