Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Leetr e hapur Arqipeshkvise se Beogradit
Flori Bruqi
Postuar nė: 20.01.2007, 04:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Mire u pafshim ne Kosoven e lire

Nga Flori BruqiGospodin Pavle,njė peshkop i kishės ortodokse serbe i vendosur nė Pashallukun e Beogradit,mė origjinėn e tij tė dyshimtė thotė se”…Kosova ėshtė djep i Serbisė”…dhe i fton tė gjitha kishat ortodokse botėrore ti kundėrvihen Grupit tė kontaktit pėr Kosovėn e pavarur.

Ky matuf serb me akademikėt,politikanėt ,gjeneralėt ,paramilitarėt serb le qe e kallėn Kosovėn(1997-1999) port tash kėta harbutė kėrkojnė ta kthejnė Kosovėn nė gjirin e tyre serb.

”Kishat Serbe” janė kisha katolike-shqiptare,tė ndėrtuara nga vetė shqiptarėt,pėr kėto ka shumė fakte arkeologjike , historike. ,biblike pikėrisht nga BIBLA ,sipas Dhjatės sė re mė titullin ”Krishti shembėll i vetmohimit” nė kapitullin 15 vargu 19, shumė mirethuhet nė tė gjitha gjuhėt e botės ku predikohet dhe lexohet BIBLA,ky libėr hyjnor dhe se Dishepulli Pali , sjellė lajmin e mirė pėr Mesinė,nga Jeruzalemi e gjer nė Iliri .

Pra nė vargun Biblik 19 decidivisht shkruan”me fuqi shenjash dhe ēudirash,me fuqi tė Frymės sė Perėndisė; kėshtu,prej Jeruzalemit e pėrqark dhe gjer nė Iliri,kam kryer shėrbimin e ungjillit tė Krishtit”.

Pra,shqiptarėt u ungjillizuan qysh nė fillim tė krishterimit...

Nėse nisemi nga faktet historike, pikėrisht kur behėt fjalė pėr Kosovėn, dihet historikisht se serbėt janė njė popull ardhacak ( shekullit VII pas erės sė re),nė truallin Ilirik.

Serbėt qė ishin paganė filluan tė pagėzohesh nė tė krishterė...

Mė vonė ata filluan tė vjedhin (vjelin)kulturėn e popullatės autoktone....

Pėr tė mos u zgjėruar aq shumė nė historinė tonė ,Gosp.Pavles, i preferojmė qė argumentet mitike tė “tyre”,fjala vjen pėr Luftėn e Kosovės(1389) qė s’ishte fitore e serbėve ,dhe se Millosh Obiliqi ,i “tyre” ishte njė trim nga Kopiliqi i Drenicėsh mė emrin Milesh Nikol Kopiliqi.

Ashtu si ndodhi edhe me Mileshin, njashtu na ndodhi edhe mė shumė Kisha shqiptare qe u benė mė dhunė Serbe (Kisha e Deēanit,Pejės,Graēanicės,Llaushės etj.)

Nėse ky farė Gosp.Pavli, dėshiron tė mėsojė mė shumė se kush janė shqiptarėt le ti gjurmojė tė dhėnat arkivore tė Raguzės,Romės,Jerusalemit, Stambollit etj., dhe do ta gjejė tė vėrtetėn e kėtij populli endacak i ardhur nga Karpatet ...

Pėr tė dėshmuar se kush janė shqiptarėt Gosp.Pavlės , gjeneralėve,politikanėve te tij po i sjellim pėr lexuesit tone www.studentet.info ca argumente tjera se kush janė eruditėt tjerė shqiptarė qė dėshmojnė prejardhjen tonė.

Mė sė miri kėto gjėra Pavli mund ti gjejė nė shkrimet e A.Parduzit,Gjin Gjon Gazulit,Marlin Barletit,Gjon Buzukut,Gjon Francez Albanit,Frang Bardhit etj...
A asesi nuk duhet anashkaluar edhe pėrkthyesin e BIBLĖS tė madhin Shėn Jeronimin, qė njihet nė tėrė botėn.

Vallė ,athua ky Gospodin Pavle me bajlozet e tij athua e lexon dhe predikojne Biblen e tyre ?!

Nė fund te fuindit ketij dhe te tjereve ju themi : MIRĖ U PAFSHIM NĖ KOSOVĖN E LIRĖ...

(Letra eshte postuar dje Arqipeshkise se Beogradit, ne anglisht).
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio