Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> NJĖ CAPUĒINO NĖ TREVIZE
Flori Bruqi
Postuar nė: 20.01.2007, 04:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Gėzim Ajgeraj : Skic per nje tregim


SKICE PER NJE TREGIM

(Pas njė udhėtimi)

NJĖ CAPUĒINO NĖ TREVIZE

Dita kishte ikur mes njė udhėtimi tė gjatė.Pėrmes Alpeve tani mė i stėrlodhur, kishim hyrė nė qytetin e Trevises.

Nė ē'ditarė ti shkuruaja pejsazhet e bukura tė atij udhėtimi, dyshoj se nuk mundė ti qėndrojė besnik fjala, objektivit tė fotokamarės.

Megjithatė nė mbrėmje do ti ndajė pėrshtypjet me letrėn e bardhė.
Me pikat e para tė territ, mbrėmja e tetorit qė numronte dyzetetetėorėt e fundit, na priti nė qendrėn e qytetit.

Tamam atyre ēasteve mu kujtuan ish miqtė dhe mikeshat e braktisura, tė internetit. Herė si emra e herė si nofka qė i gjasonin "Mullinjėve tė erės".

Njė miqėsi e shuar dikurė. Ca pėllumba tė bardhė ngriheshin e uleshin mbi qytet.Fluturimi i tyre i gjasonte njė lėmshi qė herė zemėrohej e mbėshtillej qiellit, e herė qetėsohej e i fryente figurave tė paqes.

Mu kujtua "Metafora", miqtė e mi gjithandej; nė Prishtinė, Tiranė, Bruksel...

Ėshtė njė histori e moēme, njė plagė qė herė pas here hapet.
Ta shkruajė kėrkonė kohė, tė ia them shkurtė u hyjė nė hak miqėve.

Ata mė bukur i thanė vetė. Nuk kamė kohė tani, - i thashė vetes.

-Mu kujtua; Flo-Art-i, Floripress-i, e Albsit-i, miqtė e mi tė shtrejtė:( I.P, F.B e E.Sh), njė ndjenjė pėr ti pėrshėndetur mė trazoi.

Njė pėrshėndetje nga Trevise dhe lodhja pėr njė kafe Capuqino me ftonte nė qetėsim.

Qyteti ishte mbushur plotė drita, ndėrsa reklamat e pizeri-ve me bollėk nė ketė qytet na ftonin gjithandej pėrtej kryqėzimit tė rrugėve.

Capuqino-n e piva bashkė me pelinin e njė mundi tė kotė e mosmirėnjohės qė e kisha derdhur diku nė njė recension.

Mallkova sinqeritetin tim qė ia falja gjithkujė dhe ika.Tė paktėn t'u shkruaja njė letėr miqėve, a vetes njė si ngushėllim.

Internet-cafe dhe pronari i sajė Marokien , na pritėn brenda njė lokali tė ērregulluar telefonash dhe dy kompjuter tė vjetruar nė njėrin qoshk. Kėrkova leje pėr pėrdorimin e internetit, por nuk e mora atė.

- Duhet tė jeni i regjistruar, mė tha Marokieni, - zbatojmė ligjin e “anti terrorizmit”.

Ēenkan bėrė tė huajt, ta mbrojnė Italinė nga terrorizmi, - o zot, pėrshpėrita plotė injorancė, - ma kujtoi Zvicrėn, majėn e sigurisė dhe demokracisė sė shteteve tė botės.

- Diē si pėrshpėrim, mu bė atyre ēasteve;Miqtė e mi nė Prishtinė e Bruksel, tė mė falni, - ligji pėr “antiterrorizėm” ma ndaloi pėrshėndetjen pėr ju.

- Bashkė me zonjėn time F. u kthyem nė veturė dhe po pritnim.

- Njė zė nga jashtė na thirri: - Mirė se erdhe bacė, - u dėgjua njė urim.- Ishin; Flamuri, Fadili, Bajrami e Esadi, qė kishin dalė tė pritnin, por jo edhe ish mikeshat e trembura nga hija e vetė.

PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio