Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ANTOLOGĖT DHE ANTOLOGJITĖ
Flori Bruqi
Postuar nė: 20.01.2007, 04:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006ANTOLOGĖT DHE ANTOLOGJITĖTė bėsh njė antologji, do tė thot tė bėsh njė pėrzgjedhje tė krijimtaris sė disa poetėve dhe ti pėrmbledhėsh nė njė libėr. Cila ėshtė ajo pėrzgjedhje, si bėhet ajo, cilat janė zhvillimet qė e pėrcjellin atė? - ky ėshtė problemi! Mė herėt kishim shum pak antologji ose fare pakė. Koha e prurjeve tė mėdha, solli edhe antolog. Kjo ėshtė shumė pozitive. Ka antologji tė mira, e pėrjashtime qė meritojnė tė jenė libra. Por ka tė tilla tė cilat ia nxjerrin bojėn qėndrueshmėrisė dhe vlerės sė njė antologjie. Kuptohet se shoqėrin tonė e pėrcollėn shum probleme nė tė kaluarėn, ato deomos u reflektuan edhe nė kulturė, nė kėtė rastė letėrsin. Me hapjen e frymės sė re demokratike, jo qė nuk kishin egzistuar klane, po se po, por ato u parcializuan, siq u parcializua mendimi pluralist politik. Brenda kėtyre rretheve u parcializuan edhe letrarėt e njė mase tė caktuar. U krijuan klane, rrethe brenda njė mendimi politik, grupe interesash tė caktuara e lidhje tė tjera. Pra jo edhe e vėshtirė pėr tu kuptuar burimi i problemit. Dhe si tė tilla, krijimi i antologjive sotė, nga njė pjesė e caktuar merret me shumė rezerva. Pra dozat e dyshimit sotė egzistojnė dhe ka shum arsye pėr to. Dikush pėr tu mbrojtur thotė; jo pse nuk ėshtė pėrfshirė ai qė kritikon, dhe e bėnė pėr smirė ose ndonjė arsye tjetėr. Kjo nė tė shumtėn e rasteve nuk i qėndronė anės mbrojtėse. Pėr deri sa shkilet nėpėr dėrrasa tė kalbura, siq thotė populli, ka vend gjithmonė pėr kritikėn. Por ajo duhet tė bėhet me vendė dhe me fakte. Pa u ndalur nė detaje apo nė emra, qė mos ta lėndojmė askėnd, por vetėm ndėrgjegjien e atyre antologėve, e themi se nga ata qė e pėrcjellin kulturėn dhe pėrcaktimet e individėve antolog, nė kėtė kohė disa nga kėto antologji jan tė pa qėndrueshme dhe pa kurrfar vlere. Ėshtė njė kosh ku hidhet gjithqka pa u selektuar nė kritere, por vetėm nė interesa. Mjafton tu hidhet njė sy disa nga kėtyre antologjive. Nėse i kėrkoni detajet do ti gjeni tė gjitha. Tė gjithė tė pėrmbledhurit i idh njė interes i ngushtė, njė klan, besa edhe mendimi politik etj. Futen aty edhe disa emra tė shėndoshė sa pėr kozmetik, brenda tė cilėve, antologėt e ndėrtojnė murin mbrojtės tė kalas sė tyre. Janė pra kėta antologėt e interesa vicioze qė shesin kopalla nė emėr tė njė bashkimi letrarėsh. Apsurde. Apsurde nga se vetėm ata qė i njohin problemet nga brenda, kan mundėsi ti shohin ato. Dihet se letėrsia nė radh tė parė i detyrohet kombit. Provoni tė jeni tė tillė tė ecni gjithmonė kėsaj vije, pa e pėrfillur epokėn e politikės qė zhvillohet pėr rreth juve, pėr kundrazi duke ja luftuar edhe tė metat e sajė, nė dobi tė atdheut. Do tė bini nė injorancėn dhe mllefin e atyre pendave tė parcializuara dhe tė lidhura fatkeqėsisht ngushtė me llagamin e politikės, qė pėr fat tė keq, atdheut tonė ende po vendosin tė tillė edhe nė kulturė. Duket pak e ashpėr kjo, por qelsi i fatkeqėsive po fshihet kėtu, dhe nga kėtu po i burojnė probleme edhe letėrsisė. Na vijnė antolog nga klane tė caktuara dhe antologjizojnė nga rrethi i klanit. Qudi. Pse asnjėrit si bie ndėrmend ta kundėrshtoj njė ide tė tillė apo tė ndikoj nė aspektin pozitiv kah shėndoshmėria e njerzve dhe planeve tė tyre. Kėto qė u thanė, mendoj se ėshtė mirė tė ilustrohen me ndonjė shembull nga kėto zhvillime. Njė pot nė Zvicėr, kishte vendosur tė bėnte antologji dhe kishte vendosur tė antologjizonte rreth 36 poet nėpėr gjith botėn. Ide e mirė. Njė ofertė e tillė mė erdhi dhe mua. Idenė e pėrkraha, por nikohsishtė e kėrkova listėn e tė pėrzgjedhurve. Pa tė keq, pėrgjigjia ishte pozitive dhe lista nė email. Nė njė analizė tė thubtė dhe nga pėrvoja e njohjes mes krijuesve, mė del njė antologji partie me mbi 50% tė tė ofertuarve. Qudi si isha gjendur nė atė listė, kur nuk i mbroja qėndrimet e asnjė partie dhe se isha largė tyre. Kėrkova kohė pėr tė menduar. Katėr oferta radhazi pa pėrgjigjie. E katėrta ishte mė specialja, nga se aty kėrkoheshin qė vetė autorėt tė paguanin njė shumė nga 300 Fr, ose US-dollar. Njė shumė sa njė gjysėm libri nga 500 kopje sa botohen nė Kosovė. Shumė e majme. Diku mbi 10 mijė franga llogariste antologu pėr fitim. Tė antologjizuarit do ta merrnin shpėrblimin e tyre, nga tridhjet libra dhe kaq. Festa e antologjisė dhe ca pallavra promovimi do ta mbyllnin kėtė investim. Nuk jamė pėr antologji tė tillė i thashė antologut. Dhe ai ua lėshoi mjekrėn tė tjerėve. Pėr vete mori ca lavdata dhe i shtėrngoi mirė xhepat. Dikush tha; ja kjo puna e antologjive tė sotme. Si pėrfundim, mendoj se njė debat i tillė, do ta ndihmonte tė paktėn shėndoshjen e individėve me prirje tė liga, ndėrsa shoqėris sonė e nė veqanti krijuesit do ti largonte nga kėto prirje, pėr tė mos qenė tė viktimizuar, - kuptohet nė raste tė caktuara. Ndėrsa antologėt tė shėndoshen pėrgjithmonė nga ligėsit, qė ndonjėrin aty kėtu e kanė kapluar
PM
Top
tatamata
Postuar nė: 21.01.2007, 11:32
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 9
Antari Nr: 5362
Bashkangjitur: 21.01.2007Vleresimin ta japin kritiket,une nuk jam kritike letrare.Tema me pelqeu...Suksese te metejshme.Nga kersheria i lexova te gjitha shkrimet tua ne forum.Kishe plote shkrime qe kane misheruar publikun ne cdo lemi,nga shkenca,arti,letersia,,,Vetem me pune te tilla njeriu mbetet i madh...Nuk ke nevoje qe te alvderohesh askund.Veprat tuaja te mira qe po bene ne internet tregojne se je njeri i madh..,
Te fala....
PM
Top
Llapi_boy
Postuar nė: 21.01.2007, 15:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 5243
Bashkangjitur: 14.01.2007 Citim (tatamata @ 21.01.2007, 11:32)
Vleresimin ta japin kritiket,une nuk jam kritike letrare.Tema me pelqeu...Suksese te metejshme.Nga kersheria i lexova te gjitha shkrimet tua ne forum.Kishe plote shkrime qe kane misheruar publikun ne cdo lemi,nga shkenca,arti,letersia,,,Vetem me pune te tilla njeriu mbetet i madh...Nuk ke nevoje qe te alvderohesh askund.Veprat tuaja te mira qe po bene ne internet tregojne se je njeri i madh..,
Te fala....


Edhe kjo me duket se i ngjan vetem nje Vetėvleresimi dhe jo me teper!!
PM
Top
Flori Bruqi
Postuar nė: 21.01.2007, 18:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Ky kuleri po i leshon fjalet si lopa baglen...

Studiusit e mirefillte nuk perdorin nofka.Hulumto me mire se a ekziston personi Dr.sci.Bedri Zahiti(QKUK-Prishtine) e mos fol jerem o djale apo qike.Sepse ti ne vend se te vleresosh shkrimet nga aspekti shkencor ti qon selame...Selamet e tilla mund ti besh vetem me shok tu,e une shok i juaji s'jam...Une jam bashkebisedues dhe pa fyerje,sepse kesisoji po tregoni kulturen Tuaj familjare ,shoqerore,
shkencore..

Ke kujdes ne bashkebisedim,se une nuk kam kohe te merrem me psikoterapi,se sa nofka bene pyetje...atehere...duhet te marre ndonje page,e ti page nuk ke per te me dhene sepse je studente...

Flori Bruqi
PM
Top
fancy_boy
Postuar nė: 21.01.2007, 23:37
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (Flori Bruqi @ 21.01.2007, 18:22)
Ky kuleri po i leshon fjalet si lopa baglen...

Studiusit e mirefillte nuk perdorin nofka.Hulumto me mire se a ekziston personi Dr.sci.Bedri Zahiti(QKUK-Prishtine) e mos fol jerem o djale apo qike.Sepse ti ne vend se te vleresosh shkrimet nga aspekti shkencor ti qon selame...Selamet e tilla mund ti besh vetem me shok tu,e une shok i juaji s'jam...Une jam bashkebisedues dhe pa fyerje,sepse kesisoji po tregoni kulturen Tuaj familjare ,shoqerore,
shkencore..

Ke kujdes ne bashkebisedim,se une nuk kam kohe te merrem me psikoterapi,se sa nofka bene pyetje...atehere...duhet te marre ndonje page,e ti page nuk ke per te me dhene sepse je studente...

Flori Bruqi

Pershendetje per te gjith. Qe qe ku shihet njeriu me dy ftyra njeriu njeheres thot pa ofendime a vet po ofendon te gjith Une jam bashkebisedues dhe pa fyerje edhe qe i tha Llapi_boy Ky kuleri po i leshon fjalet si lopa baglen... Ke kujdes ne bashkebisedim,se une nuk kam kohe te merrem me psikoterapi,
pash rrobt Flori Bruqi a qesi sjellje ki ti???
Kush te dha keto ide me qen njeri me Dy fytyra?
Apo vall je njeri Ka fryn era andej shkon?

Respekt!


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio