Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Vizitė e ministrit Holandez
webm
  Postuar nė: 06.04.2006, 22:01
Quote Post


Lovely Jubbly
*****

Posti: Admin
Postime: 2217
Antari Nr: 1
Bashkangjitur: 24.11.2004Ministri pėr Ēėshtje Evropiane i Mbretėrisė sė Holandės z. Atzo Nicolaļ, do tė vizitojė Republikėn e Maqedonisė mė 6 dhe 7 prill. Gjatė vizitės, Ministri Nicolaļ do tė takohet me zv.Kryeministrin e Qeverisė, pėrgjegjės pėr Ēėshtje Evropiane znj.Radmila Sheqerinska dhe Sekretarin Shtetėror tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme z.Emil Kirjas. Konsultimet me perfaqėsuesit e qeverisė sė Maqedonisė do tė fokusohen nė progresin e arritur nga Maqedonia nė procesin e implementimit tė kritereve politike dhe ekonomike tė Kopenhagės, si dhe nė progresin e arritur lidhur me implementimin e Planit Kombėtar Aksional pėr miratimin e regullores sė pėrbashkėt legale tė BE-sė.

Mė 7 prill, Ministri Nicolaļ do tė merr pjesė nė kongresin e Partise Liberal Demokratike (PLD). PLD-ja, mban lidhje me Partinė Popullore pėr Liri dhe Demokraci (VVD) tė Holandės anėtar i sė cilės ėshtė edhe Ministri Nicolaļ, i cili njėkohėsisht pėrfaqėson edhe qeverinė e Mbretėrisė sė Holandės.

Programi vizitues i Ministrit Nicolaļ do tė pėrfundojė me vizitėn e tij nė Tetovė, ku do tė mbajė njė fjalim para profesorėve dhe studentėve tė Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL), nė lidhje me perspektivat evropiane pėr vendet e Ballkanit perėndimor. Nė fjalimin e tij, Ministri Nicolaļ theks tė veēantė do ti kushtojė pozitės sė Maqedonisė. Pritet qė fjalimi i ministrit tė vazhdojė me njė diskutim me profesorėt dhe studentėt. z.Dushko Arsovski, redaktor i programi EuroMak, pranė TVM-sė, do tė jetė moderator i diskutimit. Ky eveniment do tė fillojė nė ora 14:00, nė Amfiteatrin e Madh (magna exedra), nė kampusin universitar tė UEJL-sė.

Vizita nė Maqedoni ėshtė pjesė e njė vizite mė tė gjėrė qė Ministri Nicolaļ ia bėn Ballkanit perėndimor. Krahas Maqedonisė, Ministri do tė vizitojė edhe Bosnjėn dhe Hercegovinėn, Serbinė dhe Malin e Zi, Shqipėrinė dhe Kroacinė. Kjo turné e Ministrit ka tė bėjė me perspektivėn evropiane e cila ėshtė e hapur pėr tė gjitha kėto shtete, edhe pse janė nė faza tė ndryshme tė procesit tė evro-integrimeve. Maqedonisė iu dha statusi i shtetit kandidat pėr anėtarsim nė BE sė bashku me Kroacinė.

Gjatė vizitės sė tij nė shtetet e Ballkanit perėndimor, Ministri Nocolaļ do tė diskutojė ēėshtje lidhur me Bashkimin Evropian me pėrfaqėsues tė qeverive, OJQ-ve, mediumeve dhe studentė.

Me rėndėsi: pėrfaqėsuesit e mediumeve janė tė ftuar tė marrin pjesė nė kėtė eveniment nė UEJL, duke filluar nga fjalimi i Ministrit gjer tek diskutimet me studentėt. Pas mbarimit tė diskutimeve, nė njė kohė e caktuar prej orės (14:50 deri 15:00), pėrfaqėsuesit e mediumeve do tė kenė mundėsi t’i parashtrojnė pyetje Ministrit. Gjatė evenimentit, pėrparėsi do tė kenė pyetjet e parashtruara nga ana e studentėve.


----------------------------------------
"I am so clever that sometimes I don't understand a single word of what I am saying" - O. Wilde (Irish Poet, Novelist, Dramatist & Critic)
PMEmail Poster
Top
webm
Postuar nė: 06.04.2006, 22:08
Quote Post


Lovely Jubbly
*****

Posti: Admin
Postime: 2217
Antari Nr: 1
Bashkangjitur: 24.11.2004Ju ftojme te merrni pjese ne ligjeraten e Ministrit te Holandes per Ceshtje Evropjane, z. Atzo Nicolaļ ne lidhje me “Perspektivat evropjane per vendet e Ballkanit perendimor“.

Data: 07/04/2006 (E PREMTE)
Koha: 14:00
Vendi: Amfiteatri i madh (LH2)

Pjesmarrja e bursisteve te RNE-HESP e OBLIGUESHME !!!

Ministri i Holandes per Ceshtje Evropjane z. Atzo Nikolaļ, do te shoqerohet nga:
- Udheheqesia me e larte e UEJL
- Ms. Frédérique DE MAN, Ambasadori i Holandes ne Maqedoni,
- Ms. Radmila ŠEKERINSKA, zv. Kryeministri i Qeverise se Maqedonise
- Mr. Philipp HOYOS, Ambasadori i Austrise ne RM
- Mr. Erwan FOUÉRÉ, kryesus i delegacionit te komisionit evropjan
- Mr. Hazbi LIKA, Kryetar i komunes se Tetoves
- Mr. Gjorgji MARTINOVSKI, Rektor i Universitetit “Sv. Kiril i Metodij” – Shkup
- Mr. Nexhbedin BEADINI, Rektor i USHT-se
- Ms. Viotelta Panovska BOŠKOSKA, Rektori i Universitetit “Sv. Kliment Ohridski“


----------------------------------------
"I am so clever that sometimes I don't understand a single word of what I am saying" - O. Wilde (Irish Poet, Novelist, Dramatist & Critic)
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio