Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Horoskopi dhe Astrologjia
ardi_pr
  Postuar nė: 20.01.2007, 09:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Te nderuar Forumista,

pasi hasa ne nje postim te forumistit Uskana i cili na percjell thuajse ne cdo shkrim , te cilin une personalisht e respektoj edhe pse nuk ndajmi mendime te njejta, por megjithat e pash shume te nevojshme te hapi kete teme per arsye se te sqarimit lidhur me besimet e kota te horoskopit dhe prejardhjes se tij, deri sa Uskana krenohet me "patriotizem shqipetar" dhe besimtaret monoteist shqipetar qe e besojne nje ZOT i quan arab e turq, ndersa vete beson ne politeizem, ne besime te kota te Mesapotamis aziatike apo edhe te indianve dhe kinezve aziatik ai veten e quan shqipetar!! a eshte e llogjikshme kjo??
Shpresoj kjo teme te jete se pari keshille per veten time, per Uskanen dhe per te gjithe ata forumista qė e lexojne!!

---------

Dijetarėt e hershėm muslimanė e quanin fushėn e yjeve dhe llogarive planetare nė tėrėsi me emrin Tenxhim dhe ata e ndanin atė nė tre kategori kryesore pėr qėllim analizimi dhe klasifikimi sipas ligjit Islam.

1- Kategoria e parė paraqet besimin se qėniet tokėsore influencohen nga trupa qiellorė dhe ēfarė do ndodhė nė tė ardhmen mund tė parashikohet nga vėzhgimi i lėvizjeve tė kėtyre trupave. Ky besim, qė njihet me emrin astrologji dhe qė e ka origjinėn e tij nė Mesopotami nė mijėvjeēarin e tretė p.e.s., arriti zhvillim tė plotė nė civilizimin grek. Gjithashtu forma mė e vjetėr Mesopotamiane e tij arriti nė Indi dhe Kinė nė shekullin e 6 p.e.s., por nė Kinė u adoptua vetėm parashikimi i tė ardhmes nga yjet. Nė Mesopotami astrologjia ishte njė institucion mbretėror nė tė cilin shenjat nė lidhje me mirėqėnien e mbretit dhe popullit tė tij merreshin nga shenjat nė qiell. Besimi bazė nė Mesopotami ishte se trupat qiellorė ishin zota tė fuqishėm. Kur kėto yje-zota u paraqitėn nė Greqi, nė shekullin e 4 p.e.s., u bėnė burim pėr besimin planetar grek. Gjithashtu nė Greqi astrologjia si njė “shkencė” e pėrcaktimit tė sė ardhmes u pėrhap dhe jashtė oborrit mbretėror te ata qė mund t’a kapnin atė. Pėr mė shumė se 200 vjet astrologjia kishte njė influencė dominuse mbi fenė, filozofinė dhe shkencėn pagane e mė pas pati ndikim tė madh te Europa kristiane. Tė dy Dante dhe sh.Thomas Aquinas, evpropianė tė shekullit tė 13, pranuan shkakun astrologjik nė filozofitė e tyre respektive (d.m.th. pranuan astrologjinė sh.p.). Ky besim mbahej edhe nga Sabianėt tek tė cilėt u dėrgua i dėrguari Ibrahim a.s. Sabianėt hyjnizonin diellin, hėnėn dhe yjet dhe i bėnin sexhde atyre. Gjithashtu ata ndėrtonin vende tė veēanta adhurimi nė tė cilat vendoseshin statuja dhe piktura qė paraqisnin trupa qiellorė. Ata besonin se shpirtrat e trupave qiellorė zbritnin te idhujt, komunikonin me ta dhe plotėsonin kėrkesat apo nevojat e njerėzve.
Kjo formė e astrologjisė konsiderohet kufėr sepse shkatėrron teuhidin Esmaa ues-Sifaat. Besime tė tilla i japin planeteve, yjeve dhe galaktikave disa prej cilėsive tė Zotit. (Cilėsia e Zotit qė i jepet mė shumė krijesave nė kėto besime ėshtė Kaderi).

Ata qė praktikojnė astrologjinė janė kafira sepse ata deklarojnė se dinė tė ardhmen e cila dihet vetėm nga Allahu. Duke ia atribuar vetes disa prej cilėsive tė Allahut ata iu “ofrojnė” atyre qė besojnė te ta njė mundėsi fallse pėr tė mėnjanuar tė keqen tė cilėn Allahu e ka pėrcaktuar pėr ta dhe pėr tė fituar tė mirėn tė cilėn Allahu nuk e ka pėrcaktuar pėr ta. Astrologjia klasifikohet e ndaluar bazuar nė hadithin e Ibn Abasit ku resuli s.a.u.s. ka thėnė: “Kushdo qė merr dije nga ndonjė degė e astrologjisė ka marrė dije nga njė degė e magjisė. Sa mė shumė qė e shton (rrit, zmadhon) dijen nė kėtė gjė aq mė shumė ai e shton (rrit, zmadhon) gjynafin.”

2- Nė kategorinė e dytė futen ata qė thonė se Allahu ka dashur (ka bėrė) qė lėvizja e trupave qiellorė tė tregojė ngjarjet qė ndodhin nė tokė. Ky ėshtė edhe besimi i astrologėve muslimanė tė cilėt mėsuan dhe praktikuan shkencėn babilonase tė astrologjisė.
Astrologjia u shfaq nė oborrin mbretėror nga halifėt e vonshėm Emevij ashtu siē u shfaq te Abasitė e parė. Secili halif, nga kėta qė u pėrmendėn mė sipėr, kishte njė grup astrologėsh qė duhet t’a kėshillonin atė pėr punėt e ditės dhe t’a paralajmėronin pėr rreziqet qė afroheshin. Pėr shkak se masat muslimane e dinin se astrologjia nė formėn e saj origjinale ishte kufėr kėta muslimanė qė donin t’a praktikonin atė bėnė njė kompromis qė ajo tė dukej nga ana Islame e pranueshme. Dhe ky kompromis ishte thėnia se parashikimet astrologjike ishin sipas dėshirės sė Allahut. Por edhe kjo formė e astrologjisė ėshtė harram dhe ai qė e praktikon atė konsiderohet kafir. Sepse nė tė vėrtetė nuk ka ndryshim nė esencė midis kėtij besimi dhe atij tė paganėve. Nė kėtė lloj besimi fuqia e Allahut i jepet trupave qiellorė dhe ata qė thonė se interpretojnė informacionin e kėtyre trupave pohojnė se kanė dije pėr tė ardhmen, dije e cila i pėrket vetėm Allahut. Megjithatė disa dijetarė tė vonshėm u bėnė tė dobėt nė zbatimin e ligjeve hyjnore dhe lejuan kėtė formė tė astrologjisė pėr shkak se ky besim ishte bėrė i pranueshėm nga shumė muslimanė.

3- Nė kategorinė e tretė dhe tė fundit futet pėrdorimi i informacionit tė yjeve nga lundėrtarėt ose udhėtarėt e shkretėtirave nė mėnyrė qė tė pėrcaktojnė drejtimet, ose nga fermerėt pėr tė pėrcaktuar arritjen e stinėve nė mėnyrė qė ata tė dinė kur tė kultivojnė drithėrat etj. Kėto ose praktika tė ngjashme me to paraqesin aspektin e vetėm tė astrologjisė qė ėshtė hallall pėr muslimanėt nė pėrputhje me Kur’anin dhe sunnetin. Argumenti pėr kėtė ėshtė ajeti i mėposhtėm i Kur’anit.:


“Ai ėshtė, qė krijoi yjet pėr ju qė me ta tė orientoheni nė errėsira kur jeni nė tokė ose nė det … “ (kuran 6:97)


Buhari transmeton thėnien e mėposhtme nga Kataadeh: “Allahu i bėri yjet pėr tė treguar drejtimin (e udhėtimit) dhe pėr goditjen e shejtanėve. Kėshtu qė, kushdo qė kėrkon ndonjė gjė pėrtej kėsaj ka spekulluar. Ai ka lėnė fatin e tij, ka humbur pjesėn e tij tė jetės sė mirė, dhe ka marrė pėrsipėr atė pėr tė cilėn ai nuk ka dije. Me tė vėrtetė, ata qė e bėjnė kėtė janė njerėz injorantė ndaj urdhėrave tė Allahut. Ata kanė shpikur hyjnizimin pėr yjet, duke thėnė se kush martohet sipas filan ylli do t’i ndodhė kjo ose ajo gjė, ose kush udhėton sipas filan ylli do tė gjejė kėtė ose atė gjė. As yjet, as kafshėt e as shpendėt nuk dinė ndonjė gjė prej tė padukshmes. Allahu duhet t’ia kishte mėsuar atė Ademit n.q.s. Ai do donte t’ia mėsonte atė dikujt. Allahu e krijoi Ademin me duart e Tij, i bėri melekėt t’i pėrkuleshin atij dhe i mėsoi atij emrat e gjėrave

Kufizimet e vėna nga Kataadah pėr pėrdorimin e yjeve bazohen mbi ajetin 98 tė sures En’aam qė u pėrmend mė sipėr. Gjithashtu ajo bazohet nė ajetin e mėposhtėm:


“Ne qiellin me tė afėrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriēues) dhe ata i kemi bėrė gjuajtės kundėr djajve, … “ (kuran 67:5)


Profeti Muhamed s.a.u.s. ka shpjeguar se xhinėt ndonjėherė udhėtojnė nė qiell dhe pėrgjojnė melekėt kur ata bisedojnė midis tyre pėr ngjarje qė do tė ndodhin nė tokė. Xhinėt pastaj kthehen nė tokė dhe informojnė ata qė merren me parashikimin e tė ardhmes. Ai gjithashtu ka shpjeguar se Allahu pėrdor goditjet me yje pėr t’i larguar ata (xhinėt) dhe pėr tė parandaluar pėrgjimin pėrveē rasteve tė rralla. Profeti s.a.u.s. ka thėnė edhe se parashikimet e fallxhorėve janė pėrzierje e pak tė vėrtetave me qindra gėnjeshtra. Prandaj muslimanėt janė tė detyruar tė ruhen nga pėrdorimi i yjeve pėr qėllime tė tjera veē atyre qė janė pėrcaktuar qartė nga Allahu.


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 20.01.2007, 13:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006tona tona, veq qe ka hale njerez qe i thojne vetes te civilizuar dhe besojne ne perralla chang-chungqe kete se kisha menduar!!

Ja nje foto mitologjike:

Datotekat e bashkangjitura ( Shkarkuar: 78 )
Datotekat e bashkangjitura  horoskop.gif
PM
Top
Llapi_boy
Postuar nė: 20.01.2007, 17:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 5243
Bashkangjitur: 14.01.2007 Citim (Ethnic Albanian @ 20.01.2007, 13:47)
tona tona, veq qe ka hale njerez qe i thojne vetes te civilizuar dhe besojne ne perralla chang-chungqe kete se kisha menduar!!

Ja nje foto mitologjike:


Fatkeqesisht ka njerėz te tille, madje kjo dukuri negative eshte perhapur shume ne kohen e pas luftes dhe kete dukuri te demshme per shoqerine tone jane duke e ndihmuar me propaganda Mediat Tona !

PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 20.01.2007, 22:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Me te vertete menduat se po zgjohem ne mengjez dhe e lexoj horoskopin para se te bej puna tjera, hhhahha me vjen keq po tregoheni shume naiva per besen. Mirepo kjo ju sherbeu si mjet qe te mos pergjigjeni pyetjes sime se si mendoni ta rritnin influencen e islamit ne jeten politike ne shoqerine Shqipetare??!! qe ju e parashtruat si problem ne temen tjeter.
Kryetari i Bashkesise Islame te Maqedonise ju ndoshta e dini se me sa veshtiresi u zgjodh kete vjet, per festen e Kurban Bajramit qe u be ne dy data te ndryshme ne trojet Shqipetare te mos flasim, hej juve te fese 5 vete nuk mundet te ju bej bashke njeri se per te kuvenduar,,,, !!!!!!
PM
Top
blerim fjokshi
Postuar nė: 03.02.2007, 20:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 5464
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (Uskana2006 @ 20.01.2007, 22:52)
Me te vertete menduat se po zgjohem ne mengjez dhe e lexoj horoskopin para se te bej puna tjera, hhhahha me vjen keq po tregoheni shume naiva per besen. Mirepo kjo ju sherbeu si mjet qe te mos pergjigjeni pyetjes sime se si mendoni ta rritnin influencen e islamit ne jeten politike ne shoqerine Shqipetare??!! qe ju e parashtruat si problem ne temen tjeter.
Kryetari i Bashkesise Islame te Maqedonise ju ndoshta e dini se me sa veshtiresi u zgjodh kete vjet, per festen e Kurban Bajramit qe u be ne dy data te ndryshme ne trojet Shqipetare te mos flasim, hej juve te fese 5 vete nuk mundet te ju bej bashke njeri se per te kuvenduar,,,, !!!!!!

o Uskana nga vet forma se si zgjidhen kryemyftite ne maqedoni tregon se nuk jan perfaqsues te islami tnjejt sikur strukturat politike qe rahin gjoks ne emer te patriotizmit dhe nuk perfaqesojne patriotizmin megjithate ti mbahesh per patriot e ne per musliman. Dije se muslimanet e vertet jan bashk kudoqofshin...


----------------------------------------
ME ĒFAR TĖ MBUREM QĖ JAM SHQIPTAR!!!
PM
Top
fato1
Postuar nė: 29.03.2007, 13:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Po ju mos i shikoni kryemiftit e hoxhallaret cka veprojn ti vepro ne baz te kuranit vella i dashur aty i ke te kjarta krejt cesht e keqe e cka jo edhe per ket teme ka te shkruar ne kuran ........
respekte per gjith
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio