Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Letėr e hapur pėr ata qė dijnė shqip...
Flori Bruqi
Postuar nė: 21.01.2007, 13:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Unė kisha dy mėsues drejt Lirisė dhe mėmėatėsiė

(Letėr e hapur pėr Ukė Lushin dhe nofkat)

…dhe do tė mė duhet tė ec mė kėmbėt e mija deri atje ku mėsohet vetmija,jeta pa ty dhe e babait tend komunist mė udbashė ka shkuar si djajtė nė Pashallukun e Beogradit…

Kur babi yt o Ukė Lush Isufi.ishte gjallė,s’ishim tė lire.S’ishte i lirė as Jusuf e Bardhosh Gėrvalla…qė Ti mė shokė t'u e shatė dhe e vratė kėto ditė...

E ke edhe njė mėsues bashkėpunėtorė,nė Amerikė ėshtė ,e quajnė Nezir Zeza alias Myrta, qė tė mėsoj ty tė shkruash brockulla ,mu si ai(Neziri) kur i krijonte serenada Jozhės sė vogė!

(Neziri si adoleshent filloi tė shkruante poezi dhe t’i botonte nė revstėn letrare “Jeta e re”, nė Prishtinė. Pėr tė gjithė lexuesit shqiptarė vlen tė veēohen dy poezi (pometha), qė ia pati kushtuar Titos siē janė: Josip Broz Tito, Jeta e re, nr.2, 1969, fq.195 dhe poezia tjetėr “Burrit tė dheut”, Titos me rastin e 80-vjetorit tė lindjes, Jeta e re, nr.3,1972, fq.393.)...


Tash ti mė babain tend keni vdekė pėr sė gjalli …dhe tanimė po e dijė s’ė ēėshtė kjo gjymėsliri nėn UNMIK-stan , Shtetin tim akoma pa Kurorė!

Po o Ukė,kameleoni,zhapini, palaqoja "kastrati009"…, do tė jemė sinqerisht i lirė sepse nuk tė frigohėm ! ...

Edhe nė Kur’an shkruan:Kur je me Zotin,Muahmetdin a.s.,nuk ke pse frigohesh,ka kush tė mbron!...

Kur s’ėshtė babai yt mė ata kuqaloshat t’u,s’isha i lirė por isha i gjallė dhe shėndosh si vera…

Trimėrinė m'a mėsoi babai yt SATRAP,kurse burrėrinė dhe urtėsinėATDHEDASHURIA!

Tash jam i “vjetėr” qė tė jam djalė dhe mė duhet tė ecė mė kėmbėt e mija,bashkė mė kėta studentėt e mijė vėllėzėr qė i kam - tė mijė se janė shqiptarė...

Ta dijshė se drejtė ardhmėrisė,fatmirėsisht,mudn tė shkoj edhe pa kėto ofendime familjare qė mi betė mua dhe motrave tona(shqiptare)... koha e kameleoneve politikė ka shkuar nė rrotė tė s’amės bashkė mė shkitė dhe kumarėt e babait tėnd (Vaso Llabanit,Vuko Shaliqit,Zdravko Jovanoviqit,Sveto Dollasheviqit,...o shumė iqa e viq dera juve kishte pasė kumari)…

...Unė mė kėta studentė tė USSH-sė kemi pėr tė bėrė edhe pa ty ,brockullat tua...,dėgjoje mėsuesin,mos e hup besimin nė Zot,se pasha ketė Diell e kėtė Tokė,ke pėr ti pjellė spijunazhėt e mija...

se frika ėshtė arma e Sundimtarit,e unė tash e 54 vjetė nuk pata Sundimtarė e asė tutorė ! Isha vetė Pashė !

Nuk mėvetėsova urdhėrat e Pashallarėve tė kuq ,sepse unė kisha dy prijės,Zotin dhe Muhametin a.s,qė mė shpijnė drejt Dritės sė Lirisė.

Tė preferoj:mos e nguc grenzėn mė kronde se e gjenė tė zezėn tende!Se pasha Zotin,je teshė nė hunleshė qė ta bėnė shpinėn mė butė se barkun!...


Flori Bruqi


Prishtinė,21.01.2007.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio