Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nėnshkruani Peticionin Pėr Pavarėsinė e Kosovės, Nėnshkruani Peticionin Pėr Pavarėsinė e
Zemri
Postuar nė: 22.01.2007, 20:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 40
Bashkangjitur: 09.12.2004Dear Friends,

I have just read and signed the petition: "RECOGNIZE INDEPENDENT STATE OF KOSOVA"
Please take a moment to read about this important issue, and join me in signing the petition. It takes just 30 seconds, but can truly make a difference. We are trying to reach 50,000 signatures - please sign here:


Kliko Ketu- PETICIONI
Once you have signed, you can help even more by asking your friends and family to sign as well.
Thank you!
Zemri Sallai


RECOGNIZE INDEPENDENT STATE OF KOSOVA
Recognize independent state of Kosova

Prishtina, January 12, 2007Dear Decision Maker
The journey to independence for Kosova’s people has been difficult and full of sacrifices. In the decade of crisis, the people of Kosova faced brutal oppression on the scale of genocide, but remained resolute to make its dream for freedom, independence and democracy come true. Thanks to the military intervention against Serbia by the US, EU, NATO, UN, Kosova has been under international protection since 1999. The time has come for the will of Kosova’s people to be recognized and for Kosova to take its hard-earned and well-deserved place in the family of independent and democratic nations. Therefore, we call on you:
To recognize the right of self-determination of the people of Kosova

To recognize the independent and sovereign state of Kosova in its territorial entirety

To admit Kosova in the UN as its newest member

To recognize and acknowledge the independent state of Kosova represents the key to the stability in Kosova and the region

To understand the independent and democratic state of Kosova will guarantee the rights and perspectives for all of its citizens including minorities

To recognize that the independent state of Kosovo brings to an end the disintegration of ex-Yugoslavia and accelerates the integration of the region into the Euro-Atlantic community
We, the youth who are the initiators of this petition, want our country to become ‘a land of hope.’ This is possible only if the will of the people of Kosova is respected and internationally recognized.

Sincerely,


Njiheni shtetin e pavarur tė Kosovės
Prishtinė, 12 janar 2007

Tė nderuar vendimmarrės,
Rrugėtimi pėr pavarėsi i popullit tė Kosovės ishte i vėshtirė dhe plot sakrifica. Populli i Kosovės u ballafaqua me shtypjen brutale deri nė shkallė tė gjenocidit, por mbeti i vendosur qė ėndrra pėr liri, pavarėsi dhe demokraci tė bėhet realitet. Falė intervenimit ushtarak ndaj Serbisė tė SHBA, UE, NATO dhe OKB Kosova gjendet nėn protektorat ndėrkombėtar nga viti 1999. Tash ėshtė koha qė tė njihet vullneti i popullit tė Kosovės dhe qė Kosova ta zė vendin e merituar dhe tė fituar me shumė mund nė familjen e shteteve tė pavarura dhe demokratike. Pėr kėtė kėrkojmė nga ju:
Tė njihet e drejta pėr vetėvendosje e popullit tė Kosovės

Tė njihet shteti i pavarur dhe sovran i Kosovės, nė tėrėsinė territoriale tė saj

Kosova tė pranohet nė OKB, si anėtare mė e re e saj

Tė njihet dhe tė pranohet se shteti i pavarur i Kosovės ėshtė ēelės pėr stabilitetin nė Kosovė dhe nė rajon

Tė kuptohet se shteti i pavarur dhe demokratik i Kosovės ėshtė garancė dhe perspektivė pėr tė gjithė qytetarėt e saj, pėrfshirė dhe minoritet

Tė pranohet sė shteti i pavarur i Kosovės pėrfundon dezintegrimin e ish-Jugoslavisė dhe pėrshpjeton integrimin e rajonit nė bashkėsinė Euro-Atlantike
Ne tė rinjtė, iniciatorė tė kėtij peticioni, dėshirojmė qė vendi ynė tė bėhet “tokė e shpresės”. Kjo mund tė realizohet vetėm nėse respektohet dhe njihet ndėrkombėtarisht vullneti i popullit tė Kosovės.

Me nderime,
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio