Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tirana "e lejuar" e myslimanėve
ardi_pr
  Postuar nė: 23.01.2007, 11:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Tirana "e lejuar" e myslimanėve


Belina Budini
21-01-2007
Mund tė jetė njė internet-kafe ose njė piceri, njė butik hixhabėsh, por edhe njė floktore apo parfumeri, ashtu si njė librari fetare apo dyqan celularėsh, kompjuterėsh dhe teknologjish nga mė tė fundit... Njė rrjet i Tiranės sė re myslimane, qė po zmadhohet dita-ditės nga vetė besimtarėt dhe praktikantėt e Islamit nė Shqipėri. Bizneset e fetarėve kanė pushtuar tashmė kryeqytetin, tė pėrqendruar jo mė vetėm nė zonat pėrreth xhamive, por nga periferitė drejt qendrės. Ky fenomen i ri urban pėr Shqipėrinė, ėshtė megjithatė shumė i njohur edhe nė vendet mė tė zhvilluara, si Britania e Madhe dhe SHBA-tė, ku nuk mungojnė as supermarketet tėrėsisht tė kėsaj natyre. Nė Tiranė nuk ka ende njė tė tillė, por shėrbimet qė myslimanėt i ofrojnė njėri-tjetrit janė tė shumta.
Nė njė librari-internet kafe myslimane nė kryeqytet, ėshtė e mundur madje tė fejohesh apo tė martohesh (Nikah) apo tė organizosh njė ceremoni lindjeje (Akika) sipas rregullave myslimane, ndėrsa njė sallon bukurie mysliman qė, pėr ēudi ka "Amerikėn" nė emėr, ofron trajtime bukurie pėr motrat myslimane. Femrat e mbuluara kanė edhe butikėt e veshjeve tė lejuara pėr `to, qė nga shamitė, tek hixhabet e kėmishat e natės, ndėrsa burrat kanė baret e preferuara tė vėllezėrve myslimanė, si edhe berberė, qė e nisin qethjen me "Bismilah!". .. Pavarėsisht pėrdorimeve "haram" qė mund tė ketė interneti apo DVD-tė, celularėt me "bluetooth-ėt" e tmerrshėm apo aparatet fotografikė dixhitalė, kėto lloj biznesesh nuk mungojnė nė guidėn myslimane tė Tiranės.
Por biznesi mė i pėrhapur fetar nė Tiranė, ėshtė ai i ushqimeve "Hallall" dhe sidomos i picave qė pėrgatiten pa prodhime derri. Armand Deralla, ėshtė njė 32-vjeēar mysliman qė sė bashku me tre vėllezėrit e tij, njėri prej tė cilėve ėshtė praktikant i devotshėm mysliman, po bėn biznes me picat "Hallall". Piceri tė tilla mund tė gjesh tashmė nė ēdo lagje e rrugė kryesore nė kryeqytet dhe sipas Armandit, qė jeton mes Amerikės dhe Shqipėrisė, me piceritė "Hallall" po ndodh si me lokalet e lojėrave "Counterstroke" , tė cilat u panė si njė biznes i suksesshėm dhe tė gjithė nisėn tė hapin njė tė tyrin. "Kėshtu pėr shembull, njė punonjės i picerisė sime, tani ka hapur njė piceri tė veten tė kėtij lloji. Megjithatė, mund tė them qė 90% e kėtyre picerive janė hapur nga myslimanė dhe e respektojnė ndalimin e mishit tė derrit nė picat qė pėrgatisin. Por unė kam edhe punonjės katolikė nė picerinė time dhe kjo nuk pėrbėn asnjė problem pėr ne apo pėr klientėt",- shprehet myslimani, qė dikur rrėfen se e ka ngrėnė edhe vetė mishin e derrit, por se tashmė ka hequr dorė pėrfundimisht prej tij. "Nuk mė shijon mė si dikur", shprehet ai, duke shtuar se nė pėrgjithėsi, nė piceritė e ndryshme tė vėllezėrve myslimanė nė Tiranė, rregulli kryesor ėshtė ndalimi i pėrdorimit tė mishit tė derrit, ndėrsa gjithēka tjetėr pėrgatitet dhe funksionon si nė piceritė e zakonshme.
Tė jesh kasap, nuk duket e lehtė pėr njė besimtar mysliman, por tė tillė sigurisht ka shumė, ashtu si edhe ndonjė kasap nga vendet arabe, qė ka hapur biznes mishi nė Tiranė. Nė fakt kasapi mund tė hyjė lehtė nė gjynah, po t'i hreferohesh metodės islame. Por jo kasapi besimtar dhe ai qė respekton rregullat e therjes sė kafshėve pėr ushqim. Dhe duket se nuk mjafton vetėm ajo qė dihet pėrgjithėsisht, qė kafsha tė theret me "Bismilah!". Mishi bėhet i lejuar pėr t'u ngrėnė kur kasapi e kullon shumicėn e gjakut jashtė, sepse gjaku nuk ėshtė i lejuar, ashtu si edhe mishi i derrit. Tė mos i shkaktojė stres kafshės gjatė therjes, ėshtė njė tjetėr kriter. Tė mos i shkaktojė ngordhjen kafshės pėrpara therjes, tė mos i shkaktojė dhimbje ose vuajtje mizore kafshės, tė mos dėmtojė cilėsinė e mishit, tė pėrdorė vetėm njė mėnyrė therjeje, metodėn direkte dhe tė jetė i shpejtė dhe i lehtė, pa pėrdorur mėnyra, si goditjet elektrike apo gazi... Kasapi supozohet gjithashtu, qė gjatė therjes tė jetė me mendje tė kthjellėt dhe jo nėn ndikimin e alkoolit apo drogave. Akti i therjes nis me shqiptimin e emrit tė Allahut, (BISMILLAH ALLAHU AKBAR) pėr tė marrė lejen e tij dhe pėr t'i dhėnė mėshirė kafshės gjatė therjes.
Ka edhe nga ata qė shprehin mungesė besimi, nėse mishi ėshtė vėrtet i lejuar apo jo, por zakonisht kjo lloj tregtie duket se funksionon nė mirėbesim. "Nė rast tė kundėrt, mėkatet kalojnė mbi tregtarin dhe jo mbi klientin",- tregon tregtari mysliman. Nė njė dyqan ku tregtohet mish i lejuar sipas tė gjitha rregullave myslimane, shitėsi, njė djalė i ri besimtar, shprehet se tashmė tė gjitha produktet e mishit dhe llojet e sallamrave apo proshutave, mund tė pėrgatiten pa asnjė pėrqindje mishi apo dhjami tė derrit. Dyqani qė furnizon pothuajse shumicėn e tregut me mish "Hallall", pasi ka edhe njė fabrikė tė vetėn, nuk ėshtė megjithatė i vetmi dhe disa pronarė dyqanesh qė tregtojnė mish "Hallall" bashkėpunojnė me fabrikat e njohura tė pėrpunimit tė mishit dhe sallamit, duke u kėrkuar atyre pėrpunim special dhe vetėm me mish tė lejuar, pėr njė sėrė produktesh. A ndodh vėrtet kėshtu? Ka nga ata qė nuk besojnė, por tė besosh nė atė qė nuk e sheh, edhe kjo ėshtė njė filozofi fetare...
"Hallall" (حلال) ėshtė njė term arabik qė do tė thotė "i lejuar". Nė pėrdorimin e gjerė ka tė bėjė mė shpesh me ushqimin e lejuar sipas rregullave tė Islamit, ndėrsa nė gjuhėn arabe, ka tė bėjė me ēdo gjė qė ėshtė e lejuar nė Islam.
Haram
Derri
Gjaku
Kafshėt e therura nė emra tė tjerė, veē Zotit
Kafshėt e ngordhura
Produkte "Hallall, edhe nė fast-food
Ndėrsa komunitetet myslimane janė pėrhapur shumė nė Perėndim, tashmė ekzistojnė shumė restorante dhe fast-food-e qė ofrojnė produkte me opsione "Hallall". Megjithatė pėrkufizimi pėr atė qė ėshtė "Hallall", varion nga njėri restorant nė tjetrin. NėDearborn, Michigan, qė ėshtė vendi me popullsinė mė tė madhe myslimane dhe arabe nė Shtetet e Bashkuara dhe ku njė zinxhir fast-food-esh, si "McDonald's" , pėrdorin copa pule "Hallall". Nė zonėn e Torontos ka restorante qė pėrdorin vetėm pula "Hallall", ndėrsa nė SHBA ėshtė ilegale tė shesėsh, shpėrndash ose prodhosh ushqime qė mashtrojnė me etiketėn "Hallall", kur konstatohet se mishi nuk respekton standardet islamike.


www.shekulli. com.al----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 23.01.2007, 21:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006

Ardi,

Derisa shovinizmi dhe nacionalizmi Grek vepron ne Jug, sektat e ndryshme dhe islami fondamentalist veprojn ne qender te Shqiperise. Kush eshte me i rrezikshem? Cili virus eshte me i demshem per shoqerine Shqipetare.

Por ne nje ke te drejte se po behet me te vertete nje biznis i bukur nga naiviteti i popullates. kur nje kafshe mbytet ose theret nuk jeton me dmth. ngordh. Vdekje te lezetshme per qeniet e gjalla nuk ka. Kaloni ne vegjetarian.

Me hixhab nuk besoj se mund te luftohet nacionalizmi Grek nga i cili ke shume frike.
shprehjet si ; njė butik hixhabėsh, ose
shprehet myslimani, qė dikur rrėfen se e ka ngrėnė edhe vetė mishin e derrit, hahhahh me bejne te qesh.

(BISMILLAH ALLAHU AKBAR,"Hallall" (حلال)"Haram ( Arab ) ose
Kalimera, Kalinihta( Grek ) jane viruse te rezikshem te popullit Shqipetare. nuk kane shume dallim ne rrezikshmeri por vetem ne metodat qe i perdorin.
PM
Top
fantomi
Postuar nė: 23.01.2007, 23:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 163
Antari Nr: 3877
Bashkangjitur: 07.11.2006Pėrshėndetje,
Nuk e kam te qartė pse disat si psh USKANA dhe KANAT tjere aq shum frikesoheni nga vetevetja dhe nga feja e juaj, ose ndoshta mos jeni aq naiv dhe do tė me thuani se bota nuk e din se 80 % te shqiptareve jan te besimit Islam. Tjetėr ēėstjė ėshtė ajo se sa predikohet te ajo pėrqindje por fakt i pamohueshėm ėshtė se ne jemi 80 % musliman.
Dhe vėrtet u habita se pse aq reagim i ashpėr pėr atė se kėtij 80% i ėshtė lejuar qė tė hapin shitoret e tyre ˝Hallall˝ e nga ana tjeter tė gjithė vrapjmė qė nėpėr qytetet tona tė futet njė zinxhir i MC Donalld“s-it. A nuk te pengon se edhe ne at MC Donaldsin ka ushqime halall, ose ndoshta atje me pak ti vret sytė pasi qė atė Mc Donaldsin nuk e ka nje shqiptar musliman por e ka nje Jehudi *ēifutø.
Vėrtet mė habit fakti se ēka do tė humb Tirana prej ato shitore, ajo thjesht ėshtė nje biznes dhe nė tė mund tė futet kush do qė tė don e kush nuk don .. ka plot prej atyre vendeve ku shiten krejte ēka ˝janė˝tė lejuara, pra o popull sipas kėtyre disave ne si shqiptar do tė bėhemi me Evropian nėse hym ne vende ku ka derra dhe e konsumojmė mishin e tyre... ja te gjithe i keni ne tepsy.. zgjidhni e mereni per vete cka te doni se Uskana po friket se po na shohin se futemi neper shitoret Hallall.. ska me vize pėr ne Evropė!
Nuk e di se pse nuk ju pengojnė kafenetė ne tė cilėt motrat e bijat tona shesin mishin e trupit tė tyre, nuk i pengojne kafenete te mbushura pėrplote me njerez te alkoholizuar dhe te pire nga drogat e cila i shkatron jetėn e tyre, joo keshtu e don Evropa, te kemi nje shoqeri te prishur e te degjeneruar totalisht.
Nuk e kam te qartė se kur ne Shqipėri u bė Islami ˝fundamentalist˝, athua me hapjen e shitoreve te mishit dhe picerive me ushqim Hallall u fundamentalizuan rruget e Tiranės, pse nuk mendohet se sa njerėz nuk kan guxuar tė futen nėpėr Pizzeritė tė cilėt kanė pasur ushqim tė ndaluar pėr nje shumicė tė madhe, dhe pse kjo e drejte e garantuar edhe me ligj te Shqipėrise edhe me ligj te Zotit iu ėshtė shkelur?!!!

NJė fjalė popullore thote : Ai i cili nuk e rrespekton tė veten nuk e rrespekton as tė huajėn˝

Dhe me qė ra fjala, Uskana kishte shkruar :
˝Por ne nje ke te drejte se po behet me te vertete nje biznis i bukur nga naiviteti i popullates˝
Eh mor i nderuar, te kishte mbetur Shqiperia qė njė Uskana ti tregojė se ėshtė ˝naiv˝ do e hante dreqi qe moti. Shqipėria ka burra, edhe bile tė mėdhenj e pėr ty mė mirė ėshtė tė kontrollosh ndjenjat e tua dhe mos tėt ndodh si kenga e Mark Muharemit, qe xhamin se deshti e kishes nuk ja dinte rrendin e ku nė hamom do e kesh vendin?!!!

-Do tė jeshė njeri i fortė i popullit tė tėnd vetėm atėherė, kur vepra e jote u shėrben njėsoj edhe popujve tjerė. Eshtė e vėrtetė se njeriu ėshtė ai qė krijoj librin, por ama edhe libri e krijoj njeriun. Pericipi i njeriut gjendet nė lirinė e tij. (G.W.F Hegel)

- As shteti, as mbreti as qeveritarėt nuk mund ti qeverisin njerėzit. Vetėm morali i mbron njerėzit prej njerėzve. (Mahabharata)

Pra, nė ēdo vend demokratik janė tė garantuara liritė e besimit dhe predikimit, andaj nuk e di se pse keni frikė nga Islami, ose mos ndjeheni fajtor ? Mos frikeni Zoti falė, dhe vėrtetė njė thėnie shum mė pėlqen ˝Falua zot se nuk e dinė ēka shkruajn˝.

pėrshėndetje!
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 24.01.2007, 09:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006O Fantom,
mos e qaj koken me kete Uskanen ai e ka treguar veten se eshte nje anti-islamist i perbetuar, e ka shkpjeguar besimin e tij ne doktrinen e tij te Mesapotamis AZIATIKE, pra ai beson ne perralla hooroskopike etj. madje ata far aziatesh i kan premtu se do te rrnoj 90 vite, hahaha me kete kam qeshur shume, por hajr InshaAllah, ndoshta nje dite do te udhezohet nuk i dihet jetes!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 24.01.2007, 13:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Qile, qile edhe ti nje butik per te shitur hijabe, ndoshta do te heci biznesi, derisa sa ka lope naiv do te keshe sukses, por me keta doktrina nuk e di se si do ta mbrojsh popullin nga shovinizmi i fqinjeve.

Tash Maccdonald i Amerikes se Jahudive te pelqen, hahaha e kthen kurrizin kah frye era, shume i forte dhe shume patriot qenke, hahahhh hallal ju qoft.
PM
Top
Lediani
Postuar nė: 24.01.2007, 14:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006Mos shifni kot endra me sy hapur o njerez. Tiranes as qe i shkon ne mendje per budalliqet tuaja, e ju ja mbani gajlen.
shkoni ne Tiran dhe shifni, dhe pastaj hajde binduni.
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 24.01.2007, 15:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006
Me gjithė vėshtirėsitė me tė cilat ballafaqohet Islami nė Shqiperi, pranė asaj gjėrat nė praktikė si duket ecin nė kahje pozitive. Kjo, padyshim se na gėzon tejmase, kur marrim vesh se gjithnjė e mė shumė nė jetėn e pėrditshme tė muslimanėve nė Shqipėri hyjnė dhe bėhen pjesė e parimeve tė tyre njerėzore edhe kultura islame
PM
Top
fantomi
Postuar nė: 24.01.2007, 16:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 163
Antari Nr: 3877
Bashkangjitur: 07.11.2006Pėrshėndetje,
Vėrtet sa mė shumė qė lexoj aq mė shumė po mė bjen ndėrmend njė thėnie e vjetėr shqiptare ˝QENI QĖ LEH NUK HAN˝ dhe vėrtet kur e shoh USkana ēka ka tė shkruar pranė nofkės sė vet ˝Tėrė kohėn flas :)˝, aq mė shumė i vėrteton ato fjali!

Dhe i ˝nderuari˝ Uskana duhet tė kshe shumė kujdes kur i shqipton fjalėt ˝derisa sa ka lope naiv do te keshe sukses˝, mos i poshterso motrat dhe vėllezėrit tone shqiptar tė Shqipėrisė te ciliti jane tė besimit Islam, kush ua dha juve atė tė drejtė qė tė quani dikėnd Lopė,naiv etj etj.
Ndoshta gjyshja e jote, nėna e jote mbajnė shami e si po duket nė vend tė viēit paskan pjell KAL !

Ky forum nuk dėshiron qė tė ket fyerje ne baza fetare, kombėtare racore etj.
Andaj mos luaj me ndjenjat e huaja, ėshtė e drejtė e jotja kė beson, a ne majmun a ne lop etj etj, por duhet te respektojsh edhe ndjenjat e tė tjerėve dhe ēdo kush le ta besoje atė qė don.. pa imponime!

pėrshėndes Ledianin e nė veēanti EthnicAlbanian!

Me respekt,
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 24.01.2007, 21:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
O all Arabēiēa mos fueni dhe mos nervozoheni, Hahahahh, nese vazhdoni keshtu do te dalin kamikaze te mire prej juve por vetem nuk dij se ku do te ua japin detyren te plasni si bomba te gjalla.

Per ju qe e keni futur trurin krejt ne islam nuk me intereson shume por me prek fakti se deklaroheni si Shqipetare dhe per demet qe i shkaktoni paguajne krejt Shqipetaret.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 25.01.2007, 09:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Uskana2006 @ 24.01.2007, 21:21)
O all Arabēiēa mos fueni dhe mos nervozoheni, Hahahahh, nese vazhdoni keshtu do te dalin kamikaze te mire prej juve por vetem nuk dij se ku do te ua japin detyren te plasni si bomba te gjalla.

Per ju qe e keni futur trurin krejt ne islam nuk me intereson shume por me prek fakti se deklaroheni si Shqipetare dhe per demet qe i shkaktoni paguajne krejt Shqipetaret.


O Us-Kus-Kan,
o chang-chung, o aziatik mesjetar, o mesapotamez, indian e kinez, nese egziston rreziku prej kamikazeve ateher jeni ju chang-chungat qe e keni filluar kete metod, prandaj nese ty ata falltoret te premtojne 90 vite jete dhe ti beson ne keto perralla ateher egziston rreziku te ndermaresh ndonje sulm kamikaz duke llogaritur qe ti nuk do te vritesh smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 25.01.2007, 16:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
auuu, po behesh qesharak, sipas teje krejt bota nuk ben vetem ti je i miri, kur e pij kafen e permbys filxhanin me mire eshte se ato sektat e juaja.
PM
Top
platinaa
Postuar nė: 25.01.2007, 20:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 142
Antari Nr: 2020
Bashkangjitur: 06.08.2006Ncncncncncnc.......

E kunderta more Uskana,vetem ty ta mer mendja qe din,duke e pare qe te gjithe po i kundershton,me askend nuk u pajtove.Uskana,ka ketu ne Prishtine falltore me nam,nese je i interesuar ta gjej ndonje adrese.Jam e sigurt qe ato perralla i pranon me lehte se realitetin.
Tung Uskana,te pershendes....
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMICQAOLMSN
Top
lili82
Postuar nė: 25.01.2007, 22:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006 Citim (Uskana2006 @ 25.01.2007, 16:47)
auuu, po behesh qesharak, sipas teje krejt bota nuk ben vetem ti je i miri, kur e pij kafen e permbys filxhanin me mire eshte se ato sektat e juaja.

Uskana,
Me gjith respektin, kajhere e tepron.Xhdo debat dhe xhdo kritikim e ka kufirin e vete,veq kur kalohet kufiri .......Duhet me dite njeri kur eshte boll,e jo me jep kritika me vend e pa vend!
Ti e ki mendimin tend,normal edhe une e kam mendimin teme,veq edhe ajo permbysja e filxhanit edhe ajo eshte sekt!
Veq njeri nje gje mos e haro,ti je musliman deshe e zdeshe.Edhe nese je i fese katolike por edhe ne qoft se je ateist ti je musliman.Pse?Se xhdo femi qe lind lind musliman,e tashti pa keqkuptime nese je lind si femi ateher je enese je prej darvinit ateher nuk e di ........

Veshe nje kemish te bardhe dhe mos dil jashte ri ne nje vend shum te pastert mbas 1 ore hjeke kemishen dhe shikoja jakat te behen sikur mi pas ne balt.E shtroja vetes nje pyetje PSE?
Ti njeri kurgje keq nuk te ka lan feja ISLAME apo katolike sa e ke lene ti vetin!Kurgje nuk ki te perbashket me Afganistan,pse i mere gjith shembull ato shtete si afganistan e si irak e bla bla bla .....Zoteri kuptoje te verteten keta persona qe e kan pas ne dore keta shtete nuk kan punuar simbas parimeve fetare.Mere si ta marish,cka ke qen ti nen cizmen maqedone!
Nese per ti eshte gabim me qen musliman,katolik apo jahudi mos i ofendo fene por ofendo cato persona qe e bejn interpretimin e gabuar.

Kerkoj falje qe dola prej teme,nese ne Suedi ku 90% e popullates jan katolik e jahudi i respektojn te drejtat e ktyre 10% qe i takojn fese muslimane ateher pse jo edhe ne Shqiperi.

Si me shami e si pa shami grekun e shkaun mas shpine e ki.Nejse Uskana veshe nje miniq e nashta ja then mendjen disi e kshtuqe na pshton edhe neve te tjereve...

PERSHENDETJE,,
B.B


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
Llapi_boy
Postuar nė: 25.01.2007, 22:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 5243
Bashkangjitur: 14.01.2007 Citim (platinaa @ 25.01.2007, 20:20)
Ncncncncncnc.......

E kunderta more Uskana,vetem ty ta mer mendja qe din,duke e pare qe te gjithe po i kundershton,me askend nuk u pajtove.Uskana,ka ketu ne Prishtine falltore me nam,nese je i interesuar ta gjej ndonje adrese.Jam e sigurt qe ato perralla i pranon me lehte se realitetin.
Tung Uskana,te pershendes....


Edhe une i bashkangjitem ketij mendimi Platina, ky uskana po mendojke qe vetem ky din diqka, sepse pasi ky po jetojka jashte dikund koka ba nami, ne qe jetojme ne trevat tona sipas tij ne nuk dime asgje!!
Ky eshte mendim shume i gabuar smil3dbd4e7853679.gif
PM
Top
Llapi_boy
Postuar nė: 25.01.2007, 22:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 5243
Bashkangjitur: 14.01.2007 Citim (lili82 @ 25.01.2007, 22:37)
Nejse Uskana veshe nje miniq e nashta ja then mendjen disi e kshtuqe na pshton edhe neve te tjereve...smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4d4e4c4f2.gif smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio