Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Thėnie Filozofike
aristoteli
Postuar nė: 25.01.2007, 22:09
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006

NJeriu éshté i madh vetém kur méson se vértet ésht shum i vogél. I.Hordshek

Njeriu éshté i mir, njrzit jané té ashpér. SHEKSPIRI

NJeriu idealka fuqin e mashkullit dhe ndjenjat e femrés. ZOARI

NJerzit kurr s`kéndojn, dhe bilbilat vajtojn ēAJUPI

NJeriu ésht shérbétor i jetés STEJO SPAE

Éshté kénaqési dhe nder té vdesésh pér atdhe. HORACI

Sendet mé té shtrejta né bot jan nderi dhe atdheu. SAMI FRASHÉRI

Pasuria eshte si uji i kripur:sa me shume pi,aq me shume etje ke.(A.Schopenhauer)

Kur isha i ri mendoja se paraja ishte nje gje shume e rendesishme;tani,qe jam plak,jam shume i sigurte per kete.(O.Wilde)

Pasuria nuk i perket atij qe e ka,por atij qe di ta gezoje.(B.Franklin)

Eshte thene qe etja per para,eshte baza e gjithe te kqijave ne kete bote.E njejta gje mund te thuhet per mungesen e parave.(S.Butler)

Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo)


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
Studentjaa
Postuar nė: 13.10.2007, 11:27
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 20
Antari Nr: 10196
Bashkangjitur: 13.10.20071. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!

3. Me mire te humbasesh nje ēast te jetes sesa jeten ne nje ēast.
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 13.10.2007, 13:56
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Aforizma e fjale te urta (Marre nga gazeta Ndryshe )

Me lehte eshte me mbledh nje thes me pleshta , se t'i bashkosh dy shqiptar
(Gjergj Fishta)

Shqiptaret tregojne cka s'duhet, e fshehin ate qe e di gjithe bota

Pak di ai, qe te gjitha ja tregon gruas


Ne se rrezikon , mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithshka

Njeriun e bejne te perjetshme veprat e tij

Njerezit jane te njejte para natyres EDUKATA i ben te dallohen..

Ne qofte se jeta nuk te afron nje loje qe ja vlen ta luash , atehere krijo vete nje te tille

Ne se thua ate cka desheron, duhet te degjosh dhe ate cka nuk desheron

Shpagimi me i embel eshte te besh mire kunder te keqes qe te eshte bere..


Zoti yne qe je ne qiell, jepna fuqine ta mabjme gojen mbyllur kur skemi gje per te thene!
Falna durimin ta thellojme nje pune perpara se te shkruajme permbi te, frymezona me nje ndjenje te mprehte te drejtesise , qe te flasim jo vetem me paanesi , por dhe te sillemi ashtu! Shpetona nga grackat e gramatikes, nga shtremberimet e gjuhes dhe nga lajthimet e shtypit"

(FAIK KONICA)

Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni
(Xhorxh Santana)
Dy gjerave duhet ti dini vleren para se t'u ikin nga duarte Njera eshte shendeti dhe tjetra eshte rinia..
(Epikteti)
Te mencurit mesojne me shume nga budallenjte se sa budallenjte nga te mencurit
(Cato the elder)
Fjala duhet te peshohet sipas merites se vet fjales, e jo sipas merites se shqiptuesit
(Veton Suroi)

Te jesh i mire , do te thot jo vetem te mos besh pa drejtesira , por edhe te mos i desherosh ato..
(Demokrit)----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Miss.Blue
Postuar nė: 13.10.2007, 14:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3583
Antari Nr: 8802
Bashkangjitur: 07.08.2007nje thenie qe me pelqen thote:
-Teori eshte kur gjithcka dime e asgje nuk funksionon.Praktike eshte kur gjithcka funksionon e askush nuk e di pse. Tek ne teoria dhe praktika jane te perziera: asgje nuk funksionon e askush nuk e di pse...


----------------------------------------
Home is NOT home without mom ..


INFORMATION IS POWER!
PM
Top
Z_U_L_I
Postuar nė: 13.10.2007, 16:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 52
Antari Nr: 9781
Bashkangjitur: 25.09.2007jetoj qe te vdes ose e pres vdekjen duke jetuar!!!

shpresa e fundit nuk vdes , ajo asnjeher nuk ka existuar!!?

PM
Top
Sqaruesi
Postuar nė: 13.10.2007, 16:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 149
Antari Nr: 8745
Bashkangjitur: 03.08.2007Do ta leme boten po aq budallaqe dhe te cthurur, sa ce kemi gjetur kur jemi lindur.

Paraj eshte sherbetor i te mencurit, kurse zoteri i budallait.

Ne jete mu dhan shume zgjidhje une i zgjodha drogen dhe sexin, kurse e treta(vdekja) me zgjodhi mua.(J.Morrison)

Me i lumtur eshte nje lypsare i shendosh se sa nje mbret i semur.(A.Schopenhauer)

Mos me tregoni c'doni te veproni, por c'keni vepruar.(E.M)


----------------------------------------
Fjalet e keqedashesit jane si qymyri, qe edhe po s' te dogjen , te nxijne.
PM
Top
Vlora_NC
Postuar nė: 13.10.2007, 18:27
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 29
Antari Nr: 10166
Bashkangjitur: 11.10.2007
DUhen shume mend qe te munt te shoqerohesh me njerez pa mend.

Edhe diell te behesh te gjith enuk i ngroh dot.

Fjalet e keqedashesit jane si qymyri, qe po edhe s'tde dogjen, te nxine.

Menjelehti ben mik ate qe i ben keq, e armik ate qe i ben mire.

Ne vend qe te shesesh dituri dhe zotesi, perpiqu t'i fitosh ata.

Te gjithe qeniet e gjalla pervec njeriut jane te vetedishem, qe qellimi kryesor i jetes eshte qe ajo te shijohet (Samuel Butler).
PM
Top
bzzzz
Postuar nė: 13.10.2007, 20:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 8016
Bashkangjitur: 24.06.2007Ja nje hadith nga Muhamedi a.s.:

"Shfrytezo pese gjera, para se te vijne pese tjera:
-rinine temde para pleqerise;
-shendetin tend para semundjes;
-pasurin tende para varferise;
-kohen e lire para se te preokupohesh me probleme dhe
-jeten para vdekjes!"

Respekte!


----------------------------------------
Dont judge me based on your ignorance.
PM
Top
Strider
Postuar nė: 13.10.2007, 21:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007'TE METAT E NJERZVE JANE MJAFT NEN PRETEKSTIN SE KJO BOTE ESHTE LARG PERSOSHMERISE"

"KI KUJDES NE MENDIMIN,MENDIMI E SJELL FJALEN,KI KUJDES NE FJALEN,FJALA E SJELL VEPREN,KI KUJDES NE VEPREN,VEPRA E SJELL TRADITEN,KI KUJDES NE TRADITEN, TRADITA E SJELL KARAKTERIN,KI KUJDES SE KARAKTERI E PERCAKTON FATIN"

"TE HESHTURIT ESHTE NGA ARI NDERSA TE FOLURIT NGA ARGJENDI"

RSPT

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Strider nė 13.10.2007, 21:08


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 19.10.2007, 14:21
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007- Kjo bote eshte prej boterave me te kqeia te mundshme, sa qe edhe per nje grime te kish qene me e keqe, s'vlente te jetohet. (Shopenhauer).

- Sikur te mos ishte vdekja, jeta a s'do te ishte nje vdekje e perhershme (Naimi i madh)

- Shpirti eshte mbreteri, ndersa poeti eshte endacak qe shkon prej mbreterie ne mbreteri sa per nje cope buzeqeshje (shkrimtar shqiptar)

- Qe ta njohesh te miren, duhet ta besh te miren (Aristoteli)

- 2 edhe 2 bejne 4, pa e ditur se cka jane ato 2. (Platoni)


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
pranvera
Postuar nė: 15.12.2007, 12:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 508
Antari Nr: 10316
Bashkangjitur: 18.10.2007Rasti čshtč mbret i botčs.

Nuk di tė flasė ai qė nuk di tė hesht.

Dhoma pa libra ėshtė si trupi pa shpirt.

Nuk kam frike nga lartesite sidoqofte kam frike mos bie nga vende te larta.

Dy here degjo, nje here pergjigju!Prandaj njeriu ka dy veshč dhe njč gojč...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga pranvera nė 15.12.2007, 12:27


----------------------------------------
Lumturia nč kčtč botč i ngjan dritčs sč shkreptimčs,
ndricimi i nji sekonde sjell pas fortunč disa orčshe...
PM
Top
Miss.Blue
Postuar nė: 15.12.2007, 14:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3583
Antari Nr: 8802
Bashkangjitur: 07.08.2007Buzeqesh, edhe nese buzeqeshja jote eshte e trishte, se me i trishtuar se nje buzeqeshje e trishte eshte trishtimi se nuk buzqesh kurre!!!


----------------------------------------
Home is NOT home without mom ..


INFORMATION IS POWER!
PM
Top
bafo
Postuar nė: 15.12.2007, 15:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 11077
Bashkangjitur: 13.11.2007MOS IU FRIGONI VDEKJES, SEPSE AJO VJEN NE FUND TE JETES

Ky postim ėshtė ndryshuar nga bafo nė 15.12.2007, 15:13
PMIntegrity Messenger IM
Top
pranvera
Postuar nė: 20.01.2008, 14:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 508
Antari Nr: 10316
Bashkangjitur: 18.10.2007Kryelartesia nuk e degjon kurre zerin e arsyes !

Nuk ka nje te vertete absolute dhe kjo eshte absolutisht e vertet.

I lavdishem,eshte ai qe di te fale dhe jo ai qe di te shtype...

Asgje nuk zhduket-ēdo gjė transformohet....

Ky postim ėshtė ndryshuar nga pranvera nė 20.01.2008, 14:51


----------------------------------------
Lumturia nč kčtč botč i ngjan dritčs sč shkreptimčs,
ndricimi i nji sekonde sjell pas fortunč disa orčshe...
PM
Top
don_dardi
Postuar nė: 20.01.2008, 15:00
Quote Post


don_dardi
*****

Posti: Antarė
Postime: 289
Antari Nr: 12110
Bashkangjitur: 21.12.2007100 vjet per nje popull nuk jane asgje por per nje njeri jane shume


----------------------------------------
The deepest principle of human nature is the desire to be appreciated
Fjala eshte si bleta, ka mjalten por ka edhe thumbin.
PMIntegrity Messenger IMAOLYahooMSN
Top

Topic Options Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio