Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ėshtė njeriu ujk pėr njeriun?
aristoteli
Postuar nė: 25.01.2007, 22:15
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Nje here nje filozof i famshem, i quajtur Thomas Hobbes, kishte thene "njeriu eshte ujk per njeriun".

Besoni se kjo shprehje do ishte me vend per qenjen njerezore?

Une per vete besoj se filozofi kishte shume te drejte. Njeriu eshte vetvetiu ujk per njeriun pa qene e nevojshme qe njeriu i caktuar te hyje ne kategorine e 'te keqit'. Sot eshte e veshtire te gjesh dike qe ti thote vetes se eshte i keq. Akoma edhe vrasesit me te medhenje, ushtaraket qe shtrojne planet e gjakderdhjes, hajduti etj. brenda tyre kane gjetur nje justifikim moral per ti thene vetes 'jam shume i mire'. Pra nga momenti qe je njeri kam mendimin se je ujk, sadopak, per nje njeri tjeter.

Per te kuptuar pak kete gje do ju jap nje shembull te thjeshte: ekziston nje familje e qytetruar dhe e edukuar me parime morale e cila perbehet nga mamaja, babai, vajza dhe djali. Mamaja dhe babai punojne qe te dy, lodhen qe te dy por sa here qe kthehen ne shtepi babai pret qe punet e shtepise te behen nga mamaja meqenese vet eshte lodhur. Mamaja nuk don qe vajza te dale jashte te defrehet naten sepse kur ishte vet e re nuk defrenta aq. Vajza deshperohet setepremi per kete dhe ka ankth. Vajza deshiron te shkoje per eskursion me maturen per nje jave ne Butrint dhe i kerkon leket prinderve ne te njejten kohe qe edhe vellait i jane grisur pak kepucet dhe kerkon edhe ai lek. Prinderit nuk kane lek per te dy rastet, por vetem per njerin. Keshtu vellai nuk ben mbrapshte se frikesohet se do mbetet pa kepuce te reja kurse motra nuk ben mbrapa se thote qe kjo mundesia e eskursionit nuk vjen me. Vellai ka nje te dashur por mendon se motra e vet nuk duhet te ket.
E gjithe familja pak a shume vuan nga vendimet e njeri-tjetrit ose cdo anetar mendon se ka te drejte. Pra nuk jane "te keqinje" thjesht jane lojtare te nje loje fatale.

Te gjitha keto ndodhin brenda familjes, pale jashte saj cfare ndodh.


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 23.02.2007, 15:36
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007une nuk pajtohem me kete mendim te Tomas Hobsit.
Jo te gjithe njerezit jane njesoj...andaj, kjo thenie vlen vetem per bashkmendimtaret e tij.
respekt

p.s. shembullin qe ke dhene ketu filozofi... s'ka te bej fare me temen.
respekte.


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Mehasi
Postuar nė: 23.02.2007, 18:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 191
Antari Nr: 64
Bashkangjitur: 30.12.2004Te dashur,

Nuk mund te jete njeriu "ujk per njeriun", por mund te shtiret si ujk, megjithese nuk i ngjate atij...

Nje teori e tille eshte e deshtuar. Te tillet, qe japin kesisoj teorie, jane te molepsur dhe rendin pas te shemtuares dhe tkeqes. Ata duan ta shtojne te keqen neper toke.

Nderime


----------------------------------------
Breziiri.com - Ura lidhese ndermjet te se kaluares dhe te ardhmes!
PMEmail PosterUsers Website
Top
fotoni
Postuar nė: 28.02.2007, 20:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005ANTINJERIU


“Nėse ankohemi nga pisllėqet dhe rreziqet e njė jete tė varur nga konsumi i energjisė, le ta pėrkujtojmė mosdisponimin (shqetėsimin qė e ndiejmė) nga fakti pse jetėn tonė nuk e kemi bėrė energjike” – Ismet Ozel

Deklaratat e fundit shqetėsuese tė ekspertėve botėror pėr krizėn energjetike dhe problemet e tjera ekologjike, dalėngadalė nxjerrin nė pah antagonizmat e civilizimit perėndimor. Si pasojė e vetėbesimit tė tepruar tė njeriut bashkėkohor, krizat sa vijnė e bėhen mė tė papritura dhe me pasoja shqetėsuese. Ky civilizim i shkėputur fuqishėm nga e kaluara e hidhur e mesjetės, tani pavetėdijshėm pėrplaset nė pikėn tjetėr ekstreme, atė tė pėrballjes me bashkėkohoren. Njeriu bashkėkohor i magjepsur nga bota materiale, konkretisht nga tė arriturat e tij teknologjike, tė cilat si pasojė e tendencave tė pavetėdijshme dominuese janė bėrė kritere jetėsore tė individit, e ka shndėrruar vetveten nė “pjesė tė makinės”. Kėto kritere aq tė nevojshme pėr ‘njeriun makinė’ nė mungesė tė energjisė elektrike, pėr njė moment jo vetėm qė mund tė shndėrrohen nė eksponate tė pavlera, por bartin edhe njė sėrė rreziqesh pėr ambientit jetėsor. Nė kėtė mėnyrė njeriu bashkėkohor nė sfondin e tė cilit qėndron civilizimi perėndimor “i djeg duart nė zjarrin tė cilin vetė e ka ndezur pėr tė harruar kush ėshtė ai vetė”. Ky njeri, si pasojė e filozofisė sė gabuar tė tė jetuarit - varshmėrisė gjithėpėrfshirėse energjetike dhe nėnshtrimit tė pavetėdijshėm ndaj kėsaj filozofie tė jashtme, materialiste, nė jetėn e tij kurrė nuk e ka ēarė kokėn ose s’ka pasur kohė tė mendojė se ēka bėjmė nėse pėr njė moment i humbim tė gjitha kėto?! I mėsuar me kėtė ritėm tė tė jetuarit, nė mungesė tė ‘kritereve elementare’ perėndimore, civilizimi bashkėkohor, me kėtė edhe individi, vazhdimisht humbė diēka nga siguria e tij ontologjike qė pėr pasojė ka dy zgjidhje: tė shndėrrohet nė Diogjen modern, i cili jo vetėm qė kėrkon vetveten, por edhe njė pjesė toke pa rrezatim radioaktiv dhe me ēati tė sigurt ozoni mbi kokė ose tė veprojė me tėrė mjetet e mundshme, ndėrtimin e centraleve bėrthamore, eksploatimin e naftės nga vendet e pazhvilluara, shpalljen e luftės, etj. pėr tė gjetur burime tė reja energjetike.
Mirėpo logjika njėanshme e filozofike, e bazuar nė konsum dhe prodhim eliminon rastin e parė, atė tė kėrkimit tė vetvetes (me pėrjashtime tė vogla) dhe favorizon situatat e krizave tė dyfishta, atė tė nevojės (sė dominimit) dhe mungesės individuale dhe kolektive. Situatat e kėtilla pikėn kulmore e arrijnė me eksportimin krizave, ku njeriu modern me humbjen e sigurisė sė brendshme jo vetėm qė rrezikon tė tjerėt, por kėrcėnon edhe vetveten. Ai i bėhet i rrezikshėm pėr tė gjithė. Kjo ishte njėra anė e medaljes. Kurse ana tjetėr e medaljes ėshtė njė botė mė vete. Bota e fisit Amishi, e cila pėr bazė e ka brendinė, religjiozen. Ata pėrveē pushkės sė gjuetisė nuk shfrytėzojnė asgjė nga tė arriturat e sotme teknologjike. Amishitė e vegjėl s’kanė kompjuterė, nuk pėrdorin internet, por sigurisht qė kanė edhe mė pak halle nė raport me moshatarėt e tyre tė New Yorkut, tė cilėt duhet tė posedojnė informata tė pafundta pėr tė arritur nė oborrin e shkollės, kurse njė gabim i vogėl nė komunikacion mund t’ju kushtojė jetė. Ata sot aspak nuk ndjejnė ankthin e mungesės sė energjisė elektrike apo rritjen e ēmimit tė naftės. Amishitė nuk ēajnė kokėn pėr brengat e njeriut modern i cili nėn presionin e mbipeshės, punės sė lodhshme, formės trupore, diabetit, ndotjes e zhurmės jo vetėm qė nuk ndjehet askund i sigurt, por kalon edhe nė ēmenduri.
Idila amishite apo e njeriut qė jeton nė periferi tė civilizimit zbehet nė momentin kur njė i ēmendur (deri pak ēastesh njeri normal), i cili ndjen zbrazėti shpirtėrore, i ardhur pėrtej kėsaj bote paqėsore me njė ‘makinė civilizuese’, papritur para moshatarėve tė tyre nė klasė vret dy nxėnės. Nėse ky fis do tė jetonte nė rrethana tė jashtėzakonshme konfliktesh, atėherė si pasojė e moskorrespondimit me rrethanat globale edhe nė pėrballjen mė tė vogėl do tė pėrjetonte shfarosjen, ashtu siē e pėsuan edhe shumė fise me pushtimin e kolonizatorėve. Pra, kjo botė e cila s’ka nevojė pėr shfrytėzimin e energjisė (nė format e civilizimit perėndimor) rrezikohet nga tė gjithė.
Janė cekur dy koncepte kryesore tė tė jetuarit: ai civilizimit perėndimor - i rrezikshėm pėr tė gjithė dhe mėnyra amishite - qė rrezikohet nga tė gjithė, tė cilėt formojnė dy anėt e medaljonit tė njėjtė. Tė dyja modelet e tė jetuarit paraqiten me teksturėn e rrafshit tė cilin e pėrfaqėsojnė antagonizmat e cekura tė cilat pikėpjekjen e gjejnė nė njerėzoren. Mirėpo njeriu i cili arrin qė kėto antagonizma t’i mposhtė, nuk jeton nė rrafshe teksturash (ideologji) njerėzore dhe tė kufizuara nė kohė dhe hapėsirė. Ai i vetėdijshėm pėr rrugėn e vėshtirė, ecėn pa lėkundur nėpėr tehun e lėmuar me perimetėr tė pafund. Njeriu i kėtillė, kėtė teh e sheh vetėm si mjet dhe si i tillė qėndron mbi dy anėt e medaljes. Ai as lėndon, e as lėndohet. Bota mė tepėr se kurrė ka nevojė pėr kėtė...

Shkrim i botuar ne FAKTI

Suksese...


PMMSN
Top
zeshkani
Postuar nė: 22.03.2007, 13:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006edhe un mendoj se ka raste te tilla por ata jan shum te rralla mendoj
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
P€JANJA
Postuar nė: 12.05.2007, 18:47
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 20
Antari Nr: 7322
Bashkangjitur: 11.05.2007hm...po..une mendoj qe njerzit kanihere nuk kan drejt per egzistencen ..nuk meritojm te egzistojm..po dojm me prish natyren, vendin ku jetojm - planetitn ton...diqka shum te rensishem..
e nuk dyshoj aspak ne keto fjal "njeri eshte ujk per njeriun"..eshte shum e vertet..
ata qe nuk jan siq po thojn keto fjal jan shum te rrall si diamantet


----------------------------------------
KU KA M€ MłR€ §€ M€ Q€N F€M€N - A§GJ€ §łKUR F€MNA
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 21.06.2007, 19:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007ka nje problem ama. edhe une pajtohem se "njeriu per njeriun eshte ujk", ama ne sistemin e jetes te te perpiluar nga njeriu, se ne kuptimin e vertet te jetes ska "njeriu per njeriun eshte ujk", por te gjithe njerezit duhet te jene si nje trup, kur nje pjese e trupit dhemb, i tere trupi lengon, deh kur nje njeri ka problem , te gjithe duhet te kontribojne qe ti ndihmojne, ama se sot jetojme ne Darvinizem social, ku njeriu qe mbytet shpreson te shpetoj edhe nese kapet per fijen e kashtes, e ne Darvinizem social (ne sistemin e jetes te perpiluar nga njeriu), jo qe nuk ja ofrojne fijen e kashtes, por edhe e fundosin....pra, njeriu per njeriun nuk eshte ujk, por njeriu eshte i detyruar ti adaptohet ketij sistemi te jetes, deh behte ujk per njeriun, e sikur te ndryshoj ky sistem i jetes, njeriu per njeriun nuk do jete ujk, por do jete buzeqeshje......pra, Hobbes, eshte perkrahes i Darvinizmit social, prandaj edhe ka thene ashtu, ama i Gjithdijshmi thote ndryshe "Perendia ju urdheron te veproni me drejtesi, miresi dhe tu ndihmoni te afermve, ndalon imoralitetin, veprat e shemtuara dhe dhunen, Ai ju keshillon ashtu qe te merrni mesim..(Kur'an, Nahl 91)..me falni nese jam i pakuptueshem..ju pershendes


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
luan2u
Postuar nė: 21.06.2007, 20:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006Un e kam edhe nje thenie qe e ploteson thenien e me siper:- HAPI SYTE SE TA MARIN BUKEN NGA GOJA- Jam i sigurt se e keni ndegjuar, dhe ne kete jete shpesh ndodh rasti i tille. Humaniteti eshte gje e ralle ne kete planet, tempoja e jetes dinamika e zhvillimit eshte shum e shpejt sa njerezit nuk munden me i perballu, prandaj nuk zgjedhin menyra se si te vijn deri te kafshata e bukes.

Me respekt
PM
Top
fato1
Postuar nė: 21.06.2007, 21:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Nese e analizojm ne pergjithesi njerzit ndoshta ja vlen kjo thenie mirpo duhet ta kemi parasysh se njerzit nuk jan njelloj edhe nese kjo eshte nje regull ta quajm duhet te dim se ne nje regull nuk hyn te gjith njerezit dhe se cdo regull ka perjashtime ...
mirpo per mua personalisht nuk vlen kjo thenie
per disa po edhe ate e theksoj se POO vlen

ju pershendes
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 22.06.2007, 14:22
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007shumica ketu e pranoni kete thenie.
eshte e drejte e juaja, mirepo nese e shikojme edhe me thelle kete thenie, sic thot edhe Hobsi, atehere, do kemi: Bella omnium contra omnes. Luften e te gjitheve kunder te gjitheve.
Poqese kjo do ishte keshtu si eshte thene, bota nuk do ekzistonte.
Ne e dijme te gjithe se kemi luftera neper bote, kemi varferi ne shume vende te botes, kemi papunesi te madhe, por keto nuk jane arsye qe njerezit te futen ne luften e te gjitheve kunder te gjitheve, sepse atehere vetem me i forti do mbijetoje ndersa te dobetit do te zhduken nga faqja e dheut.
Sidoqetejete, ka njerez qe e arsyetojne kete dhe ka jerez qe nuk e arsyetojne.
Ata qe e arsyetojne, ishin komunistet, jane demokratet amerikan, jane utilitaristet, jane Al-kaeda dhe gjithe keta qe mendojne se bota eshte vec e tyre, ndersa ata qe nuk e perkrahin kete jane ata qe duan humanitet, qe duan jete te qete, jane ata qe thone: liria ime mbaron aty ku e ytja fillon.

Respekte.


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
Mirsim Maliqi
Postuar nė: 18.09.2007, 12:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 7197
Bashkangjitur: 03.05.2007Ndoshta ai qe eshte shprehur ashtu ka qene vet i tille dhe i rrethuar me njerez te atille prandaj ka arritur ne nje pefundim kaq johuman. Sigurisht nese i bejme nje komperacion fare te thjeshte kesaj thenie jonjerezore me proverbin tjeter: "Sa me shume qe po i njoh njerezit, aq me shume po i dua qent" mund te konstatojme se te dy autoret ishin varfnjaket e mjere qe s'e shijuan dot embelsiren shpirterore!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Mirsim Maliqi nė 18.09.2007, 12:14


----------------------------------------
www.altruisti.com

Hadithe nga Muhamedi, paqa dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė!

“Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė”

“Nuk ėshtė i fuqishėm ai qė ka fuqi trupore, i fuqishėm ėshtė ai qė frenon veten kur zemėrohet”

"Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė thotė fjalė tė mira ose le tė hesht. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj fqiun. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj mikun."
PMUsers WebsiteMSN
Top
aristoteli
Postuar nė: 24.02.2008, 15:25
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006 Citim (Mirsim Maliqi @ 18.09.2007, 12:13)
Ndoshta ai qe eshte shprehur ashtu ka qene vet i tille dhe i rrethuar me njerez te atille prandaj ka arritur ne nje pefundim kaq johuman. Sigurisht nese i bejme nje komperacion fare te thjeshte kesaj thenie jonjerezore me proverbin tjeter: "Sa me shume qe po i njoh njerezit, aq me shume po i dua qent" mund te konstatojme se te dy autoret ishin varfnjaket e mjere qe s'e shijuan dot embelsiren shpirterore!

Une theme se njerzit jane jo ujk por derr per njeri tjetrin sepse sot ne kohen qe po jetojm eshte veshtir te kesh besim te njeriu te kafshon duke qeshur dhe pas nje ore kupton se te ka be sherin.


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
ardona
Postuar nė: 24.02.2008, 16:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 329
Antari Nr: 13118
Bashkangjitur: 25.01.2008Njeriu ne kuptimin e plote te fjales eshte njeri dhe nuk mund te quhet ujk,sepse njeriu si njeri eshte human per njeriun dhe duhet te sillet me humanitet-
Nderkaq nga ana tjeter ka plot njerez sot qe nuk duhet te quhen njerez,dhe me te vertet sillen si ujq ndaj njeriut,kete e them nga nje rast qe me ka shokuar:18 vjecari shqiptar nga Shengjini vret mizorisht djalin nga Londra qe kish ardh ne pushime tek prindet e vet,per nje shume te vogel parash...sigurisht keni degjuar per rastin...
ky rast flet me teper se shpesh njeriu per njeriun eshte ujk...
PM
Top
pranvera
Postuar nė: 24.02.2008, 16:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 508
Antari Nr: 10316
Bashkangjitur: 18.10.2007A čshtč njeriu ujk pčr njeriun...?

Ne u krijuam si qenie mč e pčrsosur mbi kčtč tokč,ne nč shpirtin tonč qč patčm ndjenjat tč gjitha,e mč pas me ose pa dčshirčn tonč ndjenjat i pčrziem...si u bčmč "ujk" pčr njčrin tjetrin...???
ne si mundčm tč kafshojmč kaq ashpčr qeniet tjerra?
si mundčm mč pas tč qeshim dhe ironisht pastaj tč gjuajmč me shigjetč...?
si mundčm tč shtrihemi e nč jastčkun e butč tč flejmč qetč,kur skemi ndčrgjejgčn e pastčr?
kush na mčsoi kaq mizorisht tč veprojmč,sa trishtueshčm djalli na zbukuroi pamjet ireale,e u bčmč mč pas progresivč...???
mundet qč "ujqit" tč kenč dalč nč qytet dhe tč hapčrojnč pa frikč,se jo gjithkush bčnč atč qč dčshirojnč t'ja bčjnč.
e si the ti i nderuari Aristotel,,,
jo ujq por der janč bčrč...e unč them jo "derr",por "derra tč egčr"...


----------------------------------------
Lumturia nč kčtč botč i ngjan dritčs sč shkreptimčs,
ndricimi i nji sekonde sjell pas fortunč disa orčshe...
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 24.02.2008, 17:04
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006 Citim (pranvera @ 24.02.2008, 16:57)
e si the ti i nderuari Aristotel,,,
jo ujq por der janč bčrč...e unč them jo "derr",por "derra tč egčr"...

Pranvera derr i but apo derr i eger quhet derrrrrrrr andaj njerzit e sodit jane bere me te kqinje se ujku qe ju vura nofken derraa.


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio