Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kėshilla tė rėndėsishme pėr kuzhinėn tuaj
StartBismi
Postuar nė: 09.10.2008, 15:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2537
Antari Nr: 17814
Bashkangjitur: 09.10.2008Kėshilla tė rėndėsishme pėr kuzhinėn tuajNė mėnyrė qė tė heqesh erėn e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mirė me limon.

Mund tė zhdukėsh erėn e qepės apo tė hurdhrave duke i fėrkuar duart me uthull tė bardhė menjėherė pas mbarimit tė pregatitjes sė ushqimit.

Nė mėnyrė qė tė zhdukėsh erėn e mykut apo cdo lloj ere tjetėr jo tė kėndshme nė dollap apo nė syrtare mjafton tė vendosni nė kėnd tė tyre njė copėz qymyr.

Pėr zierjen e vezėve tė plasaritura mjafton t'i mblidhni ato me nje copė letėr alumini dhe tė hidhen nė ujė.

Mos e lėr orizin apo thjerrėzat apo cdo lloj ushqimi tjetėr qė futet nė kėtė grup nė qese plasmasi nė guzhinė, futi nė qese basme nė mėnyrė qė tė mos zėnė krimba apo tė myken.

Mundohu qė tė mos blesh perime tė ndėnjura apo tė vyshkura sepse ato e kanė humbur njė pjesė tė madhe tė vlerave tė tyre ushqimore.

Mos i lėr perimet njė kohė tė gjatė nė ujė nė larjen e tyre ėshtė mė mirė qė ato tė lahen nė ujė tė rrjedhshėm e pastaj tė vihen nė kullesė nė mėnyrė qė tė thahen.

Pėrdor thikė tė mprehtė nė prerjen e perimeve nė mėnyrė qė tė shmangėsh dėmtimet e lekurės apo tė gjetheve tė tyre.

Griji perimet me lėkurėn e tyre nė mėnyrė qė tė mbrojnė vlerat e tyre ushqimore.

Erėzat: majdanozi, kopėr etj. ruhen mirė pėr disa ditė nėse futen nė qese plasmasi e mblidhen mirė, e mė pas vendosen nė frigorifer apo nė vende tė freskėta.

Majdanozi, kopėr etj nga erėzat e gjelbėrta nuk grihen me makinė sepse u humbet lėngu ėshtė mirė qė tė grihen me thikė.

Sa mė tė mėdhaja tė priten perimet aq mė pak e humbasin vlerėn e tyre ushqimore.

Perimet ruhen mirė pėr disa ditė nėse mbėshtillen me njė pecete tė lagur.

Perimet qėrohen jo shumė kohė para gatimit dhe zihen nė tenxhere me kapak tė mbyllur dhe me pak ujė.

Vitaminat qė ndodhen nė perimet e freskėta janė shumė tė ndjeshme gjatė pėrpunimit tė nxehtė, prandaj ėshtė mė mirė qė ato tė zihen shpejt e nė zjarr tė fortė.

Patatet e ziera qėrohen mė lehtė nėse pas zierjes hidhen nė ujė tė ftohtė.

Qė panxhari i kuq tė ruajė ngjyrėn gjatė zierjes, nė vend tė kripės nė ujė hidhet pak uthull.

Mbas qėrimit tė patateve, karrotave, e perimeve tė tjera duarve ju hiqen njollat nėse lahen me lėng limoni ose limontos.

Kur gjiza ėshtė e thartė pėrzihet me qumėsht nė raportin 1:1, pasi lihet njė orė kullohet, kėshtuqė gjiza bėhet e ėmbėl dhe e freskėt.

Djathi shumė i kripur njomet me ujė tė zier por tė ftohur.

Djathi i tharė qė tė bėhet i butė vihet pėr pak kohė nė qumėsht.

Vezėt e freskėta kur futen nė ujė me kripė bien nė fund ndėrsa ato qė s'janė tė freskėta notojnė.

Kur rrihen tė bardhat e vezėve qė t'u shtohen mė shumė vėllimi pėr cdo kokėrr vezė i shtohet njė gjysėm luge gjelle ujė.

Lakra turshi nuk shpėrlahet me ujė tė nxehtė sepse i ulen vlerat ushqimore.

Gjatė zierjes sė lakrės nė mėnyrė qė tė mos vijė erė e keqe, nė tenxhere hidhet njė fetė buke e lyer me uthull.

Kur lulelakra ruhet nė dritė nxihet dhe i keqėsohet shija.

Pėr tė zier njė kg. fasule duhen 2-3 litra ujė.

Pėr tė pėrmirėsuar shijen e fasuleve gjatė zierjes hidhen majdanoz dhe karota.

Gjatė gatimit tė gjellėve tė nxehta mos i mbani fėmijėt pranė.

Mos pėrdorni pajisje elektrike kur duart i keni tė lagura, si dhe kur dyshoni se kanė difekte teknike.

PM
Top
enea
Postuar nė: 09.10.2008, 17:20
Quote Post


Viva Enea
*****

Posti: Antarė
Postime: 631
Antari Nr: 11571
Bashkangjitur: 26.11.2007flm per keto keshillat, djema hapni syte mire se cka shkruan se do ju vyne kto sende smil3dbd4d4e4c4f2.gif

smil3dbd4e5e7563a.gif

mire mbetshit


----------------------------------------
B very careful if u make a woman cry, bcause God counts her tears. The woman came out of a man's rib, not from his feet to b walked on, not from his head to b superior of, but from the side to b equal with, under the arm to b protected for nd next to the heart to b loved.
-Pass this on to all your women friends nd to the men as well so they WOULD KNOW THE TRUE VALUE OF A WOMEN!!


Disa Ketu e Gjejne Veten Por Nuk Pajtohen Me Te Verteten!!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio