Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Studentet shqiptare si "pula te lageta"
tonny_77_m
Postuar nė: 26.01.2007, 20:31
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 23
Antari Nr: 4340
Bashkangjitur: 30.11.2006Ne shume shtete te botes studentet jane me rebele dhe nxites te proceseve. Vetem studentet shqiptare ne Maqedoni (sidomos ato te USHT-se) jane si "pula te lageta". A na duhen keto studente? Cfare kuadrosh neser do te behen nese sot nuk kane nje pike guximi? A do te jene super-servilet e shoqerise tone?
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 26.01.2007, 20:37
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Studentet e USHT-se dhe te UEJEL-se ne Maqedoni nuk e din akoma se kane nje status te tyre dhe mund te mbrohen dhe zeri i tyre mund te rezoje jo nje Rektor apo mund te nxjer nje Profesor nga puna por mund te bejn Universitetet te pavarura nga Politika, por me cilet student te nisesh ne betej me keto qe frigohen te thuan se ne USHT ka lloj lloj banditesh qe japin mesim, se ne USHT dhe UEJL profesoret i ngacmojn studentet dhe ata heshtin se ne USHT punesohen profesor pa diploma se ne USHT zyra per informim eshte me e madhe se sa nje QEVERI.

TURP i studenteve LAVDI Profesorve KURVAR


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
Njomza_22
Postuar nė: 27.01.2007, 23:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 200
Antari Nr: 529
Bashkangjitur: 19.02.2006Studentet ne Univesitet me shume po meren me dashuri se sa me gjera tjera dhe pikrisht Unionet qe na perfaqeson neve din vetem te organizojn Zhurka dhe shetitje ku ata perfitojne nje here per vete.
Nuk besoj se do te bej nje BOM ndonjher zeri studentor pikrisht ne Tetove.
PM
Top
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 27.01.2007, 23:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007Pershendetje ...

Me vjen keq edhe mua sikur ju per ket qe ndodh ketu ne ket shtet qe nuk degjohet se egzistojn student fare ... por edhe kur degjohen rrahen dhe eliminohen .... Faji nuk eshte vetem te studentet por eshte tek udhheqsia e studentve. ngase prej tyre mvaret cfar veprojn...
Nese profesoret jan gjith te dhėnė pas realiteti pamarr parasysh pasoja qe vijn pas tij ateher me siguri qe do te kishim edhe te keta studenta ndryshim ...
Por kur ne e dim se sot ne keta fakultete mirren notat ende me para apo menyra te ngjajshme jo ligjore ateher as qe do te degjojm ket qe po e kerkon ketu ...
Pra sic ka then edhe antarja njomza ketu per gjendjen e studentve.. une nuk jam atje qe te dij gjendjen e tyre por sic kam degjuar se banalizmi eshte i perhapur me te madhe atje .... por faji nuk eshte te studentet ngase ai qe organizon zhurka apo manifestime ku therrasin ne ta njerz qe flasin apo sic po i thon sot kendojn REP nga i cili ska asnje ardhmeri, ku te ket ardhmeri kur gjith kenga permban fjal BANALE ...
Ateher nga kjo rezulton qe te dalin student qe jipen mbas dashuris dhe te len realitetin per te cilin kan shkuar atje ....
Jo vetem te len anash por edhe te harrojn, ndodh qe disa prej tyre as mos te dijn se cfar lend kan ne ate vit qe jan ....
Por prap po them se faji nuk eshte vetem te STUDENTAT....
Nuk po e zgjas me shum se ndoshta behem i tepert ....

Mbeteni te pershendetur ....


----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
memento
Postuar nė: 22.02.2007, 17:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 4750
Bashkangjitur: 18.12.2006Tung,

teme me vend. Ku valle jane studentat?

@Ebu_Duxhane: Cka do te thote te lutem studentat nuk kane faj?! Duasht e thuash, studentet nuk jane te afte apo....kush i ka fajet?Kush nese jo studentat?

@tonny : me te vertete pyetje e mire. Nuk kam shume kohe ne kete forum, por gjate tere kohes qe kaloj keto shohe shume teper tema qe kane te bejne vetem me probleme.Probleme, kuptohet jo te gjitha, por qe munde te zgjidhen poqese do kishte nje fryme te shendoshe studentore.

Pse nuk kundershtojne studentet per padrejtesit apo per kuadrot joprofesionale qe i takojne cdo dite ne sallat e ligjerimit?! Me cfare meren Unionet Studentore, edhe ata jane studente apo ?

Personalisht mendoj se problemi nuk eshte aty se ata Unione kane mendime partiake, ne gjithe boten krejt unionet studentore jan partiake, pak a shume.Mirepo, ndoshta kjo eshte tragjedia ne Maqedoni, per shkak se unionet studentore nuk jane partiake ne menyre vullnetare, dmth.Duke u bazuar nje nje ideologji apo program partiak te mundohesh te bejsh zgjidhje te problemeve, dhe ate jo problemeve qe ka nje Komb (keta nuk jane zgjidhur per ne parlament), por problemeve studentore. Unionet Studentore (pa marre parasysh anen partike) duhet te kene lirin e tyre politike, dhe duhet te jene nxites te reformave, qofshin ato ne kundershtim edhe me partine te ciles i takojne.

Ka studente te tille te cilet jane ne gjendje per gjera te tilla?

Pse nuk perkrahen aktione ne univerzitete, jashte kornizes se partive politike?! Pse nuk kultivohen ide te reja?

Une mendoj se ( tash kerkoj falje se nuk dua te ju nencmoj krejtve) thjesht mungon AFTESIA per nje gje tille. Po mos u habit, mire e ke lexuar: nuk ka njerez te afte pa marre parasysh se ne cilin union, dhe fatkeqesisht edhe ne shumicen e studenteve. Se per te krijuar nje aftesi, nje mendim te lire dhe kritik nuk mjafton te lexosh "Faktin" apo "Lajmin" apo nje shi... te tille. Por duhet qe ti hedhish syte edhe jashte pjates, ku je duke u ushqyer momentalisht.

Shkurt e shqip : ASKUSH NUK LEXON.
Lexoni,se perndryshe jeni te humbur.

Te fala.


----------------------------------------
Mendimet duhet sulmuar me ndihmėn e mendimeve, sepse ėshtė e kotė tė shkohet mė armė mbi ideale.
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 22.02.2007, 18:24
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007Te gjitha veprimet dhe aktivitetet e tjera qe ndodhin, e qe nuk duhet te ndodhin, jane mungese e aktiviteteve qe duhet te marrin studentet.
Ma thoni, sa studente, me kohe kryejne studimet? Ma thuani, sa student, jane te interesuar te dijne dhe sa te kalojn provimin? A ka ndodhur qe ne nje provim, te hyje profesori, dhe te mos ket nevoje te kontrolloj se kush mundohet te kopjoj per te kaluar ne provim...??/ dhe shume pyetje te tjera, te cilat u japin hapesire si profesoreve te luajne, si partive politike si gjithkujt...
pra faji eshte te studentet sepse shumica qellim kryesor nuk e kan dijen, por shijen...
luja student luja...(bile bile ka dhe te tille qe krenohen e thone: une jam student...ndersa fjalori i tij eshte turp ta degjosh kur flet.)
pra mos e kerknoi fajin askund pos ne veten tuaj.


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
fato1
Postuar nė: 22.02.2007, 18:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Mendoj se problemi eshte tek ne studentet vet se poqese ndonje grup studentesh po ja fillojn ndonje pune,per shembull siq eshte kjo usshm e tjereat ne vend qe tu japim perkrahje atyne ne po i fajsom e i kritikojm,e nuk po marim edhe ne vullnetin qe tju bashkangjitemi atyr qe te funksionoj s ame mir nje union studentesh apo dicka tjeter. Problemi qendron edhe te profesoret qe po ligjerojn neper univerzitete,por edhe tek ne si student qe urehemi ndermjet muj me thane (ket e them me keqardhje)...
suksese te gjitheve
PM
Top
Babadimri
Postuar nė: 22.02.2007, 21:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 77
Antari Nr: 4859
Bashkangjitur: 24.12.2006Duan apo sduan xhelozet qe ne mesin tone i ka me shume se ata qe bejne ndonje pune te hajrit Studenti Shqiptar do te del. Ne mund te flasim po me keto fjale nuk ec para shoqeira jone.
Nuk e degjova askund fjalen urime, akund fjalen si tia bejme qe ta ndihmojme kete reviste studentore. vetem ai stili vjeter shkatraq kjo nuk ben, kjo nuk ben. Po pse ne si studente nuk kemi me shume inciativa, pse mos te kete me shume revista pse jo edhe nje e perditshme studentore, ku do infrmoheshim per problemet, per te arriturat, per mundesite e studimeve ne universitete tjera.
Ky stil ma con mallin e partise Komuniste qe diferenconte. Analizojeni cka shkruhet ketu amani bre po beni dicka te bukur mjaft me me keto vererjtje te pafundme
PM
Top
fato1
Postuar nė: 22.02.2007, 21:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007PO Babadimri me shkrimin me larte qe kam shkruar un ne nje far menyre po i uroj ato edhe pse jo me fjalen konkret jo por qe tash ju uroj pune te mbar atyre dhe krjet studenteve qe ja nisn ndojne pune te mbare...
tung
PM
Top
Bagerri
Postuar nė: 23.02.2007, 11:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 71
Antari Nr: 5574
Bashkangjitur: 01.02.2007Studentet e USHT-se e treguan veten me rastin e rahjes se kolegeve te tyre nga ana e bodigardeve.
Nuk reaguan as ata, as edhe organizatat studentore.
.....me teper nuk ka se cka te flitet....
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 23.02.2007, 13:49
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006te nderuar

ne si shqiptar ne IRJM nuk kemi rini revolucionare do te kisha thene e pastaj do te kisha kaluar tek studentet. organizimi i te rinjve ne protesten e 10 shkurtit ne prishtine ishte per tu admiruar e vecanerisht vajzat. do te citoj nje vajze qe foli ne telefon me shoqet e saja dhe ju tha "shpejt me ju pa ne proteste mos mu shitni neper kafe andej e kendej".
me vjen keq qe do te them por rinia jone shkon kah shkatrimi duke i shiku filmat serik latin dhe ketu problem jane bere dhe grate neper shtepija. kam bere tre jav praktike ne gjimnazin e tetoves per lenden e metodologjise angleze dhe verejta qe ata nxenes ishin ende me te shkatruar se gjenerata ime qe ishte. tu mendu njerzit te perendimi me shfrenimin e tyre mendojn se dhe ne ashtu duhet vepru e nga ana tjeter keto vende i kan universitetet me te zhvilluara e ne me te shkatruara.


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 23.02.2007, 14:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006bere tre jav praktike ne gjimnazin e tetoves per lenden e metodologjise angleze dhe verejta qe ata nxenes ishin ende me te shkatruar se gjenerata ime qe ishte. tu mendu njerzit te perendimi me shfrenimin e tyre mendojn se dhe ne ashtu duhet vepru e nga ana tjeter keto vende i kan universitetet me te zhvilluara e ne me te shkatruara.


O daj e ka kap kullerizmi ne dore, per ate jem dhe kemi me mbet m'brapa.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio