Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Problemet. stresi i madh =humbja e kujteses
MIRA_
Postuar nė: 27.01.2007, 12:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Tungi,
A mendoni qe mos zgjedhja e problemeve te shumta ne jeten e perditshme , dhe stresi, depresioni i madh mund te ndikojne ne humbjen e memorise (ku mundet te te lere pa te kaluaren)?


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
fancy_boy
Postuar nė: 27.01.2007, 19:18
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004Eshte shum e vertet kjo se Stresi i njeriut sjell promleme te tilla si INFRAKT! Kam ndegjuar shum raste edhe e kam perjetuar tek familjari im :(((.

Muj me ju treguar edhe me shum nese deshironi! flm.

Respect!


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
fato1
Postuar nė: 31.03.2007, 22:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007po mundet gjthsesi ama se deri te haresa nuk te con vetem stresi ka edhe sende tjera po nuk do i permendi se pastaj tema mer kahje tjeter edhe do mbyllen stafi temen pastaj.....


hajt na trego ma shum o fancy_boy ....

pershendetje respekte per gjith
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 01.04.2007, 22:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Stressi te shpie ne shume probleme psigjike e fizike sa i perket anes shendetesore te njeriut.Stressi i madh te shpie ne depresione te llojllojshme,te shpie ne semundje te ndryshme te sistemit nervor dhe te sistemit vital te njeriut,e me kete ne disa raste edhe ne Alzheimer(semundje e humbjes se memories)...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
fancy_boy
Postuar nė: 01.04.2007, 23:26
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (fato-sh @ 31.03.2007, 22:59)
po mundet gjthsesi ama se deri te haresa nuk te con vetem stresi ka edhe sende tjera po nuk do i permendi se pastaj tema mer kahje tjeter edhe do mbyllen stafi temen pastaj.....


hajt na trego ma shum o fancy_boy ....

pershendetje respekte per gjith

Kjo i ndodhi babait tim para disa muajve. Sipas mjekve Arsyja e pare ka qen duhani dhe stresi mandej vjen yndyra haje e tepert mos aktiviteti i Sporteve (ecjes neper male). Kjo sherohet me ane te nje Telit te cilin te shtin ne VENEN nga kemba e deri ne zemer (stent) sepse Venet(damart) jan te zanet te mbyllet qe keshtu hapen me at tel.

Zoti mos ja qoft asnjerit kete e perjetova ne shpi duke shikuar ne Ftyr Babin e Zverdhur edhe me djers te ftoft smil3dbd4e02c5440.gif smil3dbd4d99c6eaa.gif

Pershendetje per te gjith!


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
fato1
Postuar nė: 02.04.2007, 08:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Me vjen keq qe te cova me perkujtu kete..besoj se tani i ka kaluar dhe eshte me mire ..
kaloni bukur
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 02.04.2007, 08:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Tung Fancy, kur vijne ne nje moshe per arsye te ndryshme prinderit stresojne dhe merziten shume, duhet qe me gjestet tona dhe me nje rreth familjar te shendoshe te jua hekim merzine. Ndikon mjaft pozitivisht kjo gje. kurajo.
Ne pergjithesi njerezit duhet te punojne shume dhe duhet te pajtohen edhe me faktin se objektivat e tyre i kane mberritur, shume persona bijne ne stress per shkak se mendojne se nuk kane bere mjaft ne jete, por eshte gabim. Duhet qe te mendojne edhe ne shendetin e tyre, sporti eshte mjaft relaksues per njeriun.
PM
Top
fancy_boy
Postuar nė: 02.04.2007, 19:08
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (fato-sh @ 02.04.2007, 08:10)
Me vjen keq qe te cova me perkujtu kete..besoj se tani i ka kaluar dhe eshte me mire ..
kaloni bukur

Mos u merzit per kete fato-sh, krejt eshte ne regull ti vetem deshe me dit per kete gje :).

Uskana2006 eshte mase e vertet kjo. Sporti eshte gjeja me e mire per kete edhe mosteprimi i hajes(haja e tepert demton)


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
fato1
Postuar nė: 29.10.2007, 00:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Nese flasim per stresin - eshte i pashmangshem ne jeten e perditshme te njeriut , shkaktohet nga faktor te ndryshem, bile ne disa raste ka qe fitohet stresi edhe nga dicka e mir qe i ndodh individit . . . .si rezultat i moskontrollimit te vetedijes, te ndjenjave, emocioneve( edhe ne raste te pa qellimta)stresit ne pergjithsi, vjen deri tek humbja e kujteses ne tersi apo e pjeserishme nga perjetimet e ndryshme te fituara gjat pervojes se indivit . . .
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio