Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Euthanasia Ne Maqedoni
MIRA_
Postuar nė: 27.01.2007, 12:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Nqs dhembjet e veshtira kalojn kufirin athere a eshte e lejuar euthanasia ( nje menyre ku indivi vendos qe ti jap fund jetes se tije vete/ose me ndihmen e dikujt) ne Maqedoni? Ne disa vende tjera ktu ne perendim, eshte pranuar si ok, mbase ka pas debate te mdhaja diku( gjithashu raste ku pjestar te familjes qe e kan kry aktin jan mare ne pytje nga policia, ne Londer psh ka pas shume raste.Nje shembull ma konkret ishte ku nje nene e nje vajzeje deshironte qe ti jape fund jetes se saj -ama ne Britani nuk ishte ok, kshuqe ajo u detyre te shkoje ne Zvicer ku perfundoje jetes e saje atje pastaj per ceremonin e sollen ne UK).


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
fotoni
Postuar nė: 27.01.2007, 17:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005JAM KUNDER. NE FENE ISLAME DHE DHIMBJA KA KUPTIM=LARJE MEKATESH...

TE GJITHA TE MIRAT
PMMSN
Top
MIRA_
Postuar nė: 27.01.2007, 17:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006flm fotoni, une e di qe feja islame dhe shume fe te tjera nje gje te till nuk e lejojne, ama me intereson te di Maqedonia si shtet a e ka lejuar me ligj nje gje te till apo jo ende?!


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
BESI_dr
Postuar nė: 27.01.2007, 17:54
Quote Post


Bashkpuntorė
****

Posti: Antarė
Postime: 47
Antari Nr: 468
Bashkangjitur: 17.01.2006Ka mjaft arsye te cilat thone se nuk duhet lejuar eutanazine. Etika mjekesore e ndalon rreptesisht kete. Duhet ditur se shkenca eshte ne perparim e siper dhe nese per nje semundje sot nuk ka medikament sherues adekuat, nuk done te thote qe neser te zbulohet ne laboratore nje i tille. Rrjedha e semundjes jorrallehere eshte e paparashikueshme. Shpeshher ndodh qe ajo te merr ecuri ne drejtim te sherimit, derisa mjeku mendon te kunderten. Disa here ndodh qe varesisht prej ndjenjes psikike te pacientit edhe semundjet me vdekjeprurese te stagnojne ecurine ne sensin negativ te zhvillimit.
Jane vetem disa shembuj keta ndersa tani une nuk mund te jap nje vleresim nese Kur'ani e lejon ose jo eutanazine. Shumica e vendeve e sanksionojne nej veprim te tille, por ka mjaft vende ne te cilat lejohet.
Debati nxehet kryesisht kur jane ne pyetje lindjet me te meta te medha te femijeve. Ne kete rast, nese prindi do te kerkonte t'i vritej foshnja me shume deformime trupore, a do te mund ta bente mjeku kete. Eshte dileme e madhe, prandaj derisa ligji etik e ndalon kete (por nuk di per sheriat), atehere nuk guxojme te themi se lejohet eutanazia.
PMEmail PosterUsers Website
Top
Pretorian
Postuar nė: 27.01.2007, 19:02
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 46
Antari Nr: 5252
Bashkangjitur: 15.01.2007MIRA_

nuk ka ne maqedoni dicka te tille. kam degju qe ne zvicer vertet ka. por kjo eshte dicka katastrofale.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 29.01.2007, 04:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007e vertete se Zvicra e praktikon nje akt te tille,te cilin une e abuzoj,pasi ne nje shtet i cili pretendon te jete me demokratik,ndodh nje vrasje me parapelqim...
Maqedonia nuk e ka,e shpresoj se asnjehere nuk do e ve ne perdorim!


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
amazon
Postuar nė: 25.05.2007, 14:46
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 8
Antari Nr: 7450
Bashkangjitur: 24.05.2007Pajtohem plotesisht me besnik_dr,se eshte e vertet se te gjitha fet e ndalojn vetvrasjen ose suicidin se eshte mekati me i madh qe mundet me ndodh,por mjeksia eshte duke perparuar shum kshtu qe sbesoj te jet nevoja qe te vije deri te vetvrasja .
PM
Top
fato1
Postuar nė: 25.05.2007, 16:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Un pajtohem me mendimin e fotoni-it
skam ca te shtoj me shum
kaloni bukur
PM
Top
florint
  Postuar nė: 26.05.2007, 00:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 116
Antari Nr: 1274
Bashkangjitur: 23.06.2006po me futet ne silet me ketet teme e spo muj me nejt pa i tane nj dy fjal

Ky postim ėshtė ndryshuar nga florint nė 26.05.2007, 00:42
PM
Top
florint
  Postuar nė: 26.05.2007, 00:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 116
Antari Nr: 1274
Bashkangjitur: 23.06.2006Pershendetje te gjitheve.Eshte nje teme jo interesante per mua por me beri nje cik kureshtar te lexoj komentet e juaja. Andaj po komentoj edhe une ca fakte. Diku me larte ceket qe disa shtete perendimore demokratike(te pa fe) mbasi jane jo islame;po lejojne nje akt te tille makaber qe une personalishte konsideroj te tille. Ja p.sh. ne Zvicer eksiston nje institucion qe quhet EXIT dhe meret me marje jetesh te njerezve (sigurisht jo falas).Ne ate institucion shkojne njerezit per te mbaruar jeten e tyre per shkaqe te ndryshme si ato te dhimbjes se pa perballueshme por ka edhe raste psikologjike kur (pacienti) nuk eshte ne gjendje te perballoj realitetin e tij jetesor qe e ka kapluar qofte nga depresioni qofte edhe ndonje rast tjeter.PO cka ne fakt ndodh ne kete inst.Aty shkojne njerezit dhe mbarojne jeten e tyre ne menyre vetanake;krejt cka duhet te bej pacienti eshte qe te mer vet injekcioni epergaditur nga me te miret dhe duhet ve ne vete,apo infisioinin duhet vetem te leshoj te rjedhe ne gjakun e tij.Por ne raste te vecanta kur pacienti eshte teresisht i pa afte dhe nuk mund te boj asgje vet por deshiron te vritet ateher institucioni po formon kuadro te cilet dote vendosin rastin e pacientit si e don, dha ata e bejne.
Por ktu nuk mbaron e tera:pacintit iduhet qe per vrasjen e tij te paguaj bile edhe disa mio chf. Ndersa une nuk shof gje tjeter ketu vecse masaker e legalizuar. Dhe nje bisnes me permasa goxha te larta. E Ju te gjithe e dini (shpresoj) qe feja jone islame kete nuk e lejon.a edhe une i perkrah te dhjithe ata njerez qe jane kunder kesaj masakre ne mes te Europes dhe gjetiu. kaq jan infot emijat nga kesoj rasteshte lexuara.
Dhe ju deshiroj qe te mos zhyteni thelle ne kete pune. Allahu alem!!!Ky postim ėshtė ndryshuar nga florint nė 26.05.2007, 00:33
PM
Top
TetovaLovER
Postuar nė: 26.05.2007, 11:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 180
Antari Nr: 5596
Bashkangjitur: 02.02.2007Maqedonia nuk ka nevoje per nje ligj te tille,pasi qe atje as qe hetohet nje rast pas vdekjes.Kam fjalen per rastin e fundit kur nje pacient (ne Prilep ne mos gabofsha) kishte vdekur ne dere te spitalit pasi qe mjeku nuk e kishte kontrolluar nga shkaku se nuk kish pas karton shendetsore!Edhe pse eshte tragjike shum por ne Maqedoni vdesin njerzit nga smundje banale,sa gabime bejne mjeket ne maqedoni askush nuk ankohet,por ska edhe se ku te ankohet!
Sa i perket Euthonasise(ndihmes per vdekje) une jam i nje mendimit krejt ndyshe nga ju,une jam perkrahes i nje gjeje te tille!!!
Edhe pse ne nuk jemi vendimtare te vdekjes sone apo te semundjes qe do te na sjelle vdekjen,per mendimin tim une kisha kerkuar ndihme per vdekje ne rast se isha i semure nga ndonje semundje e pasherueshme ,nuk dua qe nje dite te ngel i lidhur per krevati dhe te ngushtoj edhe familjen time qe te perkujdeset per mua,mbi te gjitha te duroj dhimbje te madhe!!!
Ju qe jeni kunder euthanasise,nuk e di ne keni pare ndonje rast (ne gjermani i thone Pflegestuffe III ) cka do te thote shkalla e 3 Kujdesit .
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 19.10.2007, 14:36
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007Ka vetem nje menyre per te ardhur ne bote, ndersa daljet jane te shumta.
I pari rast qe kerkoi eutanazi, ne mos gabofsha ishte ne france nga nje djale 18 - 19 vjecar.
Ne maqedoni nuk eshte i lejuar, dhe sma merr mendja se duhet te lejohet. Shum gjera nuk jane ne rregull qofte ne maqedoni po edhe ne shtetet e tjera, por megjithate lejohen, me ligj, kshuqe nuk eshte cudi qe edhe ne Maqedoni te lejohet nje gje e tille.----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
muzi
Postuar nė: 19.10.2007, 15:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 979
Antari Nr: 9231
Bashkangjitur: 30.08.2007Keto gjera nuk duhet lejuar ngase jane krim, e sic e kemi te ditur krimi eshte i ndaluar, andaj edhe sipas fese eshte e ndaluar, por nuk do te thote se ligji shteteror duhet ta lejoj kete lloj krimi si "larje hesapesh" nese mund ta quaj.


----------------------------------------
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM-Eshte Preambula e jetės
PM
Top
-ilirida-
Postuar nė: 19.10.2007, 16:01
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 11
Antari Nr: 8142
Bashkangjitur: 30.06.2007Mendoj se Euthanasia nuk duhet asesi te legalizohet ne Maqedoni.
Edhe kjo na paska mungu, te te vrasin dhe thone publikisht se jane duke bere "sevap" se "te clirojne nga dhimbjet"!
Jam kunder per shkak te abuzimeve qe mund te ndodhin po edhe ne rradhe te pare, se as feja na e lejon kete gje.

Sa per informacion, Euthanasia ndahet ne ate aktive dhe pasive.
Euthanasia aktive eshte kur me medikamenta vdekjeprurese i jep fund jetes se pacientit, dmth ne kete rast mjeku ose dikush tjeter behet VRASES.
Euthanasia pasive, kur pacientit i cili vuan nga nje semundje te pasherueshme me prognoz jo te mire, nuk i jepet ndihme e pare, dmth nuk ia vendojne aparatet per dhenien e O2, nuk behet reanimimi i tij dhe ndalen edhe gjithe terapiat tjera. Si zakonisht ketyre pacientave ju jepen terapi te posacme per lehtesimin e dhimbjeve dhe perkrahen ne menyre profesionale nga ekip adekuat (terapeute, mjeke dhe infermiere) ne stadiumin e fundit te jetes. Kjo lloj Euthanasie ne perendim eshte legale dhe institucionet qe ofrojne kete Euthanasie quhen ne perendim Hospic. Pacientat si zakonisht ne dokumentacionin e tyre e kane nje formular adekuat ku nenshkruajne deshiren e tyre qe mos ju jepet ndihme e pare ne raste nevoje po te i lene te vdesin ne qetesi. Ne mjekesi njihet kjo edhe me emrin "Palliative Care".
Une personalisht per vehte do ta kisha preferuar te dyten, nuk kam deshire kur te vij ne castet e fundit te jetes, te me mbajne me dhune ne kete bote duke me malltretuar me lloj lloj aparate dhe medikamenta qe ne fakt nuk mund te me ndihmojne.

Rastet e abuzimeve qe mund te ndodhin:

- Kur dikush nuk eshte ne gjendje ti shprehe ne menyre verbale deshirat e tij, te tjeret marren vendim se a te jetoje a jo- kjo s'eshte e drejte sepse une personalisht nuk dua dikush tjeter te vendose per jeten time, pervec atij qe me Krijoj.

- Gjate semundjeve te ndryshme njerzit bien ne depresione te renda, humbin vullnetin per jete dhe ka mundesi ata te kerkojne vdekjen. Por ne rast se pendohen dhe vijne periudha me te mira ne jeten e tyre? Ose ne rast se gjendet sherim per semundjen e tyre? Mrekullira ndodhin, mjeksia bashkekohore zhvillohet dita dites shume e me shume, dhe tek e fundit, Allahu e din kur duhet te vdesim ne, dhe jo ne te luajme rolin e Tij duke u be vrases i dikujt.

- Kur anetaret e familjes kerkojne aplikimin e Euthanasise, kjo per interesa vetiake te trashigimise- raste te cilet fatkeqesisht nuk ndodhin ralle.

Pervec asaj, kujtoni pak kohen e Hitlerit. Nacional Socialistat kane qene ata qe kane aplikuar dhe abuzuar me Euthanasine duke i "shpetuar nga vuajtjet" me mijera njerez nder ta edhe femije me te meta fizike dhe psiqike. Kete duke thene se keta qenie e "felliqin racen e paster", dhe jane "barre e shoqerise"! Ekzistojne statistika te tmerrshme simbas se cilave ne shume institucione keta njerez dhe femije jan perdor per experimente, jane lene te vdesin nga uria ose pa jane likuiduar me gaz apo metoda tjera teper te ulta. E gjith kjo eshte paketuar gjate periudhes se viteve '40 me emrin EUTHANASIE.

Prandaj, legalizimi nuk sjell asnje dobi per njerzimin.
Njerzit Zoti i ka krijuar si qenie qe anojne kah gabimet dhe ne natyre e kemi te keqperdorim cdogje te mire e cila na servohet. Edhe Euthanasia, edhe pse per dikend "e mire" per tjeret do te jete mjet per abuzim dhe per arritjen e qellimeve vetiake.

Mjeksia bashkekohore ka terapia te llojllojshme per lehtesimin e dhimbjeve dhe per ta perballuar kete faze te fundit te jetes deri diku me nje dinjitet.

Tetovalover, une punoj afer 10 vite me njerez qe jane "Pflegestufe III", kam pare dhe perjetuar shume gjate ketyre viteve. Kam pare edhe njerez qe edhe pse kane vuajt shume kane shijuar castet e fundit te jetes, u jane gezuar femijeve, niperve, mbesave, martesave, diplomimeve te femijeve etj etj. Dhe ne cdo cast te embel te jetes tyre, jane falenderuar qe kane qene akoma ne kete bote. E kete e kan bere edhe pse kane pasur periudha plote deshperime dhe pa vullnet. Fale ketyre casteve shume njerez kane vdekur me nje buzqeshje ne fytyre. :)
Nuk ja uroj askujt, inshAllah kur mos mbetshi ne meshiren e kujdesit te tjereve, une per vehte dua te vdes pa ra ne shtrat, megjithate asnjehere nuk dihet cfar percaktimi kemi, andaj cdo gje duhet ta pranojme dhe perballojme me DURIM dhe BESIM!

We'Selamu alejkum!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga -ilirida- nė 19.10.2007, 16:20
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio