Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mbyllet Instituti pėr Trashėgimi Kulturore, Ku eshte klasa intelektuale te reagoj ?
elmir
Postuar nė: 14.10.2008, 14:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 361
Antari Nr: 92
Bashkangjitur: 15.01.2005Ishte nje dite e vecante kur ne Shkup me 22 nentor 2007 u themelua Instituti pėr Trashėgimi Kulturore dhe Shpirtėrore tė Shqiptareve, nje institucion i themeluar per te qene (me liri po e them), Akademia e Shkencave dhe Arteve per shqiptaret e Maqedonise. Ky institucion mbeshtetej nga buxheti i Qeverise se Maqedonise dhe ia filloj punes duke afruar rreth vetes shkencetar te profileve te ndryshme. U bene disa pune gjate gati nje viti funksionimi, por ky Institucion kaq i rendesishem per shqiptaret tani me po mbyllet nga ana e qeverise se tanishme, per shkak se nuk u leshua buxheti per kete vit dhe gjithashtu tani me jane "larguar" nga ambientet e Kurshumlianit edhe udheheqesit dhe punonjesit e ketij institucioni.

E keqja me e madhe eshte se ky presedan, kjo tragjedi, kalon heshtur perpara syve te njerezve te cilet ky komb i ka shkolluar dhe eshte mbeshtetur ne to.

Ku jane sot Doktorat e Shkences? Ku jane sot Magjistrat? Ku jane sot Profesoret? Ku jane sot Asistentet? Ku jane sot Studentet? Ku jane sot Nxenesit. Ku eshte shoqata e historianeve. Te gjith keto qe i permenda kane obligim moral, pastaj edhe kombetar edhe profesional qe kete ceshtje ta ngrej ne nivel me te larte.

Per kete presedan ne shtete dhe ne kombe te shendosha tere populli ngritet ne kembe dhe proteston, e me se shumti intelektualet tone, "Doktoret e shkencave" te cilet jane krusur vetem ne skutet e veta dhe shikojne punen e tyre. Por, nuk duhet te harojme se ato i ka krijuar, ruajtur, financuar populli dhe ato kane obligim moral qe te nrejne zerin.

A duhet tash te presim qe gjithcka e krijuar ne te kaluaren te shembet?!

A duhet qe te nderpresim germimet arkeologjike ne kalan e Tetoves ?

A duhet te mbyllim Galerine e Arteve ne Tetove?

A duhet te mbyllim Teatrin e Tetoves ?

A duhet te largojme 15 aktor te pranuar ne Teatrin Kombetar te Shkupit ?

Te gjitha keto qe i permenda me larte a duhet te behen vetem se i ka krijuar dhe themeluar tjeter kush.

Jo zoterit e mij, duhet te ruhen keto vlera te padiskutueshme kombetare dhe te vazhdohet...

...po po te vazhdohet sepse kerkesat e shqiptareve te Maqedonise nuk ndalen vetem te keto qe i ceka me larte...ne jemi popull ne ngritje, i cili ka nevoj per shume gjera te tjera...

...por keto nuk do te mund ti arrijme nese shembim projektet e permbyllura me pare...

...nuk do te mund ti arrijme nese njerezit me te cilet mburemi, nuk hapin gojen e tyre te shkathet dhe mendjen e ndritur per ceshtje te cilat na perkasin te gjithve, por vetem per interesa personale.

Nuk them ZGJOHUNI, por them dilni nga KOMA zonja dhe zoteri intelektual dhe flisni, sepse per ate u ka krijuar zoti, ti dilni zot pupullit tuaj kur ai ka nevoj me se shumti.

Falemenderit!


----------------------------------------
ONLY IN AMERICA[B][SIZE=7]
PMEmail PosterUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
safet bexheti
Postuar nė: 14.10.2008, 15:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 502
Antari Nr: 7274
Bashkangjitur: 09.05.2007Cdo krijim ka edhe shuarjen e tij.
Krijimi i insitituit u krijua nga Partia pa konkurse te drejtorit. Me telefonata nuk zgjidhet drejtori i institutit.
Mirushe Hoxha nuk ka qene e afte te drejtoj kete institut. Dhe e dyta eshte se askush nuk punon ne institut me rroga te nje puntori te thjeshte 12 mij denar. Harroni me me mire i bie te punoj pastrues ne nje restorant se sa ne Institut.
kam nje mik qe ka punuar ne Institutin Pjeter Bogdani dhe besoni se ka vajtur cdo dit dhe ska bere asgje ai thoshte se skemi cka bejem shkojm rijm dhe askush nuk pyt pse rini pse vini beni cket rregulloni ate.
Thjeshte nje krijim politik per tju mbush mendjen shqiptarve se ne krijuam dicka.
Krijimi i nje dickaje pa vlere peson edhe mbyllja sic paska ndodhur.
Andaj ne Shqiptaret duhet mbushur me mend se per te krijuar institute, universitete apo dicka tejter duhet edhe te kemi kujdes per te mirmbajtur sepse cdo mbyllje peson me vite te tera jo serioziteti. Kush na beson neser neve per te rihapur nje te till tani ?
Nuk pyet askush me kush eshte faktor ky subjekt apo ai subjekt politik por te gjithe jemi ne nje thes Ahhh kto shqiptaret leje more se do e mbyllin mos ju jepni leje per hapje te institutit. Ne tregohemi jo serioz ne vendimet e mdhaja.
PM
Top
elmir
Postuar nė: 14.10.2008, 15:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 361
Antari Nr: 92
Bashkangjitur: 15.01.2005Ok...
...Nese eshte ashtu sic thua ti, ateher pse te mbyllet?! nese tani me ekziston, por nuk i ka kushtet per te funksionuar...nuk duhet te mbyllet, duhet te permiresohen kushtet, te riten pagat, te fillohet me pune.

Nderkaq, per fjaline se me mire te punosh ne restorant per 12.000 den, se sa ne nje institut te ketill, mendoj se e ke gabim.

Megjithate, pajtohem se njerezit te cilet punojne aty dyhet te kene pagen me te larte.


----------------------------------------
ONLY IN AMERICA[B][SIZE=7]
PMEmail PosterUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
safet bexheti
Postuar nė: 14.10.2008, 16:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 502
Antari Nr: 7274
Bashkangjitur: 09.05.2007 Citim (elmir @ 14.10.2008, 17:31)
Ok...
...Nese eshte ashtu sic thua ti, ateher pse te mbyllet?! nese tani me ekziston, por nuk i ka kushtet per te funksionuar...nuk duhet te mbyllet, duhet te permiresohen kushtet, te riten pagat, te fillohet me pune.

Nderkaq, per fjaline se me mire te punosh ne restorant per 12.000 den, se sa ne nje institut te ketill, mendoj se e ke gabim.

Megjithate, pajtohem se njerezit te cilet punojne aty dyhet te kene pagen me te larte.

Kur te zgjidhen njeres te cilet kane mend ne koke nuk mund te manipulohet aq lehet me trurin e mencur. Mbyllja eshte si rezultat i mosfunksionimit shoq. Dhe ketu eshte dallimi nese nje gje nuk funksionon pse te jete i hapur pa dobi.
Me mire i mbyllur se i hapur pa asnje gje. Kush i detyron te punojn per 12 mij denar? Nese une kryj nje fakultet behem MR pastaj DR dhe ne fund jap kontribut ne nje lemi shkencore me mire te vdes per buk se sa te punoj me rroge te kamarierit ore duhet te kemi vlera dhe vlerat arihen me ngritje te vetedijes me ngrijte te moralit dhe kokfortesi sepse truri shqiptar i mencur ka edhe cmimin e vet. Nuk shitet truri per 100 euro.
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 14.10.2008, 17:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006krejt do te mbyllen.....sepse te gjitha jane hapur politikisht keshtu qe s'keni pse merziteni.....

asgje deri tani nuk eshte be ne forme te drejte...vetem UT-ja qe eshte e tille, por fatkeqesisht gati se jane duke e prish krejt....ani pse ju duket se asht ne regull...


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
alvin
Postuar nė: 14.10.2008, 17:32
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008 Citim (Happy_Soldier @ 14.10.2008, 19:06)
krejt do te mbyllen.....sepse te gjitha jane hapur politikisht keshtu qe s'keni pse merziteni.....

asgje deri tani nuk eshte be ne forme te drejte...vetem UT-ja qe eshte e tille, por fatkeqesisht gati se jane duke e prish krejt....ani pse ju duket se asht ne regull...

Jo soldier,nuk mbyllen...sepse partia e ardhshem,e vazhdon punen e te perparmes-si vend per ti punesuar partiaket e vet.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga alvin nė 14.10.2008, 17:33


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
vllahi
Postuar nė: 14.10.2008, 18:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2200
Antari Nr: 16914
Bashkangjitur: 22.08.2008Cfare njerez jemi ne te Maqedonise shum mire i kena punte,me njerez si fare Safeti qe ne qenef sban me shku e leje me diskutu ne forum eshte e kote,kshtu qe ............................................................fatkeqsisht njerez si ky e shokte e vet po na i udhheqin proceset........o zot o zot......edhe kur drite te bardhe skena me pa edhe kur ishalla sshohim.....


----------------------------------------
idealistat filloin luften

trimat luftojne

te pamerituarit marrin pushtetin
PM
Top
New_Democrats
Postuar nė: 14.10.2008, 18:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4064
Antari Nr: 9712
Bashkangjitur: 22.09.2007Turpi me i madh qe mund te ndodh tek shqiptaret.....
Paramendoni se idete e zotit Arber Xhaferi po i shkatrojne njerez qe skan lidhje me ZHIVOT,njerez te cilet kane kapitulluar,njerez qe nuk dijne fjale tjeter perveqse PUSHTET....na mbyten vertet.
Neqofse ai vjen ne pushtet me qellimin te punesoje aktiviste partiak...let puneson.
Neqofse ai vjen ne pushtet me qellimin te pasurohet...let pasurohet.
Neqofse ai vjen ne pushtet me qellimin qe ti mbulohen krimet dhe vrasjet...oooo le ti mbulohen.
Mirepo projektet e medha kombetare qe i ka bo PDSH-ja dhe sidomos me kete te fundit z.Arber Xhaferi...pamvaresisht kush e ka bo eshte turp qe te shkatrohet nga vete shqiptaret qe jane ne pushtet.
Keto jane te arritura te medha me vlere te medha....vertet me vjen keq...
Arber Xhaferit kur sja bej hallall vetem pse nuk shkoi te kandidohet ne Shqiperi....ata kane respekt per njerez te medhenj,dhe vizionar si ky.....ketu zoti na rujt......

http://www.youtube.com/watch?v=qkSS12h9sgg


----------------------------------------
Idealistėt fillojn luftėn, trimat luftojnė, tė pa merituarit marrin pushtetin.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio