Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Si tė fitosh shum shpėrblime me njė vizit nė forum
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 27.01.2007, 21:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007
Falenderimi i takon Allahut subhanehu ue teal, salawatet dhe selamet qofshin mbi tė dėrguarin e tij Muhmedin alejhi selam dhe mbi familjen dhe shokėt e tij dhe mbi pasuesit e tij deri ne ditėn e kiametit.

O ty Pjesėmarrės, Oj Pjesėmarrėse (o Forumist, Oj Forumiste)

Nėse hap njė temė prej temave Mos harro:


1. Sinqeritetin nga Allahut subhanehu ue teala, dhe mos harro pasimin e tė dėrguarit alejhi selam

2. Mos e harro pėrmendjen e Allahut subhanehu ue teala (Madhėritė, Falenderimet, Siē janė: Subhanehellah, ue Elhamdulilah, ue lailahe ilallah.
E mė e mira ėshtė: Subhanellah ue Bihamdihi (Madhėria dhe falėnderimi i pėrkasin All-llahut tė Madhėruar.) , Subhanehellah el-Adhijm (Madhėria dhe falėnderimi i pėrkasin All-llahut tė Madh)
Ka thėnė i dėrguari alejhi selam: (Dy fjalė janė tė lehta pėr gjuhėn, tė rėnda nė peshore, tė dashura te mėshiruesi, Subhanellah ue Bihamdihi (Madhėria dhe falėnderimi i pėrkasin All-llahut tė Madhėruar.) , Subhanehellah el-Adhijm (Madhėria dhe falėnderimi i pėrkasin All-llahut tė Madh).

3. Pėrmbajtja e moralit tė mirė nė pjesėmarrjet e tua dhe nė replika(pėrgjigje).

4. Mos e vono Namazin apo ndonjė prej obligimeve.
Ka thėnė i dėrguari alejhi selam: (Kush dėgjon ezanin dhe nuk i pėrgjigjet(nuk vjen nė xhami) nuk ka namaz ai) Transmeton ibn Maxheh

E cila pra ėshtė arsyeja yte o ty qė nuk falesh dhe lenė namazin?!!

5.Pėrmbajtja e tė vėrtetės kur sjell diēka apo kur pėrgjigjesh.

6.Fillo replikėn(pėrgjigjen) apo temėn me (Es-Selamu Alejkum ue Rahmetullahi Ue Berekatuhu) dhe fito 30 sevape .

7. Nėse gjen pėrshėndetje ktheja me mė tė mirė ( Ue Alejkum Selam ue Rahmetullahi ue Berekatuhu)= 30 sevape

8. Nėse gjen pėrmendjen e tė dėrguarit alejhi selam dėrgoj salate tė dėrguarit alejhi selam.

9. Nėse pėrmend ndonjė hadithe pėrkujdesu qė tė jetė i vėrtet dhe pėrmende edhe Senedin(Zinxhirin) nėse mundesh.

10. Nėse e falėnderon ndoken thuaj “Allahu tė shpėrbleftė” Ngase siē ėshtė cekur nė hadithe: kush i thotė Allahu tė shpėrbleftė veēse e ka falėnderuar.

11.Gjithashtu mos harro se fjala e mirė ėshtė Lėmosh (sadaka), {thuani fjalė tė mira}

12. Nėse stė pėlqen ndonjė temė ateherė pėrgjigju me tė mirė ose hesht (Le tė thotė tė mirėn apo tė hesht)

13. Nėse vėren ndonjė Gabim nė shkrim tė ndonj pjesmarrėsit, kėrkohet qė tė kėshilloh dhe tė udhzosh duke iu pėrmbajtur butėsis dhe lehtėsis.
14. Mos harro shpresimin e shpėrblimit te Allahu subhanehu ue teala, dhe pėrkujto udhėzimin tėnd e pra nėnshtroju atij subhanehu ue teala.

15. Nėse e gjen ndonjė temė qė tė pėlqen mės ngurro (prito) qė tė e shpėrndash edhe ne vende tjera pėr dobi ngase treguesi nė tė mirė ėshtė sikur bėrėsi.
16. Behu thirrės nga firmat(nėnshrimet e tua).

17. Nėse del nga Forumi thuaj: (Allahume Rabena ue Bihamdike Esh’hedu en Lailahe ila ente Estegfiruke ue etubu ilejk) pėr tė vepruar me fjalėn e tė dėrguarit alejhi selam:
(Kush uletė me njė mexhlis qė bisedohet aty, dhe thotė para se tė largohet prej mexhlisit tij: I madhėruar je o Zot dhe falenderimi tė takon ty, dėshmoj se ska zot tjetėr pos teje, kėjkoj falje dhe pendohem te ty, pos qė ti falen tė gjitha qė bėhen nė atė bexhlis)


Allahu ju shpėrbleftė tė gjithėve
Selamu Alejkum Ue rahmetullahi Ue Berekatuhu
Ebu_Duxhane
----------


----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
fato1
Postuar nė: 20.02.2007, 01:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007selamu alejkum,shum mire i ke shkruja gjitha te lumte zoti te shperbleft skam ndonje gje per te thene vec doja nje preshendetje te bej....tung me te mira....paqja dhe meshira e Zotit qofshin mbi ju dhe Muhamedin s.a.s
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 20.02.2007, 09:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Falenderimi i takon Allahut subhanehu ue teal, salawatet dhe selamet qofshin mbi tė dėrguarin e tij Muhmedin alejhi selam dhe mbi familjen dhe shokėt e tij dhe mbi pasuesit e tij deri ne ditėn e kiametit.
ZEbu_Duxhane Zoti te shperbleft paske bere nje pun te mir.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Argument
Postuar nė: 05.03.2007, 20:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Allahu te shperblefte.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio