Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kėta janė ata qė i don Allahu Subhanehu ue teala
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 27.01.2007, 21:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007Falėnderimi i takon Allahut tė botrave, e falėnderoj pėr bukurin e mėshirės sė Tij dhe fisnikėrinė e faljes sė Tij, me falėnderim nėnshtrues qė tregon Madhėrinė e Tij dhe falėnderues i dhuntive tė Tij, salatet dhe selamet qofshin mbi atė qė ėshtė dėrguar mėshirė pėr njerėzimin dhe zotėrinė e pejgamberėve pejgamberi ynė dhe shembulli ynė udhėzuesi ynė mėsuesi ynė i tė gjitha tė mirave dhe treguesi i udhėzimit dhe devotshmėrisė Muhamed ibn Abdullahu Alejhi Selam...
Mė Pastaj:
Me tė vėrtet se ka prej muslimanėve disa lloje tė njerėzve qė i donė Allahu subhanehu ue teala dhe e zbret ndaj tyre pėlqimin e lum pėr ata tė dashur te Allahu dhe lum pėr ata qė kanė fat kėtė lumturi nė takimin e tij, e pėr atė shkrova nė kėtė temė e ndoshta lexuesit e pasojnė kėtė dhe bėhen prej atyre tė cilėve hynė nėn mėshirėn dhe pajtimin e Zotit tė tyre dhe iu jep atyre dashurin e Tij xhele xhelaluhu, ngase ajo dashuri dhe kėnaqėsi e pajtim ėshtė qėllimi i ēdo besimtari dhe dėshirė e ēdo adhuruesi.


Nėse e marrim dhe shfletojmė Librin e Allahut-Subhanehu ue teala dhe i mendojmė ajetet e Tij subhanehu ue teala dhe sunetin e tė dėrguarit tė Tij alejhi selam, do tė kuptojmė se kush janė ata qė meritojnė dashurin qė ti donė dhe ti duan edhe Melaqet me tė, dhe t’iu bėnė pranimin atyre nė tokė, siē ėshtė Transmetuar Nga Ebi Hurejre(Allahu qoftė i kėnaqur me tė) nga i dėrguari alejhi selam se ka thėnė: <<Nėse e donė Allahu robin e thirr Xhibrilin, Allahu e donė filanin e duaje edhe ty, dhe e donė edhe Xhibrili, e thirr Xhibrili nė Qiell (ehlu Semaė) se Allahu e donė filanin dhe dune edhe ju, dhe e duan edhe ehlu semai pastaj i vendohet pranimi nė tokė.>> [Transmeton Imam Buhari]

E cilėsitė e tė dashurve te Allahu dhe tė afėrmve janė tė shumta nė librin e Tij (Kuranin) dhe nė Sunetin e tė dėrguarit alejhi selam, po i pėrmendim disa si shembuj e jo pėr tė thėnė se janė vetėm kėto nė vijim..
Allahu Subhanhu ue teala donė nga robėrit e tij :1. Penduesit: (Ai qė pendohet-bėnė tewbe):
Thotė Allahu subhanehu ue teala: {5:39. E kush pendohet pas punės sė keqe (vjedhjes) dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim All-llahu ia pranon pendimin, All-llahu ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.} . Thotė Allahu Subhanehu ue teala: {6:54. E kur tė vijnė ty ata qė i besojnė ajetet tona, thuaju: "Selamun alejkum, Zoti juaj ia ngjeshi vetes mėshirėn. Kushbėn prej jush ndonjė tė keqe pa dije, e mandej pas asaj (tė keqe) pendohet dhe pėrmirėsohet, s’ka dyshim se All-llahu ėshtė qė falė shumė dhe ėshtė Mėshirues.}. Thotė Allahu subhanehu ue teala: {25:70. Pėrveē atij qė ėshtė penduar dhe ka bėrė vepėr tė mirė, tė tillėve All-llahu tė kėqijat ua shndėrron nė tė mira. All-llahu ėshtė mėshirues, ndaj Ai falė shumė.}.
Nga Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) thotė: ka thėnė i dėrguari alejhi selam: << Kush pendohet para se tė lind dielli prej perendimit ia pranon Allahu pendimin atij.>>[Transmeton Muslimi]
E Argument pėr dashurin e Allahut ndaj penduesve ėshtė edhe fjala e Allahut subhanehu ue teala: {2.222.All-llahu i do ata qė pendohen dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme.}

Por pėr pendimin kanė cekur dijetarėt disa kushte tė cilat janė:

1.Tė jet pendimi i Sinqert ndaj Allahut subhanehu ue teala
2.Pishmanlleku pėr atė qė ka kaluar nė mėkate
3.Largimi nga mėkati menjėher, ngase nuk pranohet pendimi me vazhdueshmėrin e mėkateve.
4.Tė vendos qė mos tė kthehet mė nė atė mėkat nė tė ardhmėn.
5.Tė jet pendimi para pėrfundimit tė kohės d.m.th para lindjes diellit nga perendimi apo para prezantimit tė daljes shpirtit.
6.Nėse ėshtė mėkati nė lidhshmėri me robėrit si : Marrja e pasurive pa dėshiren e personave duhet tiu kthehet atyre gjėrat e tyre e nėse ėshtė mėkati si: Pėrgojim apo Nemijme (bartje fjalėve) duhet qė tė pastrohet nga kjo dhe lutje nė fshehtėsi pėr ata qė i ka pėrgojuar dhe pėrmendja e tė mirave nė ato vende ku i ka pėrmendur pėr tė keq.2. Pasuesit e Sunetit tė Pejgmaberit Alejhi Selam:
E kėta janė ata tė cilėt i pasojnė gjurmėt e pejgamberit alejhi selam me pasimin e tyre ndaj gjitha ēėshtjeve tė jetės si nė haje nė pije nė veshje nė pamje nė adhurim nė madhėniet mbledhore dhe ata familjare, dhe mendues nė historin e tij alejhi selam pėr tė gjetur kėrkesėn e tij nė pėrballim tė kėsaj bote dhe ēka gjindet nė tė prej gėzimeve brengave lumturive dhe mėrziave, Transmeton Enesi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) se disa persona prej shokėve tė pejgamberit alejhi selam, pyetėn grat e pejgamberit alejhi selam pėr punėn e tij nė msheftėsi e thanė disa prej tyre: Nuk do tė martoj gra dhe than disa: Nuk do tė ha mishė., e thanė disa: nuk do tė flej nė shtart , e Falenderoj Allahun dhe i dėrgoj salawate e tha: << Ēka ėshtė puna e disa njerėzve qė kanė thėnė kėshtu e kėshtu , Por unė falem dhe fli, agjėroj dhe ha, dhe i martoj grat e kush largohet nga suneti im nuk ėshtė prej mua (nesh). >>[Transmeton Muslimi]
E argument pėr dashurin e Allahut subhanehu ue teala pėr atė qe e pason tė dėrguarin alejhi selam ėshtė fjala e tij subhanehu ue teala: {3:31. Thuaj: "Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu t’ju dojė, t’ju falė mėkatet tuaja, se All-llahu ėshtė qė fal shumė, mėshiron shumė.}3. Tė Drejtit:
E ata janė: Qė bėjnė drejtėsi nė tė gjitha ēėshtjet me veten dhe me tė tjerėt dhe argument pėr dashurin e Allahut ndaj tyre ėshtė fjala e tij subhanehu ue teala: {60:8. All-llahu nuk ju ndalon tė bėni mirė dhe tė mbani drejtėsi me ata qė nuk ju luftuan pėr shkak tė fesė, e as nuk ju dėbuan prej shtėpive tuaja; All-llahu i do ata qė mbajnė drejtėsinė}
4. Ata qė bėjnė mirė:
E ata janė: Tė cilėt shpenzojn pėr veten e tyre dhe pėr tė tjerėt duke shrpesuar vlerat e Allahut subhanehu ue teala dhe shpėrblimet e tij dhe nuk e permendin atė qė e japin me tė mir e as me tė keq, e argument dashurin e Allahut ndaj tyre ėshtė fjala e Allahut subhanehu ue teala: {2:195. Dhe jepni pėr nė rrugė tė All-llahut e mos e hidhni veten nė rrezik dhe bėni mirė, se me tė vėrtetė All-llahu i do bamirėsit. }5. Ata qė dėshirojn takimin e Allahut subhanehu ue teala:
Kush e dėshiron takimin e Allahut e donė edhe Allahu takimin e tij, nuk dėshiron vdekjen e tij, por njeriu besimtar kur ti ofrohet pėrfundimi (exheli) i tij dhe fillon tė jap shpirtin nė kėtė moment pėrgėzohet pėr pajtimin e Allahut dhe e donė takimin e Allahut subhanehu ue teala dhe e donė Allahu takimin e tij, ndėrsa njeriu Jo besimtarė (qafir) kur ti vjen pėrfundimi dhe fillon dalja e shpirtit pėrgėzohet pėr urrejtjen e Allahut ndaj tij dhe e urren takimin e Allahut dhe e urren Allahu takimin e tij, argumenti i kėsaj ėshtė ajo qė ėshtė Transmetuar nga Ubade ibn Samit (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) nga i dėrguari alejhi selam qė ka thėnė: (Kush e dėshiron takimin e Allahut, Allahu e dėshiron takimin e tij, dhe kush e urren takimin e Allahut e urren Allahu takimin e tij, ka thėnė Aishja apo disa prej grave tij, me tė vėrtet se ne se duam vdekjen, ka thėnė nuk ėshtė ajo, por besimtarit nėse i afrohet vdekja pėrgėzohet me pajtimin e Allahut dhe fisnikėrinė e Tij e nuk ka asgjė mė tė dashur para Tij dhe e dėshiron takimin e Allahut dhe e dėshiron Allahu takimin e tij, dhe se Jo Besimtari (Qafiri) nėse i ofrohet vdekja pėrgėzohet me dėnimit e Allahut dhe dėnimet e tij e nuk ka gjė mė tė urryer para tij se sa ajo qė urren takimin e saj dhe e urren Allahu takimin e tij.) [Transmeton Buhari]
6. Ata qė ofrohet te Allahu me adhurime nafile dhe ata qė pėrmendin Allahun shumė
:
Me tė vėrtet se gjėja mė e mirė qė kalon nga koha ėshtė ajo kohė qė janė tė angazhuar zemra e gjymtyrėt dhe gjithė trupi nė pėrmendjen e Allahut subhanehu ue teala nė ēdo moment dhe nė ēdo gjendje ngase ata qė pėrkujtojnė Allahun Allahu i pėrmend dhe i pėrkujton Thotė Allahu subhanehu ue teala: {2.152. Pra ju mė kujtoni Mua (me adhurime), Unė ju kujtoj juve (me shprėblim). Mė falėnderoni e mos Mė mohoni.}
Transmeton Ebu Hurejre(Allahu qoftė i kėnaqur me tė) thotė: ka thėnė i dėrguari alejhi selam, Thotė Allahu subhanehu ue teala: ( Unė jam aty kur mė kujton robi mua, dhe unė jam me tė kur mė pėrmend, e nėse mė pėrmend nė veten e tij, e pėrmendi nė vetėn time, e nėse mė pėrmend nė ndonjė grup e pėrmendi nė grup mė tė mirė se ai, e nėse ofrohet te unė njė pėllėmbė ofrohem te ai sa njė krah, e nėse ofrohet te unė njė krah ofrohem te ai sa njė pash, e nėse mė vjen duke ecur unė i vij duke shpejtuar-vrapuar-) [Transmeton Buhari]
Pra afrimi te Allahu subhanehu ue teala bėhet me nafile prej adhurimeve si Namazi, Agjėrimi, Dhėnia e lėmoshės, pėrmendja e Allahut subhanehu ue teala me falėnderim dhe madhėrinė dhe kėrkim tė faljes .
7. Kėrkimi i diturisė islame:
Me tė vėrtet se Allahu subhanehu ue teala nėse pajtohet me robin e tij dhe e donė atė ia lehtėson atij rrugėn e kėrkimit tė diturisė siē ėshtė Transmetuar nga Muawije (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) thotė: E kamė dėgjuar tė dėrguarin alejhi selam duke thėnė: kėta kėrkime: << O Zot s’ka ndalim nė atė qė e ke dhėnė, dhe s’ka dhėnės nė atė qė e ndalon, dhe nuk bėnė dobi as njė pasuri vetem prej Allahut eshte dobia e cila sjell dobi, kujt ia donė Allahu tė mirėn ia mėson fikun e dinit>> [Transmeton Imam Ahmedi Nė Musnedin e tij] dhe pastaj nėse ia lehtėson Allahu subhanehu ue teala kėrkuesit tė diturisė rrugėn pėr dituri ia lehtėson atij edhe rrugėn pėr nė Xhennet siē ėshtė transmetuar nga Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) ku thotė: Ka thėnė i dėrguari alejhi selam: <<Kush ia heq njė besimtarit njė vėshtirėsi prej vėshtirėsive tė kėsaj bote ia heq Allahu atij njė vėshtirėsi prej vėshtirėsive tė ditės kiametit, e kush ia lehtėson ndonjėrit ndonjė rėndėsi ia lehtėson Allahu atij nė dynja dhe ahiret, dhe kush e mbulon muslimanin (nuk ia tregon tė kėqijat) e mbulon atė Allahu nė dynja dhe ahiret, dhe Allahu ėshtė nė ndihmė tė robit derisa ėshtė robi nė ndihmė tė vėllait tė tij, e kush e merr njė rrugė qė kėrkon nė tė dituri ia lehtėson Allahu atij me tė rrugėn pėr nė Xhennet, dhe nuk mblidhet njė popull nė njė shtėpi prej shtėpive tė Allahut lexojnė Librin e Allahut dhe e mėsojnė atė nė mes veti pos qė t’iu zbret atyre njė kėnaqėsi, dhe ti kaplon mėshira dhe ti mbulojnė melaqet dhe ti pėrmend Allahu tek ata qė janė te ai, dhe kush ngadalėson tė vepruarit me tė, nuk i shpejtohet pėr t’iu bashkangjitur atij pas ardhshmėria.>> [Transmeton Imam Muslimi]
Pra prej dashurisė sė Allahut ndaj robit tė tij, ėshtė tė pranuarit e tij pėr tė qen prej kėrkuesve tė diturisė (Talebe) dhe shumimi i veprave tė mira.
8. Tė Dashuruarit pėr Allah:
Me tė vėrtet se tė dashuruarit pėr Allah i thirr Allahu ata dhe ai e din mė mirė gjendjen e tyre dhe ua zbret atyre pajtimin e tij dhe mirėsinė dhe fisnikėrinė dhe i mbulon nėn hije ditėn e kiametit atė ditė kur s’ka hije po hija e tij subhanehu ue etala.
Ka transmetuar Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė): <<Thotė Allahu ditėn e kiametit ku janė ata tė dashuritė pėr Madhėrinė Time ti mbuloj nėn hijen Time ditėn kurė s’ka hije pos hijes Time.>> [Transmeton Muslimi]

9. Tė Pastėrtitė dhe ata qė zbukurohet pėr Allah:
Pastėrtia ėshtė heqja e papastėrtisė nga trupi dhe rrobet dhe vendet e adhurimit tė Allahut subhanehu ue teala, pra i donė robėrit e pastėr siē thotė subhanehu ue teala: {9.108. aty ka burra qė dėshirojnė tė pastrohen mirė, e All-llahu i do tė pastrit.}.
Ndėrsa zbukurimi duhet tė jetė pėr Allah pa mendje madhėsi dhe pa i nėnēmuar robėrit e Allahut siē ėshtė transmetuar nga Abdullah Ibn Mesudi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) : Nga i dėrguari alejhi selam se ka thėnė: <<Nuk hy nė Xhennet kush ka nė zemrėn e tij njė grimcė prej mendjemadhėsisė, ka thėnė njė njeri: Po njeri dėshiron qė tė jetė veshja e tij e bukur dhe mbathja e tij e bukur, ka thėnė: Me tė vėrtet se Allahu ėshtė i bukur dhe e donė bukurin, mendjemadhėsia ėshtė mospranimi i hakut dhe nėnēmimi i njerėzve.>> [Transmeton imam Muslimi]
E Allahu subhanehu ue teala na ka urdhėruar qė tė zbukurohemi pėr ēdo namaz apo shkuarje nė xhami pėr adhurim ku ka thėnė: {7:31. O bijtė e Ademit, vishuni bukur pėr ēdo namaz (lutje), hani dhe pini e mos e teproni, pse Ai (All-llahu) nuk i do ata qė e teprojnė shkapėrderdhin.}10.Personat qė pėrdorin misuakin:
Pėrdorimi i Misuakut ėshtė sunet i tė dėrguarit tonė alejhi selam, ka qenė kur ėshtė zgjuar nga gjumi ka filluar me Misuak e kur hynte nė shtėpi fillonte me misuak, Transmeton Aishja (Allahu qoftė i kėnaqur me atė) Nga i dėrguari alejhi selam: <<Misuaki ėshtė pastrues i gojės dhe pajtim kėnaqėsi pėr Zotin>> [Transmeton imam Buhari]
Nga Ebi Umame (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) Se i dėrguari alejhi selam ka thėnė: <<Pėrdorni misuakun se misuaku ėshtė Misuaki ėshtė pastrues i gojės dhe pajtim kėnaqėsi pėr Zotin, nuk mė ka ardhur Xhibrili e tė mos mė porosis pėr misuakun deri sa u frikova se do tė obligohet ndaj meje dhe ndaj umetit tim dhe sikur mos tė kisha frik pėr ti rėnduar umetin do t’ia kisha obliguar atyre, dhe unė pėrdori misuakun deri sa kam frik se po i fshij pėrparėsen e gojės.>> [Transmeton Imam Ibn Maxheh nė Sunenin e tij].


11. Tė Ofruarit te Allahu me kryerjen e obligimeve dhe pėrkujdesjen ndaj tyre:
Prej fisnikėrisė Allahut ndaj robėrve tė Tij tė cilėt e adhurojnė vetėm Atė duke mohuar tjerėt, se ai i donė ata tė cilėt i pėrgjigjen urdhrave tė Tij dhe i bėjnė obligimet qė u janė obliguar atyre vazhdimisht dhe i veprojnė ata pa pėrtaci, nga Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė) thotė: Ka thėnė i dėrguari alejhi selam: << Vėrtet Allahu i Madhėrishėm ka thėnė: "Kushdo qė tregon armiqėsi ndaj mikut (velij) Tim, unė do t'i shpall luftė. Me asgjė robi Im nuk mund mė mirė tė mė afrohet, pos me atė me ēfarė Unė e kam obliguar dhe vazhdimisht robi Im mė afrohet me vepra tė mira (nafile), derisa ta dua, e kur ta dua, Unė bėhem veshi i tij me tė cilin dėgjon; syri i tij me tė cilin sheh; dora e tij me tė cilėn sulmon fuqishėm; kėmba e tij me tė cilėn ec. I kėtilli nėse mė kėrkon diē, do t'ia jap, e nėse kėrkon mbrojtje nga Unė, do ta mbrojė atė". >>[Transmeton Buhari (Rijadusalihin)]12. Tė devotshmit
Ata tė cilėt kanė frikė Allahun dhe janė devotshėm nė fshehtėsi dhe nė dukuri dhe tė cilėt vendosin ndėrmjet tyre dhe dėnimit tė Zotit tyre mburojė duke pasuar urdhrat e tij dhe largimi nga ndalesat e tij, Thotė Subhanehu ue teala: {3:76. Jo, (nuk ėshtė ashtu si thonė ata) po kush e pėrmbush amanetin e vet (ėshtė besnik) dhe ruhet nga mėkatet, s’ka dyshim, All-llahu i do ata qė ruhen.}13.Durimtarėt:
E durimtarėt janė banorė tė Xhennetit dhe u ėshtė pėrgatitur Xhenneti durimtarėve dhe janė pėrmendur durimtarėt nė mė shumė se njė vend nė Kuranin Famėlartė dhe nė Sunetin e tė dėrguarit alejhi selam, nga edhe ai ka bėrė durim nga tė gjitha qė e kanė kapluar atė nė thirrjen e tij pėr ne fenė e Allahut subhanehu ue teala, dhe i ka lėvduar Allahu subhanehu ue teala durimtarėt nė rrugė tė tij dhe iu ka premtuar atyre Xhennetin dhe pajtimin e tij thotė subhanehu ue teala: { 3:146. E sa pejgamberė pati qė sė bashku me tė luftuan turma tė mėdha besimtarėsh dhe pėr atė qė i goditi nė rrugėn e All-llahut, ata nuk u dobėsuan dhe as nuk u pėrulėn. All-llahu i do durimtarėt.}
14.Ata qė mbėshteten nė Allahun subhanehu ue teala:
Mbėshtetja nė Allahun ėshtė argument pėr shtuarjen e Besimit dhe ngrtja e tij nė shpirt, ngase ēdo herė qė ėshtė besimtari mė i fort dhe mė i mbėshtetur nė Allahun nė gjitha ēshtjet e tija tregon kjo pėr besimin e fort tė tij dhe lidhshmėrin e tij me Zotin e tij e pėr kėtė ėshtė shpėrblimi i kėsaj qė tė meritoj dashurin e Allahut suibhanehu ue teala e pėr argument kemi fjalen e tij subhanehu ue teala ku thotė: {3:159. Ti ishe i butė ndaj atyre, ngase All-llahu tė dhuroi mėshirė, e sikur tė ishe i vrazhdė e zemėrfortė, ata do shkapėrderdheshin prej teje, andaj ti falju atyre dhe kėrko ndjesė pėr ta, e konsultohu me ta nė tė gjitha ēėshtjet, e kur tė vendosėsh, atėherė mbėshtetu nė All-llahun, se All-llahu i do ata qė mbėshteten.}


Pra o tė dashurit e mi, kėta ishin disa cilėsi qė i donė Allahu subhanehu ue teala nė robėrit e tij, pra a po na dukem shumė pėr vetėn tonė qė tė cilėsohemi me njė cilėsi prej kėtyre cilėsive e tė kemi pėr qėllim me tė afrimin te Allahu subhanehu ue teala e tė fitojmė me tė pajtimin e tij dhe tė na arrij dashuria e tij edhe neve, edhe pse kjo ėshtė e domosdoshme pėr ne qė te jemi tė cilėsuar me kėta cilėsi tė gjitha, na furnizoftė Allahu mua dhe ty me dashurin e tij dhe lusim atė qė tė zbret ndaj nesh pajtimin dhe kėnaqėsinė e tij dhe tė na bėj prej atyre qė i bėjnė obligimet e tij vazhdimisht, dhe ti bėjmė kėta vepra me sinqeritet pėr hir tė tij ngase ai ėshtė pamės;dėgjues dhe pėrgjigjes.
E pėr nė fund Falėnderimi i takon Allahut subhanehu ue teala, Saletet dhe Selamet qofshin mi tė dėrguarin e Tij Muhamedin alejhi selam dhe mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij deri nė ditėn e gjykimit.
----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 27.01.2007, 22:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007Selamu Alejkum

A ka mundsi te dij pse eshte hequr Linku nga i cili eshte sjellur ky shkrim nga atje apo ne te cilin eshte prom e atij webi ky shkrim?
Nuk kam asgje kunder vetem kisha deshir te dij ARSYEN.


Nje kerkes tjeter kisha pasi te e tregoni arsyen bartne ket tem te FORUMI ISLAM edhe temen tjeter qe postova ketu ...

Allahu ju shperbleft per mirkuptim
Selamu Alejkum


----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
r.mislimi
Postuar nė: 27.01.2007, 22:50
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Reklamimet ne Forumin Studentor Jane te ndaluara.

Respektoni rregulloren ton (http://www.studentet.info/modules/ipboard/...php?showforum=8)


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 27.01.2007, 23:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007 Citim (studenti @ 27.01.2007, 22:50)
Reklamimet ne Forumin Studentor Jane te ndaluara.

Respektoni rregulloren ton (http://www.studentet.info/modules/ipboard/...php?showforum=8)

 Citim
2. E drejta e autorit

Postimet, shkrimet dhe materialet e publikuara nė forum dhe nė revistė janė pronė tė atij qė i vendos. Dhe duke qenė se vendosen nė platformėn virtuale tė "studentet.info atėherė dhe merr tė drejtėn e pėrdorimit tė tyre, por gjithmonė duke i ruajtur dhe i njohur emrin autorit. Ndėrkaq, nuk lejohet qė autori i shkrimeve t'i heq apo fshijė postimet e tij tėrėsishtė nga forumi. [B]Pjesa tjetėr ėshtė pronė ekskluzive e "studentet.info" si e tillė mbrohet me ligjet e copyright-it. Vendosja e softver-eve, programeve, skripteve dhe ēdo gjėje tjetėr tė mbrojtur me ligjet e copyright-it ėshtė rreptėsisht e ndaluar.[/B]Allahu ju shperbleft per pergjigjen e juaj ....
Nejse me duhet te pajtohem me rregullen te cilen e keni vendosur edhe pse nuk me pelqen por ky eshte rregulli .....
Me falni ateher per nxjerrjen e linkut dhe inshallah nuk do tė pėrseritet ....

Mbeteni te pershendetur ...

Selamu Alejkum


----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
fato1
Postuar nė: 01.04.2007, 00:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Inshala me veprat do te jemi nder ato ...allahu e din me se mir
paqja dhe meshira ezotit qofshin mbi te derguarin e tji muhamedin s.a.s dhe mbi ata qe jan ne rugen e tij.....
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio