Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jo... Ne nuk e qajmė shehidin
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 27.01.2007, 22:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007Jo... Ne nuk e qajmė shehidin

Mė erdhi njė vėlla pikėllueses duke mė thėnė: u vranė luftėtarėt!!

I thash: Kush?

Tha: Arabėt Afganėt dhe tė gjithė ata qė ishin prej Talibanit dhe vėllezėrit e tyre nga Pakistani.

I thash: Muxhahidat !

Tha: Po

I thash: Nuk kanė vdekur Inshallah, por janė tė gjallė tek Zoti i tyre duku u furnizuar.

Tha: O vėlla a se ke shikuar televizorin apo s’ke lexuar Lajmet?

I thash: i kam lexuar nė librin e ndriēuar me dritė: “E pėr ata qė u mbytėn nė rrugėn e Allahut mos thoni: “Janė tė vdekur”, Jo, ata janė tė gjallė, por ju nuk kuptoni.”(2.154) “Kurrsesi tė mos mendoni se janė tė vdekur ata qė ranė dėshmorė nė rrugėn e Allahut. Pėrkundrazi, ata janė tė gjallė duke u ushqyer te Zoti i tyre.” (3.169)

Tha: A nuk po i qanė! A nuk je i mėrzitur !

I thash: Si tė mėrzitem kur ata: “Janė tė gėzuar me atė qė u dha All-llahu nga tė mirat e Tij, dhe atyre qė kanė mbetur ende pa i bashkuar radhėve tė tyre, u marrin myzhde se pėr ta nuk ka as frikė dhe as qė kanė pse tė brengosen.
Ata janė tė gėzuar me begati e dhurata qė ua dha All-llahu, e s’ka dyshim se All-llahu nuk ua humb shpėrblimin besimtarėve.” (3.170-171)

Tha: A e din ēfarė bėnė kėta! Mbeten nė Medine pėr tė e mbrojtur atė nga pasojat qė e kapluan... sakrifikuan jetėn e tyre pėr vėllezėrit e tyre deri sa tė arrijnė sigurinė!

I thash: U ėshtė plotėsuar shpėrblimi inshallah, dhe kanė arritur vlerėn tek Allahu, ngase ka thėnė i dėrguari alejhi selam:“Nuk ka ēetė prej ēetave sulmuese qė sulmojnė dhe fitojnė ganimetet dhe mbesin tė paprekur veēse u ėshtė shpejtuar ¼ e shpėrblimit, dhe nuk ka ēetė prej ēetave qė sulmojnė dhe dobėsohen dhe plagohen veēse tė u ėshtė mbushur shpėrblimi” Transmeton Muslimi dhe “ Shehidėt mė tė vlefshėm janė ata qė luftojnė nė saffin (rendin) e parė, dhe nuk i kthejnė kokat e tyre deri sa te vriten, kėta sillen nė dhoma tė larta tė xhenetit, dhe u qeshet atyre Zoti yt, e nėse Allahu i qeshet ndonjė robit nė ndonjė vend, ai nuk ka Hisab (Llogari).” Transmeton imam Ahmedi me zinxhir tė mirė 1118 – Sahijh el-Xhamiė.
Ėshtė pyetur Pejgamberi alejhi selam: Cili xhihad ėshtė mė i mirė? Ka thėnė: “Kush i lufton mushrikat (idhujtarėt) me pasurin e tij dhe veten e tij” I ėshtė thėnė: po cila vrasje ėshtė mė e mirė? Ka thėnė: “Atij qė i ėshtė derdhur gjaku, dhe i ėshtė copėtuar kali i tij nė luftė pėr Allahun” (Transmeton Ebu Davudi dhe transmetuesit e zinxhirit jan thikat(tė besueshėm)).

Tha shoku im: Elahmdulilah.. (Falėnderimi i takon Allahut) janė rehatuar nga kjo dunja dhe atė qė e pėrmban!

I thash: Por kanė dėshirė tė kthehen prapė tek kjo: “Nuk ka rob prej robėrve qė vdes, qė ka ndonjė tė mirė tek Allahu nuk e gėzon qė tė kthehet prapė nė dunja, edhe sikur ti jepet e gjithė dynjaja dhe ajo qė ėshtė nė tė, pos shehidit nga ajo qė sheh prej vlerės shehidllėkut (dėshmisė), dhe ai gėzohet sikur tė kthehet nė dunja, dhe tė mbytet edhe njėherė” (Buhari) dhe nė shqiptim tjetėr: “dhe tė mbytet 10 herė nga ajo qė sheh prej begative”( Buhari)
I ka thėnė i dėrguari alejhi selam Xhabirit (Allahu qoftė i kėnaqur me tė): “A tė lajmėrojė ēka i ka thėnė Allahu babės tėnd” ? tha; Po si jo, Tha: “Nuk i ka folur Allahu askujt pos pas perdeve (duke pas mbulesė ndėrmjet folėsit dhe Allahut), por i ka folur babės tėnd ēelur (pa pasur mbulesė), dhe i ka thėnė: O robi im paramendo dhe tė japė, tha: O Zot tė mė ngjallosh e tė vritem pėr ty pėr sė dyti, tha: me tė vėrtetė ka kaluar prej meje mė herėt (se ata nuk kthehen prapė), tha: O Zot Lajmėroj ata qė janė pas meje, dhe e zbriti Allahu subhanehu ue teala kėtė ajet: { Kurrsesi tė mos mendoni se janė tė vdekur ata qė ranė dėshmorė nė rrugėn e Allahut. Pėrkundrazi, ata janė tė gjallė duke u ushqyer te Zoti i tyre}(3.169)” Tirmidhiu/ Zinxhiri ėshtė i mirė, dhe Thotė: “Pasha atė qė ka nė dorė shpirtin tim sikur tė mos jenė disa prej besimtarėve qė nuk u kėnaqen shpirtrat e tyre qė tė mbesin prapa meje dhe nuk gjej me ēka ti bartė nuk do tė kisha mbetur ne asnjė ēetė qė sulmon nė rrugė tė Allahut dhe Pasha atė qė ka nė dorė shpirtin tim kam dėshirė qė tė mbytem(vritem) nė rrugė tė Allahut pastaj tė ngjallem pastaj tė mbytem pastaj tė ngjallem pastaj tė mbytem pastaj tė ngjallem pastaj tė mbytem pastaj tė ngjallem” Transmeton Buhari

Tha: Ēka ėshtė puna e kėsaj vdekje s’ėshtė si tjerat?

I thash: S’ka vdekje me shpėrblim sikur kjo: “Shpirtrat e shehidėve janė ne gjokset e shpezėve, qė kanė kandila tė lidhur pėr Arshi, fluturon nė xhenet ku donė, pastaj kthehet tek ata kandila, dhe i shikon ata Allahu i tyre me njė shikim, dhe u thotė: a dėshironi diēka ? i than: ēfarė tė dėshirojmė kur ne po fluturojmė nė xhenet ku po duamė, e pėrsėriti kėtė tri herė, por kur e pan se nuk do tė lihen nga pyetjet, than: O Zot duam qė ti kthesh shpirtrat ton ne trupat ton qė tė vritemi nė rrugėn tėnde edhe njėherė, por kur e pa se s’kanė ndonjė nevojė i la” Transmeton Muslimi
U tha i dėrguari Alejhi selam Sahabeve: “ Kur u plaguan (vranė) vėllezėrit e juaj ne Uhud, ua bėri Allahu subhanehu ue teala shpirtrat e tyre ne gjokset e shpendėve, kalojnė lumejt e xhenetit , dhe hanė nga frytet e saj, dhe shkojnė tek kandilat prej arit nėn hijen e arshit, e kur e gjeten ngrinien dhe pirjen e mirė dhe mikpritjen e mirė, than: Kua edhe vėllezėrit tan ta dinė ēfarė ka bėrė Allahu pėr ne, e qė tė mos ngadalėsojnė pėr nė xhihad, e nuk ikin nga lufta, dhe tha Allahu: unė i lajmėroj pėr ju, dhe i zbriti kėta ajete: {Kurrsesi tė mos mendoni se janė tė vdekur}(3.169) Transmeton imam Ahmedi/ e ka bėrė Sahijh Hakimi.

Tha shoku im: Subhanellah.. kjo ėshtė vlerė e madhe!!

I thash: kjo ėshtė njė vetėm njė pjesė prej shumicės, por ende ka qė tepron, u ka dhėnė vlerė mėshiruesi fisnik.. “Me tė vėrtet se shehidi ka tek Allahu disa cilėsi, qė tė i falen tė gjitha nė piken e parė prej gjakut, dhe e sheh vendin e tij nė xhenet, ėmbėlsohet me ėmbėlsirėn e Imanit, martohet me hyrit, i hiqet dėnimi i varrit, sigurohet nga frika e madhe, i vendoset mbi kokėn e tij njė taxh i vlefshėm, Jakuta ,(nė taxh gjendėt njė gur i ēmuar quhet Jakut) e tij ėshtė mė e vlefshme se gjithė dynjaja dhe ēka ka nė tė, martohet me 72 hyri tė xhenetit, dhe ndėrmjetėson nė 72 persona prej farefisit tij” Transmeton Imam Ahmedi dhe e ka bėrė Sahijh Tirmidhiu, dhe “Shehidat janė nėn hije tė lumenjve nė derėn e xhenetit, mbi njė kube tė gjelbėr, u del atyre furnizimi prej xhenetit mėngjes dhe mbrėmje” Transmeton Imam Ahmedi dhe Ibn Hibani, e ka bėrė Sahijh el-Hakim dhe ia ka pranuar edhe Dhehebiu, dhe “Nuk thahet toka prej gjakut shehidit deri sa ta marrit atė grat e tij, sikur shpezėt kur humbin grupin e tyre ,fluturojnė prej tokės, secila prej tyre ka nė dorė tė saj njė gjė tė bukuri mė tė mirė se gjithė dynjaja dhe ēka ka nė tė” Transmeton Imam Ahmedi, dhe “Me tė vėrtet se shpirtrat e shehidave janė nė shpendėt e gjelbėr tė lidhur nė frytet e xhenetit” Sahijh Transmeton Tirmidhiu dhe ky gjendet nė Sahijh el-Xhamiė nr.1555
Nga Xhabiri r.a tha: tha njė njeri: ku jam un. O i dėrguar i Allahut nėse vritem? Tha: Nė xhenet, i hodhi hurmet qė kishte nė dorėn e tij (ai njeriu) dhe filloi te luftoj deri sa u vra” Transmeton Muslimi
I ka thėnė i dėrguari alejhi selam nėnės Harith ibn Nuėmanit, dhe ishte pas vra djali i saj me atė ne ditėn e bedrit, dhe e pyeti ajo ku ėshtė ai? Tha: Me tė vėrtet se ai ėshtė nė firdeusin mė tė lart” Transmeton Buhari
Tha shoku im: Por ata janė dėnuar, dhe kanė ndje dhimbje tė shumta !!
I thash: kjo ėshtė e thjesht “Shehidi kur tė vritet e ndjen sikur kur e kafshon ndonjėrin prej jush (miskoja-biskonjė) pickim i insekteve”Transmeton imam Ahmedi dhe Tirmidhiu, zinxhiri i kėtij ėshtė i mirė.

Tha: A i shikove plagėt e tyre dhe gjakun qė rridhte nga pjesėt e tyre?

I thash: ajo ka mbetur nė brendėsin e tyre “Pasha atė qė ka shpirtin tim nė dorėn e tij nuk plagoset ndonjė nė rrugė tė Allahut –Allahu e din mė mirė kush plagoset nė rrugė tė tij-pos qė tė vij ditėn e kiametit ngjyra ngjyrė e gjakut e era(aroma) erė e miskut” (Transmeton Muslimi dhe Ahmedi)
“Nuk ka gjė mė tė dashur tek Allahu se sa dy pika, apo dy gjurmė, njė pik e lotit qė del nga frika e Allahut, dhe pika e gjakut qė derdhet nė rrugė tė Allahut, ndėrsa dy gjurmėt janė, njė gjurmė nė rrugė tė Allahut dhe njė gjurmė pėr kryerjen e obligimeve(farzeve) prej obligimeve tė Allahut” (Hadithi ėshtė i mirė Transmeton Tirmidhiu).
“Nuk ka ndonjė qė plagoset me plagė nė rrugė tė Allahut pos qė tė vij ditėn e kiametit e plaga e tij tė rrjedh gjak ngjyra ngjyrė e gjakut dhe era(aroma) erė e miskut” (Transmeton Buhari dhe Muslimi)

Tha: Po a janė tė gjithė shehidat tė barabartė?

I thash: Atėherė ku mbeten sprovimet?!! “Shehidat janė katėr: njeriu besimtar me iman te mirė e takon armikun, ėshtė i sinqertė nė Allahun deri sa tė vritet, ky ėshtė ai pėr te cilin i ngritin njerėzit kokat – e ka ngrit i dėrguari alejhi selam kokėn deri sa ra kėsula e tij-, dhe njeriu besimtar me iman tė mirė, e takon armikun por sikur kur i bie lėkurės tij me dru tė bananes (dru pa thera) i vjen njė shigjetė e mprehtė, dhe e mbyt, ky ėshtė nė shkallėn e dytė, dhe njė njeri besimtar me iman tė mirė, ka pėrzier veprėn e mirė dhe veprėn e keqe, ka takuar armikun, ka qėndruar besnikė ndaj Allahut deri sa ėshtė vrarė, e ky ėshtė nė shkallėn e tretė, dhe njeriu besimtar ka tepruar ndaj vetvetes me tepricė tė madhe, ka takuar armikun, , ka qėndruar besnikė ndaj Allahut deri sa ėshtė vrarė, e ky ėshtė nė shkallėn e katėrt” (Transmeton Ahmeti)
“Tė vrarėt janė tre: Njeriu besimtar ka bėrė xhihad me pasurin e tij dhe veten e tij nė rrugė tė Allahut deri sa kur ka takuar armikun e ka luftuar deri sa ėshtė vrarė, e ky ėshtė shehidi i sprovuar nė tendėn e Allahut nėn hijen e tij, nuk ia tejkalojnė nė vlerė pejgamberėt pos me gradėn e pejgamberisė, dhe njeriu besimtar e ka ndarė veten e tij prej gabimeve dhe mėkateve, ka bėrė xhihad me veten e tij dhe pasurin e tij nė rrugė tė Allahtu deri sa e takon armikun lufton deri sa tė vritet, e kjo ėshtė shpėrlarėse fshirėse e mėkateve dhe gabimeve, me tė vėrtet se shpata ia fshin gabimet, dhe futet nė xhenet prej cilės derė tė xhenetit tė dėshiroj, ngase ai ka tetė dyer, dhe xhehenemi ka shtatė dyer, e disa janė mė tė mira se tjerat, dhe njeriu mynafik (hipokrit) bėnė xhihad me veten e tij dhe me pasurin e tij, deri sa e takon armikun, lufton nė rrugė tė Allahut deri sa tė vritet, dhe ky ėshtė nė zjarr, dhe se shpata nuk e fshin hipokrizinė (mynafikllėkun)” (Transmeton Ahmedi)

Tha: Si ėshtė mbarimi i qafirėve komunistėve dhe mynafikėve qė i kanė mbytur muxhahidat?

I thash: janė tė humbur “Nuk bashkohen qafiri dhe mbytėsi i tij nė zjarr asnjėherė” Transmeton Muslimi

Tha shoku im: A kishe pas dėshirė tė ishe me kėta shehida (inshallah)

I thash: kjo ėshtė ngritje qė nuk e arrijnė tė gjithė njerėzit o rob i Allahut “pėr t’u ditur tek All-llahu ata qė besuan dhe pėr t’i zgjedhur disa prej jush pėr dėshmorė (dėshmues).” (3.140) dhe “ Sikur tė vritem nė rrugė tė Allahut ėshtė me e dashur pėr mua se sa tė kem gjith popullin e mederit dhe weberit”
Por kėnaqėsia ime ėshtė fjala e tė dėrguarit alejhi selam: “Kush kėrkon shehidllėkun me sinqeritet i jepet edhe nėse se arrin” Transmeton Muslimi, dhe “Kush e lut Allahun pėr shehidllėk me sinqeritet ia jep vlerėn e shehiadve Allahu edhe nėse vdes nė shtratin e tij” Transmeton Muslimi dhe tė katėrtit...

Tha: A po sigurohesh se janė shehida?

Thash nuk siguron kėtė askush pos Zoti i qiejve, dhe ka premtuar Allahu subhanehu ue teala se kush lufton nė rrugėn e tij e ka xhenetin “All-llahu bleu prej besimtarėve shpirtrat dhe pasurinė e tyre me Xhenet. Luftojnė nė rrugėn e All-llahut, mbysin dhe mbyten. (All-llahu dha) Premtim tė cilin e vėrtetoi nė Tevrat, Inxhill e Kur’an. E kush ėshtė mė zbatues i sigurt i premtimit tė vet se All-llahu? Pra, gėzonju tregtisė qė bėtė me Tė. Ky ėshtė sukses i madh ” (9.111)
E Allahu nuk e then premtimin e dhėnė, qoftė i falėnderuar ai subhanehu ue teala.
Ngase ka thėnė i dėrguari alejhi selam: “Ka premtuar Allahu sigurinė pėr atė qė del nė rrugė tė tij nuk e nxjerr atė pos xhihadi nė rrugė tė tij dhe besimi (imani) mbi tė dhe pranimin e tė dėrguarve tė tij ka sigurinė time qė ta fus nė xhenet ose ta kthej nė vendin e tij prej nga ka dalė pasi qė ka arritur atė qė ka arritur prej shpėrblimeve apo pasuri. ” (Transmeton Muslimi)
Thotė gjithashtu i dėrguari alejhi selam: “Kush lufton nė rrugė tė Allahut prej njerėzve musliman edhe sa njė ngritje e devesė, e meriton xhenetin(i bėhet obligim xheneti)” Sahijh Transmeton Ebu Davudi , dhe thotė salallahu alejhi ue selam: “Kujt i pluhosen kėmbėt nė rrugė tė Allahut ia ndalon (haram) Allahu zjarrit trupin e tij” Transmeton Buhari
E ne e lusim Allahun me emrat e tij te mirė dhe cilėsitė e tij tė larta qė tė na pranoj Allahu si shehida dhe tė na bashkoj me ata jo larg tyre, dhe te i bėjė prej tė dashurve “Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė All-llahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi.” (33.23)
Falėnderimi i takon Allahut qė e ka bėrė kėtė vlerė tė madhe pėr muxhahidat, dhe i ka pėrgėzuar familjet e tyre se ata janė ndėrmjetėsues tė tyre ne ditėn e kiametit, atė ditė kur dalin njerėzit tė ngritur ose tė nėnēmuar, ose tė gėzuar e ose tė hidhėruar e pishmanli ... u them Armiqve tė Allahut tė cilėt u gėzuan me vrasjen e mė tė mirėve : “Jo tė barabartė.... Tė vrarėt ton nė xhenet e tė mbyturit tuaj nė zjarr” dhe e mbushi gjithė botėn duke thėnė .....


Jo ... Jo ... ne nuk i qajmė shehidėt


Shkroi: Husejn ibn Mahmud
Pėrktheu: Ebu_Duxhane----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 27.01.2007, 22:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Eeeeej administrator, ketij kamikazi po ja lejoni keto intervenime xhihadiste, ku jeni a jeni aty apo u ka zere gjumi
PM
Top
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 27.01.2007, 22:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007 Citim (Uskana2006 @ 27.01.2007, 22:30)
Eeeeej administrator, ketij kamikazi po ja lejoni keto intervenime xhihadiste, ku jeni a jeni aty apo u ka zere gjumi

Hmmm ....


Nese ke dicka kunder kesaj qe kam shkruar trego, se po e shoh qe ke kunder por nga injoranca as nuk ke mundsi qe te besh replik si duhet....

Nese je Musliman/e ne Fen islame gjindet edhe XHIHADI kush e mohon ket seshte prej Muslimanve.... E nese nuk je prej muslimanve ateher rri te rubrikat tjera e mos ben propaganda te rubrika e ISLAMIT....

Flm per Mirkuptim....


----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 27.01.2007, 23:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Mos me fiollozofo, o Al Arabēiē,o xhihadist,..........(Ky lloj Fjalori eshte i ndaluar ... Respekto Kulturen e Debatit....

.......Asnjehere nuk duhet te shkelni lirite dhe dinjitetin e bashkebiseduesit, kushdo qofte ai. Asnjehere, ne cfaredo rrethane qe te jeni, mos e humbni toruan qe te ofendoni, ironizoni, apo shkruani mbi personin me te cilin diskutoni. Ju nuk doni qe te jeni ne grupin e njerezve te vegjel, qe diskutojne vetem mbi njerezit. Zakonisht, vetem njerezit e ulet perdorin nje fjalor rruge ne diskutimin e tyre. Sa here qe keta njerez frikohen nga forca e shprehjes se mendimit te bashkebiseduesit, perdorin sulmin personal si armen me te fundit. Kjo ne vetvete tregon nje dobesi te karakterit dhe te gjithe "njerezit e vegjel" injorohen nga njerezit me kulture. Fjala per njeriun e mencur eshte e shtrenjte, per budallain eshte shume e lire.......Staffi.... Per me shume Kliko Ketu)
.
PM
Top
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 27.01.2007, 23:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007Sa keq eshte .....

Por prap them nje thenie e cila perdoret shum per kesi raste ...
QENT LEHIN E KARVANI ECEN....

Tre postime ne forum i bera menjeher OFENDIM gjeta lum forumi cfar antart qe paska .... mendova se met vertet kam pun me STUDENT por menyra se si flet dhe shkruan edhe pse i len fjalet me pika kuptohet se cfar shkruan ...
Por e gjith kjo tregon kulturen e LART tende qe paske kulturen qe te kan mesuar FAMILJA pastaj edhe SHKOLLA ne te cilen paske mesuar ...
Mjer ajo shkoll qe nxjerr kesi njerz qe edhe ne vende te pastra shkruajn me fjal banale dhe te poshtra ....

Skam cka te shtoj me shum ... e dij qe ketu egzison nje staff e ai duhet te marr masa per ata fjal e jo une ... une mundem vetem relik te jap asgje me shum ....
Mos me akuzo deri sa nuk me njeh .... ose me kundershto me argument.. e jo keshtu ne kesi menyra ...
Pres nderhyrje te STAFFIT ketu ...
flm per mirkuptim ...


----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 28.01.2007, 00:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Per persona si juve qe nuk respektoni jeten,ku nuk keni aspak ndjenja Shqipetari edhe keni guxim te reklamoni XHIHADIN as edhe nuk mundohem te tregoj ndonje fare kulture as miresjellje se nuk besoj se e kupton se ēka eshte miresjellje dhe kulture si jo nuk do ta kishe shkruar ate qe e keni shkruar por do ta mbani per vehte,

Nese e keni pasur qellimin per shperndarjen e nje mesimi fetare mendoj se keni deshtuar me kete intervenimin tuaj nuk e keni qelluar aspak, kjo i tejkalon te gjitha permasat e nje mesimi ky eshte thjeshte nje tentative doktrinimi ne shkalle me te larte te islamit fondamental qe populli Shqipetare nuk ka aspak nevoje.
Ju o hoxhallare deri kurre, nuk do te kuptoni se Shqipetaria nuk eshte laborator eksperimentimi, deri kurre, nuk do te kuptoni se Afganistani, Palestina, Pakistani dhe Somalia nuk jane Shqipetari dhe nuk i perkasin sferave te interesit te popullit qe i perketni, megjithe keqardhjen per ate se ēka ndodh.
Frenoni pak,,,,
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 28.01.2007, 08:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Shehid sipas fese Islame eshte cdokush i cili: vdes ne lufte per fene,vdes ne lufte per ekzistence(duke punuar per te fituar te mira materiale per te ushqyer familjen e tije),vdes per mbrojtjen e vatanit(shtepise se tij,atdheut te tij),vdes gjate luftes per te fituar dituri,e keshtu me rradhe.
Nuk d.t.th. se vetem se perdoret termi Shehid,automatikisht si prapavije fshihet 'Xhihadi'!


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 28.01.2007, 13:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007 Citim (Uskana2006 @ 28.01.2007, 00:53)
Per persona si juve qe nuk respektoni jeten,ku nuk keni aspak ndjenja Shqipetari edhe keni guxim te reklamoni XHIHADIN as edhe nuk mundohem te tregoj ndonje fare kulture as miresjellje se nuk besoj se e kupton se ēka eshte miresjellje dhe kulture si jo nuk do ta kishe shkruar ate qe e keni shkruar por do ta mbani per vehte,

Nese e keni pasur qellimin per shperndarjen e nje mesimi fetare mendoj se keni deshtuar me kete intervenimin tuaj nuk e keni qelluar aspak, kjo i tejkalon te gjitha permasat e nje mesimi ky eshte thjeshte nje tentative doktrinimi ne shkalle me te larte te islamit fondamental qe populli Shqipetare nuk ka aspak nevoje.
Ju o hoxhallare deri kurre, nuk do te kuptoni se Shqipetaria nuk eshte laborator eksperimentimi, deri kurre, nuk do te kuptoni se Afganistani, Palestina, Pakistani dhe Somalia nuk jane Shqipetari dhe nuk i perkasin sferave te interesit te popullit qe i perketni, megjithe keqardhjen per ate se ēka ndodh.
Frenoni pak,,,,

E perseris prap:

Qent Lehin e Karvani ecen....


Une me sa po e shoh me syt e mi jam ne Rubriken FORUMI ISLAM ...
Ketu ska kufij nacionalzmi nuk ka dallim Shqiptari nga Gjermani apo Arabi, apo Francezi ... Nese jemi ne nje rreth musliman ateher te gjith jemi vllezer deshe ty apo nuk deshe ....
Allahu ne Kuran thot: "Me tė vėrtet se besimtarėt janė vllezer" [B]

Pra une skam nevoj qe ty te nderhysh ne temat e mia fare ...
Nese je nje njeri qe mendon se shqiptart jan dhe nuk egziston tjeter kush ateher shko bashkangjitju partis HITLERIT se ndoshta gjindet ndonj pasues i tij ende atje ....

Une jam duke postuar tek rubrika e ISLAMIT te lutem te mos nderhysh me keta trillimet e tua ....
E respektoj jeton por edhe jeta duhet te dim se si e respektojm ate jo ashtu sic ke deshir ty apo ndokush, por ashtu sic na ka urdheruar Kurani dhe Suneti i te derguarit alejhi selam ....

Nuk po e zgjas me shum ... por nese sje musliman te lutem mos u fut te kjo rubrik fare.. ngase me te vertet do te vras syrin cdo gje qe shkruhet ketu ....


Ke mundsi te permisohesh edhe me shum ngase vec me filluar ....

Mbetesh i pershendetur ....


----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio