Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ndarja e Kosoves
ndeshkuesi
Postuar nė: 27.01.2007, 23:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006Nait Hasani: Ndarja e Kosoves do te hapte rrugen e krijimit te Shqiperise Natyrale

Nje nga drejtuesit kryesore te PDK ne Kosove dhe deputet i Kuvendit Nait Hasani ne nje interviste per Kososapress, midis te tjerash ka ttrajtuar edhe püasojat e ndarjes se Kosoves per te cilen po perpiqet Serbia. Hasani deklaron se ndarja e Kosoves do te coje ne krijimin e Shqiperise Natyrale.
Ai shprehet se: Unė qėndroj nė atė se ekziston rreziku i ndarjes sė Kosovės, sepse tė gjitha pėrpjekjet Serbia i ka bėrė pėr ndarjen e Kosovės qė nga viti `99 dhe kėto pėrpjekje ajo i bėn ta ndajė Kosovėn nė forma dhe mėnyra tė ndryshme politike e diplomatike. Dhe ajo ėshtė nė ofensivė pėr tė bėrė kėtė nė Kosovė dhe po ia arrin nė faza.

Kosovapress: Sa ėshtė e rrezikshme ndarja e Kosovės?

Hasani: Rrezikun e ndarjes sė Kosovės, kėtė ka mundėsi qė tė bėjė edhe bashkėsia ndėrkombėtare, nė njė formė apo tjetėr nė pajtueshmėri me rrethanat politike, tė cilat ekzistojnė nė terren nėse nuk mund tė gjejė zgjidhje. Njė ndarje e tillė ėshtė shumė e rrezikshme dhe do tė thotė njė luftė e re nė Kosovė, njė luftė e re nė Ballkan, njė luftė e re nė rajon dhe njė ndarje e tillė do tė hapte rishikim tė kufjeve dhe ndėrrimin e kufijve qė janė me pasoja tė mėdha pėr tėrė rajonin nė kėtė fazė. Pėr mua ndėrrimi i kufijve do tė thotė dhe fazė pėr krijimin e Shqipėrisė Natyrale, pėr tė cilėn dhe duhet tė qitet nė tavolinat e bashkėsisė ndėrkombėtare.
Ndersa lidhur me decentralizimin Hasani shprehet se:
Plani i decentralizimit nuk ėshtė i drejtė, sepse ėshtė plan nė baza etnike dhe askush nuk ka tė drejtė tė bėjė njė plan tė tillė pėr ndarje. Nė Kosovė ėshtė dashur qė tė bėhet njė plan i decentralizimit pėr Kosovėn, sepse Kosova nuk ka mundėsi tė jetė multietnike dhe ky ėshtė hapi i parė dhe gabimi i parė politik qė e kanė bėrė politikanet tanė, sepse Kosova ėshtė 95 % me shumicė shqiptare dhe asnjė shtet nė botė nuk ekziston me kėtė popullsi kompakte dhe tė jetė multietnike. Por, pasoja e asaj shprehje tė terminologjisė qė ka qenė atėherė nė fillim, tani ka ndodhur qė ajo shprehje tė bėhet veprim dhe nga ky veprim ne i kemi sot pasojat. Decentralizimi, i cili ėshtė bėrė nė Kosovė, nė Anamoravė, ėshtė i dėmshėm, i paqėndrueshėm dhe politik, dhe ka pasoja nė implementimin e tij. Kėto pasoja do t’i bartin qytetarėt dhe politikanėt, tė cilėt kanė pranuar njė gjė tė tillė, ndėrsa plani i cili ėshtė bėrė pėr Mitrovicėn, PDK-ja ka dalė me njė qėndrim tė vetin qė pėrafėrsisht nė Mitrovicė tė jenė dy komuna, me njė udhėheqje tė pėrbashkėt, qė ėshtė njė nga format ose mundėsitė qė tė ruhet Mitrovica, pėrndryshe Mitrovica ėshtė ndarė qė 7 vjet.


PM
Top
vedat.xh
Postuar nė: 05.02.2007, 18:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 74
Antari Nr: 5270
Bashkangjitur: 16.01.2007Qytetarė tė Kosovės,
Pakoja e Ahtisaarit erdhi. Ajo planifikon njė Kosovė tė re me robėri tė re. Pakoja e Ahtisaarit mohon vullnetin politik tė popullit tė Kosovės. Ajo e sheh Kosovėn si shoqėri multietnike, e jo shtet. Ajo e ndan Kosovėn nė dy entitete. Njėri ėshtė entiteti i shqiptarėve i cili do tė qeveriset nga Misioni i BE-sė. Tjetri ėshtė ai i serbėve, i cili do tė qeveriset drejtpėrdrejt nga Serbia.

Kosova nuk do tė ketė ushtri. Kosova nuk do tė ketė ministri tė mbrojtjes. Pra, Kosovėn nuk do ta mbronė askush. Serbisė i lejohet ta kėrcėnojė Kosovėn me 100 mijė ushtarė. Kosovės nuk i lejohet ushtria ta mbrojė popullin e saj. Kosova nuk do tė ketė ulėse nė OKB. Kosova nuk do tė ketė ministri tė punėve tė jashtme. Pra Kosovės nuk lejohet t’i dėgjohet zėri nė arenėn ndėrkombėtare. Pėrderisa Serbisė i lejohet ta flet gėnjeshtrėn pėr Kosovėn, Kosovės nuk i lejohet ta thotė tė vėrtetėn pėr vete.
Trashėgimi kulturore konsiderohet vetėm ajo fetare ortodokse e cila dashakeqėsisht ėshtė definuar si ‘serbe’. Pakoja parasheh themelimin e 45 zonave tė veēanta qindrahektarėshe.

Tė ngritemi
kundėr Grupit Negociator dhe negociatave me Serbinė.
kundėr pakos sė Ahtisaarit dhe Ahtisaarit
kundėr entitetit territorial serb dhe Misionit Civil Ndėrkombėtar

Tė ngritemi pėr vetėvendosje
Tė dalim nė rrugė kundėr sė keqes qė po i pėrgatitet Kosovės
Nė rrugė drejt vetėvendosjes dhe deri nė vetėvendosje

Tė ngritemi me 10 shkurt nė ora dy pasdite nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!, nė Qytetthin Pejton nė Prishtinė.


----------------------------------------
JO NEGOCIATA
VETĖVENDOSJE!
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio