Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> O ju qė po qėndroni mbrapa
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 28.01.2007, 14:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007O ju qė po qėndroni mbrapa


Kėshillė e sinqert ndaj vėllezėrve tė mi qė nuk ju kan bashkangjit karavanit tė Xhihadit dhe kanė zgjedhur qė tė qėndrojnė mbrapa.

Me Emrin e Allahut, Mėshiruesit, Mėshirbėrėsit

Paqja dhe Shpėtimi qoft mbi ju

Lavdrimi i qoft Allahut i cili mė ka udhėzuar mua nė rrugėn e lavdis dhe tė krenaris. Dhe Lavdrimi i qoft Allahut i cili mė ka nderuar mua me shoqėrin dhe mė ka njoftuar pėr Heronjėt e Umetit tonė, si me , udhėheqėsin shehid, Abd Al-Aziz El-Mukrin, Sheih Isa El-Aushen, Sheih Ibrahim El-Reies, Faisal El-Dahil, Nasir El-Rashid, Ibrahim El-Durehim, Turki El-Miteiri, Abdllah El-U`Taibi, dhe vėllezėrit tanė tė tjerė... ata burra na kanė treguar neve domethėnien e vėrtet tė guximit dhe trimėris, na treguan neve pėr sakrifikimin mė tė lartė me gjėnė mė tė qmuar qė tė urdhėrohet qė tė vendoset "La Ilahe Ila Allah" (Nuk ka zot pėrveq Allahut).

O ju qė po qėndroni mbrapa

Pejgamberi (SAVS) ka thėnė "Asnjėri prej jush nuk do tė jetė besimtarė derisa ta dėshiron pėr vėllaun e vetė atė qė e dėshiron pėr vetėn e tij". Ai (Pejgamberi) gjithashtu ka thėnė "Feja ėshtė kėshillė". Prandaj unė kam ardhur tek ju me kėshillė tė sinqert. Sot, ne kemi mundėsi tė bėjmė qkado qė dėshirojm pa llogari, dhe nesėr (ditėn e gjykimit) ėshtė llogaria pa patur mundėsi pėr tė vepruar.

O ju qė po qėndroni mbrapa

A keni vendosur qė tė qėndroni mbrapa me gra?

Ata preferojn qė tė jenė me (gra) qė mbetėn mbrapa (nė shtėpi): Zemrat e tyre janė tė mbyllura dhe prandaj ata nuk kuptojn. Kurani i Shenjėt.

Ky ėshtė njė fakt i pakėndshėm qė ju asnjėherė nuk keni dėshirė qė ta ndeshni. A me tė vėrtet dėshironi qė tė qėndroni me Hipokritėt, dhe njerėzit qė arsyetohen? Qka keni bėrė pėr fen tuaj? Veqanarisht kur e shihni atė (Islamin) qė po sulmohet dhe po pritet gjdo ditė dhe gjdokund.

O ju qė po qėndroni mbrapa:

Si mund tė jeni tė rehatshėm me gjendjen tuaj pasive pėr derisa vėllezėrit dhe motrat tuaja po i nėnshtrohen tė gjitha llojeve tė torturimeve nga armiqėt e Allahut? Si mund tė jesh i kėnaqur me jetėn derisa motrat tuaja po dhunohen nė burgun Abu Graib? Si mund tė kėnaqesh duke qėndruar nė shtėpi me grat tuaja derisa vėllezėrit dhe motrat tuaja janė pa shtėpi?

O ju qė po qėndroni mbrapa:

Qfar arsye do ti jipni Allahut? Derisa vėllezėrit tuaj nė burgjet Abu Graib, Guantenamo, El-Ruveis, dhe Heir (El-Ruveis, dhe Heir janė dy burgje nė Arabi Saudite ku Muxhahidinėt po torturohen dhe po poshtėrsohen) po xhveshen lakuriq. Fotot e vėllezėrve tuaj nė Abu Graib janė kopje tė njėjta se qka po ju ndodh vėllezėrve tuaj nė Izrael, Amerik dhe bashkpuntorėve tė tyre nė vend.

O ju qė po qėndroni mbrapa:

Adhuruesit e kryqit dhe Jehudit po i xhveshin grat Muslimane tonat nga dinjiteti i tyre dhe po e thyejnė dėshirėn e heronjėve tė kėtij Umeti nėpėr burgje tė ndryshme tė Amerikes, Izraelit, dhe vendeve nė regjion, Qka jeni duke pritur?

O ju qė po qėndroni mbrapa:

A nuk e keni ndėgjuar thėnien e Allahut:

Luftoni ata derisa tė mos mbetet persekutim dhe e tėrė feja tė jete vetėm pėr All-llahun ne tersi... 8:39 Kurani i Shenjėt.


O ju qė po qėndroni mbrapa:


A nuk jeni tė vetėdijshėm pėr thėnien e Allahut:


Luftoni dhe vrani idhujtarėt kudo qė t’i gjeni, robėroni dhe ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg...9:5 Kurani i Shenjėt.


A nuk ka thėnė Allahu:


Luftoni ata, All-llahu i dėnon dhe i mposht ata nėpėrmjet duarev tuaja , e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e besimtarėve, dhe Ai mėnjanon brengat nga zemrat e tyre...9:14-15 Kurani i Shenjėt.


A nuk ka thėnė Allahu:


Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.9.29.Kurani i Shenjėt.


A nuk ka thėnė Allahu:


O Pejgamber, lufto jobesimtarėt dhe hipokritėt dhe sillu rreptė ndaj tyre - vendi i tyre ėshtė Xhehennemi qė ėshtė pėrfundimi mė i keq.9.73. Kurani i Shenjėt.
.A nuk ka thėnė Allahu: O ju qė besuat! Luftoni jobesimtarėt qė i keni afėr jush, e le ta ndiejnė prej jush grushtin e fortė kundėr tyre. E dine se All-llahu ėshtė me tė devotshmit.9.123 Kurani i Shenjėt.


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Allahu thotė:

A mos e konsideruat dhėnien e ujit haxhinjve dhe kujdestarinė ndaj xhamisė sė shenjtė, si besimin e atij qė i besoi All-llahut dhe ditės sė fundit dhe qė luftoi nė rrugėn e All-llahut? Jo, ato nuk janė tė barabarta te All-llahu. Popullin mizor All-llahu nuk e vė nė rrugė tė drejtė.Ata tė cilėt besuan, migruan dhe luftuan me pasurinė dhe veten e tyre nė rrugėn e All-llahut, ata kanė pozitė mė tė larėt te All-llahu dhe vetėm ata janė fatlumė.Zoti i tyre i pėrgėzon ata me mėshirė nga Ai, me disponim ndaj tyre, me Xhennete ku ata do tė kenė nimet (hirėsi-mirėsi) tė pandėrprerė.Ata aty do tė jenė tė pasosur e te All-llahu ėshtė shpėrblim i madh. 9: 19-22 Kurani i Shenjėt.


O ju qė po qėndroni mbrapa:

Thuaj (o i dėrguar): “Nė qoftė se etėrit tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria qė e fituat, tregėtia qė frikoheni se do tė dėshtojė, vendbanimet me tė cilat jeni tė kėnaqur, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se All-llahu, se i dėrguari i Tij dhe se lufta pėr nė rrugėn e Tij, atėherė, pritni derisa All-llahu tė sjellė vendimin e Tij. All-llahu nuk vė nė rrugėn e drejtė njerėzit e prishur. 9: 24 Kurani i Shenjėt.

O ju qė po qėndroni mbrapa:


O ju qė besuat, ē’ėshtė me ju, qė kur ju thuhet: “Dilni nė rrugėn e All-llahut!”, ju rėndoheni pėrtokė? A jeni mė tė kėnaqur me jetėn e dunjasė, se sa me ahiretin? Kėnaqėsia e jetės sė dunjasė, nė krahasim me ahiretin ėshtė e vogėl!Nėse nuk dilni, Ai do t’ju dėnojė me njė dėnim tė dhembshėm, do t’ju zėvendėsojė me njė popull tjetėr dhe Atė nuk e dėmtoni aspak. All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė. 9: 38-39 Kurani i Shenjėt.


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Dilni me lehtėsi ose vėshtirėsi, dhe luftoni me pasurinė tuaj dhe me veten tuaj nė rrugėn e All-llahut; kjo ėshtė pėr ju mė e dobishmja, nėse e dini. 9.41. Kurani i Shenjėt.


O ju qė po qėndroni mbrapa:


A nuk ke frikė se qka Allahu thotė: E sikur tė kishin dėshiruar ata tė dalin, do tė bėnin pėr tė (pėr luftė) ndonjė pėrgatitje, por All-llahu nuk e pėlqeu ngritjen e tyre, ndaj i zmbrapsi, dhe u ėshtė thėnė: “Rrini me tė paaftit ( fėmijėt, gratė e pleqtė).Edhe sikur tė dilnin me ju, ata nuk do t’ju shtonin tjetėr pos ngatėrresės dhe shumė shpejt do tė pėrēanin mesin tuaj, duke kėrkuar t’ju turbullojnė. E ndėr ju ka tė tillė qė i dėgjojnė ata. All-llahu i di shumė mirė hipokritėt. 9.46-47 Kurani i Shenjėt.


O ju qė po qėndroni mbrapa:


A nuk merakosesh pėr atė se qka Allahu ka thėnė:Ata (hipokritė) qė mbetėn (pa shkuar nė luftė), u gėzuan pėr ndejen e tyre pas tė dėrguarit tė All-llahut dhe nuk dėshiruan qė tė luftonin me pasurinė dhe veten e tyre nė rrugėn e All-llahut dhe thanė: “Mos dilni (nė luftė) nė vapė!” Thuaju: “Zjarri i Xhehennemit ka vapėn edhe mė tė fortė, nėse janė qė kuptojnė!”Le tė qeshin pak (nė dynja) e le tė qajnė shumė (nė botėn tjetėr). Ai ėshtė shpėrblim i asaj qė fituan.Nėse All-llahu tė kthen ty (prej Tebukut) te ndonjė grup i tyre (hipokritėve), e ata tė kėrkojnė leje pėr tė dalė (me ty nė ndonjė luftė), thuaju: “Ju nuk do tė dilni kurrė me mua dhe kurrė nuk do tė luftoni ndonjė armik sė bashku me mua! Ju ishit tė kėnaqur herėn e parė qė nuk luftuat, pra rrini me ata qė mbetėn!” 9.81-83 Kurani i Shenjėt.


O ju qė po qėndroni mbrapa:

A nuk e dini ngjarjen e tre burrave qė mbetėn mbrapa? Qfar ishte krimi i tyre? Janė frenuar prej Xhihadit (duke qėndruar mbrapa) ... shikoni mė prej sė afėrmi ngjarjen e tyre e cila ėshtė treguar nė Kuranin e Shenjėt. Ata ishin shokė tė Pejgamberit dhe ishin prej mesit tė njerėzve mė tė mirė, ata e shoqėruan Pejgamberin nė disa prej ekspeditave tė tij. Qka ishte tė dėnuarit e tyre (pėr tė qėndruarit mbrapa)? Lajmėtari i Allahut (SAVS) i ignoroi ata pėr 50 netė tė njėpas njėshme, edhe pėrkundėr faktit se ata i ishin penduar Allahut, por Allahu nuk ua pranoi pendimin e tyre deri pas natės sė 50! Qėshtja ėshtė serioze nė tė vėrtet, pra mendo pėrsėri dhe rivlersoi veprat e tuaja para se tė japish llogari.

O ju qė po qėndroni mbrapa:


Ju nuk ju keni ardhur nė ndihmė vėllezėrve tuaj nė Arabi, e as qė i keni luftuar kryqalinjėt, pra ,pėr qka po qėndroni mbrapa?
Dhe qka ėshtė puna me ju?


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Mushrikėt e shekujve tė kaluar, nuk kishin pėr ta pranuar gjendjen e poshtėrsuar tė Umetit Islamik, ata nuk do tė kishin pranuar qė ti shohin motrat e tyre nė duart e armikut, duke i dhunuar dhe duke i poshtėrsuar ato.


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Nėse dyshon se lufta jonė (nė Arabi) ėshtė nė pikpyetje, e qka thuani pėr Irak? Atje , ju i shihni qart se si vėllezėrit dhe motrat tuaja po mbyten dhe po torturohen dhe pasuria e Muslimanėve po plaqkitet. Atėherė qfar ėshtė arsyeja pėr tė qėndruarit mbrapa?


O ju qė po qėndroni mbrapa:

Nėse i fajsoni Muxhahidinėt nė pėrgjithėsi dhe ata (Muxhahidinėt) nė Gjirin Arabik, nė veqanti pėr tė luftuarit e atyre ushtarėve (policin Saudite dhe forcat e sigurimit) dhe ju i mbroni ata se janė Musliman, ne ju pyesim nė emėr tė Allahut: Kush po na ndjek neve? Kush po i invadon shtėpit dhe qėshtjet private tonat? Kush po i arreston heronjėt dhe ulemat tonė? Kush po i vret mė tė mirėt prej nesh? Kush i tejkalon kufijt ndaj grave, pronėsis dhe pasuris sonė? Unė ju pyes nė emėr tė Allahut: Kush ėshtė syri qė nuk fle i Tagutėve ( liderėt e korruptuar dhe krishterėt nė Saudi)?Kush ėshtė dora e rėndė dhe veshi ndėgjues i Tagutėve? A nuk janė ato forca speciale dhe ushtarėt e sigurimit mbrojtėsit e kryqit?Kush po i mbron Amerikanėt dhe adhuruesit e kryqit nė vendin tonė? Kush po qėndron ndėrmjet neve dhe kryqit? Unė betohem nė Allahun se ne i kemi parė Garden nacionale tė Saudis duke qėndruar pranė dyerve tė qendrės sė CIA-s nė Rijad, duke vėnė jetėn e tyre nė radhė pėr ti mbrojtur Kafirat mbrenda.


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Ju pyes, nė emėr tė Allahut: A nuk e dinė shumica e atyre ushtarėve qė po i ndjekin Muxhahidinėt se Muxhahidinėt janė armiq tė Amerikės dhe aleatėve tė saj? A nuk ka thėnė Allahu:


O ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė. 5:51 Kurani i Shenjėt.


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Pse po i quani spiuna cilindo qė ju ndihmon Jehudive nė Kuds dhe Gaza? Dhe nė Kabull agjenta? Dhe nė Bagdad dhe Faluxh (i quani) tradhtarė? Por heshtni pėr tė njėjtin krim nė Rijad, pse? Ulemat e kėtij Umeti janė tė mendimit se ata (ndihmuesit e armiqėve tė Allahut) janė armiqė dhe tė luftuarit e tyre ėshtė i lejuar. Para se ata tė bėheshin armiq i tradhtuan vėllezėrit e tyre Musliman. Prandaj, nėse ata nuk janė armiqė dhe nėse nuk janė tradhtarė, atėherė qka janė ata?


Unė betohem nė Allahun se Unė i kamė parė me syt e mi, se si policėt e trafikut (rrejshėm tė quajtur Muxhahidin) vendosnin barrikada nė rrugė dhe na i drejtonin armėt neve. Kėta ushtar e dinė shumė mirė se Ibni Saudi (sunduesi i Arabis Saudite) dhe pasuesit e tij nė qeverin e tij janė agjenta tė Amerikanėve.Pra, qka ka mbet prej burrėris sė tyre? Dhe qka ka mbetur prej fes sė tyre?


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Ju paraqiteni me tė gjitha llojet e arsytimeve por realiteti ėshtė se, ju keni dėshirė qė tė qėndroni me grat tuaja dhe e dashuroni kėtė jetė dhe e urreni vdekjen. Kjo ėshtė situata e punėve tuaja. Prandaj, unė ju them juve: Kini frikė Allahun dhe kthenju rrugės sė fes suaj, e ajo ėshtė Xhihadi.


O ju qė po qėndroni mbrapa:

Ju bėjė me dije pėr dijetarėt e korruptuar, dhe monahet - priftat e qeveris. Pejgamberi mė parė na ka lajmėruar neve: "Gjėnė pėr tė cilėn mė sė shumti qė kam frikė pėr ju janė dijetarėt qė devijojn."


O ju qė besuat, vėrtet njė shumicė e parisė fetare e jehudive dhe e tė krishterėve, nė mėnyrė tė paligjshme e hanė pasurinė e njerėzve dhe pengojnė tė tjerėt nga rruga e All-llahut. Ata tė cilėt e ruajnė arin e argjendin e nuk e japin pėr rrugėn e All-llahut, lajmėroji pėr njė dėnim tė dhėmbshėm. 9:34 Kurani i Shenjet.

Ata i konsideruan “ahbarėt” (priftėr jehudi) tė tyre, “ruhbanėt” (murgjit e krishterė) tė tyre dhe Mesihun (Isain) birin e Merjemes, pėr zota pos All-llahut, ndėrsa ata nuk janė urdhėruar pėr tjetėr (nga pejgamberėt) pos pėr adhurimin ndaj All-llahut njė, e qė nuk ka tė adhuruar tjetėr pos tij. I lartė ėshtė Ai nga ēka i shoqėrojnė. 9: 31 Kurani i Shenjėt.


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Unė ju pyes nė emėr tė Allahut: Ai quani ulema ata qė ju vie keq pėr kryqtarėt? Ata i shohin vėllezėrit tanė duke u burgosur, duke u zėnė, dhe duke u mbytur dhe nuk thonė asgjė pėr atė. Dhe atė ditė kur Allahu i ka mėshiruar Muxhahidinėt me zėnjen e adhuruesit tė kryqit, kukullat e Tagutave erdhėn nga tė gjitha anėt pėr ta shpėtuar atė kafir. Pasi qė i ndėgjove tė gjitha kėto, a ju beson ende atyre tradhtarėve tė prishur qė e quajn vetėn dijetar?


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Ju shihni dijetarėt qeveritar nuk ju kan kryer punėn e tyre pėr tė ju ardhur nė ndihmė Muslimanėve tė burgosur nė burgjet e Abu Graibit, Guatenamos, El-Ruveisit, dhe Heirit. Ata as qė e kan dhėnė njė fetva tė vetme, pėr lirimin e tyre (qė ti bėjnė qė ata tė lirohen qė ėshtė detyrė e gjdo Muslimani). Allahu ia shėmtoft fytyrat e tyre (e njerėzve qė nguten pėr tė ju ndimuar dhe mbrojtur adhuruesit e kryqit dhe e kėthejn kokėn nė anėn tjetėr atėherė kur Muslimanėt gjthsesi kanė nevojė pėr ndihmėn e tyre).


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Bashkangjitnju karavanit tė Xhihadit. Vėllezėri tuaj nė Gadishullin Arabik po i luftojn armiqėt e Allahut. Pra, pėrkrahni ata dhe bashkangjitnju atyre.


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Dhe jepni pėr nė rrugė tė All-llahut e mos i lejoni duart tuaja qe te kontribojn per shkatrrimin tuaj... 2:195 Kurani i Shenjėt.(braktisja e Xhihadit ėshtė shkatrrimi i vetvetės dhe ėshtė humbje e kėsaj jete).


O ju qė po qėndroni mbrapa:


Bashkangjitjuni Xhihadit. Mbytne njė kafir, (Kafiri dhe ai qė e ka vrar nuk do tė jenė s`bashku nė Xhehenem), (Hadith)

.
O ju qė po qėndroni mbrapa:


Ae dini se cilėt janė besimtarėt e vėrtet?


Ėshtė e vėrtetė se ata qė besuan, u shpėrngulėn dhe luftuan me pasurinė e tyre nė rrugėn e All-llahut, dhe qė strehuan (tė shpėrngulurit) dhe u ndihmuan, tė tillėt janė miq tė njėri tjetrit 8:72 Kurani i Shenjėt


O Allah. Ti je i Gjalli, Vet-pėrkrahės, Pėrkrahės i tė gjithėve, plot Shkėlqėsi, Furnizim dhe Krenari, Udhėzo Umetin e Muhamedit (SAVS) nė Xhihad, udhėzo rinin Muslimane qė tė luftojn nė rrugėn Tėnde dhe qė ta vendosin fen Tėnde, O, Zot i botrave, O, Allah, thejė shpinat e adhuruesve tė kryqit dhe Jehudive dhe kukullave tė tyre. Mbushi zemrat e tyre me frikė.


O, Allah, mė dhuro mua shehidllėk nė rrugėn Tėnde ashtu qė mėkatet e mia tė mė falen dhe qė Ti tė jesh i kėnaqur me mua. Ti je mė i Begatshmi.


Paqja dhe shpėtimi i qoft mbi Pejgamberin tonė Muhamedin.a.s.


Abu Abd El-Rrahman El-Eathrj (el-Uteibi)
Sulltan Ben Begad
Nga vendi i Okupuar i Dy Xhamijave tė Shenjėta

burimi: pėrkthyer nga jihad unspun - islamonline.net[B][/B]


----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio