Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 50 Universitetet Mė Tė Mira Nė Botė!
fancy_boy
Postuar nė: 20.02.2006, 16:09
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.200450 Universitetet mė tė mira nė Botė!

Lista e vendeve dhe universiteteve qė janė pėrzgjedhur nė Evropė nga “T H E S”

Asnjė vend ballkanik nuk ėshtė vlerėsuar pėr mėsimdhėnien

Gazetės britanike “Times Higher Education Supplement”. Vendet ku studentėt tanė shkojnė pėr tė ndjekur studimet si: Italia, Bullgaria, Greqia, Rumania nuk pėrmenden pėr shkallė tė lartė tė mėsimdhėnies. Dijet e tyre nė kėto universitete lidhen edhe me faktin e kualifikimit tė mėsimdhėnėsve nė to. Titujt e profesorėve tė shkollave tė vendeve fqinje, qė ndjekin studentėt shqiptarė nuk krahasohen me kolegėt e tyre tė 50 universiteteve mė tė mira nė Evropė.

Tė bėn pėrshtypje fakti qė nė Ballkan nuk ndodhet asnjė universitet nė tė cilin, sipas shkencėtarėve mė tė famshėm tė kohės sonė, mund tė ketė vlerat e duhura pėr tė pasur mundėsinė tė jesh njė student ndėr mė tė mirėt. Edhe pse shumė studentė shqiptarė mund tė kenė aftėsitė e duhura apo zgjuarsinė e nevojshme pėr t’u bėrė dikush, ata duhet tė drejtohen diku tjetėr, shumė larg vendit dhe miqve tė tyre, pėr tė pasur mundėsinė tė marrin maksimumin. Por edhe ky ėshtė njė tjetėr dekurajim, pasi pagesat nė universitetet mė tė mira janė tė standardeve tė larta, e pėr rrjedhojė njė numėr i vogėl shqiptarėsh mund t’i pėrballojė. Prandaj, shpesh edhe pse di ku drejtohesh, nuk ke mundėsi pėr tė studiuar.

Jo vetėm nė Ballkan, por edhe te fqinjėt tanė mė tė afėrt, njė njeri kėrkues nuk mund tė gjejė terrenin e duhur. Nga statistikat, Italia, me universitetin me tė cilin mburret, “La Sapienca” (Dija), ndodhet nė vendin e 162-tė, universiteti antik i Bolonjės ndodhet nė tė 186-in, por tė paktėn pėrmendet pėr nivel tė mirė tė tyre. Mungojnė nė kėtė listė edhe universitetet e Spanjės, Portugalisė e Greqisė. Ndėrsa Franca, me mburrjen e saj, universitetin “l’Ecole Polytechnique”, zė vendin e 27-tė dhe me “Normale Superieure” tė 30-in. Azia pėrfaqėsohet nga Tokio (vendi i 12-tė) dhe Pekini (vendi i 17-tė). Pėrsa i pėrket Australisė, ajo ka zėnė 6 vende nė listėn e 50-tė mė tė mirėve. Emrat e universiteteve tė listuar fitojnė investime private, pasi kanė tė drejtėn tė quhen; vendet ku krijohen gjenitė e kohės sonė. Ndėrsa nė 200 universitetet mė tė mira bėjnė pjesė, pėrveē tė parave (Amerikė, Britani, Australi, Kanada, Zvicėr, Japoni, Singapor, Francė, Hong Kong, Indi, Gjermani, Kinė)edhe shtete si: Belgjika, Danimarka, Hollanda, Norvegjia, Austria, Irlanda, Izraeli, Malajzia, Rusia, Zelanda e Re, Suedia, Tajvani, Koreja, Finlanda, Italia, Spanja, Meksika.

Harvardi numri njė nė botė Harvard, qė ka merituar vendin e parė nė botė, flet me shifra, nga ky universitet kanė dalė shtatė presidentė amerikanė, ndėr tė cilėt Franklin Delano Roosevelt dhe John F. Kennedy. Ka me se tė mburret, sepse ka fituar 40 ēmime Nobel e 44 Pulitzer me profesorėt e tij. Biblioteka e kėtij universiteti pėrmban 15 milionė volume dhe ėshtė e dyta, pas asaj tė Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Dhurimet prej 12 miliardė dollarėsh ndjekin vetėm ato tė Vatikanit dhe merr ēdo vit fonde prej 300 milionė dollarėsh nė kėrkime pėr qeverinė. Kjo vlen, por nuk mund tė lihet pa pėrmendur shifra prej 40 mijė dollarėsh nė vit, kaq vlen tempulli i dijes sė planetit tonė, tė cilėn pak njerėz mund t’ia lejojnė vetes.

Shtetet dhe universitetet nė botė SHBA 20
Britania 8
Australia 6
Kanadaja 3
Zvicra 2
Japonia 2
Singapori 2
Franca 2
Hong Kongu 2
India 1
Gjermania 1
Kina 1

T.H.E.S.
Times Higher Education Supplement (THES) ėshtė esenciale pėr t’u lexuar nga akademikė dhe kėrkues tė shkallėve tė larta. Ajo raporton zhvillimet mė tė fundit tė komunitetit akademik ndėrkombėtar, duke informuar mbi teknologjinė, qeverinė dhe degėt e industrisė, eksploron idetė e reja dhe debaton mbi ēėshtjet e ngritura. “Times Higher Education” ėshtė njė nga degėt e medias mė tė ndjekura nė Britaninė e Madhe.

50 universitetet mė tė mira nė Evropė

1 Oxford University UK
2 Cambridge University UK
3 ETH Zurich CH
4 London School of Economics UK
5 Imperial College London UK
6 Ecole Polytechnique FR
7 Ecole Normale Suprieure Paris FR
8 Ecole Polytechnique Fdrale de Lausanne CH
9 University College London UK
10 Manchester University & UMIST UK
11 School of Oriental and African Studies UK
12 Heidelberg University DE
13 Edinburgh University UK
14 Universit Catholique de Louvain BE
15 Brussels Free University BE
16 Paris VI, Pierre et Marie Curie FR
17 Sussex University UK
18 Technical University Berlin DE
19 Copenhagen University DK
20 Erasmus University Rotterdam NL
21 St Andrews University UK
22 Sorbonne Paris FR
23 Vienna Technical University AT
24 Delft University of Technology NL
25 Warwick University UK
26 Eindhoven University of Technology NL
27 Gttingen University DE
28 Trinity College Dublin IE
29 Bristol University UK
30 Lomonosov Moscow State University RU
31 Vienna University AT
32 Technical University Munich DE
33 King’s College London UK
34 Amsterdam University NL
35 Munich University DE
36 Queen Mary University of London UK
37 Oslo University NO
38 Bath University UK
39 Chalmers University of Technology SE
40 Glasgow University UK
41 Utrecht University NL
42 Paris XI, Universit Paris-Sud FR
43 Royal Institute of Technology SE
44 Maastricht University NL
45 Stuttgart University DE
46 Humboldt University Berlin DE
47 Birmingham University UK
48 Aarhus University DK
49 Durham University UK
50 Helsinki University FI
----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
blerim fjokshi
Postuar nė: 03.02.2007, 19:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 5464
Bashkangjitur: 26.01.2007s'kemi pas koh ne ballkanasit te krijojm universitete me renome se kemi qene te zene neper luftra o funcy sic jemi tash te zene me politik destruktive...


----------------------------------------
ME ĒFAR TĖ MBUREM QĖ JAM SHQIPTAR!!!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio