Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Diete e lehte dhe efikase!, Diete e lehte dhe efikase!
want3d
Postuar nė: 24.10.2008, 22:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 4854
Antari Nr: 9176
Bashkangjitur: 28.08.2007Per ata qe kane problem me peshen, ja nje zgjidhje qe mund tu ndihmoje.


Dietė e lehtė dhe efikase

Pėrmes kėsaj diete pėrjashtohen futja e hidrateve tė karbonit nė organizėm nė mėnyrė qė tė ndihmojmė spastrimin e tij nga shtresat dhjamore, respektivisht tretjen e tyre

Mirėpo, mė e rėndėsishmeja nė kėtė dietė ėshtė se me tė pėr asnjė moment nuk do tė ndjeheni tė uritur.

Nuk do tė jeni tė detyruar tė hani vetėm tri herė brenda ditės. Nuk do tė keni nevojė qė ta masni sasinė e racioneve ushqimore, apo tė pėrgaditni ndonjė ushqim tė posaqėm madje as tė pėrdorni hapa, ēajėra kundėr oreksit tė shtuar!

Nuk jeni tė bliguar as tė vraponi, tė bėni gjimnastik apo tė shkoni nė akupunturė.

Meqė kjo dietė funksionon pėrmes pėrjashtimit tė plotė tė futjes sė hidrateve tė karbonit nė organizmin tonė, shtresat e dhjamosura nė trup shum thjesht dhe shpejt shkrihen.

Me aplikimn e kėsaj diete duhet tė fillohet, ta zėmė tė hėnėn. Fillimisht, pas 6 ditė aplikimi, ju humbni 5 kg, dhe pas ēdo ditė tė ardhshme ju do tė jeni me e (i) lehtė 1 kg. ēdo mėngjes 1 kg mė i (e) lehtė!! Dhe pėr 20 ditė ju do tė mund tė humbasni edhe deri ne 20 kg.


MIRĖPO!!!!KUJDES!!

Poqėse vetėm njė ditė ose vetėm njė herė, ju ndodh tė hani vetėm njė grimė ose troshė bukė, madje edhe sa te ziu i thonjėve, apo ēfardo imtėsire tjetėr e cila pėrmban hidrate tė karbonit (nga ai lloj ushqimit i cili nuk guxon assesi tė mirrėt), organizmi do tė nxjerrė hidratet e karbonit dhe automatikisht do tė bllokojė shkrirjen e shtersave maja dhjamore.

Epėrsia e kėsaj diete konsiston nė faktin se ju mund tė hani sa tė doni, por vetėm nga ushqimi i lejuar (nė kėtė dietė). Ta zėmė merrni perime, tė cilat i preferoni mė sė shumti, i zieni dhe vėni nė to atė lloj mishi tė cilin ua ka ėndja mė sė shumti, mund tė pėrdorni tė gjitha melmesat, kripėn, biberin, vegetėn, hudhrėn, qepėn, dhe perimet e tjera tė imėta, shtoni pak vaj dhe zijeni me njė sasi ca mė tė madhe p.sh ta zėmė pėr tėrė ditėn.

Kur tė ndjeheni uri ju mund tė hani pothuaj pandėrprerė derisa te ngopeni. Kėshtu fare lehtė, mund ti krijoni racionet e juaja nga ushqimi i cili lejohet tė pėrdoret.

Nuk guxoni assesi tė hani ushqim i cili pėrmban hidrate tė karbonit

Nė Mėnyrė Decidive Ju Ndalohen

Buka, patatet, mielli, orizi, fasula, bizelet, borania, mishi i fėrguar me miell, kikirikat, lajthiat, virshllet (asnjė lloj ushqimi nuk guxon tė ketė fėrgesė).

Tė gjitha prodhimet e qumėshtit: qumshti ajka, jogurti, kefiri, pudingu, shllagu, margarina, tė gjitha llojet e ėmbėlsirave, sheqeri, qokollada, tė gjitha gric-gric, pastaj akulloret dhe tė gjitha llojet e djathit.

Tė Gjitha Llojet E Pemėve- Ēdo Gjė Qė Quhet Pemė:

Nė mėnyrė qė tė kompensoni nevojėn pėr ushqimin e pėrmendur (artikujt e ndaluara ushqimor), qė nga dita e parė e dijetės duhet tė, merrni vitamina:

Vitamin C- njė hap nė ditė

Vitamin E- njė hap nė ditė

Calcium, magnezium, zink - njė hap nė ditė

Dietėn duhet aplikuar pėr aq ditė, pėr sa kilogram dėshironi tė dobėsoheni. Kur ta arrini peshėn e dėshiruar, ju sėrish mund ti merrni tė gjitha llojet e ushqimit (kuptohet me njė dozė kujdesi), pa frikė se do tė shtoni peshėn shpejt.

Tashmė ėshtė vėrtetuar se pas ndėrprerjes sė dietės, personi i cili ka humbur 20 kg nga pesha e tij, nevojiten sė paku 2 vite nė mėnyrė qė tė rifillojė shtimin e peshės.

Andaj kjo dietė nuk ėshtė aspak e dėmshme pėr shėndėtin e njeriut por, pėrkundrazi ėshtė shumė e dobishme pėrshkak tė pastrimit tė organizmit tonė nga shtresat e dėmshme dhjamore.

Ushqimi I Cili Lejohet Tė Pėrdoret

Tė Gjitha Llojet E Mishit:

Mishi i viēit, pulės, lopės, qingjit, patės, rosės, qurės, pastaj tė gjitha llojet e: mėlqive, mishi i kafshėve tė egra i pėrgaditur nė cilėndo mėnyrė, pėrveē i fėrguar me miell. Mund tė hani mish tė terur por pa bukė.
Tė gjitha llojet e peshkut, peshk deti, lumenjsh si dhe tė gjitha llojet e peshkut tė konservuar.

Tė gjitha llojet e sallatės:

Sallatė: tė gjelbėrt, speca tė gjelbėrt, dhe tė pjekur, domatet, kastravecat, lakėr tushi apo tė freskėt, cvekllat, sallatė gjallesash tė detit, sallatė qepėsh, spinaq. Tė gjtha sallatat mund tė melmesohen me vaj, kripė, biber, ajvar-si tė dėshironi.

Vezėt nė tė gjitha llojet

Tė gjitha llojet e perimeve:

Karfioll, spinaq, purri, kel, magdanoz, lakėr, patlixhana tė zi dhe karota.

Mund tė pini:

Ujė mineral, tonik, ujė, kafe tė zezė, dhe tė gjitha llojet e ēajit por, pa sheqer. Lejohet edhe Limoni.

p.s eshte provuar kjo diet, nga disa miq dhe ka pasur efekt pozitiv
rrespekte!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga want3d nė 24.10.2008, 22:08


----------------------------------------
Nese mendon se arsimimi kualitativ kushton shtrejt, atehere provoje injorancen

LEXIMI demton rende INJORANCEN!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio