Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Closed TopicStart new topicStart Poll

> Djali i zotit, Azreti Isa
ndeshkuesi
Postuar nė: 29.01.2007, 18:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006Azreti Isa u lind nga nene Mejremja dhe baba nuk kishte...
Te pafete e prezantuan si djal i zotit........
Ne kuran shkruhet se zoti nuk ka femi por vetem me fjalen BEHU u formua embrioni ne mirtren e Mejremes........
Hajde te krishter hini pak ne gjynah dhe pershkruani kush eshte azreti isa kishte baba apo nuk kishte........
PM
Top
fancy_boy
Postuar nė: 29.01.2007, 19:36
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004Eshte e vertet se Hazreti ISA nuk pati baba, Nenes se TI Mejremes iu dhuru Djali Hazreti ISA nga ALL-LLAHU.

Por nuk duhet konsideruar si DJal i zotit. Se Zoti nuk ka Femi.


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Amir
Postuar nė: 30.01.2007, 00:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 402
Antari Nr: 7
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (ndeshkuesi @ 29.01.2007, 18:53)
Hajde te krishter hini pak ne gjynah dhe pershkruani kush eshte azreti isa kishte baba apo nuk kishte........

Gjunahin me te madh ti e paske mar smil3dbd4e7853679.gif


----------------------------------------
[SIZE=6][font=Courier][color=red][b]* Better late, than never. *[/b][/SIZE][/color][/font]
PMEmail PosterUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 30.01.2007, 00:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007 Citim (Amir @ 30.01.2007, 00:00)
Gjunahin me te madh ti e paske mar smil3dbd4e7853679.gif

Ashtu eshte ....


Ngase autori behet shkaktar qe te pershkruhen ata mekate....
e udhzuesi per te keq eshte njejt sikur bersi ....

gjithshtu udhzuesi ne te mir eshte sikur bersi ne shperblim ....
----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
Ulqinaku
  Postuar nė: 30.01.2007, 00:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (Amir @ 30.01.2007, 00:00)
Gjunahin me te madh ti e paske mar smil3dbd4e7853679.gif
AMIR
Nuk pajtohem me ju se fancy_)boy ka mar gjynahin me te madh ...nuk pajtohem me ate se Zoti ka djal ASESI,,,!

Por ne nuk e dim se kush bene gjynah e kush jo...Ne thejsht ketu po debatojm...
Sa i perket komentit se a ka djal Allahu nuk pajtohem asesi sepse ne te gjith jemi te Zotit...

Allahu me lindjen e Isait a.s. deshti ti tregoi popullit te Beni Israileve se fuqia e Zotit eshte e madhe kete e bere qe ata te binden se egziston Zoti...se deri ne ate koh ata kan jetuar ne besim Politeist...
Sa i perket Krishterizmit uen nuk pajtohem se eshte nje fe monoteiste besimin ne te vetmin Zot
ndryshem mund te them se Krishterizmi nuk eshte fe...por thejsht nje kultur dhe tredit...sepse per te qen fen ne kuptim te plot duhet qe feja te jet edhe planprogram i jetes...ashtu sic eshte FEJA ISLAME

Gjunahin me te madh ti e paske mar smil3dbd4e7853679.gif
AMIR
Nuk pajtohem me ju se fancy_)boy ka mar gjynahin me te madh ...nuk pajtohem me ate se Zoti ka djal ASESI,,,!

Por ne nuk e dim se kush bene gjynah e kush jo...Ne thejsht ketu po debatojm...
Sa i perket komentit se a ka djal Allahu nuk pajtohem asesi sepse ne te gjith jemi te Zotit...

Allahu me lindjen e Isait a.s. deshti ti tregoi popullit te Beni Israileve se fuqia e Zotit eshte e madhe kete e bere qe ata te binden se egziston Zoti...se deri ne ate koh ata kan jetuar ne besim Politeist...
Sa i perket Krishterizmit uen nuk pajtohem se eshte nje fe monoteiste besimin ne te vetmin Zot
ndryshem mund te them se Krishterizmi nuk eshte fe...por thejsht nje kultur dhe tredit...sepse per te qen fen ne kuptim te plot duhet qe feja te jet edhe planprogram i jetes...ashtu


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Amir
Postuar nė: 30.01.2007, 02:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 402
Antari Nr: 7
Bashkangjitur: 28.11.2004Ulqinak,
Mundohu qe ti kuptojsh replikat dhe pastaj repliko.. ate qe e kam shkruar un nuk eshte per fancy_boy, po eshte per "ndeshkuesi"-n, te hapesh nje debat me qellim qe dikush te mer gjunah, eshte gjunahi me i madh. At e kisha thene
smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
[SIZE=6][font=Courier][color=red][b]* Better late, than never. *[/b][/SIZE][/color][/font]
PMEmail PosterUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 30.01.2007, 02:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007hey Amir

me fal ka ngatruar personi por ti gabim bere une vetem e ngatrova Fancy_boy me ndeshkuesin

Por kjo nuk eshte qellim po.....?

Por edhe ju gabuat i nderuar


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 30.01.2007, 19:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006Ej Musliman edhe ju paskeni bere gjynah qe me akuzoni mua se paskam bere gjynah......
Ndodh qe fakti per tu mohuar nje gje si e pasakt prezantohet si ofendim apo injorim dhe un u mundova qe te debatojn te krishteret per kete teme dhe e shpreha revolten time duke i injoruar ata me faktin se ata nuk dine te besojn nuk dine te mendojn nuk dine te kuptojn vleren e fese se tyre.....
Zoti u solli fakte dhe deshmoj se ka fuqi te sjell femi ne bote vetem me fjalen Behu...
Por ata ishin iniciatoret qe nuk e kuptuan qellimin e fese se tyre dhe si pasoj e kesaj i thiri te besojn ne kuran dhe te shikojn se sa te mencur jane......
Ej ju qe mendoni se cka eshte gjynahi......
Duhet ta dini se edhe kur ofendon nje njeri ben gjynah.....
A sa per gjynahet e mia mos u interesoj se vet do pergjigjem haha
PM
Top
blerim fjokshi
Postuar nė: 04.02.2007, 20:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 5464
Bashkangjitur: 26.01.2007kjo teme i perket forumit islamik
ju qe keni postuar bashk me mua te gjith jeni musliman dhe mbroni parimet islame (pervec ulqinakut qe eshte i pa fe)
dua te them nuk i perket forumit te krishter
selam


----------------------------------------
ME ĒFAR TĖ MBUREM QĖ JAM SHQIPTAR!!!
PM
Top
Meli_Te
Postuar nė: 10.02.2007, 23:09
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006eselamu alejkum te nderuar vllezer musliman mua me behet qejfi qe paski hap nje tem , ne forumin krishter po nuk pash asnje replik krishtere ketu.
O Vllezer nuk munden bre te krishteret me fol, spese as ata vet nuk din se cka besojn, jo vetem besimtaret e thjeshte por, as predikuesit e tyre nuk din si ta shpjegojn punen e trinis apo besimit te tyre. Ju mir mundoheni, kurse tua hapni syte qe te shohin te verteten por e kot eshte ata kan sy me te cielt nuk shohin, vesh me te cilet nuk degjojn, mend me te cilet nuk logjikojn ata jan si kafshet edhe me keq sic edhe e permenden kete radhitje Kurani famelarte.
E sa i perket ati qe eshte i pa fe Kurani e ceken shum mir se ka fakte per ata qe din te mendojn kush te doj le te besoj e kush te doj le te mos besoj , ndersa per ata qe smendojn del se krija e tyre eshte e mrazur dhe jeton si kafsha bile edhe me keq.

Pa besim kjo jet nuk ka Qellim, Feja Islame me jep Gezim, jam i lumtur qe nga kafsha kam dallim.

Kaloni mir... Paqja meshira dhe shpetimi i Allahut qofte mbi ju


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 15.02.2007, 14:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007Hey Meli_te
mos tet duekt qudi se edhe pse eshte forumi krishter dihet mir se 85% e shqiptareve jan musliman dhe nuk eshte teme shum dikutabiel ne te gjith e perkrahim thenien e KURANIT se ISA a.s. eshte i lindur nga Mejramja dhe nuk kas version tjeterr qe ta e vene ne dyshim kete qeshtje


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 08.03.2007, 17:27
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007 Citim (ndeshkuesi @ 29.01.2007, 18:53)
Azreti Isa u lind nga nene Mejremja dhe baba nuk kishte...
Te pafete e prezantuan si djal i zotit........
Ne kuran shkruhet se zoti nuk ka femi por vetem me fjalen BEHU u formua embrioni ne mirtren e Mejremes........
Hajde te krishter hini pak ne gjynah dhe pershkruani kush eshte azreti isa kishte baba apo nuk kishte........

Pershendetje...
Ndeshkuesi...
Per tema te ketilla, nuk duhet te jesh kaq siperfaqesor dhe te kerkosh sqarime nga ndokush me kaq provokim...
Qofte si qofte, te Krishteret e predikojne ashtu si e predikojne... por ti si musliman nuk duhet te provokosh ashtu.

Nga menyra e te shkruarit...ne te pare, duket se nuk je musliman i denje...andaj, herave te tjera, jo vetem ti, por edhe te tjeret, eshte mire, qe kur te thoni ne Kur'an thuhet... eshte mire qe te sjellni citate nga Kur'ani dhe jo ta thoni ate me fjalet tuaja...sepse citatet e Kur'anit nuk jane loje qe t'i shnderroj sejcili ashtu si don...

sa i perket sqarimit nga ana e krishtereve... ndeshkuesi, ata nuk duhet pyetu nese kishte apo nuk kishte Jezusi baba, por duhesh te sjellesh argumente ti, dhe ata nese Jezusi (Isa a.s.) ishte djale i Zotit apo jo. Spse ata thone se Jezusi ka baba, dhe ai eshte Zoti, e jo se a kishte apo nuk kishte.
paqa qofte mbi ju forumista

3:42.
Pėrkujto kur engjujt i thanė: "Oj Mejreme, All-llahu tė dalloi ty (me besim e karakter), dhe tė lartėsoi mbi gratė e botės.
3:43.
Oj Mejreme, vazhdoje adhurimin ndaj Zotit tėnd, bėn sexhde dhe falu pėr Zotin bashkė me ata qė falen!
3:44.
Kėto janė nga lajmet e fshehta (tė hershme) qė po t'i shpallim ty. Ti nuk ishe ndėr ta kur i hidhnin shortet se kush prej tyre do tė bėhej kujdestar i Mejremes, nuk ishe pranė tyre as kur ata ziheshin mes vete.
3:45.
Pėrkujto kur engjujt i thanė: "Oj Mejreme, All-llahu tė pėrgėzon me fjalėn e vet (me lindjen e njė fėmije si rezultat i fjalės sė Zotit) emri i tė cilit ėshtė Mesih, Isa, bir i Merjemes, i famshėm nė dynja e ahiret dhe nga tė afėrmit (e Zotit).
5:78.
Ata qė mohuan tė vėrtetėn nga beni israilėt, u mallkuan prej gjuhės sė Davudit dhe tė Isait, tė birit tė Mejremes. Kėshtu u veprua sepse kundėrshtuan dhe e tepruan.----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
fato1
Postuar nė: 08.03.2007, 18:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007paqa dhe meshira e zotit qofshin mbi te derguarin ezotit dhe mbi umetin e ti....mir e ke shkru orfeu aty se te sjellim ajete kuranore e jo me fjalet tona te pergjigjemi por nuk mund ti mbaj mend krejt si shkruhet aty bre ndoshta nuk eshte ne regull kjo qe bejm por ishalla na fal gabimin zoti i lartemadheruar...(besoj se me kupton a)


dhe pa dyshym se zoti nuk eshte baba i Ises a.s kjo eshte edhe ne suren EL IHLAS ku thuhet :
1.Thuaj:Allahu eshte Nje!
2.Allahu eshte ai qe cdo krijese i drejtohet per cdo nevoj
3.AS KA LINDUR KE ,AS NUK ESJHTE I LINDUR
4.Dhe ati askush nuk eshte i barabarte.
PM
Top
orfeu
Postuar nė: 08.03.2007, 18:25
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007selam fato-sh
nuk ka nevoje t'i mbajsh mend te gjitha qe shkruhen aty... ke Kur'anin Fisnik online, dhe keshtu mund t'i merresh nga aty.
Ja linku: http://www.albislam.com/kurani/


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 08.03.2007, 22:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006Pershdentje orfeu sa jam un musliman ate e di une dhe zoti........
Ate qe e them e kam lexuar ne kuran por tani smundem tmerem me gjera koti tbej kopi pasta ani pse ti ta tek! nese e ke lexuar kuranin mendoj se e kupton!
Un them se azreti isa nuk eshte djal i zotit them se azreti isa eshtei vetmi njueri qe qendron ne qiell me gjith trup them se nuk u var ne kryq azreti isa por u var nje shok i azreti ises pasi e tradhetoi azreti isen........
Mua nuk me intereson mendimi i krishterve prandaj edhe i perbuzi se ato nuk jane ne vete!
Por cuni nuk ka nevoj per keshill se ne diten e gjykimit vet do jap llogari aj kaloni mire!
PM
Top

Topic Options Faqe: (5) [1] 2 3 ... E fundit » Closed TopicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio