Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> BIOGRAFIA E BAHTIR HAMZES, Jeta dhe veprat e artistit!
kameleoni
Postuar nė: 30.01.2007, 19:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 5269
Bashkangjitur: 16.01.2007BIOGRAFIA

Bahtir Hamza,“ poet i mėrgimit” u lind nė Drenicė,mė 05.07.1956.Kosovė.
Rrėnjėsisht rrjedh nga Malėsia e Mbishkodrės - Krahina e Helashanit,Koplikut,
familje me traditė atdhetare. Shkollėn fillore dhe tė mesmen i kreu nė Kosovė.
Studioi nė Universitetin e Prishtinės, nė Fakultetin e Shkencave Matematikore - Natyrore.
Nė maj 1977 shpallet nacionalist - irredentist nga regjimi serbokomunist shqipfolės. Burgoset mė 1977 dhe mė 1981. Studimet i ndėrpreu dy herė. Nė Zagreb u rikualifikua nė shkollėn hoteliere.Nė Cyrih tė Zvicrės, kreu studimet e larta pėr hotelieri dhe turizėm.
Bahtir Hamza,ėshtė themelusi dhe kryetar i parė i Shoqatės Alternative tė Poetėve "PENA SHQIPTARE" me seli nė Prishtinė.Kosovė.Njiherit ėshtė Botues dhe kryeredaktor i revistės "PENA SHQIPTARE".
Drejtor ekzekutiv i N.T. Botuese "ARBANI-A". Prishtinė.Kosovė.
Prej vitit 2002 ėshtė anėtar i Lidhjės sė Shkrimtarėve tė Kosovės.
Nė funksion tė lirisė sė Kosovės, Bahtir Hamza,ėshtė autor i veprave letrare.


Veprat me Poezi

- U rritsh me lulet e botės, 1991,
- Jeta troket nė derė, 1993, - Gojėt e luleve, 2001,
- Jeta nė Peshojė, 2002,
- Vdekja nis nga brenda, 2002,
- Pastrohu Kosovė. 2005,
Permbledhje me aforizma.
- Kohė qė lanė gjurma,2004,
- Kohė qė lanė gjurma,pjesa dyte.2006

Ndėrsa nga konkurset letrare botoi kėto vepra:

"ARBANIA- I " Krua i lotėve tė mi, 2003,
"ARBANIA -II " Nė poret e jetės, 2003,
"ARBANIA -III" Pamje me atdheun, 2004.
“ARBANIA-IV- Le te ngadhėnjen liria.2007.

Nga letrėsia botėrore botoi:

ZGJIMI I DRITĖS, 2005 nga Pol VALERI,

Piktor autodidact,

Ėshtė piktor autodidakt me dyqindė punime artistike.
Me 26.Nentor.2002. deri me 02.Djetor.2002.Ne Instututin Albanologjik ne Prishtine,hape ekspozitene e pare te artit vizuel me 56 punime artistike me ngjyra dhe grafit.

Nė Kosove,Prishtine,ka nxjerrė nė dritė shtatė numra tė revistės pėr kulturė, art, shkencė dhe edukatė qytetare "PENA SHQIPTARE".

Ėshte edhe aktor i cili ka lujtur nė filmin dokumentar.”Diku nė Kosovė.” Kosove 2005.

Pėrkohėsisht jeton nė mėrgim.

Datotekat e bashkangjitura ( Shkarkuar: 664 )
Datotekat e bashkangjitura  Arti_moderrn__kujtim_nga_Prishtina.jpg
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio