Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ebu Duxhane (Radijallahu Anhu) -
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 30.01.2007, 20:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007Ebu Duxhane (Radijallahu Anhu)

Prej mesit tė Luajve tė Allahut ishte njė Sahab me emrin Ebu Duxhane Samak bin Harsha (ra). Ai ishte prej Ansarėve dhe e pranoi Islamin nė fillim tė misionit tė Pejgamberit (savs). Ai ishte i njohur pėr devotshmėrin, fuqin dhe trimėrin e tij nė Xhihad. Kudo qė e ndeshim emrin e tij nė librat e Sunetit, ai mund tė gjindet duke luftuar pėr Dinin e Allahut. Gjatė luftės sė Uhudit, beteja e dytė mė me rėndėsi (pas fitores sė Bedrit) Pejgamberi (s.a.v.s.) i inkurajonte Shokėt e tij qė tė luftojnė dhe i nxiste qė tė tregojn qėndrueshmėri dhe paluhatshmėri nė Xhihad.

Ai fillio qė ta plantoi shpirtin e guximit dhe trimėris nė ta. Qė ti nis dhe ti ndez ata dhe qė ta mbajn zellin e tyre nė luft, ai (s.a.v.s.) e nxorri shpatėn e tij, e mbajti atė nė dorėn e tij dhe i thirri Sahabėt dhe ju tha, "Kush ėshtė i gatshėm qė ta marr kėtė shpatė dhe ta pėrmbush tė drejtėn e saj?" Shumė Sahab u nisėn pėr ta marrė ata. Nė mesin e tyre ishin Ali bin Abi Talib, Ez-Zubair bin El-Auan dhe Umer bin El-Hatabi. Por nuk ju dha asnjėrit prej tyre. Ebu Duxhane u ngrit dhe pyeti, "O i Dėrguar i Allahut, cili ėshtė qmimi i saj?" Pejgamberi (s.a.v.s.) tha, "Eshtė qė tė qėllohen fytyrat e armikut me tė derisa tė thehet!" Prandaj Ebu Duxhane tha, "O i Dėrguar i Allahut, unė do ta marr atė pėr atė qmim." dhe atij iu dha shpata.

Ebu Duxhane ishte njeri i guximit i cili e kishte zakon qė tė qėndronte nė luft me krenari dhe trimėri. Ai e kishte njė shirit tė kuq qė e lidhte kokėn e tij. Gjdoherė kur e kishte kokėn e lidhur me shiriin e kuq tė gjithė e dinin se ai ka vendosur tė luftoi deri nė vdekje. Prandaj Ebu Duxhane posa e muarr shpatėn e Pejgamberit (s.a.v.s.), ai e lidhi kokėn e tij dhe filloi tė ecte me krenari nė mesin e Muxhahidėve. Duke e parė kėtė Pejgamberi (s.a.v.s.) tha, "Kjo ėshtė njė mėnyrė e ecjes tė cilėn Allahu nuk e pėlqen pėrveq se nė raste tė kėtilla (Xhihad)."
Pastaj lufta filloi. Nė kėtė betejė, akte tė panumėrta tė trimėris mund tė vėreheshin prej disa Sahabėve. Ebu Duxhane i dalluar me shiritin e kuq tė lidhur rreth kokės sė tij, u nis pėrpara duke luftuar me shpatėn e Pejgamberit (s.a.v.s.). Ai ishte i vendosur qė ta paguaj qmimin e saj me tė gjithė llogarin. Ai i preu tė gjithė mushrikėt qė i dilnin pėrball duke i coptuar dhe duke i shkapėrderdhur radhėt e tyre.

Ez-Zubair bin El-Auani tha, "Unė u ndieva i hidhėruar dhe i pa kurajo kur i Dėrguar i Allahut (s.a.v.s.) refuzoi qė tė ma jap shpatėn mua por ia dha Ebu Duxhanes. Unė i thashė vetės, Unė jamė kusheriri i tij nga babai. Unė jamė kusheriri i tezės sė tij Safijes. Gjithashtu jamė prej fisit tė tij (Kurejsh). Para sė gjithash unė isha i pari qė e kėrkova atė dhe prapseprap i dha pėrparėsi atij. Pasha Allahun, unė do ta shikoj se si do ta pėrdorė atė. Pra unė i shkova pas atij dhe e shikova se si e nxirrte shiritin e tij tė kuq dhe e vente nė kokė. Duke e parė kėshtu, njė Ansar tha, Ebu Duxhane e ka vu shiritin e kuq tė vdekjes. Pastaj ai (Ebu Duxhane) u nis duke thėnė me zė tė lartė (nė formė tė poezis), Unė jamė ai me tė cilin shoku mė i ngusht (Pejgamberi s.a.v.s.) ka bėrė marrveshje me mua, kur ishim nėn pemėt e palmės nė anėn ė kodrės. Marrveshja ishte qė unė nuk do tė luftoi nė prapavi po do tė luftoi pėrpara heroikisht me shpatėn e Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij. Gjatė kėsaj beteje askush nuk i qėndroi pėrball Ebu Duxhanes e tė mbetet gjallė.

Ishte njė burr prej mesit tė mushrikėve ku qėllimi i tij i vetėm ishte qė ti mbyste Muslimanėt e plagosur. Gjatė luftimeve, Ebu Duxhane iu afrua kėtij personi; pra unė ( Ez-Zubair bin El-Auan ) iu luta Allahut qė ata tė hyjnė nė luftime. Ata i filluan luftimet dhe i shkėmbyen dy tė qėlluara shpate. Mushriki iu vėrsul Ebu Duxhanes, por ai i iku atij dhe shpata e goditi mburojėn e lėkurės sė tij (tė Ebu Duxhanes). Shpata e mushrikit mbeti nė mburojėn e tij, Ebu Duxhane fuqimisht e goditi Kafirin me shpatėn e tij dhe e mbyti. Pastaj nė dendėsin e betejės, ai u ngut qė ta mbys njė person i cili e nxiste armikun qė tė luftoi kundėr Muslimanėve. Mbi kėtė, personi u zbulua dhe ja ishte njė grua. Ebu Duxhane e shpenzoi atė duke thėnė, Unė e rrespektoi shumė shpatėn e Pejgamberit (s.a.v.s.) qė ta pėrdori ndaj njė gruaje. Ajo grua ishte Hind bint Utbah (gruaja e Ebu Sufjanit i cili e udhėheqte ushtrin e Kurejshitėve kundėr Muslimanėve, ku mė vonė u bė Musliman)
.
[Ibn Hisham Vėll. 2 faqe 68-69]" Duke e pėrshkruar tė njėjtin incident, Ez-Zubair bin El-Auan tha, Unė shikova se si po e ngriste shpatėn mbi njė pjes tė flokėve tė saj mė pastaj e largoi. Unė thash me vete, Allahu dhe i Dėrguari i Tij e din mė sė miri (d.m.th. pse ai nuk e mbyti atė) [Ibn Hisham Vėll. 2 faqe 68-69].
Para se tė fillonte beteja e Uhudit, Pejgamberi (s.a.v.s.) kishte urdhėruar njė grup tė njerėzve me shtiza qė tė qėndrojn nė njė anė tė kodrės qė ti ofrojn mbrojtje prapavis sė ushtris Muslimane. Sidoqoft, kur Muslimanėt filluan ti mundin armiqėt e tyre, 40 prej njerėzve me shtiza zbritėn tatposht kodrės pėr ta marrur pjesėn e plaqkės sė luftės. Kurejshitėt e pėrdorėn kėtė rast qė ti vihen nga mbrapa dhe ta sulmojn prapavin e ushtris sė Muslimanėve. Derisa ata u afruan aq afėr saqė ta sulmojn Pejgamberin e Shenjėt (s.a.v.s.), duke e plagosu ashpėr atė. Gjatė atyre momenteve tė vėshtira tė jetės sė tė Dėrguarit tė Allahut (s.a.v.s.) njė grup i heronjėve Musliman u mblodh rreth Pejgamberit (s.a.v.s.) duke formuar njė mburoj pėr ta mbrojtur atė nga Kafirat. Nė mesin e tyre ishte Ebu Duxhane. Ai qėndroi para tė Dėrguarit tė Allahut (s.a.v.s.) duke e mbrojtur atė nga shigjetat me shpinėn e tij.

Derisa kėto sulme po vazhdonin ndaj jetės sė Pejgamberit (s.a.v.s.), Uthman ibn Abdullah ibn Al-Mughirah (njėri prej armiqėve) iu afrua atij dhe u pėrpoq qė ta mbyt atė. Por Al-Harith bin As-Simma i erdhi nė mbrojtje atij duke i prer kėmbėn Uthmanit qė e bėri atė tė bie pėr toke. Pastaj El-Harithi e mbyti atė. Por njė kalors tjetėr nga Meka, e thirri Abdullah bin Xhabirin, e sulmoi Al-Harith bin As-Simma dhe e preu thellė nė krahrorin e tij me shpatėn e tij dhe ai (el-Harithi) u bart te kampi i Muslimanėve duke vujatur nga plag serioze.

Menjėherė pa asaj, Ebu Duxhane, me shiritin e kuq tė lidhur rreth kokės dhe me shpatėn e Pejgamberit (s.a.v.s.) i erdhi Abdullah bin Xhabirit dhe ia kėputi kokėn e tij me njė tė qėlluar tė vetme.Gjatė hutis tė shkaktuar nga braktisja e pozicioneve tė njerėzve me shtiza, shumė Sahab ranė shehid. Prandaj Kurejshitėt filluan ti masakrojn trupat e tyre pėr ta qėtsuar krenarin e tyre ndaj humbjes sė tyre nė Bedėr. Ka`b bin Masaid, "Unė isha njėri prej Muslimanėve qė lufova nė Uhud dhe isha dėshmitarė ndaj akteve barbarike tė Kafirave nė lidhje me masakrimin e trupave tė vdekur, por u largova nga kjo anė se nuk mundja tė qėndroi. Pastaj shikova njė mushrik tė gjatė dhe tė fortė qė po kalonte nė mesin e Muslimanėve dhe thonte, Tuboi ata sikurse tubohen dhe prehen delet!

Ngjajshėm shikova njė Musliman tė armatosur qė po e priste atė. Unė eca drej atyre derisa qėndrova prapa atij (Muslimanit). Duke i krahasuar qė tė dy, unė konsiderova se Kafiri ishte superior ndaj atij tjetrit nė armė dhe madhėsi. Unė vazhdova ti shikoi ata, derisa ata filluan luftimet njėri me tjetrin. Muslimani e ngriti shpatėn e tij lartė dhe e lėshoi fuqishėm nė Kafirin, aq fuqishėm sa qė kėllėfi i ra nga beli dhe e ndau atė pėrgjysmė. Kur Muslimani e zbuloi fytyrėn e tij, ai mė shikoi mua dhe tha, "Qka mendon pėr atė, Kab? Unė jame Ebu Duxhane."

Pasi qė pėrfundoi beteja, nė mbrėmje tė asaj dite (d.m.th. tė Shtunėn, me shtat Sheval, 3 Hixhret), I Dėrguari i Allahut (s.a.v.s.) arriti nė Medine. Posa arriti nė shtėpin e tij, ai ia dorėzoj shpatėn e tij Fatimes dhe tha, Oj bij, laje gjakun nga kjo shpatė. Pasha Allahun ka qen e dobishme pėr mua sot." Ali bin Abi Talibi gjithashtu ia dha asaj shpatėn e tij dhe tha, "Dhe laje gjakun nga kjo shpatė gjithashtu. Pasha Allahun ka qen e dobishme pėr mua sot." Pra i Dėrguari i Allahut (s.a.v.s.) tha, "Sahl bin Hanif dhe Ebu Duxhane kan qenė trima sot nė Xhihad njiashtu sikurse edhe ti."

Pas vdekjes sė Pejgamberit tė Shenjėt (s.a.v.s.), gjatė Ebu Bekrit (r.a.a) si Halife, Ebu Duxhane luftoi derisa ra Shehid kundėr ushtris sė Musejlema el-kedhabit [gėnjeshtarit i cili pohoi pejgamberllėk gjatė jetės sė Pejgamberit (s.a.v.s.) dhe luftoi kundėr Sahabėve tė tij kur Ebu Bekri ishte Halife].

Per ne, jeta e tij ėshtė trashėgim e sakrifikimit dhe mėsim i trimėris dhe ashpėrsis kundėr Kufrit. Dhe pėr ushtarėt e Allahut qė e bartin "shiritin e kuq tė vdekjes" tė kohės sonė ai ėshtė njė shembull i pėrkryer i njė Muxhahidi tė vėrtet. Mėshira e Allahut qoft mbi Ebu Duxhanen dhe Allahu e udhėzoft rinin tonė Muslimane drejt shembullit qė ai e la mbrapa. Amiin----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio