Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Te flesh apo te besh dashuri?!, si te largojm stresin?!
ndeshkuesi
Postuar nė: 31.01.2007, 02:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006Tė flesh apo tė bėsh dashuri?


Njė studim i fundit tregoi se stresi bėn qė meshkujt tė zgjedhin gjumin nė vend tė seksit. Por nga ana mjekėsore cila ėshtė arsyeja? Seksi ndihmon nė rritjen e qarkullimit tė gjakut nė organe. Kur vjen furnizimi me gjak tė ri, qelizat, organet dhe muskujt mbushen mė oksigjen tė pastėr dhe hormone. Ndėrkohė qė gjaku i pėrdorur zhvendoset, nė kėtė mėnyrė zhvendosen gjithashtu substancat e kėqija qė shkaktojnė lodhje. Seksi ndihmon nė uljen e nivelit tė kolesterolit. Dhe mė e rėndėsishmja, mban drejt ekuilibrin e kolesterolit. Njerėzit qė kryejnė marrėdhėnie seksuale vazhdimisht, arrijnė ta pėrballojnė mė mirė stresin. Relaksimi i thellė qė ėshtė tipik pas aktit, sepse hormonet nė "nxitim" shkaktojnė qetėsimin e trupit, mund tė jetė njė nga rastet e pakta kur njerėzit i lejojnė vetes tė qetėsohen plotėsisht. Gjatė aktit ēlirohet endorfinė. Ky narkotik natyral vepron si njė ilaē i fuqishėm qė ndihmon nė lehtėsimin e dhimbjeve. Ēlirimi i njė hormoni, DHEA, nxit eksitimin seksual. DHEA ndihmon nė balancimin e sistemit imunitar dhe rigjeneron indet. Gjithashtu mund tė kontribuojė nė shėndetin kardiovaskular madje edhe tė funksionojė si antidepresant. 75 pėr qind e meshkujve mbi moshėn 50-vjeēare kanė njė prostat tė zmadhuar. Studimet kanė treguar se marrėdhėniet e rregullta seksuale, ndihmojnė qė tė mbajnė prostatin tė shėndetshėm pėr njė kohė tė gjatė. Aktiviteti i rregullt seksual rrit nivelin e testosteronit tek burrat dhe gratė. Tek burrat dhe njė numėr tė vogėl grash, testosteroni forcon kockat dhe muskujt. Disa studime sugjerojnė se testosteroni e mban zemrėn tė shėndetshme.
Gjumi
Studimet tregojnė se vetėm njė e treta e tė rriturve fle mjaftueshėm, dhe rreth 30 pėr qind prej nesh bėjnė vetėm gjashtė orė gjumė nė natė. Gjumi ndihmon nė "karikimin" e trurit dhe trupit tuaj. Rrahjet e zemrės ulen dhe muskujt qetėsohen plotėsisht. Megjithėse truri qėndron aktiv, ai gjen kohė tė pushojė gjatė pjesės mė tė thellė tė ciklit tė gjumit, i njohur si REM (lėvizja e shpejtė e beveve tė syrit). Njė studim i fundit arriti nė pėrfundimin se gratė qė flinin pesė orė, kishin njė rrezik 45 pėr qind mė tė lartė ndaj sėmundjeve tė zemrės, ndaj atyre qė flinin tetė orė. Njėrėzit qė vuajnė nga periudha tė gjata tė pagjumėsisė, kanė nivel mė tė lartė glukoze dhe kortizoli nė gjakun e tyre. Gjumi gjithashtu parandalon diabetin. Kėrkimet kanė treguar se gjumi i pamjaftueshėm, dėmton aftėsinė e trupit pėr pėrdorimin e insulinės, kjo mund tė ēojė nė fillimet e diabetit. Mungesa e gjumit tek djemtė e rinj, mund tė ulė prodhimin e hormonit GH, nė fazat e mėvonshme tė jetės. Ky hormon ndihmon nė kontrollin e proporcionit tė yndyrės dhe muskujve, dhe si rrjedhojė njė GH i ulėt rrit mundėsinė pėr mbipeshė.

E kuqja femrat dhe dashuira

Ēdo grua duhet tė zotėrojė njė fustan tė kuq, edhe nėse ai vishet rrallė. Nė verė e kuqja ėshtė pak e frikshme, me krahėt e djegura nga dielli, por nė vjeshtė ėshtė nė vendin e duhur. Fustani i kuq nuk ėshtė pėr tė turpshmet. Askush nuk thotė: "Duhet tė fshihem nga bota dhe pėr kėtė vesh njė fustan tė kuq". Por njė fustan i kuq ka njė mesazh tė vetėm: "Mė shih". Ndryshe nga njė fustan i zi qė mund tė jetė modest apo guxues, njė fustan i kuq lė vetėm njė lloj pėrshtypje. Nuk dėshton kurrė sė transmetuari bashkimet e ngjyrės, personit qė e mban. Dhe ato bashkime janė tė fuqishme. E kuqja ėshtė njė ngjyrė shndritėse qė ka kuptimin e dyfishtė "stop" dhe "ec". Pėrfaqėson gjoksin e kuq tė gushėkuqit mashkull. Lėkura e tij e kuqe, josh femrėn dhe njėkohėsisht paralajmėron meshkujt e tjerė. Ky kombinim i ligė, i jep fustanit tė kuq njė impakt tė tillė; Ki mendjen, ki kujdes, njė shenjė ndaluese, njė dritė e kuqe. Por nga ana tjetėr, afrohu. E kuqja prej kohėsh ėshtė ngjyra qė tregon disponimin seksual. Dizenjatori Louise Jackson, ka kuptuar qė "njerėzit janė tė tėrhequr nga e kuqja". Njė fustan i kuq nė vitrinė i sjell klientėt nė dyqan. E kuqja ėshtė njė ngjyrė nga e cila njerėzit mposhten, por jo qė e demonstrojnė domosdoshmėrisht. Ato e duan dhe e blejnė, por mund tė mos kenė kurajėn ta veshin. Nė fakt gratė duhet tė ndryshojnė idenė e sė kuqes, duhet tė jenė tė sigurta qė mund ta veshin. Nė fakt, e mira e tė kuqes ėshtė se ka njė nuancė pėr ēdo ngjyrė lėkure dhe ēdo moshė. Atė mund ta pėrshtatėsh me veten, ndėrkohė qė e zeza mbetet gjithnjė e zezė." Nė filmin me kartona, Jessica Rabbit, fantazia e ēdo mashkulli, vishte njė fustan tė kuq, kėllėf pėr trupi. Julia Roberts nė "Pretty Ėoman", kish veshur njė fustan tė kuq deri nė fund tė kėmbėve, pėr takimin e saj nė opera me Riēard Gere, dhe nuk dukej si prostitutė atė mbrėmje. Njė fustan i kuq kėrkon vėmendje. Edhe nėse prerja ėshtė modeste, ngjyra bėn qė tė kthesh kokėn, nuk mund t'i rezistosh. Kjo e bėn njė kandidat tė pėrkryer pėr tapetin e kuq. Aktorja Minnie Driver ka veshur disa fustanė tė kuq nė kohėn e saj. Ajo shpjegon se sekreti i fustanit tė kuq ėshtė se bėn tė gjithė punėn nė vendin tėnd. Por nėse do tė veshėsh njė tė tillė, duhet tė jesh e pėrgatitur qė ēdo centimetėr e paraqitjes tėnde tė gjykohet nga njerėzit qė zgjedhin tė vishen me tė zeza.

Tė mėktatosh pėr epshin

E cuditshme, por tė bėsh seks nė makinė ėshtė njė tendencė qė pėlqehet mė shumė se njė hotel me 5 yje. Gati tė gjithė kanė bėrė seks tė paktėn njė herė nė makinė. Shumė tė tjerė ėndėrrojnė qė tė kryejnė njė raport seksual duke udhėtuar me avion. Por mund tė jesh viktimė e erotizmit edhe nė vėnde tė tjera qė shkulmojnė edhe mė shumė zjarr. Tė provosh dėshirat duke u bėrė bashkėpunėtor, deri nė momentin qė mund edhe ta lėshosh fare veten. Ta pushtosh deri nė paralizė dhe ta mbėshtjellėsh trupin me pasion deri nė atė pikė qė nuk nėnkupton vetėm vizionin e trupit tė tjetrit. Por mbi tė gjitha, atė se si trupi ėshtė i dėshiruar nga tė tjerėt. Epshi, qė nė njė raport dashuror luan njė rol shumė mė tė rėndėsishėm se dhe vetė mishi, thotė qė mashkulli do vetėm krijesėn e tij. Pikėrisht kėtu ėshtė edhe ndryshimi mes mashkullit dhe kafshėve, pasi mashkulli nuk mund tė bėjė pa epshin, qė vjen nė shumicėn e rasteve nga fantazia. Epshi ėshtė edhe gjėja mė tipike nė krijesėn e njė mashkulli.
Seksi dhe ushqimi
ėshtė njė shije krejtėsisht dhe shume tipike pėr italianet, por qė nuk rresht sė pėlqyeri edhe nė tė gjithė botėn. Ka edhe nga ata qė thonė: "Une jam diabolik pėrsa i pėrket dimensioneve tė seksit. Nėse gjej femrėn e duhur, do e haja sikur tė qe njė aragostė e freskėt". Nga njė kėrkim shumė i afėrt i "Eall Street Journal", mėsohet se mashkulli italian ėshtė cilėsuar si "dashnori mė i mirė" nga 20 mijė femra. Nga sondazhe tė tjera rezulton, se anglezėt dhe meksikanėt janė disa herė mė shumė romantikė se italianėt.
Seks i shfrenuar kudo
Kėtė herė edhe me bekimin e profesorit tė filozofisė tė Kembrixh-it, Simon Blekbern. Duke folur pėr epshin, ai ka thėnė: " Kėnaqėsia erotike ėshtė demonizuar padrejtėsisht. Mendoj se nuk ka asgjė tė keqe nė dėshirėn dhe entuziazmin e tė pasurit tė njė jete seksuale aktive, derisa tė arrish kėnaqėsinė nė vetvete. Ndėrsa psoikoterapistja Maria Rita Parsi, pohon: " Sa mirė kur vjen njė dėshirė pėr tė kryer njė raport seksual. Por kujdes se, nėse njė person i vjetėr nė moshe mbushet plot epsh, sigurisht qė ndjehet mė i ri, por rrezikon qė tė egzagjerojė. Por epshi nuk ėshtė thjeshtė dhe vetėm seks i shfrenuar. Epshi ėshtė njė dėshirė e shfrenuar pėr gjithcka.

Pregatiti
Anilejda Gjeta

30 Janar 2007
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 07.08.2007, 22:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007eshte mire te mbajme nje mesatare, te behet sex se paku nje her ne kater dite.....


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
warning_viruss
Postuar nė: 08.08.2007, 13:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 60
Antari Nr: 8589
Bashkangjitur: 23.07.2007jhehehhehe
sexy ta shton jeten
PM
Top
blerim-blero
Postuar nė: 08.08.2007, 17:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 296
Antari Nr: 1768
Bashkangjitur: 18.07.2006nje here ne kater pak esht o kolege...

PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
fisniku
Postuar nė: 08.08.2007, 18:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007Ky studim nuk vlen per shqipataret definitivisht, te mujt dikush me ma gjet nje shqiptar qe thot ma mire po flej sesa me kry mardhenie seksuale hallall ju koft!


Aerton veq 4 here po thu ne jave a? mos eshte si pak bre? shtoja shtoja edhe naj 2 here bilem ma se paku!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga fisniku nė 08.08.2007, 18:14


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
luan2u
Postuar nė: 08.08.2007, 20:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006Ilaqi me e mire kunder stresit eshte seksi, mendoj se 7 here ne jave eshte bollllllllllllllllllllll!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ha....ha....ha
PM
Top
inxs65
Postuar nė: 04.09.2007, 22:58
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Nė pritje
Postime: 46
Antari Nr: 9317
Bashkangjitur: 04.09.2007Ka edhe nje studim te ri shkencor i cili eshte zbatuar keto dite rezultatet e te cilit jane mjaft interesante. Sipas ketij studimi njerezit me pak te mencur fillojne me heret me marredhenie seksuale si dhe jane te prirur te kene me shpesh seks, pasi qe nuk jane aq seleksionues sikur bashkekohaniket e tyre me inteligjent te cilet tregohen mjaft te kujdesshem ne zgjedhjene partnerit te duhur dhe nuk leshohen ne aventura te shkurta seksuale. Hm c`thoni ju per kete studim?

Me duket qenkam e vetmja femer qe jam pergjigjur ne kete teme, desha te pyes keta cunat
qe e duan seksin 7 here ne javet, a ia delni mbane se nuk po ua kam besen fort me duken
me teper iluzione te vetekrijuara per qefin tuaj hehe smil3dbd4dbc14f3f.gif

Cdo te mire
PMUsers Website
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 05.09.2007, 00:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006haha ka lloj lloj tipash un e kam nje shok aj gjith diten e gjith naten ri para kompjuterit duke shikuar video sexi dhe ende eshte i virgjer por sa per sex aj pa mos arit nja 3 here ne dite te mastrubohet nuk e ze gjumi....se puna e sexit eshte interesant nese mastrubohesh nje here pas 20 minutash te shkon mendja tja fillosh sexit perseri dhe keshtu mund te jesesh gjith diten me penisin ne dor se me femer me shum se dy parti ne dite mashkulli sen i con se dallon dora prej vagines ...haha eksperimente sexi apo/.?
PM
Top
inxs65
Postuar nė: 05.09.2007, 14:42
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Nė pritje
Postime: 46
Antari Nr: 9317
Bashkangjitur: 04.09.2007I nderuar ndeshkues natyrisht se ekzistojne shume lloje te praktikimit te seksit, kemi edhe individe, te cilet eksitohen nga kufomat nese ke degjuar ndonjehere per nekrofiline, a eshte normale nje gje e tille sipas teje?
(Shembulli i lartepermendur eshte vetem nje nga shume absurditetet perverse seksuale)!

E di qe pornografia konsumohet shume, dhe mu per kete fakt eshte edhe nje ndermarrje e rende miliarda dollaresh!

Por te jesh i bindur se ajo mund te shkaterroje personalitetin dhe identitetin seksual te nje personi, sidomos ne moshe te re.
Sipas studimeve ne SHBA, te gjithe vrasesit serial ishin perdorues te pornografise, cfare mendoni ju forumista te nderuar?

Pastaj e dyta, dikush i cili shikon klipa sexy sikur miku i ndeshkuesit ne ate mase, sigurisht se do kete pb te beje marredhenie me nje femer...
I dashur ndeshkues natyrisht se dora nga vagina ka dallim te madh, por shumica e meshkujve te zhvilluar normalisht u pelqen me shume te kene seks me nje femer se sa te masturbojne, pos ne ato raste ku atyre u mungon ndoshta eksperienca e duhur, vetebesimi mashkullor etj.

Personalisht nuk jam aspak kunder pornografise perderisa nuk teprohet, per juve djemte e rinj deri 25 vjec mjafton 1-2 ore ne javet, mos e teproni mund te pesoni pasoja te renda!

Me sa e di shumica prej jush ne kete forum i takojne fese islame, agjerojne rregullisht edhe ndoshta falen??? Per mua nje kontradite per dike qe "shitet" respektues dhe praktikues i fese islame.

Ju lutem mos me keqkuptoni, mendova qe sepaku edhe nje femer te shpreh opinionin e saj personal mbi kete ceshtje, shpresoje se jane keshilla te dobishme dhe valide.

Pershendje dhe respekte
PMUsers Website
Top
orfeu
Postuar nė: 05.09.2007, 15:44
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 493
Antari Nr: 5965
Bashkangjitur: 20.02.2007sidoqe te jene te gjitha keto te dhena... (falemnderit inxs65 qe i solle) serish... nese vertete ke nevoje per gjum...bej gjum... e kur ke nevoje per seks...bej seks.
ndersa sa i perket asaj se per streset a me mire gjum se seks... varet nga personi...
une kisha preferuar seksin.


----------------------------------------
Nese gjerat mbrapsht te duken...shiko boten mbrapsht.
PM
Top
DreniCa
Postuar nė: 24.11.2007, 22:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 426
Antari Nr: 10712
Bashkangjitur: 05.11.2007Marre more hahhaha :D:D RespekT
PMUsers Website
Top
andy
Postuar nė: 25.11.2007, 01:17
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Ma mir sex apo gjum, per mendimin tim mendoj se kur ke nevoj per sex ben sex kur ke nevoj per gjume ben sex, po ban sa her qe ke nevoj, se pastaj mund ndonji femij te ngjaj me fqiun me te afert. Kta jane gjera qe ndodhin.

Gjithe te mirat. me sex dhe me dashuri, por edhe me gjum.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
aristoteli
Postuar nė: 24.02.2008, 15:27
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Vetem gjummmmmmm pa gjum ska as sex


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
ManInBlack
Postuar nė: 24.02.2008, 17:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 158
Antari Nr: 10288
Bashkangjitur: 17.10.2007 Citim (luan2u @ 08.08.2007, 20:21)
Ilaqi me e mire kunder stresit eshte seksi, mendoj se 7 here ne jave eshte bollllllllllllllllllllll!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ha....ha....ha

os e teproni shum me sex se pastaj ju mcon si ajo poezia e alboenglish qe thonte ne nji koh i shkepsha krejt grat e fshati e tani mjer ti gru qe spunon penisi
PM
Top
brikena
Postuar nė: 24.02.2008, 19:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 849
Antari Nr: 12102
Bashkangjitur: 21.12.2007Jam kurioze ta di nga vajzat se cilet djem jane me seksibil, te maqedonise, te kosoves apo shqiperise? Si burime sexi apo ehehheeh
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio