Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Vendosja e Bustit te Skenderbeut ne Shkup
Ujqit e Bashkuar
Postuar nė: 31.01.2007, 02:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 61
Antari Nr: 5517
Bashkangjitur: 29.01.2007Vendosja e bustit te Skenderbeut mendoj qe eshte deshte te behet ne nivel kombetar,por ate dite vendosjes se bustit i dhane ngjyre te kalter dmth u be nje far prezantimi politik nga ana e BDI,un mendoj qe seshte e udhes siq u veprua ate dite.Skenderbeu eshte deshte te na bashkoje te gjitheve e jo te dilet e te fitohen poena politike..Pres mendime e juaja
PM
Top
Amir
Postuar nė: 31.01.2007, 03:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 402
Antari Nr: 7
Bashkangjitur: 28.11.2004Tema eshte diskutuar edhe me pare!

Gjergj Kastrioti - Skenderbeu ne SHKUP


----------------------------------------
[SIZE=6][font=Courier][color=red][b]* Better late, than never. *[/b][/SIZE][/color][/font]
PMEmail PosterUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
SUNDIMI
Postuar nė: 31.01.2007, 05:39
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 45
Antari Nr: 5516
Bashkangjitur: 29.01.2007Po e diskutojm edhe njeher kush ka deshir me diskutu
PM
Top
SUNDIMI
Postuar nė: 31.01.2007, 05:41
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 45
Antari Nr: 5516
Bashkangjitur: 29.01.2007Po eshte shume e vertete qe BDI i dha konotacion nga vetja dmth edhe figurene larte te Skenderbeut ja hudhi ngjyren e kalter,jam me mendimin tend o ujk se nuk eshte desht ne ate menyre eshte deshte gjithe shqipetaret te jemi te bashkuar ne ate dite,po ngjyrat partiake kete e kane.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 31.01.2007, 09:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (SUNDIMI @ 31.01.2007, 05:39)
Po e diskutojm edhe njeher kush ka deshir me diskutu


me te vertet na keni lodhe e na keni merzit me kete Skenderbe, kudo teme aktuale thua se skem pas kurre tjeter hero, a nuk kemi tjera probleme veq me u kthy prapa 500 vjet!

O atedhetar mos u merrni me gjera te kota me, jeta po vazhdon edhe pa skenderbeun!
Une jam per mbylljen e kesaj teme


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
SUNDIMI
Postuar nė: 31.01.2007, 09:38
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 45
Antari Nr: 5516
Bashkangjitur: 29.01.2007ardi_pr jeta ka me vazhdu edhe pa Skenderbeun edhe pa ty edhe pa krejt na,po aj paramendo ka lene diqka qe edhe pas 500 vjeteve me u be debat per personalitetin e tij, qka po len ti se,ne qofte se spo te pelqen kjo teme hyn atje ku e ki venin dhe mos u muno me na shit mend po ste pelqen tema ec npun tande,ki tema tjera ku e gjon veten diku...
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 31.01.2007, 10:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (SUNDIMI @ 31.01.2007, 09:38)
ardi_pr jeta ka me vazhdu edhe pa Skenderbeun edhe pa ty edhe pa krejt na,po aj paramendo ka lene diqka qe edhe pas 500 vjeteve me u be debat per personalitetin e tij, qka po len ti se,ne qofte se spo te pelqen kjo teme hyn atje ku e ki venin dhe mos u muno me na shit mend po ste pelqen tema ec npun tande,ki tema tjera ku e gjon veten diku...


Shiqo ti i ashtuquajtur "sundim", une skam kohe me u marre me thashetheme tuajat dhe spo du me hy ne debat, pasi paske ardhe i ri ketu.
Mendimet e mia rreth skenderbeut i kam thene me heret dhe skam nevoje me i perserit gjerat.

http://www.studentet.info/modules/ipboard/...p?showtopic=556


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
fotoni
Postuar nė: 31.01.2007, 19:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005Shqiptaret cdohere jane marre me mite dhe asnjehere nuk i kane c'muar vlerat...(Tereza-pasiqe s'ka apo ka qene nene, Rugova-abnormali, qe qeshte vazhdimisht, Skenderbeu, etj...)
PMMSN
Top
MIRA_
Postuar nė: 31.01.2007, 23:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Ndoshta do dal pak nga tema, mirpo te them te drejten jam habit shume se si Maqedonasit lejuan nje gje te tille pa "demostrata", mendoje qe Skenderbeun ta vendojne dhe ne Maqedoni. A mendoni se mos ka pas ndonje kompromis mes politikaneve te pales shiptare dhe asaj maqedonase? Nqs i keni vendu re mire ka nje diferenc te ky i Shkupit dhe atyre tjerve ne trojet Shqiptare.Ndonje ide?


p.s
ardi_pr, ne e dim qe je shume i rrepte ne Islam, mirpo te pakten trego pakes respekt per kte teme.Fundi fundit Shqiptar je dhe ti! (mos me keqkupto ok?!)


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Ujqit e Bashkuar
Postuar nė: 01.02.2007, 04:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 61
Antari Nr: 5517
Bashkangjitur: 29.01.2007Pershendetje,ti ardi pr pasi qe i paske thene mendimet tua nuk paske nevo me u komentu ndoshta thjesht je i dhene mbas fese me shum ne te gjithe besojme ne Zot po un e di nje fjale e cila sitohet ne Kuranin famelarte ku thot Nje individ i cili nuk e do kombin e vet nuk mund ta doje edhe fene,ne si popull jemi Shqipetar dhe duhet ti qmojme vlerat e e kombit tone duhet te punojme per te duhet te kemi vullnet te hecim perpara e jo te shkojm ne stilin e arabeve pasi ne punet kombetare i kemi te pazgjidhura,a nese shko ne variant se ka qene katolik skenderbeu ajo eshte diqka tjeter dihet se shqiptaret ne ate periushe shumica kane qene katolik.ajo nuk eshte qe duhet me u vequ e me ba ndasi,duhet me u krenu me Skenderbeun e me figurat e ndritura qe i kemi.FATONI pajtohem me mendimin tend ajo eshte me se e vertete se duam apo zduam ta pranojm ende kemi problem me Fanatizem te tepruar.MIRA edhe mu ma er mendja qe ka apse shume shanca te kene pas ndonje mareveshje te mesheht ose busti i Skenderbeut ka me qene molle sheri mbrenda neve dhe shkieve ne te ardhmen po ekziston edhe nje varant e tille sikur mendimi yt.tung
PM
Top
SUNDIMI
Postuar nė: 01.02.2007, 04:38
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 45
Antari Nr: 5516
Bashkangjitur: 29.01.2007MIRA pershendetje per ty e nderuar,qe po thu ndonje kompromis ajo eshte e ditur qe ka kompromis ti a nuk e pe se kto sllavo maqedont duanin qe ni bust te Skenderbeut ta vendosnin ne qytetin e tyre ne Prilep vetem nga shkaku se nuk mundeshin te pajtoheshin me kete fat,mareveshje gjithsesi ka pasur,bile edhe qetash shpejt se di a e ke ndegju kur analistet maqedonas ne mesin e tyre edhe nje shqiptar por me mire edhe ati shka me i thene nuk me kujtohet emri i tij per momentin kur dojshin qe te busti i Skenderbeut emri i tij te shkuhej edhe me shkronja cirilike,paramendo qfar populli jane ne gjendje tmatin diqka nga vlerat tona ta perkrahin vetem e vetem se spo munden me e u pranu me realitetin.Se maqedonasit si popull nuk e dine qka jane do bullgar do grek do serb nuk dine qfar vlerash te mbrojne jane popull me se i shkaravt ne historin e popujve.tung gjitha te mirat.Respekt per ty MIRA tung
PM
Top
fotoni
Postuar nė: 01.02.2007, 10:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005Mendoj se vendosja e busteve nuk luan ndonje rol te madh. Jane vetem simbole te se kaluares, pa ndonj ndikim te madh. Edhe gjermania e pasluftes se II boterore, doli me pasojat e Hitlerit, por arriti te rimekembet dhe sot eshte shtet-fuqi, ndersa shqiptaret akoma merren me buste, jo ne emer te kultures se sa te patriotizmit. Problem eshte se ne mosangazhimin e politikaneve apo angazhimin destruktiv te tyre i mbulojme me heronj dhe mite. PA LIDHJE APO???
PMMSN
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 01.02.2007, 15:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007fotoni te pergezoj per kete mendim.nuk e di se sa eshte relevante ne zhvillimet e kohes te merremi me buste te personave te se kaluares,kur e ardhmja eshte ajo qe ka vlere dhe per te cilen duhet te punojme!
Patriotizmi i tepert nuk te con kund.bile te jesh si patriot 'fanatik' te quajne te tjeret si njeri i pamatur a ku ta di une.te punojme per nje te ardhme me te mire,atehere edhe e kaluara do gjen vendin e vet,e jo me mish e shpirt te perlahemi per nje figure te se kaluares se gelltitur nga koha,ku edhe ajo figure historike nuk e ka ditur mire se per ke ka luftuar...
Mira_ nuk eshte ceshtje marreveshtje kjo,por eshte thjesht ceshtje interesi.nuk e di me sa ke degjuar,por para ca kohe rrotullohej ne opinionin publik lajmi se nje bust i tille do te ndertohet ne Washington D.C.,c'marreveshtje mund te kemi pasur ketu?
ceshtja eshte se dikush shume mire din ti perdor keto grimca te interesit,duke u munduar me nje gje te tille te fiton pluspoena politike ne hapesiren nderkombetare,kurse neve ende grindemi per nje gje t'a quaj palidhje!


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Ujqit e Bashkuar
Postuar nė: 02.02.2007, 07:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 61
Antari Nr: 5517
Bashkangjitur: 29.01.2007Senatori_tet Me qka duhet te meremi simbas teje nese jo me figurat tona te lashta me herojte tone,me qka duhet te merena o shoq,duhet me lene mitet duhet edhe ndonje vite ta harojm edhe komandantin legjendar Adem Jashari simbas teje qashtu i bjen.GAbim je shum dhe spo te jape asnje te drejte Senatori_te edhe bile mareveshje ska pas pse partia qe u mundua te fotoj poena BDi nuk e vendosi ne 2001 mbas perfundimit te konfliktit a tregom,po kur rane nga pushteti lojra te fliqta jan keto.Pershendetje
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 02.02.2007, 18:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007ujqit e bashkuar shiko,sa i perket kesaj ti mbaji ne mur fotografite e tyre,ska gje te keqe aty.por ama ne jemi vetem me buste e me postere duke u marrur,kurse e ardhmja eshte ajo qe ka vlere dhe rendesi,sepse e kaluara ka ikur qemoti dhe nuk mund te ndryshosh me gje ne te.te mos i qajme heronjet tane nate e dite,por te bejme veten qe ne nje dite te jemi te tille heronj!e ajo zoteri i nderuar nuk arrihet duke vajtuar heronjet qe para 500 viteve nate e dite!"pune pune nate e dite,qe te shohim pakez drite" jane fjalet e te madhit Naim Frasheri!emri i tij eshte zhdukur me duket fare nga fjalori i yne i perditshem,apo i Fishtes,Samiut,Abdylit,Naumit e keshtu me rradhe.
plus ndertimi i busteve me duket gje absurde!sa familje jane ne gjendje aq te rende ekonomike,kane mungesa ne ushqim ne veshmbathje.nje bust i tille me transport,me ndertim,me mirembajtje kushton,zoteri i nderuar.pse mos t'i japim ato te holla nje familje bonjakesh,qe iu eshte vrare babai ne lufte apo ka pesuar ndonje aksident?atehere jo vetem ato,por edhe Zoti do te uroje nga Toka deri ne 7kat Qiej!
Patriotizem nuk dmth t'u qajme atyre te se kaluares me vite prapa e te harrojme te ardhmen(gje qe jemi duke e bere),se ata nuk do kthehen asnjehere.cdo pune e dobishme per popull,per komb eshte per mua patriotizem.
ndertimi i busteve eshte vetem abuzim parash,harxhim i kote,ne nje kohe ku shume kane nevoje per ate para te cilet ne e shkrijme ne baker per nder te nje figure qe ka jetuar para 500 viteve.
do te dish pse Perendimi ka arritur kete statut aq te larte ekonomik? se ato nuk ndertojne buste,por rruge,spitale,shkolla,vende pune!


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio