Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Letėr rinisė Muslimane.
Argument
Postuar nė: 02.02.2007, 10:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Fusha e juaj e vėrtetė pėr veprim jeni ju vet. Nėse nė kėtė do tė keni sukses, atėherė pėr fushat tjera do tė jetė mė lehtė. Nėse jeni tė dobėt me veten tuaj atėherė ndaj tė tjerėve do tė jeni tė pafuqishėm. Prandaj, sė pari eksperimentoni me vetėveten dhe keni parasysh qė e tėrė bota pret gjeneratėn e rinisė sė veēantė, me pastėrti tė plotė dhe me moral tė vlefshėm dhe tė fortė.

Vashė, shiko kėtė tekst dhe prano, bile vetėvetes, qė sė paku njė herė ke menduar qė sa e marrė ėshtė dalja jote nėpėr kafe dhe e tėrė ajo procedurė e grimimit para pasqyrės, pėr njė dėshtak, i cili nė ty sheh dobi nė kėnaqėsinė e epsheve tė tija tė ndyta, e jo njė krijesė tė cilėn e ndjenė. I thuaj motėr vetes, qė asnjėri nuk ėshtė i denjė moralit dhe personalitetit tėnd. Vėre pikėn dhe ktheja shpinėn mėnyrės tėnde tė jetesės sė deritashme.

“E Allahu falė dhe ėshtė Mėshirues”. (KUR’AN)

Djalosh, tė pyes, pėr ēfarė arsye i viziton kafenetė nė tė cilat i bėn haramet tė panumėrta, tė gjithė atė qė ėshtė e gėrditshme, e marrė dhe e papranueshme dhe e cila shpien nė xhehennem. Zgjohu! Kėndellu dhe thuaj njė JO tė bindshėm. Thuaj JO alkoolit, prostitucionit, muzikės, bixhozit dhe tė gjithė asaj me tė cilėn Zoti yt nuk do tė ishte i kėnaqur. Mos u bė mendjemadhė dhe kokėfortė. Prishe miqėsinė me shejtanin dhe bindju Allahut. Burrėrinė tėnde mos e argumento me alkoolin, cakėrrimin e gotave, rrahjeve... veē kape pushkėn dhe lufto kundėr pabesimtarėve, lufto qė fjala e Zotit tėnd tė jetė mė e lartė, e ligji i Allahut tė jetė mbi tė gjitha ligjet e tiranėve dhe sunduesve. Thuaj vetes qė nuk do tė jem mėkatar pa qėllimin e jetės. Bėhu muxhahid i cili lufton duke mos ditur pėr frigėn nga vdekja.

Allahu na ka pėrmendur neve para se ne ta pėrmendnim Atė. Di pėr neve para se ne tė dinim pėr Tė. Na ka dhėnė mirėsitė para se ne t’ia drejtojmė lutjen, e na ka mėshiruar para se ne ta lusim. Si pra nė zemrat tona tė jetė diēka tjetėr pėrveē Atij?

Vallė a mėnyrėn tonė tė falėnderimit e kemi shprehur nė orėt e pafundme tė humbjes sė kohės nėpėr diskoteka tė ngulfatura, tė errėta dhe plotė me zinalluk?

Nėse dojmė qė Allahu tė na udhėzojė nė rrugė tė drejtė, ti lėjmė diskotekat dhe epshet tė cilat gjinden nė tė. Thotė Allahu i Madhėrishėm: “A e ke parė ti (Muhammed) atė qė duke e ditur, dėshirėn e vet e respekton si zot tė vetin, atė All-llahu e ka humbur, ia ka mbyllur tė dėgjuarit dhe zemrėn e tij, i ka vėnė perde mbi tė parit e tij, mė thuaj, pos All-llahut, kush mund ta udhėzojė atė? A nuk merrni mėsim? (KUR’AN)

Njeriu ėshtė krijuar nė formėn mė tė bukur, por lėshohet nė shkallė mė tė ulėt shtazarake tė jetesės ēdo herė kur i nėnshtrohet mėnyrės tjetėr tė jetesės nga ajo qė ka pėrcaktuar Allahu.

Rini, mos lejoni qė tė bini nė pranga tė epshit dhe tė bėheni rob tė dėgjuar tė tij.

VĖLLA I DASHUR!

O ti, i cili ecėn nėpėr disa shtigje tė gabuara, derisa jeta tė kalon nė mėkate, kurvėri dhe pije.

Sa herė e ke kaluar natėn me gotėn e alkoolit, me atė gotė tė helmit. Pėrse vėlla? Vallė, a tė sjellė diē tė mirė kjo? Ndalu, mos u sorollat mė! Mendo vėlla!

A pyet ndonjėher se kush je dhe ēka je? Mos mendo, vėlla, qė do tė jetosh pėrgjithmonė dhe qė kjo jetė ėshtė gjithēka. Vallė, numri i varreve tė cilat i sheh ēdo ditė, nuk janė argument i qartė qė nesėr edhe ti do tė jesh njėri prej tyre? Qė do ta lėshė tėrė pasurinė e kėsaj bote dhe i vetėm, tė nisesh nė amshim.

Ēfarė mendon, vėlla, kush e ka krijuar tė gjithė kėtė, tė gjithė kėtė botė, kosmosin, mua e ty? Nuk ka mundur kjo ashtu tė lind, nga vetja. Dije qė Krijuesi i vetėm i gjithė kėsaj, ėshtė Zot im dhe i yti, Zoti i gjithė botės – Allahu.

Provo tė mendosh. Kuptoje qė ti je njė rob i thjeshtė, asgjė, kokėrr e pluhurit. E prap, aq i vogėl dhe i padobishėm, merr guxim qė ti shkelėsh urdhėrat e Zotit tėnd. Tė fyesh emrin e Tij tė ndershėm.

Mendon qė je hero kur shkon nė pijetore, kur harxhon para nė shėrbyeset tė cilat tė shėrbejnė me minifund, kur then gotat pėr ndonjė kėngė qė tė ka “prekur”? Ēfarė mendon vėlla, qė nė atė gjendje tė tė gjejė vdekja? A pyesesh ēfarė do tė ndodhte me ty? Pėrsėri tė paralajmėrojė tė mendosh.

Thotė Allahu: “O ju qė besuat, ska dyshim se vera, bixozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar.". (Kur'an)

Vėlla, Allahu ta jep mundėsinė qė nė vend tė kafeneve, tė shkosh nė xhami, tė jetosh me jetėn e besimtarit dhe tė kuptosh se sa e mirė ėshtė jeta e besimtarit. Ai tė jep mundėsi tė mira tė kėsaj bote, por edhe premtimin dhe tė mirat e asaj bote. Sepse do tė vijė dita, vėlla, kur do tė pėrgjigjesh pėr veprat e tua. Atėherė nuk do tė jenė haverat e tu nga kafeneja, as shėrbyeset tua me minifunda, por ti dhe vetėm ti vėlla do ta durosh. Provo ta paramendosh amshimin. E tek amshimin nė xhehennem, amshimin nė dhimbje dhe vuajtje. Vallė a ėshtė kjo qė dėshiron? Ndalu dhe mendo mirė cilės rrugė do tė nisesh. Rrugės e cila shpien nė argėtim pėr njė kohė e pastaj xhehennemin, apo shtegut tė paraardhėsve tuaj tė drejtė? Krejt kjo ėshtė vetėm pėr ty. Mė beso qė tė dėshiroj ēdo tė mirė. E tė mirėn mund ta arrish vetėm nė besimin nė Allahun. Nėse vendos qė tė ndryshosh, atėherė mbi ty le tė jetė paqja dhe shpėtimi i Zotit. Por, nėse vazhdon me tė vjetrėn, atėherė mė dhimbsesh, sepse atėherė me siguri je njėri prej tė humburve.

VENDET XHAHILIJETE PĖR ARGĖTIM

Ēdo orė, ēdo moment, pėr neve janė tė ēmueshme. Nuk guxojmė qė tė bėjmė shaka me tė, nuk guxojmė qė ti harxhojmė kot. Pėr njeriun e vėrtetė, ajo ėshtė e palejueshme. Jeta ėshtė njė detyrė jashtėzakonisht serioze e vdekja ėshtė dėshmitar memec e seriozitetit tė lartėsuar.“Ju ishit ata qė dėshironit vdekjen para se tė ballafaqoheshit me te. Ja pra, atė e patė dhe e shikuat me sytė tuaj". (Kur'an)
" Askush nuk vdes pa vullnetin dhe lejen e All-llahut. ". (Kur'an)

Jeta ėshtė sikur tė hysh nė njė derė dhe tė dalėsh nė tjetrėn.

VALLĖ, A DUHET NE TA HARXHOJMĖ KOHĖN E ĒMUAR NĖ DISKOTEKA, KAFENE...

DUKE LUAJTUR LOJĖRA TĖ NDALUARA DHE DUKE BĖRĖ GJĖRA TĖ NDALUARA

Anglezėt thonė: “Koha ėshtė para”. Por koha ėshtė shumė mė tepėr se ajo. Koha ėshtė e rėndėsishme, ėshtė nė pyetje jeta e njeriut. Nė jetėn tonė tė kufizuar kemi detyra tė cilat me shkathtėsitė dhe mundėsitė tona duhet ti realizojmė. Ato detyra janė shumė tė rėndėsishme dhe janė urdhėr nga Allahu i Lartėsuar. Ēdo njeri ka misionin e vet nė tokė, dhe ai nuk duhet ta tradhėtojė.

Kur shohim veprėn e ndonjė shkrimtari, ēuditemi: “Si ka mundėsi qė ky njeri ka patur sukses qė ta shfrytėzojė kohėn e vet nė mėnyrėn e duhur”. E si e shfrytėzon sot rinia?

Tė rinjtė sot tė cilėt e respektojnė jetėn e dhėnė nga Allahu duhet ta shfrytėzojnė kohėn nė mėnyrė tė dobishme. Pėr kėtė dijeni duhet tė mėsojmė qė kohėn ta shfrytėzojmė nė mėnyrėn e duhur. Ēdo fillim i hershėm jep fryte mė tė larta se sa ai mė i vonshėm. Shpesh, para se tė mendojmė se si ta fillojmė ndonjė punė, bėhet vonė. Ditėt e rinisė duhet tė shfrytėzohen, sepse rinia nuk zgjat pėrgjithmonė. Vallė rininė ta kalosh nėpėr ambiente tė errėta nė tė cilat humbet ēdo gjurmė e njerėzores, larg nga shkenca? Tė padijshmit janė tė vdekur edhe para vdekjes sė vėrtetė, e tė dijshmit janė tė gjallė edhepse moti kanė vdekur.

Vėlla, motėr! Le tė pėrpiqemi qė ta njohim fenė tonė. Mos e refuzo Islamin para se ta njohėsh. Dije qė ėshtė urdhėr i rreptė (farz) qė tė mėsosh. Mu pėr kėtė njoftoje fejėn e lartėsuar Islamin, vepro nė pėrputhje me tė, qė tė jesh i shpėtuar nga kjo dhe bota e ardhshme.

" Dhe mos iu afroni amoralitetit (zinasė), sepse vėrtet ai ėshtė vepėr e shėmtuar dhe ėshtė njė rrugė e keqe.”

A nuk janė tė mjaftueshme kėto fjalė tė Allahut qė njeriu tė kuptojė domethėnien e vėrtetė tė shfrenimit i cili sot mbretėron nė rininė tonė?! A nuk ėshtė e mjaftueshme ndalesa e Allahut, qė njerėzit ta refuzojnė kėtė gjė tė ndyrė, ta shkarkojnė nga froni i saj, ta gjuajnė nėn kėmbė dhe ta bėjnė pluhur dhe hi?!


Por Allahu mirė thotė: “Ne sqaruam njerėzve nė kėtė Kur’an shembuj (argumente) tė ēdo lloji, e shumica e njerėzve nuk deshi tjetėr, vetėm mohimin. ". (Kur'an) . Ashtu edhe kjo rinia jonė.

Pa mare parasysh qė Allahu e ndalon amoralitetin dhe ate e ndalon kategorikisht, ata megjithatė i marrin fjalėt e Tij pėr diskutim, dhe pėrpiqen qė pėr kėtė tė gjejnė arsyetime me “mendjen e tyre tė shėndoshė”. Pėr tė gjitha kanė arsyetime: “po ja kjo ka tė bėjė me atė kohė”. Ata nuk dijnė. Nuk dijnė qė Kur’ani ėshtė shpallur pėr tė gjitha kohėrat dhe pėr tė gjitha popujt, qė nuk ka atė: “tjetėr ka qenė atėherė e tjetra ėshtė tash”.

Dhe si mundet njė njeri, njė pluhur i vogėl nė gjithėsi tė ketė aq guxim qė ti kundėrvihet urdhėrit tė Allahut dhe tė jep aty disa mendime tė veta? Thuajse njeriu di ēfarė ėshtė e mirė pėr tė. E mjerueshme ėshtė kjo!

Njeriu nuk kupton, apo nuk dėshiron tė kuptojė porosinė qė na jep Allahu. Porosinė qė do tė kemi sukses vetėm nėse i kryejmė urdhėrat e Allahut dhe i shmangemi ndalesave tė Tija.

E Allahu e ndalon amoralitetin. Dhe jo vetėm qė e ndalon vetė aktin e amoralitetit, por i ndėrmerrė tė gjitha masat qė deri te ai mos tė vijė fare, the thotė: “Dhe mos iu afroni amoralitetit (zinasė)...” Bazuar nė kėtė, duhet t’i shmangemi vendeve nė tė cilat mund ti afrohemi shfrenimit, dhe ashtu tė shkojmė rrugės sė shejtanit, duke provokuar hidhėrimin e Allahut e cila na dėrgon nė xhehennem. Allahu na ruajt prej kėsaj!

Vendet e kėtilla janė pra diskotekat dhe kafenetė. I dashuri vėlla dhe motėr, largohuni nga kjo. Kthehuni Islamit dhe vetėm kėshtu do tė jeni tė shpėtuar.

Selamun alejkum


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio