Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Disa rregulla pėr njė martesė mė tė lumtur
Argument
Postuar nė: 02.02.2007, 15:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Disa rregulla pėr njė martesė mė tė lumtur

1. I thoni njėri-tjetrit se e doni.

2. Asnjėherė mos u hidhėroni nė tė njėjtėn kohė.

3. Nėse e keni patjetėr tė kritikoni, bėjeni atė me dashuri.

4. Asnjėherė mos i pėrmendni gabimet e vjetra.

5. Asnjėherė mos shkoni tė fleni pa zgjidhur problemin.

6. Mė mirė tė leni krejt dynjallėkun se sa njėri-tjetrin.

7. Falni namaz (vullnetar) sė bashku tė paktėn njė herė nė ditė.

8. Dijeni se pas ēdo bashkėshorti tė suksesshėm qėndron partneri i tij i stėrlodhur.

9. Dijeni se pėr grindje duhen dy vetė.

10. Kur tė gaboni, pranojeni gabimin.

11. Sė paku njėherė nė ditė i thoni partnerit diēka tė mirė apo i bėni ndonjė kompliment.

12. Mos shkoni nė krevat mė vonė se dhjetė minuta pas partnerit tuaj.

13. Dėgjojeni kur partneri juaj flet.

14. Mbajeni mend se shoku juaj bashkėshortor ėshtė mė i rėndėsishėm se televizori, lojrat, videot etj.

15. Vini re kostumin e ri apo frizurėn e re tė partnerit tuaj.

16. Mbani mend pėrvjetoret.

17. Falėnderoni partnerin tuaj pėr dhuratat qė ua bėn apo pėr mundin qė jep pėr ju.

18. Kush ēohet i fundit, rregullon krevatin.

19.Vini re kur shoku juaj bashkėshortor ėshtė i lodhur dhe bėni diēka nė lidhje me kėtė gjė.

20. Asnjėherė mos e dorėzoni partnerin tuaj, as mos e kri­tikoni publikisht.

Marrė nga libri “Fshehtėsia e njė martese tė lumtur”, botuar nga Klubi Studentor


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
fato1
Postuar nė: 07.04.2007, 12:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Shum mirke ber qe i ke shkruar keto shpresoj qe ti lexoj cdokush dhe ti praktikoj kuptohet ....

pershendetje
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 09.04.2007, 12:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006Argument, Zoti te shperbleft me te vertet ishte nje postim i mir dhe shum i qelluar.Selam
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Argument
Postuar nė: 30.05.2007, 11:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Keshilla per martese te lumtur!

Nusja dhe dhendrri te emocionuar dhe te mahnitur me dasmen dhe martesen, vetem disa muaj me vone, e kuptojne se martesa nuk eshte detyre e lehte, por ajo merr shume mund dhe durim. Keshillat e meposhtme jane per burrin dhe per gruan qe te marrin shume shperblime ne kete lidhje te mrekullueshme dhe te nderlikuar.

Hyj ne martese me qellim te paster

Te dy bashkeshortet duhet te hyjne ne martese me qellimin e paster: Vete martesa eshte nje akt i adhurimit dhe secili nga bashkeshortet do te shperblehet. Allahu do te jete i kenaqur me ta dhe ky do te jete elemeneti me vendimtar i sigurimit te paqes, stabilitetit dhe lumturise ne jeten martesore. eshte e rendesishme te ceket se kur akti i adhurimit vazhdon per nje kohe te gjate, atehere behet e domosdoshme te perterihet nijeti dhe te qendrohet ne rrugen e drejte duke fituar shume dobi.

Mos mbani shpresa joreale

Para marteses, njerezit shpesh kane ide joreale per burrin (gruan) e ardhshem te tyre, posacerisht persosmeri ne te gjitha aspektet. Kjo rralle ndodh ne realitet dhe mund te sjell probleme dhe shqetesime te panevojshme. Ne duhet ta dime se Allahu, xhele shanuhu, i krijoi njerezit si qenie te papersosura, qe do te thote se gjate jetes mund te behen shume gabime. Duke pasur parasysh jopersosmerine e njeriut, ne do te jemi perzemersisht te befasuar dhe te kenaqur kur burri yne eshte me i mire se sa kemi shpresuar.

Theksoji te mirat e burrit tend

Perderisa askush nuk eshte i pajisur me te gjitha cilesite e mira, theksimi duhet te bie mbi cilesite positive qe i ka burri. Inkurajimi, lavderimi dhe mirenjohja duhet t’i shprehet rregullisht burrit sepse i forcon keto cilesi dhe ben dobi edhe ne paraqitjen e cilesive te tjera. Duhet te behen perpjekje per injorimin e vetive negative, sic ka thene Pejgamberi alejhi selam: “Besimtari nuk duhet te kete inat kunder besimtares. Ai mund te mos e pelqeje ndonje veti te saj, por mund te gjej dicka te mire te ajo qe e kenaq.” (Muslimi)

Behu shoku me i mire i burrit

Mundohu te kujtosh se cfare mendon ose ben shoku me i mire per burrin tuaj. Kjo nenkupton ndarjen e interesave, pervojave, endrrave, deshtimeve dhe merzitjeve. Kjo mund te nenkuptoje kuptimin e deshirave dhe jodeshirave te burrit dhe perpjekjen per ta kenaqur ate ne cdo menyre te mundshme. Shoku me i mire eshte gjithashtu dikush qe eshte i sigurte per t’i besuar dhe per t’u mbeshtetur ne te. Bashkeshorti duhet te jete shok qe njeriu deshiron ta mbaje gjate gjithe jetes.

Te kalosh kohen e vecante me te

Nuk eshte e mjaftueshme te ndani shujtat, punet e perditshme dhe bisedat e shkurtra se bashku. Bashkeshortet, gjithashtu, duhet te gjejne kohe te perqendrohen per ta forcuar lidhjen e tyre. Shpesh cifti eshte i zene me detyrat e tyre te ndara dhe harrojne te punojne ne njerin prej elementeve me te rendesishme ne jete. Koha e vecante mund te jete edhe dicka modeste, bisede e gjate, te ecurit e gjate ne natyre(sheti), etj..

Shprehni ndjenjat shpesh

Ky mund te jete koncept shume ‘perendimor’ dhe dicka qe disa njerez veshtire mund ta plotesojne, por eshte e rendesishme te jesh i hapur dhe i sinqerte per ndjenjat positive dhe negative. Komunikimi duhet te jete gjithmone i hapur dhe edhe ndonje shqetesim mund te nxis vemendjen e bashkeshortit shume shpejt. Arsyeja e kesaj eshte se ajo qe fillon si shqetesim i vogel mund te rritet ne problem te madh nese nuk drejtohet sic duhet. “Tretmani i qete” nuk ka qene kurre ilac per dicka.

Pranoj gabimet dhe kerko falje

Ashtu si e lusim Allahu te na fale neve kur gabojme, ashtu duhet te veprojme edhe me bashkeshortin. Njeri i forte eshte ai i cili e pranon gabimin, kerkon falje nga tjetri dhe punon shume per t’i ngritur pikepamjet e tij per te ndryshuar. Kur personi nuk deshiron ta beje kete, atehere do te kete pak perparim dhe rritje ne martesen e tij.

Kurre mos i paraqit gabimet e te kaluares

Mund te jete shume e prekshme per personin tjeter t’ia kujtosh gabimet e kaluara. Ne Islam, pergjithesisht, nuk eshte e pelqyeshme te jetohet ne te kaluaren. Dikush mund t’i kujtoje gabimet qe jane bere ne menyre qe ato te mos perseriten me, por kjo s’duhet te behet jashte mase. Natyrisht, si njerez, ne s’jemi ne pozite t’i gjykojme personat tjere. Keshilla mund te ipen, por jo ne menyre te demshme.

Befasoni njeri-tjetrin kohe pas kohe

Kjo nenkupton te sjellim ne shtepi ndonje dhurate te vogel ose lule, pergatitjen e nje shujte te vecante, te vishesh dhe ta zbukurosh vetveten (kjo s’vlen vetem per femra), etj.. Pak imagjinate mund te beje shume. Ideja eshte te ndryshojme pak ne martese dhe ta largojme rutinen e merzitshme qe mund te ndikoje negativisht ne martese.
Te kesh sens per humor
Ky aspekt i vecante mund te sjelle atmosfere ne shtepi. Gjithashtu, duhet te kuptosh se kjo karakteristike i pelqen burrit tend dhe per kete shkak ai kerkon ta kaloje kohen me ty.

Disa keshilla per diskutime dhe mospajtime

Fillo me qellimin per ta zgjidhur ceshtjen. Nese te dy bashkeshortet e kane kete qellim dhe planifikojne te keshillohen se bashku, ka me shume mundesi se do te kete zgjidhje te suksesshme.
Perkujto se duhen dy veta per t’u grindur. Nese vetem nje person zgjedh te mos sjelle prova, atehere s’do te kete argument. Pergjithesisht, ai qe ka gabuar flet me se shumti.
Te dy bashkeshortet nuk duhet te zemerohen ne te njejten kohe. Nese njeri prej bashkeshorteve zemerohet, me se miri eshte qe tjetri te mundohet te mbetet i qete dhe i permbajtur.
Kurre mos i bertisni njeri-tjetrit pervec kur digjet shtepia. Natyrisht, djegia e shtepise nuk ndodh shpesh, e keshtu duhet te ndodh edhe me bertimen.
Kurre mos shko per te fjetur me nje diskutim te pazgjidhur. Kjo eshte njera prej gjerave me te keqija qe mund te ndodhin ne martese dhe duhet te largohet sa me shume qe mundet. Kjo shkakton cenimin e ndjenjave dhe pergjithesisht acaron problemin.
Nese njeri bashkeshort duhet te fitoje, le te fitoje bashkeshorti juaj. Mos u mundo te fitosh vete; kjo eshte arsyeja kryesore qe diskutimet behen te nxehta. [b]


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio