Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> LETRA NGA PERENDIMI
INDEXI
Postuar nė: 02.02.2007, 18:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006LETRA NGA PERENDIMI

Zijadin Rexhepi

Njė prind kėshtu e sqaron kėtė letėr : “ Kisha vetėm njė djalė dhe ishte shumė inteligjent. Deri nė shkollė tė mesme tė gjitha vitet i kreu me sukses. Arsimtarėt e tij i thanė : “ Kėtė intelegjencė tė ēmuar mos e harxho kėtu , djalin nė Europė pėr shkollim dėrgoje” , mua mė preferoshin. Unė dhe bashkėshortja ime e pamė tė arsyeshme kėtė kerkėsė gjetėm mundėsi dhe e dėrguam djalin nė Paris. Nė ditėt e para tė shkuarjes sė tij letrat i lexoja me kėnaqėsi. Por, pas njė kohe letrat u ndėrprenė. Sėfundi arriti njė letėr qė kishte kuptim tragjik :
“ I nderuari babė dhe e nderuara nėnė. Unė u largova nga feja islame e u bėra krishter. Nėse kjo qė kam bėrė ėshtė njė mėkat atėherė mėkati ėshtė i juaji dhe jo i imi. Sepse ju fenė nuk ma keni mėsuar . Vetėm emrin mysliman e kam patur qė ka qenė e vemtja lidhje e imja me fenė islame. Me ardhjen time nė Francė vėrejta se tė gjithė francezėt janė fetarė. Kur uleshim nė tryezė, kur binim nė shtrat , nė mėngjez kur zgjoheshim bėjshin lutje. Ndėrsa unė ata i shikoja me huti ! Mua mė bėheshin pyetje pėr fenė , besimin , Zotin , Pejgamberin , Kur`anin dhe pėr obligimet tjera fetare. Ndėrsa unė pėr asnjėrėn prej kėtyre pyetjeve nuk mundesha tė pėrgjigjem. Kėto mua ju nuk mi keni mėsuar , bile nė vendlindjen time tė jesh fetarė ishte turp. Nėse njėri nga mesi ynė fliste pėr fenė , qofshin nxėnės qofshin arsimtar menjėherė talleshin : “ Hej !.... Fetar hipokrit , nė cilin shekull gjendesh ? “ i thoshin. Agjėrim , namaz nuk kishte... Sa jemi mashtruar ?... Kėtu cdokush fletė pėr fenė , besimin , pėr Isėn a.s. , tė pafetė aspak nuk i rrespektojnė dhe nuk i duan. Pėrballė gjitha kėtyre ndjeva njė shprazėtirė tė thellė nė vete. Dalngadalė pėr mėsimin e Krishterizmit mė kaploi njė kureshtje.. E mėsova krishterimin dhe sė fundi u bėra i krishter. Tė gjitha harxhimet e mia shkollore i mori pėrsipėr kisha. “
Ja , pra kjo ishte letra e djalit tė kėtij prindi .Pas kėsaj reference vazhdova unė ta sqarojė kėtė cėshtje tė popullit tonė qė gjendet nė Perėndim.
Nė botėn e jashtme njerėzit tanė janė bėrė armik tė vetvetes , ndonjėri nga feja , ndonjėri nga gjuha dhe emri ėshtė shkėput dhe pėrbirė ka humb dhe ka ngelė pa identitet. Mund tė vėresh se emri i babait ėshtė Ahmet ndėrsa emri i djalit ėshtė Hans , nėna quhet Hatixhe , ndėrsa emri i vajzės ėshtė Helga , Lora,. Ingrit , Bergman etj.Kjo dukuri ėshtė pėrfshirė qė nga Australia e deri nė shtetet Skandinave. Paramendoni fėmijėt shqiptar qė lindin nė kėto vende!!!.
Tash duhet kujtuar pėr brezin e tretė qė gjendet nė Perėndim . Bile edhe kujtesa neve duhet tė na rrenqethė. Njė fjalė nga gjuha amtare nuk dinė , veshja , sjellja ėshtė perėndimore. Kėta fėmijė qė lindin jashtė atdheut tė vet , nuk janė as perėndimor e as vendas me njė fjalė janė pa atdhe kjo ėshtė njė varrė qė gjithmonė do tė gjakos. Kjo ėshtė njė njollė e zezė nė fytyrėn e njerėzve qė jetonė nė botėn e jashtme , kėta fėmijė kanė ngelur nė udhėkryq , nė kėsi lloj shoqėrie ato kanė humbur fenė , atdheun dhe kulturėn. Nuk mund tė gjenden dhe t`i pėrshtaten rrethit ku jetojnė , hasin nė vėshtirėsi dhe bėhen problem i policisė tė atij vendi.
E gjithė kjo sjellė deri nė njė degjenerim tė tyre ku edhe policia e atyre vendeve ka problem me njerėz tė kėtillė. Ky erozion gjegjėsisht shembje vetvetiu nuk erdhi. Nė kėto ujėra rrol tė rėndėsishėm ka edhe kisha katolike. Nė vendet perėndimore mėsimi fetar fillon prej klasės sė ulėt e deri mė lartė e qė kėto mėsime janė tė lidhura ngusht me kishėn katolike.
Shpėtimi nuk ėshtė nė kulturėn perėndimore , nė kapitalizmin , nė socializmin nė dėmokracinė. , por i vetmi shpėtim nga kjo ėshtė Kur`ani-Kerimi dhe Kultura Islame. Ėshtė koha me i thėnė mjaft kėsaj dukurie , sepse jemi vonuar me kėtė thėnie....(autori i kėtij teksti ėshtė profesor i pensionuar i Biologjisė dhe momentalisht jeton nė Tetovė )
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio