Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> RREBELIZMI
INDEXI
Postuar nė: 02.02.2007, 18:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006RREBELIZMI

Zijadin RexhepiVet fjala rebelizėm na sqaron shumė gjėra tė cilat nuk duhet pėrdorur. Fjala rebel ka kuptimin e mos respektimit tė ligjit. Njė mos respektim tė kėtillė ka pasur edhe Iblisi i cili ėshtė mallkuar nga Zoti xh.sh. dhe ėshtė bėrė djall-shejtan.
Nė ditėt e sodit kemi shumė njerėz tė cilėt nuk i nėnshtrohen ligjeve tė Zotit xh.sh. e me kėtė bėjnė mėkate gjegjėsisht gabime tė cilat nga feja islame nuk preferohen. Nga kjo rrjedhė se kemi shumė pakujdesi pėr tė vėrtetat e mėdha tė fesė islame.
Njeriu bėhet i pakujdesshėm nga moskryerja e detyrimeve tė zakonshme ndaj Zotit xh.sh. , pra adhurimin. Vetėm adhurimi mund t`i kufizoj dėshirat shtazore tė njeriut duke i vėnė ato nėn kontroll.
Adhurimi e afron njeriun kah Zoti xh.sh. dhe nė kėtė mėnyrė i`a realizon forcat mendore , nervore , epshore dhe duke i`a lulėzuar shpirtin i`a pastron zemrėn dhe i garanton moralin mė tė mirė. Pėr kėtė arsye detyra kryesore e njeriut ėshtė adhurimi. Kush e lenė atė , pra adhurimin ka ra nė baltėn mė tė madhe duke hyrė nėn gjykimin e veseve tė veta shtazore. Ky njeri edhe nė jetėn shoqėrore bėhet njė agresor , nuk ndėgjon kurrėfarė drejtėsie dhe shpirtėrisht rrėzohet e jeton duke mos parė shėmtimin nė brendėsinė e mėkateve.(autori i kėtij teksti ėshtė profesor i pensionuar i Biologjisė dhe momentalisht jeton nė Tetovė )
PM
Top
erblin
Postuar nė: 02.02.2007, 20:27
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 5537
Bashkangjitur: 30.01.2007Jashta Temes STAFFI
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio