Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Morali i muslimanit me Pejgamberin Alejhi Selam
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 11:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Dhenia perparesi dashurise per tė ndaj cdo gjeje.Kjo dashuri arrihet me zbatimin dhe respektimin e thenieve te tij.Thote Allahu " Binduni All-llahut dhe tė dėrguarit,…".(Ali Imran 32) Ne hadith qendron " Nuk ka besuar askush prej jush derisa te jem me i dashur tek ai sesa femiu i tij,prindi i tij dhe tere njerzit.( Buhariu)

Dergimi i shumte i salavateve ne cdo kohe,e ne vecanti Diten e Xhuma.


3-Duhet rėnė salavat mbi tė cdo here qe permendet emri i tij.Ne hadith qendron " Koprrac ėshtė ai,ne prezencen e te cilit permendem dhe nuk bie salavat mbi mua".( Sahihul xhamii 8278)


4-Dhenia perparesi fjaleve dhe tradites se tij ndaj mendimit te cdo njeriu.


5-Te analizuarit vertetesine e thenieve,te cilat i adresohen Pejgamberit,Alejhi selam, sepse ''Kush thote diē per mua qe nuk e kam thėnė le t'a pregadisė ulėsen e tij prej zjarrit (ose le t'a prźt ulėsen e tij prej zjarri).( Buhariu 106)


6-Te vepruarit sipas sunnetit-tradites se tij aq sa ke mundesi.Thote Allahu,subhanehu ve teala, "Andaj, sa tė keni mundėsi ruanu prej dėnimit tė All-llahut, …".(Tegabun 12) Ndersa ne hadith qendron "Shmangiuni asaj qė ua kam ndaluar dhe kryeni aq sa mundeni atė qe ua kam urdheruar dhe ( mos harroni) se popujt para jush jane shkaterruar per shkak te pyetjeve te shumta dhe kundershtimit te pejgamberve" ( Buhariu dhe Muslimi).Kjo realizohet duke pasuar dhe zbatuar theniet e tij ne cdo sfere,qofte atė te adhurimit,moralit,etj.


7-Perhapja e sunneteve te tij tek njerzit me metode te mire.Ne hadith qendron "Kumtoni nga une qofte edhe nje ajet".( Buhariu)


8-Mbrojtja e sunnetit te tij ne rast kercenimi ose fyerje nga ndonje i pandere. Eshte cudi se disa njerzve po t'iu fyhej fisi ose prejardhja e tyre shef se si hidherohen por kur dikush fyen Pejgamberin ose traditen e tij,e cila eshte frymezim nga Allahu ,shef se nuk reagon fare.Nuk ka dyshim se kjo eshte shenje e dashurise se pakte ndaj Pejgamberit.


9-Vertetimi i lajmeve me te cilat na njofton per gjera sekrete (gajbijjate).


10-Largimi nga cdo gje qe ndaloi apo urreu,sepse kjo ėshtė rrugė jona per ne Xhennet.Thote Pejgamberi Alejhi selam " Te gjithe ju do te hyni ne Xhennet perveq atij qe refuzon.Thane: Po kush refuzon o i derguari i Allahut? Tha: Ai qe me respekton mua hyn ne Xhennet ndersa ai qe nuk me respekton ai veq ka refuzuar (hyrjen ne Xhennet). ( Buhariu)

11-Ndalimi i teprimit ne lavdimin e tij apo atribuimi i disa cilesive hyjnore,qofte ne dua,betim apo gjera tjera qe kane te bejne me adhurim e te cilat nuk i takojne askujt perveq Allahut.Thote Allahu,subhanehu ve teala, duke sqaruar njerzishmerine e Pejgamberi Thuaj: “Unė jam vetėm njeri, sikurse ju,…".( Kehf 110)


12-Marrja si reference apo burim sunnetin e tij ne rast polemike.Thote Allahu,subhanehu ve teala, "Nėse nuk pajtoheni pėr ndonjė ēėshtje, drejtojuni All-llahut dhe tė dėrguarit…"(Nisa 59),dmth Kur'anit dhe sunnetit. Fatkeqesisht shef njerez se kete burim e krahasojne me tradita e zakone,te tjeret e polemizojne kėtė burim bazor te Islamit me epshet e tyre,apo me fjale a mendime te njerzve,ndersa obligim eshte kthyerja tek Kur'ani dhe sunneti ne cdo gje.


13-Dorezimi i plote urdheresave dhe ndalesave te tij dhe mos luhatshmeria ne kėtė.Thote Allahu,subhanehu ve teala,"O ju qė besuat, pėrgjigjuni All-llahut dhe tė dėrguarit kur ju ftojnė pėr atė qė ju jep jetė, (pėr fenė e drejtė), …"(Enfal 24) Po t'a analizoje nenshtrimin e sahabeve do te gjeje realitetin e besimit dhe sinqeritetin e dashurise ndaj Pejgamberit,Alejhi selam,.


14Te besuarit se ai eshte krijesa me e mire e Allahut,Subhanehu ve teala.


15-Studimi i jetes se tij dhe marrja mesime,keshilla e urtesi nga jetepershkrimi i tij.

16Mos ngritja e zerit kur t'a degjosh fjalen e tij.Thote Allahu "mos ngritni zėrin tuaj mbi zėrin e Pejgamberit …".(Huxhurat)

17-Mos marrja rruge per t'a vizituar (vetem) varrin e tij sepse kjo gje eshte e ndaluar.


18-Dashuria per shoket e tij dhe miqesia me ta.


19- Pastrimi i sunnetit te tij nga theniet e kota,te cilat i jane pervjedhur librave te hadithit gjate shekujve apo jane shpifur nga armiqte e Islamit.


20-Dashuria per ata qe mbahen per sunnetit te tij.


21-Urrejtja e shpikesve dhe risimtareve si dhe urrejtja e kundershtareve te hadithit te Pejgamberit,Alejhi selam,.


22-Cdo thenia apo mendim qe ne start bie ndesh me hadithet e Pejgamberit duhet te gjykohet si i deshtuar.


23-Mos ngritja e zerit tek varri i tij.


24-Besimi se Pejgamberi nuk ka vdekur vetem se pasi qe e ka permbushur apo kumtuar misionin e tij.Thote Allahu "Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj,…".(Maide)


25-Dashuria per familjen e tij por pa teprim.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio