Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Xhelozia pėr femrėn muslimane
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 11:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Prej formave tė shkėlqyera tė nderimit tė gruas nė Islam ėshtė mbjellja e xhelozisė nė shpirtrat e muslimanėve pėr tė afėrmet e tyre. E kjo ėshtė njė virtyt i lartė dhe njė cilėsi e ndershme qė gjendet nė zemrėn e muslimanit, e cila e shtyn atė tė pėrkujdeset pėr tė afėrmet e tij, t'i ruajė ato, ta mbrojė nderin e tyre, dhe e bėn qė t'i ndalojė ato prej zbukurimeve dhe pėrzierjes me burra tė huaj.


Islami e llogaritė xhihad (luftė e shenjtė nė rrugėn e All-llahut) mbrojtjen e nderit dhe xhelozinė pėr tė afėrmet, pėr tė cilėn gjė derdhet gjaku dhe flijohet jeta, ndėrsa personi i tillė shpėrblehet me gradėn e shehidit nė xhennet. Transmetohet nga Se'id bin Zejd tė ketė thėnė:"E kam dėgjuar tė dėrguarin e All-llahut tė thotė:"Kush vritet duke e mbrojtur pasurinė e tij ėshtė shehid. Kush vritet duke e mbrojtur vetveten e tij ėshtė shehid. Kush vritet duke e mbrojtur fenė e tij ėshtė shehid, dhe kush vritet duke e mbrojtur familjen e tij ėshtė shehid". Nė njė transmetim tjetėr: "Kush vritet duke e mbrojtur nderin e tij ėshtė shehid". (Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu)Bile, Islami e konsideron xhelozinė prej virtyteve mė tė larta tė imanit (besimit). Transmeton Mugireh bin Shu'beh se Sa'd bin Ubadeh ka thėnė: "Nėse e shoh njė burrė (tė huaj) me gruan time, do ta godas me shpatė tė mprehtė". I arrin tė dėrguarit tė All-llahut, salall-llahu alejhi ves-selam, kjo qė ka thėnė Sa'di dhe pejgamberi, alejhis-salatu ves-selam, thotė:"A po ēuditeni prej xhelozisė se Sa'dit! Unė jam mė xheloz se ai, ndėrsa All-llahu ėshtė mė xheloz se unė, dhe, pėr shkak tė xhelozisė sė All-llahut, janė bėrė haram tė kėqijat e dukshme dhe tė fshehta" (Transmeton Buhariu dhe Muslimi).Ebu Hurejra transmeton se i dėrguari i All-llahut, alejhis-salatu ves-selam, ka thėnė:"Me tė vėrtetė, All-llahu xhelozon, por edhe muslimani xhelozon. Prej gjėrave qė e bėjnė All-llahun tė xhelozojė ėshtė qė muslimani tė veprojė atė qė All-llahu ia ka ndaluar atij". (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)E kundėrta e xhelozit ėshtė dejjuthi. Dejjuthi ėshtė ai, i cili e miraton tė keqen nė familje tė vet dhe nuk ka xhelozi pėr ata, kurse nė Islam ka ardhur njė kėrcėnim i ashpėr pėr kėtė lloj tė njerėzve. Transmeton Abdull-llah bin Omeri se i dėrguari i All-llahut, sall-llahu alejhi ves-selem, ka thėnė: "Tre lloje tė njerėzve All-llahu az-ze ve xhel nuk do t'i shikojė Ditėn e Gjykimit: atė qė nuk i respekton prindėrit, njė grua qė i pėrngjanė burrave dhe dejjuthin." (Transmeton Ahmedi)Historia ėshtė pėrplot shembuj, tė cilėt rrėfejnė pėr xhelozinė dhe pėrkujdesjen e madhe qė kanė pasur muslimanėt pėr tė afėrmet e tyre. Prej kėtyre shembujve tė ēuditshėm ėshtė edhe rasti, tė cilin e ka cekur Ibnul-Xhevzij, nė librin e tij El-Muntedham: "Thotė Muhammed bin Musa el-Kadij: 'Kam prezantuar nė njė seancė gjyqėsore tė gjykatėsit Musa bin Is'hak el-Kadij, nė qytetin Rejj, nė vitin 286h. Njė grua dhe i afėrmi i saj kishin ardhur te gjykatėsi. I afėrmi i gruas pretendonte se burri i kėsaj gruaje i kishte premtuar asaj pėr mehėr (dhuratė nusėrie) pesėqind dinarė, mirėpo burri refuzonte njė gjė tė tillė. Atėherė, gjykatėsi i drejtohet tė afėrmit tė gruas: 'A ke dėshmitarė pėr njė gjė tė tillė?' Ai thotė: 'Po, ata janė prezentė.' Gjykatėsi e thėrret njėrin prej dėshmitarėve qė ta shohė gruan pėr tė cilėn dėshmon. Ai afrohet dhe kėrkon prej gruas qė ta zbulojė fytyrėn, ashtu qė tė dijė se pėr kė po dėshmon. Burri thotė: 'Ēka po veproni?' Gjykatėsi i shpjegon atij se gruaja duhet ta zbulojė fytyrėn, ashtu qė dėshmitari ta dijė se pėr kė po dėshmon. Kur dėgjon kėto fjalė, burri thotė: 'Dėshmoj para gjykatėsit se unė ia jap asaj atė mehėr qė kėrkon prej meje, por mos ta zbulojė fytyrėn'. Informohet gruaja pėr atė qė ka thėnė burri dhe thotė: 'Dėshmoj para gjykatėsit se unė ia dhuroj atij kėtė mehėr dhe ia fali atė nė kėtė botė dhe nė ahiret.' Atėherė, gjykatėsi tha: 'Le tė shkruhet kjo prej virtyteve tė larta tė moralit.'" (El-Muntedham i Ibėn Xhevziut)Po, le tė shkruhet ky rast si dėshmi pėr njė moral tė lartė, etikė tė ndershme dhe edukatė madhėshtore. E, ku ėshtė ky realitet prej atij qė pėr tė afėrmet e tij nuk ka fare interesim dhe qė nuk ndien asgjė pėr ato nga kėto virtyte tė larta dhe cilėsi tė ndershme


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
MIRA_
Postuar nė: 03.02.2007, 13:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Paqja qoft mbi ti argument

Desha te them qe i kam lexu shenimet e juaja, mendoje qe i keni bere copy paste, dhe ska asgje te keqe.Mendoj eshte ide e mire qe je mundu te sjellesh info lidhur me Islamin. Mirpo ne anen tjeter do ishte shume me mire qe te hapesh ndonje teme ma aktive kuptohet ku perfshihet Islami sesa me kto shenimet, kupton?! Pastaj, tek shenimet e drejtave te femres ne Islamin ju me siguri e dini qe te ky forum ka ndoshta 5, ose 6 vajza qe jan pak ma aktive. Pse lodhesh kot?! (dhe une jam muslimane ndoshta jo shume e rrepte ne pikpamje por ama mundohem qe do sende ti respktoje, por ama nuk mund te qe vazhdimisht te hapi tema e mbi tema per Islamin.Te pakten te ky forum ku eshte forum per studentet, diskutohet krejtsisht tjera sende.Ndonjher te them te drejten me duket si forum tamam per ato musliamne ortodoks.Pa keqkuptime ok, mirpo me mire do ishte qe te kishte tema ma aktive ku dhe te tjeret do ishin kureshtar te debatojn dicka, shkrujn dicka sesa te kto temat qe i ke hap (qe snka asgje te keqe, mirpo njekohisht duhet te shikohet dhe rrethi.Ti vazhdo beso, lujtu Zotit eshte e drejta jote, mirpo nuk eshte dhe shume e nevojshme te eksagjerohen shenimet mbi Islamin me copy dhe paste! Mos me keqkupto te lutem-si eshte vendi behet dhe kuvendi.Menodje se shume kush nga antaret do mendoje kshu si une, mundet te jem dhe gabim, ama per te arrit sukses duhet te punoj krejt bashk.)


Sinqerisht


MIRA_


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 14:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (MIRA_ @ 03.02.2007, 13:57)
Paqja qoft mbi ti argument

Desha te them qe i kam lexu shenimet e juaja, mendoje qe i keni bere copy paste, dhe ska asgje te keqe.Mendoj eshte ide e mire qe je mundu te sjellesh info lidhur me Islamin. Mirpo ne anen tjeter do ishte shume me mire qe te hapesh ndonje teme ma aktive kuptohet ku perfshihet Islami sesa me kto shenimet, kupton?! Pastaj, tek shenimet e drejtave te femres ne Islamin ju me siguri e dini qe te ky forum ka ndoshta 5, ose 6 vajza qe jan pak ma aktive. Pse lodhesh kot?! (dhe une jam muslimane ndoshta jo shume e rrepte ne pikpamje por ama mundohem qe do sende ti respktoje, por ama nuk mund te qe vazhdimisht te hapi tema e mbi tema per Islamin.Te pakten te ky forum ku eshte forum per studentet, diskutohet krejtsisht tjera sende.Ndonjher te them te drejten me duket si forum tamam per ato musliamne ortodoks.Pa keqkuptime ok, mirpo me mire do ishte qe te kishte tema ma aktive ku dhe te tjeret do ishin kureshtar te debatojn dicka, shkrujn dicka sesa te kto temat qe i ke hap (qe snka asgje te keqe, mirpo njekohisht duhet te shikohet dhe rrethi.Ti vazhdo beso, lujtu Zotit eshte e drejta jote, mirpo nuk eshte dhe shume e nevojshme te eksagjerohen shenimet mbi Islamin me copy dhe paste! Mos me keqkupto te lutem-si eshte vendi behet dhe kuvendi.Menodje se shume kush nga antaret do mendoje kshu si une, mundet te jem dhe gabim, ama per te arrit sukses duhet te punoj krejt bashk.)


Sinqerisht


MIRA_

Moter e ndershme.
Per ju qe e dini un nuk i postova keto lajme, po problemi eshte tek ata qe nuk dijne asgje per Fenė Islame!
Problemi ėshtė kėtu se mundohen ne krejt rastet vetėm tė kritikojnė aspak pa menduar se ēfarė Flasin.
Vetėm se ka shumė qė nuk e dijnė vlerėn e femrės nė fenė Islame un i postova kėto reportazhe. Thirrja nė Islam ėshtė obligim pėr cdo Musliman.

E kush ka fjalė mė tė mirė se ai qė thėrret te All-llahu, vepron punė tė mira dhe thotė: Unė jam musliman?


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
MIRA_
Postuar nė: 03.02.2007, 15:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Shiqo skam asnje qellim te te fyej ose kritikoje, vetem se duhet ta dish do sende jan me ndryshe.Une nuk e di si mendon ama me te vertet beson se ato qe nuk ja din vleren femres do ulen dhe ta lexojn gjith at shkrim qe ke postu a ?!do te ishte shume me mire qe nga krejt kjo te mirshe disa shenime ne pika te shkurta dhe ti sillshe ktu sesa faqe e faqe dhe ne fund te fundit kot se askush nuk do lodhet ta lexoje. Per ta ftu dikend ne islam ka menyra e menyra te ndryshme qe jan shume me atractive per ti len pershtypje dikujt qe ta shohe islamin me ndryshe, sesa me shenimet se "do digjesh, do bohesh do kthesh, ferri, etj" Me frig asgje nuk shkon, eshte deshira qe te con nje hap me tutje.


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 15:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (MIRA_ @ 03.02.2007, 15:00)
Shiqo skam asnje qellim te te fyej ose kritikoje, vetem se duhet ta dish do sende jan me ndryshe.Une nuk e di si mendon ama me te vertet beson se ato qe nuk ja din vleren femres do ulen dhe ta lexojn gjith at shkrim qe ke postu a ?!do te ishte shume me mire qe nga krejt kjo te mirshe disa shenime ne pika te shkurta dhe ti sillshe ktu sesa faqe e faqe dhe ne fund te fundit kot se askush nuk do lodhet ta lexoje. Per ta ftu dikend ne islam ka menyra e menyra te ndryshme qe jan shume me atractive per ti len pershtypje dikujt qe ta shohe islamin me ndryshe, sesa me shenimet se "do digjesh, do bohesh do kthesh, ferri, etj" Me frig asgje nuk shkon, eshte deshira qe te con nje hap me tutje.

Me fal moter qe po te them, po pse nuk perzihesh ku nuk duhet? ketu kritika atje kritika, kah te shkojsh veq kritika po jep? Po ta jap nje ide me te mire, shiko eshte nje kategori ne te majt te menyja: Lojra ose Hyn de Video dhe shiko video pastaj qetesohu se me duket je qu ne krah te majt edhe te duken te gjitha sendet mbrapsht
Relax your mind, sepse krejt nuk jan si ti e ti nuk je si askush ;)


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
MIRA_
Postuar nė: 03.02.2007, 15:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Me ep ndonje fakt dhe evidence se jam gabim, po deep down dhe ti e dish qe kam te drejte.harroje lojrat dhe videot lol por shikoje realitetin.


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 15:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (MIRA_ @ 03.02.2007, 15:24)
Me ep ndonje fakt dhe evidence se jam gabim, po deep down dhe ti e dish qe kam te drejte.harroje lojrat dhe videot lol por shikoje realitetin.

Ai njeri qė ka tė drejtė asnjėherė nuk thot " e dish qė kam tė drejte "
;)) selam


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
MIRA_
Postuar nė: 03.02.2007, 15:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Aty ku mbaron e drejta jote fillon e imja!

kalo bukur


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 15:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (MIRA_ @ 03.02.2007, 15:31)
Aty ku mbaron e drejta jote fillon e imja!

kalo bukur

Ok, ma ban hallall :) se nuk po du me u shty me askond...


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
blerim fjokshi
Postuar nė: 04.02.2007, 00:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 5464
Bashkangjitur: 26.01.2007Ej argument boll tem e mire ke lshu po njikohsisht nuk ke lene vend qe te pergjigjet askush sepse mu ashtu si citon ti me lart duhet te jet. Sa per grindjen qe pate me miren, kjo eshte dhurat prej perendis qe te shohish ne te vertet me cfar lloi femrash kemi te bejme. Dua te them femrat tona i dine te gjitha keto por prap veprojn sipas mendjes se tyre.
Sikur te punojme me shum per ngritjen e vetedijes te femra shqiptare nuk do kishe nevoj te ishim aq xheloz sa duhet te jemi tash kur i shohim motrat tona qe udhetojne drejte humneres pa fund. Selam


----------------------------------------
ME ĒFAR TĖ MBUREM QĖ JAM SHQIPTAR!!!
PM
Top
Argument
Postuar nė: 04.02.2007, 10:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (blerim fjokshi @ 04.02.2007, 00:34)
Ej argument boll tem e mire ke lshu po njikohsisht nuk ke lene vend qe te pergjigjet askush sepse mu ashtu si citon ti me lart duhet te jet. Sa per grindjen qe pate me miren, kjo eshte dhurat prej perendis qe te shohish ne te vertet me cfar lloi femrash kemi te bejme. Dua te them femrat tona i dine te gjitha keto por prap veprojn sipas mendjes se tyre.
Sikur te punojme me shum per ngritjen e vetedijes te femra shqiptare nuk do kishe nevoj te ishim aq xheloz sa duhet te jemi tash kur i shohim motrat tona qe udhetojne drejte humneres pa fund. Selam

E dij vllah, po ja qe ka edhe njerez si MIRA_, a e din... per kėtė edhe e dua mė sė shumti Islamin, Islami e pranon edhe lumturin por edhe te keqen si persona si " MIRA_ " prandaj duhet me ba saber edhe me vazhdu qellimet tona kuptohet, dawe...
Selam


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
MIRA_
Postuar nė: 04.02.2007, 11:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Iku shekulli i meshkujve blerim fjokshi.


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
blerim fjokshi
Postuar nė: 04.02.2007, 16:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 5464
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (MIRA_ @ 04.02.2007, 11:59)
Iku shekulli i meshkujve blerim fjokshi.

un do kisha thene: iku shekulli i femres.
Kur grate e gjith botes e fituan nje dite nga 365-shi (8 marsin) e din si e fituan mira?! nuk kerkuan asgje me teper se ajo qe kishin grat muslimane.
Femrat e sotshme mendojne se me ekspozimin e trupit te tyre do te fitojne nje mashkull si duan vet por e kan gabim. Do te fitojn vetem nje mashkull qe eshte i dhene pas epsheve. Dhe ne momentin kur ato (femrat) nuk jan me terheqese, mashkulli i tille fillon aventurat, per t'u shkateruar morali i nje shoqerie te tere.
prandaj ndiq sunetin pa mar parasysh sa e veshtire te duket, sepse je shtyll e shoqerise...
(me falni nese u largova nga tema)
selam


----------------------------------------
ME ĒFAR TĖ MBUREM QĖ JAM SHQIPTAR!!!
PM
Top
MIRA_
Postuar nė: 04.02.2007, 17:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006blerim fjokshki meqense kemi dal nga tema shume dhe kekroj falje do e shkruj vetem dhe kte shenim dhe do i vendoj. ok?!

Leje grat e atehrshme , prandaj dhe ta them qe iku ai shekull. Femrat e kohes se tashme luftojn per te drejta, per mos shkelje etj (se ka shume tashi spo i permend te gjitha). Teknologjia e ben te veten.

Sa per ato femra qe i ke cek me larte qe ekspozojn trupet vende e pa vend ke te drejte, ama nuk jan te gjitha te tilla. Nqs nje femer nuk i respekton % rregullat e islamit nuk do te thote qe nuk ka moral. Mos ben pergjithsime sepse nuk eshte gjest i mire!


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
blerim fjokshi
Postuar nė: 04.02.2007, 17:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 5464
Bashkangjitur: 26.01.2007Po nuk do te thot qe nuk ka moral nese nuk e respekton Islamin %, por nuk ka moral te mire dhe te forte.
Kur them ekspozon trupin e kam fjalen edhe kur vesh farmerka te ngushta...
po t'i mos u prek se une motrat nuk i kam te mbuluara. Pergjithesoj sepse ne pergjithsi jan te tilla. Nese je e mbuluar nuk ke pse prekesh.
selam----------------------------------------
ME ĒFAR TĖ MBUREM QĖ JAM SHQIPTAR!!!
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio