Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Si tė jesh bashkėshort i suksesshėm?!, Kėshillė.
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 12:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Vishu dhe parfumosu pėr gruan tėnde qė tė kesh pamje sa mė tė bukur. Kur ka qenė hera e fundit qė tė kesh shkuar tė blesh pizhame tė dezajnuara? Ashtu siē dėshiron burri qė gruaja e tij tė duket e bukur, edhe ajo dėshiron qė burri i saj tė veshet pėr tė. Kujto qė Resulull-llahu, sal-all-llahu alejhi ve sel-lem, gjithmonė kur kthehej nė shtėpinė e tij Misvak ashtu qė gjithmonė kishte erė tė kėndshme. Pėrdor emra tė shkurtėr (qė i pėlqejnė) nė thirrjen e gruas. Resulull-llahu, sal-all-llahu alejhi ve sel-lem, pėrdorte emra tė dashur pėr gratė e tij. Thirre gruan tėnde me emrat dhe llagapet qė mė sė tepėrmi i pėlqejnė, dhe evito pėrdorimin e emrave qė prekin ndjenjat e saj.
Mos e trajto atė sikur njė mizė. Ne asnjėherė nuk mendojmė rreth mizave deri sa tė mos na ‘piskojnė’ neve. Thjesht, gruaja mund gjithė ditėn tė bėj gjėra tė mira – e tė mos e tėrhek vėrejtjen e bashkėshortit – deri sa nuk bėn diēka qė ta ‘pickoj’ atė. Mos e trajtoni gruan ashtu, jini mirėnjohės i veprave e saj dhe fokusohuni nė to.

Nėse sheh diēka gabim te gruaja yte, mundohu qė tė mos e komentosh! Kjo ėshtė njė prej rrugėve tė cilat i Dėrguari i All-llahut, salAll-llahu alejhi ve sel-lem, pėrdorte atėherė kur shihte diēka qė nuk i pėlqente te gratė e tij – radijAll-llahu anhunne. Kjo ėshtė njė mėnyrė veprimi tė cilin muslimanėt e kanė zotėruar.
Buzėqeshu me gruan gjithherė kur ta shohėsh dhe pėrqafoje shpesh. Buzėqeshja ėshtė sadaka ndėrsa gruaja yte nuk bėn pėrjashtim nga Ummeti Musliman. Imagjinoje jetėn qė nė mėnyrė tė vazhdueshme ajo tė tė shoh tė buzėqeshur. Kujto kėtė ngjarje kur Resulull-llahu, salAll-llahu alejhi ves-sel-lem, e puthte gruan e tij para se tė nisej pėr nė namaz, bile edhe atėherė kur ishte duke agjėruar.
Falėnderoje pėr gjithė atė qė bėn pėr ty. Mandej pėrsėri falėnderoju! Merre si shembull darkėn nė shtėpinė tėnde. Ajo e pėrgatit ushqimin, pastron shtėpinė, dhe njė sėrė punė tė tjera pėrgatitjeje. Dhe ndonjėherė ndodh qė tė pranoj vetėm pohimin se supa ka nevojė edhe pėr pakėz kripė. Mos lejo tė jesh i tillė; falėnderoje!
Kėrko nga ajo qė tė t’i shkruaj dhjetė veprimet tua tė cilat e kanė gėzuar. Mandej pėrsėriti ato. Mund tė jetė rėndė tė dijsh cilat veprime e gėzojnė gruan tėnde. Veprat tė cilat e gėzojnė atė edhe pėrsėriti.

Mos ua pakėsoni atyre dėshirat. Mundohuni qė ata tė ndjehen konfort (tė lira). Ndonjėherė burri mund ta nėnēmoj kėrkesėn e gruas. Resulullahi, salAll-llahu alejhi ves-sel-lem, kur Safijja, radijall-llahu anha, qau nga shkaku, siē tha ajo, ai ia ka dhėnė asaj deven e ngadalshme. Ai ia fshiu lotėt, e qetėsoi, dhe ia solli deven tjetėr.

Luaj lojėra me gruan tėnde. Shikoni se si Resulullahu, salAll-llahu alejhi ves-sel-lem, garonte me gruan e tij Ajshen, radijallahu anha, nė shkretėtirė. Kur herėn e fundit, ti ke bėrė njė gjė tė tillė?

Gjithmonė kujto fjalėt e tė Dėrguarit tė All-llahut, salAll-llahu alejhi ves-sel-lem: “Mė tė mirėt ndėr ju janė ata qė trajtojnė familjet e tyre mė mirė. Ndėrsa unė jam mė i miri ndaj familjes sime.” Mundohu tė jesh mė i miri!

Konkluzė: Mos harro t’i bėsh dua All-llahut – azze ve xhel – qė ta bėjė bashkėshortėsinė tuaj tė suksesshme. All-llahu i Madhėruar e di mė sė miri!!


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Jezusi_Mbreteron
Postuar nė: 04.04.2007, 00:41
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6270
Bashkangjitur: 11.03.2007Argumenti desha vetem te shtoj edhe disa pasazhe nga Kurani qe mund te ndihmojne te jesh nje bashkeshort i suksesshem:

Burrat jane te lejuar qe t'i rrahin grate e tyre:

Burrat janė pėrgjegjės pėr gratė, ngase All-llahu ka graduar disa mbi disa tė tjerėt dhe ngase ata kanė shpenzuar nga pasuria e tyre. Prandaj, me atė qė All-llahu i bėri tė ruajtura, gratė e mira janė respektuese, janė besnike ndaj tė fsheftės. E ato qė keni dro kryelartėsisė sė tyre, kėshilloni, madje largohuni nga shtrati (e mė nė fund), edhe rrahni (lahtė, nėse nuk ndikojnė kėshillat as largimi), e nėse ju respektojnė, atėherė mos u sillni keq ndaj tyre. All-llahu ėshtė mė i larti, mė i madhi. Sura 4:34

Burrat mund te martohen me 2,3 apo 4 gra

Nė qoftė se frikoheni se nuk do tė jeni tė drejtė ndaj bonjakeve, atėherė martohuni me ato gra qė ju pėlqejnė; me dy, me tri e me katra. E nėse i frikoheni padrejtėsisė (ndaj tyre), atėherė vetėm me njė, ose (martohuni) me ato qė i keni nėn pushtetin tuaj (robėreshat). Ky (pėrkufizim) ėshtė mė afėr qė tė mos gaboni. Sura 4:3


Parajsa muslimane

S’ka dyshim se tė devotshmit kanė fitime tė mėdha.
Kopshte e vreshta rrushi.
Edhe vasha tė njė moshe.
Edhe gota tė mbushura plot verė. Sura 78:31-33----------------------------------------
Une Jetoj - nga nje jete bardh e zi ne nje jete me ngjyra
PMUsers Website
Top
fisniku
Postuar nė: 04.04.2007, 01:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007Argument,te jemi realist a ta merr mendja qe eshte naj burre shqiptar dikun qe i bon te gjitha ato qka i kishe shkru ti per gruan e vet a?Mu mendja sma merr hiq,edhe me ja nis mi than te gjitha ato te mira edhe veq me ju falenderu ashtu qysh po thu ti, mos po mesohet keq tani gruja e i bahet rrafsh e ku me dite ku ndalet!!!!!
Edhe pse normal eshte mire mu kujdes e me dashte gruan tende e ndonjehere edhe me ju falenderu,veq jo me ja kapercy mashallait tash,gjitheqka ka nje kufi.


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 04.04.2007, 02:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Masha-Allah cfare keshillash.me te vertete nuk ka dyshim se Islami eshte garancion per nje jete bashkeshortore te lumtur e te hareshme!
Jezusi... shih sa bukur te sqaron Kur'ani, "e nėse ju respektojnė, atėherė mos u sillni keq ndaj tyre. All-llahu ėshtė mė i larti, mė i madhi."
"E nėse i frikoheni padrejtėsisė (ndaj tyre), atėherė vetėm me njė, ose (martohuni) me ato qė i keni nėn pushtetin tuaj (robėreshat). Ky (pėrkufizim) ėshtė mė afėr qė tė mos gaboni. "
mos i "nenvizo" vetem ato gjysem fjali qe te konvenojne ty smil3dbd4d6422f04.gif cdohere lexo nga fillimi e gjer ne fund,nje keshille nga une qe te mbron nga gabimet e jetes smil3dbd4e398ff7b.gif


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
fato1
Postuar nė: 04.04.2007, 07:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Ku me qen te gjith ti respektojn keto me thon regulla ndryshe do ishte bota .....
pershendetje
PM
Top
AeRtOn
Postuar nė: 14.07.2007, 22:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007argument, jo se si kam ditur keto rregulla, ama kur i perserita me beni te qaj, te lumte....te lumte
te bekofte Ai, ne duart e Te Cilit gjendet shpirti i shembelltyres se races njerezore


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Mirsim Maliqi
Postuar nė: 15.07.2007, 00:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 7197
Bashkangjitur: 03.05.2007Jezusi_Mbreteron!

Ti shoko, pse je mesuar ta diskriminoni femren ne Krishterizem, mos mendo se nje gje e tille eshte edhe ne Islam. Shiko cka thote Bibla yte e dashur: "...kur gruaja shatėzėnė lind djalė, ėshtė shtatė ditė e papastėr... por, nėse lind vajzė, le tė jetė dy javė e papastėr..." Levitiku 12:2-5 E sheh cfare inferioriteti i shfaqni femres si krijes e dalluar e Zotit Apsolut Allahut? E more ēuni, ik prej kendej, se petullat ne uje nuk behen. Apo harrove o laperdhar se cka thote Bibla per femren???? Shiko cka thote Bibla juaj: "Gjej se mė e hidhur se vdekja ėshtė gruaja: ‘ėshtė lak gjuetarėsh, zemra e saj ėshtė rjetė e duart e saja janė zinxhirė. Kush i pėlqen Hyjit i ikėn asaj, kurse mėkatari zihet prej saj. Ja, ēfare gjeta, thotė Kishtari, duke peshuar njė nga njė gjitha sendet pėr t’ua gjetur psehin. Cka ende kėrkoj e s’mund ta gjej ėshtė kjo: Ndėr njė mijė gjeta vetėm njė burrė, por njė grua ndėr tė gjitha nuk e gjeta.’"Libri i Kishtarit 7:26-28 Pse ore e etiketoni me keso fjale te pahijshme kete qenie kaq te dalluar te Perendise, a?

E ju vajza studente te forumit, mos harroni, se Profeti Muhamed a.s. ka thene: Kėrkimi i diturisė ėshtė obligim pėr ē’do musliman dhe muslimane, dhe ju jeni duke e derguar ne vend kete porosi te Profetit mbase kjo eshte parim Islam,... ndersa Krishterizmi na thote: "Gratė tė heshtojnė nė Mbledhje: nuk ėshtė e lejueshme tė flasinē por, sikurse edhe Ligji thotė, le tė dėgjojnė. Po deshiruan tė mėsojnė ndonjė send, le t’i pyesin burrat e vet nė shtėpi, sepse nuk i ka hije gruas tė flasė nė Mbledhje." Bibla: Letra e parė drejtuar Korintijanėve 14:34-35 Prandaj ju perkujtoj ate se, duhet falenderuar Zotin qe na ka bere musliman, dhe veprojme me vlera humane, qe burojne nga ligji apsolut i Zotit xh.sh.

Tash po kthehem ne teme... edhe pse dola pak per shkrimin e anetarit te "zellshem" citues...

Mjafton ta citoj nje thenie te Muhamedit a.s. qe me kujtohet per tani se: Me i miri prej jush eshte ai i cili eshte me i miri me familjen e tij (prinderit, gruan, femijet)! Le te jete kjo moto per ne!

Zoti ju nderofte!
Mirsim N. Maliqi - Altruisti!


----------------------------------------
www.altruisti.com

Hadithe nga Muhamedi, paqa dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi tė!

“Mė tė mirėt prej jush janė ata qė kanė moral mė tė lartė”

“Nuk ėshtė i fuqishėm ai qė ka fuqi trupore, i fuqishėm ėshtė ai qė frenon veten kur zemėrohet”

"Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė thotė fjalė tė mira ose le tė hesht. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj fqiun. Kush beson Allahun dhe Ditėn e Ahiretit le tė nderoj mikun."
PMUsers WebsiteMSN
Top
AeRtOn
Postuar nė: 13.08.2007, 16:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3865
Antari Nr: 6944
Bashkangjitur: 15.04.2007...dhe argument per ju eshte se nga ju krijova palen (ēiftin) qe ne te te gjeni mbeshtetje (prehje), dhe mbi ju leshova dashuri dhe meshire. keta jane argumente per njerezit qe jane te zotet e mendjes....


----------------------------------------
“Dikur thonin se palestinezėt luftojnė si heronj, e tani thonė se heronjtė luftojnė si palestinezė.”
— Norman Finkelstein
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 14.08.2007, 02:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Argument i nderuar,a me jep ndonje titull te ndonje libri,ku pershkruhet dhe trajtohet kjo ēeshtje me gjeresisht?te jem falenderues...
Selam


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio