Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Closed TopicStart new topicStart Poll

> Tung Albanians..
arnavet
  Postuar nė: 03.02.2007, 13:32
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 31
Antari Nr: 5158
Bashkangjitur: 11.01.2007I am Ferhad.I am an Albanian who can't speak albanian.I have to apologize to you for that.I was born in Turkey.ıI study in İUS (www.ius.edu.ba)My father is an immirgantHe is from gostivar.He has been in turkey since 1960...He rarely speak albanian.Unfortunately we speak turkish in my family.I am not feel myself as an turkish person.I wanna make albanian friend but ı couldnt make..Because This is so difficult.Yes ı am complain about that...Sometimes ı try to join some albanian chat channels.I can join but they ignore me all the time!!!I know why.They hate stranger people.As ı said,I am an albanian like you....

I dont know that Will I able to make albanian freinds in here!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top
MIRA_
Postuar nė: 03.02.2007, 14:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Dont get me wrong ok, but how can u call r self Albanian if u can't speak the language?! I'm not judging u or anything like tha coz its r parents who should of taught u the language, but neve mind. I suggest u get a Turkish- Alabnian dictationary and start 2 learn aAbanian, otherwise things will never change.

All the best


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 14:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (MIRA_ @ 03.02.2007, 14:04)
Dont get me wrong ok, but how can u call r self Albanian if u can't speak the language?! I'm not judging u or anything like tha coz its r parents who should of taught u the language, but neve mind. I suggest u get a Turkish- Alabnian dictationary and start 2 learn aAbanian, otherwise things will never change.

All the best

Shum kritika po jipshe ti moter, po i thu fjalt dhe pastaj po thua " don't get me wrong ". Po ta jap nje ide:
Shko lindu ne qytet ku nuk ka shqiptar, familja nuk te ndihmon ne gjuh, dhe ti gjuhen e par e ke gjuhen e huaj e pastaj eja dhe te flasim shqip. Ti duhesh me i dhan vullnet dhe duhesh ti ndihmosh qe te meson shqipen, kjo eshte keshille per ty e mos e mer si kritike.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
MIRA_
Postuar nė: 03.02.2007, 14:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Aw argument, kritik?! Asesi.

Kam pas rastin te njoftohem me shok shoqe ku nuk kan dit shiqip hic per xxx shkaqet, mirpo nga vullenti i madh, kureshtja kan fillu dhe e kan msu. Prandaj dhe e sygjerova qe ne fillim ta mare ni fjalor. Dhe kjo eshte nje plus shume i madh per kte hapsin e temes. E ti ma permend vullnetin a?! E pse une duheshka qe ti jap vullnet ta msoje shiqipen dikujt a?! Gabohesh! Vullneti dhe besimi se mund te arrish dikund qendron vetem tek personi, se perndryshe po u lidhe per te tjeret - te ka henger dreqi.

p.s
Arnavet, I do admire what u doing ok, but i dont think u gone learn albanian this way.get a dictationary, start to learn the main words and so on. U will find that in the future it will be much easier, and plus albanians will talk 2 u more often. wish u all the best


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 14:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (MIRA_ @ 03.02.2007, 14:48)
Aw argument, kritik?! Asesi.

Kam pas rastin te njoftohem me shok shoqe ku nuk kan dit shiqip hic per xxx shkaqet, mirpo nga vullenti i madh, kureshtja kan fillu dhe e kan msu. Prandaj dhe e sygjerova qe ne fillim ta mare ni fjalor. Dhe kjo eshte nje plus shume i madh per kte hapsin e temes. E ti ma permend vullnetin a?! E pse une duheshka qe ti jap vullnet ta msoje shiqipen dikujt a?! Gabohesh! Vullneti dhe besimi se mund te arrish dikund qendron vetem tek personi, se perndryshe po u lidhe per te tjeret - te ka henger dreqi.

p.s
Arnavet, I do admire what u doing ok, but i dont think u gone learn albanian this way.get a dictationary, start to learn the main words and so on. U will find that in the future it will be much easier, and plus albanians will talk 2 u more often. wish u all the best

Pse ti a e paske msu shqipen me fjalor ne dor a?? ti je tu gabu edhe pse po shitesh e meqme motra jem.
Nje personit nese don ta meson gjuhen duhet te ket kontakt me njerez te asaj gjuhe, dmth me popull qe i perket atij kombi, asaj gjuhe. djali ka hy ktu qe te meson diqka, ti i thu mer fjalor mer asi mer ksi, thu ti se aj nuk ka fjalor ;)))


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
MIRA_
Postuar nė: 03.02.2007, 15:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Sa per info tende me fjalor nuk e kam msu sepse jam rrite ne nje familje dhe mjedis ku shqipja gjithmon eshte fole. Nuk e mohoje se duhet te shoqrohesh te flasesh me njerzit per ta msu nje gjuhe, mirpo fjalori eshte primarja. Ka njerez qe do te ulen dhe do ta sqarojne dmth e nje fjale, mirpo nuk do e bejne gjithmone. Ti duhet te jesh ai qe ti pervishesh punes dhe te msosh me shume. Ndoshta do msohesh te flasesh deri diku, por ku mbet gjuha e shkrimit?! e posacerisht ne rastin e arnavutit si mendosh se do msohet te flas shqip permes forumit ku duhet te shkruash e per te arrit deri ktu do duhet te lexosh?!

Shpresoje se vetem jeni tall se pa fjalor u msonka nje gjuhe e huaj:)


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
lili82
Postuar nė: 03.02.2007, 15:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006 Citim (MIRA_ @ 03.02.2007, 15:12)
Sa per info tende me fjalor nuk e kam msu sepse jam rrite ne nje familje dhe mjedis ku shqipja gjithmon eshte fole. Nuk e mohoje se duhet te shoqrohesh te flasesh me njerzit per ta msu nje gjuhe, mirpo fjalori eshte primarja. Ka njerez qe do te ulen dhe do ta sqarojne dmth e nje fjale, mirpo nuk do e bejne gjithmone. Ti duhet te jesh ai qe ti pervishesh punes dhe te msosh me shume. Ndoshta do msohesh te flasesh deri diku, por ku mbet gjuha e shkrimit?! e posacerisht ne rastin e arnavutit si mendosh se do msohet te flas shqip permes forumit ku duhet te shkruash e per te arrit deri ktu do duhet te lexosh?!

Shpresoje se vetem jeni tall se pa fjalor u msonka nje gjuhe e huaj:)

Mira te lumt per shkrimet e tua,
kush nuk ja kupton d.m.th.njen ski cka ti besh.Do persona e kan te veshtir te kuptojn se fjalori eshte nje mjet ndihmes per mesimin e nje gjuaje te huaj.
Zoteriu nuk mundet me kuptu se personi ne fjal ka preardhje shqipetare,por nga pakujdesia familjare apo nga mosinteresimi familjar qe ki person te mesohet ne gjuhen shqipe,pra ki sote nuk din shqip e i thot vetit shqipetare.

Pa mar parasish zoteri se ne cfar vendi jeton,a ka shumic shqipetare a ka pakic a je i vetni,a nuk je gjuhen duhet me e ru,e jo me fol gjuhen e huaj ne shtepi.
Po cka me bo na ashtu e kemi ma kollaj na vjen me e fol gjuhen e huaj se sa tonen!

Pershendetje te perzemerta..


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
MIRA_
Postuar nė: 03.02.2007, 15:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Shiqir qe kuptojka dikush shiqp tamam si duhet. Flm lili82!


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Argument
Postuar nė: 03.02.2007, 15:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006 Citim (MIRA_ @ 03.02.2007, 15:28)
Shiqir qe kuptojka dikush shiqp tamam si duhet. Flm lili82!

hahahahahahaha kqyrja bre stilin. ta dijsh se apet gabim je :D


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
MIRA_
Postuar nė: 03.02.2007, 15:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Per nje gabim drejtshkrimi te nje fjale "shiqp" qe u desh te jet shqip nuk besoje qe jam gabim.


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
arnavet
Postuar nė: 03.02.2007, 15:39
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 31
Antari Nr: 5158
Bashkangjitur: 11.01.2007 Citim (MIRA_ @ 03.02.2007, 14:04)
Dont get me wrong ok, but how can u call r self Albanian if u can't speak the language?! I'm not judging u or anything like tha coz its r parents who should of taught u the language, but neve mind. I suggest u get a Turkish- Alabnian dictationary and start 2 learn aAbanian, otherwise things will never change.

All the best

That is my father mistake.I dont know why he got marriage with a turkish woman...

I HAVE NEVER FELD MYSELF AS A TURKSİH PERSON.

I dont want critique.I do want to make albanian friend in here.I know that is terrible situation for us..(Albanian people who live in turkey)

[:::JAM KRENAR QE JAM SHQİPTAR:::]

There are 5 million Albanian people in turkey who call themselves as Albanians.

NE JEMI JETIME TE ILIRSE....

PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IMMSN
Top

Topic Options Closed TopicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio