Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lajme Islame, Kėtu do tė postohen lajme nga bota Islam
Argument
Postuar nė: 05.02.2007, 01:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Pasi qė fitova shumė kritika me tė cilat aspak nuk po merzitna, por mė shumė po forcohem, me tė cilat un dhe disa vėllezėr musliman, po hapim tema pėr tė cilat janė si copy/paste dhe nuk ka arsye pėr ēfarė tė vazhdohet ajo temė mu dha ideja qe ta hapi kėtė temė qė sadopak te informohemi se ēfarė po ndodh nė botėn Islame, kuptohet pa CNN dhe BBC.
Selam


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Argument
Postuar nė: 05.02.2007, 01:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Qifutet fyejne islamin


Mesxhidi Aksa nė balinėn e shisheve tė alkoolit

Njė ndėrmarrje izraelite nėnēmoi vlerat e fesė islame duke vendosur fotografinė e qytetit tė Jerusalemit pikėrisht tė Kubettus Sahras nė shishet e alkoholit.


Izraeli vazhdon tė fyej fenė islame. Rast i fundit u reflektua mjaft rėndė ku ndėrmarrja izraelite nėnēmoi vlerat e fesė islame duke vendosur fotografinė e Kubettus Sahras nė ballinėn e shisheve tė alkoolit.

Organizate pėr mbrojtjen e vendeve tė shenjta El-Aksa reflektoi nė media kėtė veprim tė ndėrmarrjes izraelite duke theksuar se njė veprim i tillė pasqyron nėnēmimin e vlerave tė fesė islame dhe ėshtė tallje me miliona besimtarė musliman.

Ahmed El Ibra ishte shokua kur nė njė vetėshėrbim tė qytetit Ramel kishte vėrejtur kėto shishe tė alkoolit. Ai i kishte blerė tėrė sasinė e alkoolit me kėtė reklamim nėnēmues dhe tė gjitha i kishte thyer pėrveē njėrės pėr qėllime informative.

“Pikėrisht kėta ishin ata qė dje bėnė fotografitė fyese pėr profetin Muhammed ndėrsa sot reklamojnė alkoolin e tyre duke e pėrdoru Kubettus Sahranė dhe tallen me muslimanėt- deklaroi”-Ahmed El Ibra

“Rafotod e Eshtud janė dy regjione izraelite ku shitet ky produkt e cila ėshtė e importuar nga Ukraina dhe me pėlqimin e Bashkėsisė fetare tė Izraelit”- pohojnė burimet e organizatės El Aksa.

Burimi: www.dunyabulteni.net


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Argument
Postuar nė: 05.02.2007, 19:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Irani zbulon metodė tė re pėr shėrimin e sėmundjeve tė boshtit kurrizor


IRIB - Emri i Iranit ėshtė regjistruar nė mesin e vendeve tė cilat posedojnė metoda tė reja pėr shėrimin qelizor tė sėmundjeve tė boshtit kurrizor. Sipas IRIB, njėkohėsisht me pėrvjetorin e ditės sė fitores sė revolucionit islamik nė Irak, shėrimi me anė tė qelizave i tė sėmurėve nga boshti kurrizor, pas studimeve dhe hetimeve njė vjeēare, ka hyrė nė njė periudhė tė re. Pas konfirmimit tė metodės sė re pėr shėrimin qelizor tė sėmundjeve tė boshtit kurrizor duke pėrdorur qeliza nervore, emri i RII ėshtė regjistruar si vendi i parė nė botė i cili posedon kėtė lloj metode tė re. Studiuesit e qendrės pėr shėrimin e sėmundjeve tė boshtit kurrizor nė Iran, pas 30 operacioneve tė suksesshme, arritėn tė marrin konfirmimin shkencor nė kėtė drejtim.Iranianėt mund tė mburren me arritjet e shumta tė Revolucionit Islamik

IRIB - Njė profesor i njohur i universitetit Westchester nė Amerikė, deklaroi se Revolucioni Islamik i Iranit ka arritur suksese tė mėdha me tė cilėt iranianėt mund tė krenohen. Laurence Davidson, deklaroi se arritja mė e madhe e revolucionit islamik tė Iranit ishte ēlirimi i vendit nga sundimi i regjimit shtypės tė shahut dhe krijimi i njė vendi tė lirė dhe tė pavarur qė mund tė shėrbejė si shembull pėr zhvillim dhe progresin e muslimanėve. Nė lidhje me ndikimet e revolucionit islamik tė Iranit nė rajon dhe nė botė, Davidson deklaroi se ky revolucion ėshtė shembull i qartė pėr suksesin e Islamit politik i cili u fali energji tė reja lėvizjeve islamike tė mbarė botėn. Duke theksuar se Imam Khomeini r.a. ishte njė lider i madh dhe vigjilent, Laurence Davidson shtoi se Revolucioni Islamik i Iranit ishte fillimi i balancimit tė forcave nė rajonin e LM dhe ky mund tė jetė njė shembull dhe model i vėrtetė pėr botėn islame.Njė senator amerikan ka kėrkuar bisedime direkte me Iranin

IRIB - Rrjeti televiziv amerikan 'Fox News' ka bėrė tė ditur se Xhejm Vep, njė senatori amerikan nga rradhėt e demokratėve ka kėrkuar nga Amerika qė tė ulet nė bisedime direkte me Teheranin. Xhejm Vep duke krahasuar luftėn e Irakut me atė tė Vietnamit ka thėnė se Amerika pėr shkak tė dėshtimit nė Irak dhe duke pasur para sysh influencėn e Iranit nė rajonin e LM duhet tė bisedojė nė mėnyrė direkte me autoritetet iraniane. Ai duke rikujtuar se gjatė luftės sė Vietnamit, Amerika nuk kishte pėrkrahjen e Kinės dhe Rusisė ka shtuar se edhe tani politikat luftėnxitėse tė Amerikės nuk kanė pėrkrahjen e shumė vendeve tė botės, siē janė Kina dhe Rusia. Po ashtu tre oficerė tė lartė tė ushtrisė sė SHBA kanė tėrhequr vėrejtjen kundėr ēfarėdo sulmi ushtarak kundėr Iranit duke thėnė se njė gjė e tillė do tė kishte "pasoja katastrofale" pėr sigurinė nė LM. Nė njė letėr tė botuar nė gazetėn londineze Sunday Times ata thonė se kriza lidhur me programin bėrthamor tė Iranit duhet tė zgjidhet nėpėrmjet diplomacisė dhe kanė kėrkuar nga Uashingtoni qė ti hapė bisedimet me Teheranin " pa parakushte ".

Ehsanoglu: Amerika faktori kyē i pėrēarjeve etnike nė Irak

IRIB - Sekretari i pėrgjithshėm i OKI z. Ekmaludin Ehsanoglu, Amerikėn e cilėsoi si faktorin kryesor tė pėrēarjeve etnike nė Irak. Gjatė njė konference pėr shtyp nė Kairo, z. Ehsanoglu deklaroi se aventurat ushtraake tė Amerikės nė rajon dhe hyrja e ideologjive perėndimore nė shoqėrinė e Irakut, janė faktorėt kryesor tė pėrēarjeve etnike nė Irak. Sekretari i pėrgjithshėm i Organizatės sė Konferencės Islamike, gjithashtu dėnoi vendimin e regjimit sionist pėr tė shkatėrruan urėn lidhėse midis Masxhidul Aksasė dhe rajonit Al Megare nė qytetin Kuds duke quajtur atė nė kundėrshtim me ēdo ligj dhe rregull ndėrkombėtare. Ndėrsa nė lidhje me energjinė bėrthamore, z. Ehsanoglu deklaroi se tė gjitha vendet islamike kanė tė drejtė tė shfrytėzojnė energji bėrthamore pėr qėllime paqėsore pėr tė pėrfituar nga pėrparimet shkencore dhe teknologjike.
Bushi pėrfundimisht pranoi humbjen

Arlen Spekter senatori republikan gjatė javės sė kaluar ia kujtoj presidentit amerikan qė nuk ėshtė vetėm ai qė vendos nė lidhje mė politikat luftarake. Kėshtu qė qėndrimet e njejta tė tė dy partive nė kongresin amerikan pėrball strategjis sė Bbushit nė Irak tregon bashkpunimin e kongresit nga ana e demokratėve nė lidhje me politikat amerikane nė Irak dhe shihet qė demokratėt nuk do tė pengojnė kėtė strategji te Bbushit pėr Iakun.Ēdo lloj pėrleshje me RII do tė jetė disfatė e turpshme pėr Amerikėn

Komandanti i pėrgjithshėm i sepahut duke kėrcėnuar Amerikėn shtoi se cdo lloj pėrleshje me RII do tė jetė njė humbje fatale pėr Amerikėn. - Kryekomandanti i brigadės Pasdar Jahja Sefevi nė mesin e ushtarakėve tė shtabit tė forcave detare tė Sepahut duke pėrmendur ditėt e zisė dhe pėrvjetorin e fitores sė RII theksoi qė gjendja aktuale nė rajon dhe nė botė ėhtė tepėr kritike.

Ai gjithashtu theksoi qė fuqit botėrore qė prej 4 viteve janė duke u munduar qė tė krjojnė njė dominim mbi burimet e energjis sė Irakut dhe rajoni sidhe tė ruajnė ligjitimitetin e regjimit sionist si aktori kryesor i realizimit tė politikave amerikane nė rajon, krijimin e lindjes sė mesme tė re, presion mbi fuqit e pvaruar tė rajonit.Por sot e vėrteta ėshtė se Amerika ka dėshtuar dhe nuk ja ka arritur qėllimeve tė saja nė rajon.

Ai gjithashtu duke theksuar qė gjendja aktuale nė Irak aspak nuk ėshtė nė inerės tė amerikės, dhe se strategjia amerikane ishte e gabuar dhe komuniteti ndėrkombėtar nuk pranon njė politik tė tillė dhe pikėrisht kjo ēėshtje rrėnjėsisht shkatėroi tė gjithė vlerėn dhe prestigjin amerikan nė mbar botėn.Komandanti i pėrgjithshėm i Sepahut duke theksuar se amerikanėt janė duke u munduar tė krijojnė politka pėrēarėse ku nėpėrmjet kėsaj tė arsyetojnė disfatėn e tyre nė Irak.

Kryekomandanti Safavi nė vazhdim tė fjalimit tė tij theksoi qė edhe pas 28 viteve tė fitores sė revolucionit islamik tė Iranit forcat e armatosura tė Sepahut bashk me 10 milion basixh janė tė gatshėm tė mbrojnė revolucionin islamik dhe integritetin territorial tė Iranit.Ai gjithashtu potencoi qė RII dėshiron paqė,siguri dhe qetėsi nė rajon dhe i vetmi faktor destabilizues nė LM ėhtė prezenca amerikane dhe akeatėt e sajė.

Ai gjithashtu nė vazhdim shtoi se RII nuk dėshiron tė ndėrhyjė nė ēėshtjet e brendėshme tė vendeve tjera por Irani dėshiron njė bashkpunim reciprok midis vendeve nė rajon pėr krijimin dhe vendojen e paqės nė Irak.Gjatė falimit tė tij ai deklaroi qė forcat ushtarake iraniane nuk janė rezik pėr asnjė vend fqinjė.Ēdo veprim ushtarak kundėr Iranit do tė jetė njė vetėvrasje pėr kudėrshtarėt

Sipas burimeve informatife “Fars” Mustafa Muhamed Nexhar ministri i mbrojtjes sė RII nė njė intėrvis tė tij dhėnė gazetės arabe “Al-vafak “ tha se politika e RII ėshtė e orientuar pėr bashkpunim tė siguris me vendet rajonale dhe besoj se kjo politikė do tė jetė nė dobi tė palėve nė rajon.Ministri i mbrojtjes sė RII deklaroi qė shkau kryesor i kundėrshtimit tė Iranit nė lidhjė me pushtimin e Irakut ėshtė se momentalisht janė duke u paraqitur destabilizime tė reja nė rajon, ai gjithashtu shtoi se faktori kryesor i pasiguris nė pushtimin e Irakut ėshtė Amerika.

Ai theksoi se lufta e shejtė iraniane na mėsoj qė nuk duhet besuar dhe konsideruar asnjė vend si aleat tė pėrhershėm,prandaj gjithmon duhet tė jemi tė prėgaditur pėrballsulmeve tė armikut.Mundėsia e njė grusht-shteti tė Bushit kundėr qeverisė sė Malekiut

IRIB - Pėr shkak tė shtimit tė mosmarrėveshjeve midis kryeministrit irakian Nuri Maleki dhe presidentit amerikan Xhorxh Bush, ekziston mundėsia e njė grusht-shteti kundėr qeverisė sė z. Nuri Malekiu. Gazetari i gazetės "Il Manifesto" Stefanio Kiarini, gjatė njė interviste me radion italiane tė IRIB, deklaroi se janė shtuar shumė kundėrshtimet midis Bushit dhe Malekiut dhe kryeministri i Irakut gjatė njė bisede me gazetėn "Coriere Della Sera" ka kritikuar ashpėr qeverinė amerikane. Edhe Xhorxh Bush, gjatė njė interviste mė gazetėn amerikane "USA Today" deklaroi se Iraku ka nevojė pėr njė qeveri tė re. gazetari i gazetės " Il Manifesto" shtoi se ekziston qė nė njė tė ardhme tė afėrt nė Irak tė ndodh njė grusht-shtet i cili do tė jetė i mbėshtetur nga Amerika. Kiarini theksoi se rruga e vetme pėr zgjidhjen e krizės nė Irak ėshtė zhvillimi i njė konference tė pėrgjithshme kombėtare ku do tė marrin pjesė tė gjitha shtresat e Irakut, sepse pėr fat tė keq pėrleshjet ndėretnike nė Irak janė vetėm nė dobi tė Amerikės.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top
Argument
Postuar nė: 06.02.2007, 19:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Sėmundje e rrezikshme pėrhapet nė mesin e forcave amerikane nė Irak.


Islammemo: Njė gazetar i Islammemo-s njofton se nė Irak po shfaqėn ndodhje tė ndyshme. Nė radhėt e ushtrisė amerikane po pėrhapėt njė smundje e ēuditshme. Kjo sėmundje, i mbytė pėrēdo ditė nga dy tre ushtarė. Gjithashtu gazetari njohton nga disa burime tė mjeksisė tė spitalit "Ibni Nefis" se sėmundja nė fjalė vėrtetė ėshtė e pėrhapur mė tė madhe nė mesin e ushtarėve nė shumicėn e vendeve tė Irakut. Njė mjek tregon qė sė paku, njė ushtar nė ditė vdes nga kjo sėmundje. Kurse disa tė tjerė kthehėn urgjentisht nė vendet e tyre pėr t'u mjekuar.
Forma e kėsaj sėmundje ėshtė sė nė ditėn e parė ushtarėt i kanos njė jashqitje e shumtė dhe lukthi nuk u pranon asnjė lloj ushqimi apo uji, apo edhe nėse mundohen diēka tė hajnė, e kthejnė pėrjashta mbrenda njė ēerek ore. Nė ditėn e dytė jashqitja i shėndrohet nė ngjyre tė zezė dhe me gjak tė tharė, gjė e cila nė fund sjell dhimje tė mėdha dhe pastaj humbje vetėdijes.
Gjithashtu thuhet se mbrenda 5 ditėve tė fundit ka pasur mė se gjashtėdhjetė raste tė tilla nė spital, qė 4 prej tyre kanė vdekur kurse tė tjerėt janė transferuar nė spitalin e Gjermanisė me aeroplan tė urgjencės.
Ndėrsa pėr shkakun e kėsa sėmundje nuk dihet ende sepse ushqimi qė marrin, u vije i posaēėm pėr ta, e jo nga Iraku. Gjithashtu edhe ujin e marrin direkt nga Kuvajti tė pastėr.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio