Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      AktivitetFaqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Islami dhe Interesi
simpson
Postuar nė: 05.02.2007, 10:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 62
Antari Nr: 5503
Bashkangjitur: 28.01.2007Deshiroj te diskutojme ne lidhje me ate se si Islami e shikon interesin? pse eshte i ndaluar? Dhe a mendoni se ne ekonomine e tregut islami vazhdimisht do te mund ta injoroje interesin duke patur parasyshe se interesi shihe si shtylla kryesore e ekonomise se tregut?

p.s: deshiroj te bejme nje diskutim konstruktiv. Dhe do ishe mire qe ju ti jepni mendimet tuaja, se une personalisht kam lexuar literature ne lidhje me kete, por me interesojne mendimet e forumistave.
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 05.02.2007, 11:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006me gjeresisht rreth Interesit (kamates)

Kliko Ketu

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Amir nė 05.02.2007, 22:35
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 05.02.2007, 21:28
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Mendoj se vetem ne kete menyre arrihet drejtesia ne nje shoqeri.Nuk guxon askush sipas Islamit te pasurohet ne krah te dikuj tjeter,ky eshte shkaku se Interesi eshte i ndaluar rreptesisht ne Ligjin e Shenjte Sha'riah.
lexova ca muaj me pare se eshte hapur Banka Islamike ne Londer e cila pos taksave te nevojshme qe merren per te hollat,per transferime apo kredi,nuk merr asnje perqindje per Kamate.
Pse eshte e ndaluar flet fakti se Kamataret e vendosin perqindjen sipas deshires,sidomos ne Mk,ku perqindja eshte 10-50% ne muaj(?!),qe dmth ka njera ane shkurtimisht te del ne ndihme,ka ana tjeter asnjehere nuk mundet nje njeri me te ardhura minimale te dale nga borxhi,ato shuma rriten dita dites,keshtu qe per 1 vit shuma e marrur,eshte vetem 1/10 e asaj qe me pas duhet t'i kthehet kamatarit.


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
simpson
Postuar nė: 06.02.2007, 03:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 62
Antari Nr: 5503
Bashkangjitur: 28.01.2007Senatori_TeT, keta argumentet t'ua per interesin si duket nuk funksionojne. Islami nuk ndalon nje perqindje te madhe te interesin, por thjesht e ndalon interesin, sa do i vogel qofte ai. Dhe, per te vazhduar me tutje, interesi paraqitet si baze kryesore e ekonomise kapitaliste. Qe per shume vite eshte duke funksionuar shume mire dhe ekonomite ne saje te tij kane arritur progres mjaft te madh.

p.s: Ku ta gjeje une njė bankė "nėnė tereza" qė t'mė japė tė holla pa interes? Ku do te ishte "morali" i asaj banke? Si do te inkasonte fitime? Mendoj se ka shume per te debatuar ketu, nuk e di pse mungojne argumentet.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 06.02.2007, 09:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Simpson,ato tatime qe merren jane ne suaza te se lejuares,si per shembull kur ben kembim parash,banka te merr cmim per ate kembim,sikur qe i bjen rasti kur ben shitblerje te nje produkti.paguan kaq te holla per nje thes cement apo ku t'a di une.perndryshe Banka Islame ne Londer te jesh i bindur se nuk merr kamate per te hollat e mara me kredi,apo nuk jep kamate per te hollat e deponuara.

Fakt eshte se interesi ka qene dhe eshte ceshtje paresore e bankes Boterore,qe eshte rreptesisht i ndaluar sipas Islamit,por eshte edhe fakt se ai Interes ne te shumten e rasteve te fut edhe me teper ne Borxh,gje qe nuk lejon Islami.sic thashe edhe me lart,nuk lejohet te pasurohesh ne krah te dikujt tjeter,apo te punoje dikush tjeter per ty e ti te qendrosh si pasha ne kolltuk,e te te vijne te ardhurat nga kamata e shtuar,qe jo rastesisht ne te shumten e rasteve i ka shtyre firma te medha drejt bankrotit.


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
simpson
Postuar nė: 07.02.2007, 05:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 62
Antari Nr: 5503
Bashkangjitur: 28.01.2007Une flas per interesin si rezultat i shfrytezimit te kredive.
Nuk eshte justifikim se interesi nuk eshte efikas nese ndonje kompani falimenton si rezultat i interesit te pa paguar. Falimentimi ndodh si rezultat i keq menaxhimit. Tjetra eshte se kredite ndikojne pozitivisht ne pjesen me te madhe te bizneseve qe fillojne nga zero. Sepse ajo qe thoni ju nje banke ne Londer, ajo eshte vetem nje banke, qe qellimi i saje mund te jete i caktuar dhe do te ofroje kredi te limituara. Te tjeret qe nuk kane mundesi te marin kredi nga "banka ne Londer", si do ja bejne? Ku do te gjejn kredi pa interes? Ku eshte leverdia e bankes ne keto kredi?

Ndersa per ate qe thua "si pasha ne kolltuk", ka shume shembuj te tjere qe qendron si pasha ne kolltuk dhe ne te njejten menyre fiton te hyra dhe prap nuk eshte e ndaluar nga islami. Edhe kjo pra nuk eshte justifikim.

Per mendimin tim, kjo eshte demode. Dmth eshte nje lidh i islamit qe duhet shkelur. Pa keqkuptim, por deri sa nuk ka kunderargumente, atehere interesi duhet te ekzistoje sepse eshte baza e ekonomise se tregut qe momentalisht funksionon ne rregull.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 07.02.2007, 06:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007jo "banka ne Londer" (LEXO) Banka Islamike me seli ne Londer,qe se shpejti pritet te hape selite e saj edhe ne metropolet tjera boterore,si dhe ne viset sterbanuara me popullate Islame. Ajo banke ofron kredi te tilleve qe kane nevoje,pra kryesisht te tilleve me te ardhura te pakta.NUK MER KAMATE,por merr vetem para per sherbimin e thjeshte qe t'a ben.
Si justifikon ti shembullin: te kesh nje burim nafte apo nje miniere ne oborrin tend apo ne token tende,nuk do e shfrytezonje ate?i tille eshte rasti edhe i atyre zoterinjeve qe permende(me sa kuptova fjalen per sheiket e kishe).
Ne Kur'an thuhet se te mallkuar jane te tillet qe e hane kamaten.te hash te kamaten do te ishte njelloj sikur te hash mishin e gjalle te vllaut tend! do e kishe bere ti kete?


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
simpson
Postuar nė: 07.02.2007, 08:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 62
Antari Nr: 5503
Bashkangjitur: 28.01.2007Ku e shikon ti dallimin ketu:

1. Une kam 10 000 Euro. T'i jap ty dhe kerkoj prej teje ne fund te vitit interes 800 Euro per sherbimin qe ta bej ty.

2. Une e blej nje mjet transportues ne vlere 10 000 Euro. Mjetin ta jap ne perdorim dhe ne fund perpos ēmimit te amortizimit, kerkoj prej teje edhe 800 Euro per sherbimin qe ta bej ty.

E para eshte e lejuar sipas Islamit, ndersa e dyta jo. Tek une te dyja kane po te njejtin kuptim, poashtu edhe tek ty. A beson se ka dicka qe nuk funksionon ketu? Mund te pyesesh edhe ndonje ekpser, nuk do te gjejne asnje dallim ketu.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 08.02.2007, 00:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Ka nje dallim te vogel: e para nuk lejohet se ato te holla thjesht jane borxh,e sidoqe ti ato te holla i shfrytezon fund i fundit ato te holla e kane po te njejten vlere=10000 Euro!
Kurse tek vetura nuk vlen e njejta,eshte nje objekt,nje gje materiale.ajo pas nje viti nuk e ka te njejten vlere prej 10000 Euro,por ne te shumten e rasteve humb ate vlere pergjysem.
Tek e para paguan qe ke te drejte t'i shfrytezosh te hollat (?),kurse tek e dyta paguan per shfrytezim te makines. nuk eshte dallim ky?te pares nuk i humb vlera,te dytes po.nuk te duket dallim?


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
simpson
Postuar nė: 08.02.2007, 07:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 62
Antari Nr: 5503
Bashkangjitur: 28.01.2007Lexo mire para se te pergjigjesh. Te e dyta une kam thene perpos amortizimit, une kerkoj edhe 800 euro. Amortizimi nenkupton ate qe e thua ti me fjele tjera "humbjen e vleres se mjetit". Dmth, kur ai e pagun amortizmimin, mjeti e ka te njejten vlere, pra 10000 dhe +800 te tjera, nuk e dallojne aspak nga larte.
Kjo pra e ben qe mos te dallohen.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 08.02.2007, 16:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Nuk e ka te njejten vlere...mire e lexova,edhe ate ne thelb.
te tregoj nje shembull te thjesht: Vetura per 1 vit mund varet si e ruan,si kujdesesh,te mos kete asnje dem te shkaktuar(amortizim),por sidoqofte ajo pas 1 viti ne treg qofte e amortizuar apo jo nuk e ka po ate cmim.Nuk e di si qendron puna ne Tetove,por flas per shtetet e perendimit,vlera e tregut per te mirat materiale nuk qendron konstant,por ajo vazhdimisht eshte ne renie e siper(per te perdorurat e kam fjalen).Nese ti e merr nje veture per 7000.- SFR sot,provo pas 1 muaji t'a shesesh,e me trego a te jep dikush me teper se 4500.- per po te njejten makine,edhepse gjithcka funksionon perfekt.
thjesht ato 800 Euro qe i merr,i merr si qera per makinen,per kohen 1 vjecare.
pra qeraja nuk eshte absolutisht e njejte me interesin(kamaten) e bankes.paraja eshte mjet per te blere te mira materiale.ajo nuk blehet.vlera nuk i ndryshon aspak.
kur shkon te punosh dikund,si kundershperblim per punen e ushtruar,ti kerkon te holla,e nuk kerkon veture,apo ku ta di une.pra ato 2 sherbimet nuk jane te njejta,se mjetet qe perdoren per ato sherbime ndryshojne ne esence.


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
simpson
Postuar nė: 09.02.2007, 05:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 62
Antari Nr: 5503
Bashkangjitur: 28.01.2007O zoteri senatori, ne nuk kuptohemi si duket. Per ta spjeguar me thjeshte, mund ta maresh ne vend te vetures nje objekt psh, per te hapur nje shitore. Dhe kuptoje njehere se vlera do te jete e njejte.
Sepse kur eshte fjala te ruajtja e vleres, as paraja nuk e ruan vleren. Edhe paraja ka baticat dhe zbaticat e saja, nuk e ke pas nje viti vleren e para nje vitit asnjehere. Nuk eshte intenca ketu te kapemi per nje fije kashte, por eshte puna se kemi dy raste te njejta dhe njera eshte e lejuar ne islami dhe tjetra jo. Nuk e di nese kemi ketu dijetar te islamit qe mund te na i spjegojne keto fenomene. Apo kemi vetem persona qe bejne copy-paste hadithe te ndryshme.


Pra edhe njehere, nese e ke vendu menden qe vlera e automjetit do ndryshoje (edhe pse une them qe qeramaresi te paguaj kompenzimet e ndryshimit te vleres), atehere e marem si shembull nje lokal, ku e mer me qera dhe vlera e te cilit do te ndryshoje njejt me vleren e ndryshimit te parase.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 09.02.2007, 15:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007nejse,une sadopak e sqarova,me te holla nuk mund te besh te njejten si me objektet.se nga objekti ai mund te perfiton,per shembull shitoren e punon per nje vit,dhe keshtu edhe ai ka fitim por edhe ti.kurse parane mundet vetem t'a harxhon dhe ne fund duhet te te ktheje nje shume edhe me te madhe te te hollave.nga ky shkak nuk lejohet.Borxhi konsiderohet borxh,per te nuk lejohet te merret interes...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
simpson
Postuar nė: 09.02.2007, 18:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 62
Antari Nr: 5503
Bashkangjitur: 28.01.2007Zoteri senatori, mendoj se ky debat i yni u banalizua si teper. Vetem dua te te them se nuk i njeh mire keto ēeshjte edhe pse pretendon te tregosh diēka. Diciplina e ekonomise i thot ashtu si qe i kam shkaruar unė. Ky ka qene para do kohe debat me profesore te kesaj ēėshtje, ata nuk vėrejnė asnjė dallim dhe kėrkojnė pėrgjigjė nga teoriticientėt islamikė. Pėrgjigja, fatkeqsisht mungon.

p.s: Nese pretendon me ēdo kusht per teorine tende, botoje diku se nese arrine ta vertetosh edhe mund te fitosh ndonje ēmimi, per nje zbulim te ardhshem.
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 10.02.2007, 02:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007simpson po ua le kete privilegj juve,sepse ekonomia nuk eshte lemi e imja smil3dbd4d6422f04.gif
po vetem ishte menyra se si e shoh une kete ceshtje...por vetem e di qe,si me Kur'an,ashtu edhe me Hadith,ceshtja e interesit eshte e vulosur haram(e palejueshme)!po te isha studiues i Hadithit te Pejgamberit,do ju sillnja me gjithe qef studimet mbi kete ceshtje dhe deklaratat e argumentuara nga dijetaret e kohes dhe te se kaluares.
Por serish qendroj tek mendimi im,se dallimi ne esence i ketyre dy mjeteve te ndryshme qendron.sqaruar thjesht,me parate qe i merr hua mund te blesh apo t'i shfrytezosh ne cdo menyre qe don,kurse objektin,veturen apo te tillat te mira materiale nuk mundesh t'i ndrrosh ne esence e t'i shfrytezosh si don ti,pos asaj per te cilen jane adekuate.
Shpresoj se disa debatues te cilet shprehen se e njohin fene ne esence,te japin ndonje koment me te specifizuar sa i perket ceshtjes,neqofte se ka prej tyre kuptohet...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio