Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> JA SESI I DO PERENDIMI SHQIPTARET
INDEXI
Postuar nė: 05.02.2007, 17:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Pse Edi Rama ka zgjedhur si imazhin e vet amerikan tė fushatės njė ēifut pederast

gazeta SOT

Nga Kastriot Myftaraj - Qė Edi Rama edhe nė kėto zgjedhje do tė paraqitej me konsulencė ēifute pėr fushatėn e vet elektorale kjo ishte njė gjė qė pritej, pasi Edi Rama kėshtu ka bėrė qė nė fushatėn e vet tė parė pėr kryetar bashkie, nė vitin 2000 dhe nė vazhdim. Kėtu nuk dua qė tė pėrsėris ato qė kam thėnė nė shkrimet e tjera pėr lidhjet e Edi Ramės me njė pjesė tė lobit ēifut nė SHBA-tė. Kėtu dua tė merrem me atė se pėrse Edi Rama kėtė herė ka zgjedhur si imazhin e vet tė fushatės hebreo-amerikanin Arthur J. Finkelstein, themeluesin dhe pronarin e kompanisė “Arthur J. Finkelstein and Associates” pėr ta asistuar Edi Ramėn dhe PS-nė nė fushatėn e tashme elektorale pėr zgjedhjet vendore, duke konsideruar se kush ėshtė Arthur J. Finkelstein. Arthur J. Finkelstein ėshtė njė ēifut nga New York City, i cili ka krijuar dhe drejton njė kompani publiciteti me emrin “Arthur J. Finkelstein and Associates”. Finkelstein shihet si njė njeri pranė republikanėve (ose mė saktė shihej si i tillė deri nė prill 2005 kur ai pranoi publikisht se ishte pederast dhe se para katėr muajsh ishte martuar me mashkullin me tė cilin bashkėjetonte), por ai ėshtė njė kundėrshtar Presidentit tė tashėm republikan Bush, ēka e bėn atė qė tė jetė nė tė njėjtėn linjė me hebreo-amerikanin tjetėr kundėrshtar tė Bush-it, George Soros, i cili siē dihet ėshtė protektor i Edi Ramės. Nė nėntor 2004, Finkelstein, ka bėrė kėtė koment, nė gazetėn nė gjuhėn hebreje «Maariv», pėr pasojat mbi Partinė Republikane Amerikane tė rizgjedhjes sė Bush si President i SHBA-ve: “Politika e qendrės ėshtė zhdukur dhe Partia Republikane ėshtė bėrė njė parti e sė djathtės kristiane(protestante- K. M.) mė tepėr se nė ēdo periudhė tjetėr nė hisorinė moderne. Fitorja e Bush, jo vetėm krijoi pushtetin e sė djathtės kristiane amerikane me kėtė kandidaturė, por krijoi pushtetin pėr tė zgjedhur Presidentin e ardhshėm republikan”. Nuk dihet nėse Edi Rama e ka zgjedhur Finkelstein-in si konsulent elektoral pėr tė kėnaqur Sorosin, ose ka qenė Soros ai qė ia ka rekomanduar Edi Ramės Finkelstein-in. Sigurisht qė Finkelstein ėshtė zgjedhur dhe pėr t’ u thėnė shqiptarėve se Edi Rama ėshtė njeriu i lobit hebreo-amerikan. Zgjedhja e Finkelstein pėr konsulent ėshtė bėrė me shumė djalllėzi: Nga njėra anė duket sikur Edi Rama dhe Partia Socialiste kanė zgjedhur njė njeri tė njohur si mbėshtetės i republikanėve, duke dashur qė tė miklojnė republikanėt nė pushtet nė SHBa-tė, ndėrsa nė anėn tjetėr i zgjedhuri prej tyre ėshtė njė njeri qė mban njė pozitė ekstreme nė frontin anti-Bush, duke e shprehur kundėrshtimin e tij pėr Presidentin Bush nė terma tė fetaro-politike, siē citova mė lart. Njė manovėr e mjerė e Edi Ramės, ku me njėrėn dorė i ve lakuriqėsisė sė vet sorosiane anti-Bush njė “gjethe fiku” pėr ta mbuluar, ndėrsa me dorėn tjetėr e ējerr kėtė “gjethe fiku”. Dhe nė rast se do ta analizosh Edi Ramėn me kategorinė analitike qė pėrdor mė lart Finkelstein pėr Presidentin Bush, a nuk ke tė drejtė tė thuash se me Edi Ramėn, duke konsideruar mbėshtetjen qė ai ka nė lobin hebre, Partia Socialist era nė dorė tė kriptohebrejve, qė krijuan bazėn pėr tė marrė pushtetin nė Shqipėri? Por nė kėtė artikull nuk ėshtė kjo ēėshtja kryesore. Ēėshtja kryesore nė kėtė artikull ėshtė tjetėr. Arthur Finkelstein, shefi i kompanisė qė asiston fushatėn elektorale tė Edi Ramės, ėshtė njė homoseksual i deklaruar, i cili nė prill 2005 e pranoi publikisht qė, katėr muaj mė parė, nė dhjetor 2004, ishte martuar me mashkullin me tė cilin bashkėjetonte prej njė kohe tė gjatė, nė njė ceremoni martese tė zhvilluar nė Massachussets tė SHBA-ve. Nuk dihet nėse nė ceremoni morėn pjesė dhe Edi Rama dhe Blendi Gonxhe. Pse Edi Rama zgjodhi njė njeri tė tillė pėr ta patur imazhin e vet amerikan tė fushatės elektorale nė Shqipėri? Pėr kėtė ka disa arsye. Njė nga ato motive qė nuk duhen pėrjashtuar pėr kėtė zgjedhje tė Edi Ramės, ėshtė ajo qė na sugjeron njė shkrim i Edi Ramės i botuar nė vitin 1997, nė revistėn “Pėrpjekja” tė sponsorizuar nga Fondacioni “Soros”. Nė kėt shkrim Edi Rama thotė se gjatė njė udhėtimi qė kishte bėrė jashtė vendit nė fillim tė viteve ’90, kishte takuar disa emigrantė shqiptarė qė punonin si pederastė me pagesė nė njė stacion treni. Edi Rama thotė se u drejtoi pyetjen: “Po kryesisht bėni punėn pasive apo aktive?”(Edi Rama, «Lule shqipo lule djalė», «Pėrpjekja», nr. 9, Tiranė 1997, f. 41) Njėri nga ata i pėrgjigjet: “E di si, ja mendoje vetė, a ėshtė mė mirė ta lėsh bythėn aty e tė fluturosh me mendje ku tė tė dojė bytha dhe tė fusėsh paratė nė xhep apo tė lodhesh duke shtyrė mut me loqe e nė fund tė fundit tė marrėsh po ato para?!” ?”(Edi Rama, «Lule shqipo lule djalė», «Pėrpjekja», nr. 9, Tiranė 1997, f. 41-42) Dhe Edi Rama pasi dėgjon kėto fjalė tregon se edhe vetė hyri nė dilemė: «Vėrtet, si ėshtė mė mirė?! Pėrsėrisja si i dehur vetmėvete teksa kthhesha pėr tė kushedisatėn herė tek mullari». ?”(Edi Rama, «Lule shqipo lule djalė», «Pėrpjekja», nr. 9, Tiranė 1997, f. 42) Nė parantezė, kėtu veteranėt, qė sot e propozojnė Edi Ramėn pėr titullin “Nderi i Kombit” tė shohin sesi Edi Rama tallet me dėshmorėt duke perifrazuar nė titull vargjet e kėngės sė njohur partizane “Lule Sofo, lule djalė”. Edi Rama nuk e thotė nėse e ndau atė natė “tek mullari”, dilemėn « ta lėsh bythėn aty e tė fluturosh me mendje ku tė tė dojė bytha… apo tė lodhesh duke shtyrė mut me loqe», por me siguri qė kjo ka qenė e njėjta dilemė me atė qė e ka torturuar mikun e vet Arthur J. Finkelstein. Pėr njė marrėdhėnie mes njerėzish qė e shqyrtojnė sė bashku kėtė dilemė, dėshmon kjo letėr sa mallėngjyese, aq edhe e dyshimtė, qė Edi Rama i shkruan blendi Gonxhes kur ky ishte nė Greqi, letėr qė Edi Rama ka pasur kurajėn kompromentuese ta botojė nė librin e vet “Refleksione”: “I nderuari Gonxhe, kriza e personalitetit tim besoj se ėshtė fare e lexueshme pėrderisa unė po merrem me njė figurė kaq tė hepuar si ti. Hepimi yt qė mbi tė gjitha ėshtė mungesė personaliteti, sidoqoftė nuk e balancon aspak zbrazėtinė time tė plotė pėrpara jetės… Megjithatė zotrote mos kujto se erdhi dita tė jetosh kryelartė nė njė kohė qė unė emde marr frymė mbi tė njėjtėn botė ku zvarrisesh edhe ti”. (Edi Rama dhe Ardian Klosi, “Refleksione“, Shtėpia botuese “Albania“, Tiranė 1992, f. 163) Pas tė gjitha gjasave, ky qė i shkruan kėto, duhet tė jetė ai “qė shtyn”. Por, shihet personale tė Edi Ramės janė vetėm njė nga arsyet e mundshme pėr tė cilat ai e ka zgjedhur pederastin e martuar me njė burrė, Finkelstein, si imazhin amerikan tė fushatės sė vet. Arsyeja kryesore ėshtė se Edi Rama zbaton urdhėrat e George Soros pėr tė promovuar nė Shqipėri modelin e “shoqėrisė sė hapur” sorosiane, qė bazohet nė atė tė pėrshkruan nė librin e filozofit tė dashur pėr Sorosin, Karl Popper “Shoqėria e hapur dhe armiqtė e saj” (1945). Nė kėtė libėr, Popper, duke bėrė njė paralele historike na thotė se madhėshtia e Athinės sė Lashtė arriti kulmin atėherė kur Sokrati dhe sofistėt u deklaruan luftė tė gjitha normave morale tradicionale dhe filluan tė nxitin tė rinjtė qė tė jepen pas veseve, duke pėrfshirė edhe homoseksualizmin, pėr tė qenė tė lirė. Dihet se Sokrati ishte homoseksual, qė po tė shprehem nė termat e Edi Ramės, i pėlqente qė ta shėtiste mendjen nė sferat e filozofisė, nė kohėn qė e linte bythėn e vet tė lirė, qė nxėnėsit e vet tė rinj tė shtynin mut me loqe atje. Kėtė model tė shoqėrisė qė mohon moralin i propozon botės moderne Popper, qė gjithashtu ishte njė homoseksual. Me sa duket kjo shoqėri e Popper dhe Soros mė tepėr se “shoqėri e hapur” meriton tė quhet “shoqėri e bythės sė hapur”. Sigurisht qė Soros nuk ka interesa filozofike kur admiron dhe sponsorizon kėtė model tė shoqėrisė popperiane, por Soros e bėn kėtė gjė pėr pragmatizėm, pasi njė shoqėri e skllavėruar nga vesi, ėshtė njė shoqėri e paaftė pėr t’ u rezistuar manovrave tė Soros pėr tė shkatėrruar ekonominė e kėtij vendi dhe pėr ta grabitur atė. Dhe kėtė model tė “shoqėrisė tė hapur” (mė saktė “bythės sė hapur”)popperiane tė promovon nė Shqipėri Edi Rama, pėr llogari tė Sorosit dhe duket edhe pėr kėnaqėsinė e vet, deri edhe me anė tė gjesteve tė tilla si bėrja si imazhi amerikan i fushatės elektorale tė sė majtės i njė ēifuti pederast tė martuar me njė burrė. Me Finkelstein Edi Rama do tė ndėrtojė nė Shqipėri “shoqėrinė e bythės sė hapur”. Kush nuk do tė pranojė qė ta hapė bythėn, do tė quhet njeri i “shoqėrisė sė mbyllur”, qė nė botėn popperiano-sorosiane ėshtė mallkimi mė i rėndė. Kėshtu, imazhi amerikan i Ramės ėshtė njė imazh sodomian, pra i qytetit famėkeq biblik tė Sodomės ku lulėzonin tė gjitha veset duke pėrfshirė dhe pederastinė. Kujt i duken tė ekzagjeruara kėto qė po i them unė le tė mė pėrgjigjet se pėrse mes gjithė atyre kompanive publicitare amerikane, Edi Rama zgjodhi kėtė tė drejtuar nga njė pederast i martuar me njė burrė. Ato qė thotė Rama dhe PS se klientė tė kėsaj kompanie kanė qenė edhe shumė politikanė tė tjerė tė shquar amerikanė janė mashtrime, pasi kjo ka ndodhur para se Finkelstein tė deklaronte se ishte pederast dhe tė martohej me njė burrė. Pėr tė promovuar modelin nė fjalė, tė simbolizuar nga Finkelstein, Edi Ramėn do ta ndihmojnė dhe krijesat e tjera sorosiane si Lėvizja “Mjaft”, qė do tė pėrpiqen qė nė aleancė me Edi Ramėn tė bėjnė nė Shqipėri njė revolucion sorosian qė nė Shqipėri nuk do tė emėrtohet si i trėndafilave (Gjeorgji), “portokalli” (Ukrainė), por Revolucioni i Bythės, pėr shkak tė orgjive homoseksuale pėr tė cilat u bė e famėkeqe Lėvizja “Mjaft” dhe qė iu publikuan nė media. Nė kuadrin e kėtij revolucioni sodomian kreu i Lėvizjes “Mjaft” Erion Veliaj, e ēon kritikėn pėr qeverinė deri nė arrestimin e transvestitėve, siē bėri nė njė intervistė nė TVA, nė shtator tė vitit 2006, kur i pyetur pėr punėn njėvjeēare tė qeverisė, doli nė mbrojtje tė transvestitėve homoseksualė qė u arrestuan pėr shkak tė orgjive qė bėnin nė qendėr tė Tiranės, duke tmerruar familjarėt qė kalonin me fėmijė tė vegjėl. Veliaj tha se kjo sjellje e qeverisė do tė shkaktojė protestat e organizatave ndėrkombėtare. Pėr protestat e qytetarėve tė Tiranės Erion Veliajt nuk i bėhet vonė. Nuk ėshtė e rastit qė Lėvizja “Mjaft”financohet nga Holanda, e cila ėshtė vendi avanguardist nė Bashkimin Europian sa i pėrket revolucionit sodomian, duke qenė se Holanda ėshtė vendi ku homoseksualėt, lesbiket, tė droguarit janė shndrruar nė minoritete sociale tė privilegjuara dhe tash sė fundi kjo gjė po kėrkohet tė bėhet edhe me pedofilėt. Nuk ėshtė koincidencė qė edhe Mustafa Nano, qė ėshtė analisti i medias mė fanatik pro Edi Ramės e ka shpallur pederastinė si njė vlerė tė shoqėrisė civile. Mustafa Nano, nė artikullin "Intelektualėt provincialė e fondamentalistė" botuar tek gazeta "Shekulli" mė datė 1 qershor 2000 shkruan: “Ėshtė e tmerrshme kur mendon se nėn ndikimin e kėtyre kryqtarėve ("intelektualėve' provincialė e fondamentalistė-nacionalistė gėrnjarė" -K. M.) shoqėria jonė ėshtė e gatshme tė linēojė e t'i marrė erzin, nė fillim p.sh. njė gay-i tė strukur nė qoshkėzėn e botės sė preferuar nga ai vetė e pastaj njė banditi apo krimineli tė deklaruar". (“Shekulli“, 1 qershor 2000, f. 13). Por, derisa “gayt-t” e strukur nė qoshkėza shoqėria edhe mund t’ i tolerojė e mund tė tolerohen, gjėrat bėhen alarmuese kur ata dalin si drejtues fushatash elektorale tė njė partie tė madhe, siē ėshtėi i z. Finkelstein me PS-nė, ēka ėshtė guri i provės (apo mos duhet thėmė guri i b…) pėr tė zbuluar tė vėrtetėn e Edi Ramės nė kėtė pikė. Qytetarėt e Tiranės duhet ta dijnė se nėse i japin sot votėn Edi Ramės, nesėr ky do t’ i nxitė fėmijėt e tyre qė tė japin bythėn, sipas filozofisė sė Popperit. Pėr ta mbyllur kėtė shkrim do tė doja qė tė citoja ish-Presidentin Clinton, i cili u shpreh kur Finkelstein pranoi publikisht se ishte njė homoseksual i martuar me njė burrė: “Unė mendoj njė nga kėto dy gjėra: ose ky djalė beson qė partia nuk ėshtė njė gjė serioze dhe ėshtė totalisht makiavelik, ose ai ka njė ndjenjė vetėposhtėrimi. Unė ndjej trishtim pėr tė”. Kėto fjalė tė Clinton i pėrshtaten si njė epigram Edi Ramės, pasi ky ka zgjedhur si imazhin e vet amerikan nė kėtė fushatė njė ēifut pederast tė martuar me njė burrė, siē ėshtė Finkelstein. Nė pėrfundim tė kėtij shkrimi i kėrkoj falje lexuesit pėr termat qė kam pėrdorur por ato janė termat e vetė kryetarit tė PS-sė, Edi Rama.
PM
Top
Arne_Saknusem
Postuar nė: 08.02.2007, 14:25
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 5674
Bashkangjitur: 08.02.2007Eshte nje postim teper interesant i cili terhoqi vemendjen time. Ne fakt me kete artikull jam njohur vetem disa dite me pare por e dija qe do te ishte keshtu 6 vjet me pare. Ajo cka doja te thoja une me tej eshte qe jo gjithshka eshte e sakte. Pikesepari per kendveshtrimin e gjerave dhe e dyta per informacionet e detajuara ne dukje por qe shihen me aq pesimizem.

Duke nisur nga e para, postuesi i kesaj replike duhet te dije mire nje gje. Qe ndryshimet dhe personat e zgjedhur nga *Ata* vijne ne emer te perparimit dhe nje ndryshimi rrenjesor. Pra zhvillimit. Xhorxh Soros eshte nje person por te tjeret qe vijne pas tij udheheqin boten sot nga ana financiare, politike. Pra nuk ka perse shqiperia te beje nje perjashtim. Ne i jemi nenshtruar nje eksperimenti i cili me shume gjasa do te jete mese i suksesshem aq me teper qe jemi vend i vogel, aq me teper qe ne kete eksperiment eshte perfshire edhe amerika, aq me teper qe ne kete eksperiment eshte perfshire edhe globalizmi mbareboteror. Aq me teper qe ky eksperiment drejtohet nga kokat me te medha te financave boterore dhe shkaktuesit e te gjitha revolucioneve ne bote. Situata nuk eshte dramatike aq sa duket ne te vertete. Ata qe nuk e kuptojne ende, po shpjegohem:
Ka vetem nje rruge perpara dhe kjo rruge do te udhehiqet nga me te zgjuarit. I perkrahuri nga *Ata* eshte Edi Rama dhe doni apo nuk doni ju ai do te jete kryetari i ardhshem i politikes shqiptare, nuk ka sens per te pranuar te kunderten. Edhe nese humbet tani, heret ose vone do te jete personi dominant ne politiken shqiptare neser. Shoqeria e hapur nuk ka sesi te vije ne nje menyre te tille qe te gjithe te kuptojne se po vjen nga nje shoqeri e hapur por nga nje rreth shoqeror i caktuar, i perzgjedhur per te sjelle ndryshimin. Per veten time e shoh teper optimiste te ardhmen qe paraqitet sepse 1) ndihma financiare do te jete e gjithanshme. 2) menyra e qeverisjes teper rigoroze. Nuk eshte fare e vertete qe edi rama vendosi nje administrate te korruptuar, jo dhe jo. Nuk kuptoni fare. Sepse nuk kane nevoje te perzgjedhurit te ndertojne administrate te korruptuar e cila si pasoje do te ishte edhe joefektive. Ngaterrimi dhe qorrsokaku do te jete per elementet e tjere politike te cilet nuk futen tek te perzgjedhurit. Tani do te bej nje pyetje pa pergjigje: A ka mundesi qe nje person pa limit financiar nga ata te kete nevoje te beje korrupsion???? E pse akuzohet edi rama per korrupsion atehere? Sepse eshte e vetmja arme per t'iu pergjigjur furise se brendshme dhe perkrahjes nga jashte nga me te fuqishmit.

Budallalleqet si puna e homoseksualitetit jane gjera me te vertete pa vlere qe mund te perdoren si nje arme teper e dobet morale. Ju lexoni ato gjera qe ne te vertete nuk jane vecse kode. Per te bere pjese ne ate grup shoqeror dhe te perkrahesh duhet te kesh disa cilesi te vecanta, i qendrueshem menderisht, i bindur, i afte dhe karizmatik. Ndersa interpretimi i shitjes se bythes ne te vertete nuk eshte gje tjeter vecse bindja pa kushte ndaj drejtuesit. Ose nga ana tjeter te shtysh me koqe.... mosefektiviteti ne qeverisje. Thjesht edi rama ka zgjedhur rrugen e duhur dhe eshte perfshire ne shoqerine e tyre ne Paris ku ndodhet edhe nje nga qendrat me te fuqishme te lobit hebre ne bote.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio