Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Te marim shembull nga bijat e Pejgamberit a.s., Pejgamberi a.s. si baba dhe gjysh
Meli_Te
Postuar nė: 05.02.2007, 22:43
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006Deshi Allahu qe Pejgamberi mos t`i jetojne gjate femijet meshkuj. Kjo ishte ne kohen e xhahilijetit (injorances) kur mushriket krenoheshin me femijet meshkuj dhe gezoheshin me numrin e madh te tyre dhe kur ne femijet qe ishin vajza shikohej me shikim plot urrejtje, e jorrallehere ishin varosur te gjalla ne shkretetire,sikur nuk peritojnete marrin fryme dhe jetojne...
Numri i madh i djemve per mushriket ishte fuqi,fuqija ishte mjet lavderim dhe kryelartesi,dhe e gjithe kjo donte te thote dominim mbi te tjeret. Shembull kemi edhe Abdul-Mutalibin i cili kur pa se nuk ka pasardhes dhe force ne fisin e tij, u betua se nese i lindin dhjete djem, njerin do ta prese kurban.
Poashtu trasmetohet se te paret e mushrikeve qeshnin me Pejgamberin a.s. se djemte i vdicnin ne femijeri dhe i thonin "ebter"-'ai qė nuk ka fėmijė meshkuj", ai qė do tė harrohet', sespe mendonin se vetėm me apsradhės meshkuj mbetet kujtimi nė gjeneratat e ardhėshme. Bile edhe dinin tė thonė: "Lereni, edhe ai do tė vdes pa pasardhės dhe me tė do tė mbaroje puna e tij!".
-Atėher All-llahu shpalli:
-Me Emrin e All-llahut , Mėshriuesit, Mėshirbėrsit!
"Ne, vrtetė tė dhamė ty shumė tė mira. Andaj, ty falu dhe prej kurban pėr hirė tė Zotit tėnd! E s`ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur".

-Dhe me tė vėrtetė, kush di sot pėr El-As ibn Validin ose Ukbe ibn Ebi Mu`ten apo Ebu Lehebin dhe tė ngjajshėm me ta?! Askush apo gati se askush! Edhe pse pr ta dihet se kan pasur shumė pasuri dhe djem, kurrfarė kujtimi i mirė nuk ka mbetur pas tyre. Ata vdiqėn nga dora e tė drejtėve, ndėrsa pasardhėsit e tyre ishin mbytur, ose kan vdekur, ose kanė pranuar islamin dhe trimrishtė kanė luftuar pėr kujtimin e Pejgamberit, Muahammed s.a.v.s Familjen e tij tė ndershme dhe as`habėt fisnikė!
-Pėr Muhamedin s.a.v.s kanė dėgjuar tė gjithė, ose gati se tė gjithė njerėzit e kohės sė sodit...All-llahu i dha Pejgamberit cdo tė mirė dhe pas ty la kujtimin e mirė nė tė gjitha gjeneratat deri nė Ditėn e Gjykimit.

-Nė kėt shoqri qė urrente vajzat, kurse gruan e konsideronin objekt tė sė drejtės, All-llahu subhanehu we teala shpall:
"O ju njerėz, vėrtetė Ne ju krijuam juve prej njė mashkulli dhe njė femre, jubėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s`ka dyshim se te All-llahu m i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur(kqijat) e All-llahu ėshtė i Dijshėm dhe hollėsishtė i njohur pėr cdo gjė!".

-Mė tė dashur tek All-llahu janė ata qė mė sė shumti i frikohen, pa marrė parasysh se a janė burra apo gra, pleq apo tė rinjė!
-Nė Islam i jipet rėndsi e madhe edukimit nė frymėn islame. Ėshtė prgjegjėsi e tė gjithėve nė shoqėrinė Islame, bashkėsinė islame e tė besimtarėve qė tė kujdesen pėr edukimin dhe arsimimin e tė rinjve, qė tė krijohen rini e vetėdishme dhe guximshme e tė tashmes dhe burra trima tė sė ardhmes!

-Edukimi islam do tė jetė i mangut nėse nuk njihemi me mėnyrėn se si Pejgamberi s.a.v.s i edukonte tė rinjtė, posacarisht fėmijėt e tij, nipat, fėmijt e as`habėve, ata qė uritėn dhe u bėnė personalitete tė fuqishme dhe tė cilėt nė shpinat e tyre e bartėn nj pjesė tė madhe tė barrės nė rugė tė All-llahut.


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
Meli_Te
Postuar nė: 06.02.2007, 16:17
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006Pejgamberi a.s Shok i Fėmijėve dhe Mbrojtės i Tyre

-Allahu nė zemrat e njerėzve mbjelli dashuri ndaj fėmijėve. Prindėrit shprehin mėshirėn e duhur dhe prirje ndaj fėmijėve te tyre , kujdesen dhe u ndihmojnė qė tė rriten. Ekzistojnė shumė shembuj tė prindėrve qė kan ndjenja tė "ftohta" apo janė tė pavetėdishėm. Tė kėtillėt i gjykon mendja e shėndoshė dhe sheriati i shpallur, sepse bėhet fjalė pėr mohimin e tė drejtave natyrore tė fėmijve, pėr kujdes, mshirė, edukim, siguri dhe udhzim....

-Pejgamberi(salall-llahu alejhi ve selem) duhet tė jetė shembull pėr ne nė dashuri ndaj fėmijėve, edukimin e tyre, kujdesin, mėshirėn, bamirėsinė dhe sjelljen e mirė ndaj tyre. Me fjalė nuk mund tė pėrshkruhet sa duhet ky aspekt i jetės sė Pejgamberit (salall-llahu alejhi ve selem). Tė shohim vetėm disa shembuj qė flasin pėr kėtė, ndėrsa shembuj tė kėtillė ka shumė nė pėrmbledhjet e haditheve dhe literaturėn islame.

Nė njė rast erdhi njė beduin (fshatar) te Pejgamberi *salall-llahu alejhi ve selem) i cili nė atė moment pėrkėdhelte dhe puthte njė fėmijė e beduini i habitur tha: "A i puthni ju fėmijėt tuaj?! Ne kėtė nuk e bėjmė?". Pejgamberi (salall-llahu alejhi ve selem) i tha: "E c`mund tė bėjė unė kur All-llahu ka nxjer mshirėn nga gjoksi yt?!.

-Ebu Hurejra (radiallahu anhu) transmeton se Pejgamberi (salallahu alejhi ve selem, ) ka puthur Hasan ibn Aliun derisa tek ai ishte Akr`a ibn Habith et-Temimi, ndėrsa Akr`a tha: " Kam dhjetė fėmijė e asnjėherė asnjėrin prej tyre nuk e kam puthur!". Pejgamberi (salallahu alejhi ve selem) e shikoj dhe i tha:

"Kush nuk shtė i mshirshėm nuk do tė mėshirohet!".
Kur hynte Fatimja ai ngritej, e puthte dhe i thonte: " Mirė se erdhe oj bija ime!" dhe ia gjente njė vend pr tu ulur. Dashuria e Pejgamberit (salallahu alejhi ve selem) nuk ishte e kufizuar vetėm nė vajzat, ai i donte edhe nipat e tij, si dhe fėmijėt dhe nipat e gjithė muslimanėve dhe muslimaneve dhe me ėndje
shoqėrohej me ta.
Usame ibn Zejd ibn Harith(radiallahu anhu) transmeton se Pejgamberi (salallahu alejhi ve selem) e mirrte dhe e ulte nė krahun e tij, ndėrsa nė krahun tjetėr e mirrte
Hasanin, i pėrqafonte dhe e luste All-llahun: ''O All-llahu im , mėshiroi,ngase unė me tė vėrtetė jam i mėshirshėm ndaj tyre!''.
-Njė herė Pejgamberi (salallahu alejhi ve selem) e ndėrpreu hudben, zbriti nga mimberi pėr ti pėrqafuar nipat e tij.
Po ashtu transmetohet se derisa vizitonte ensarėt , pėr reth tij tuboheshin fėmijėt qė ngacmoheshin e ai bėnte dua pėr ta, i pėrkdhelte dhe u jepte selam.

-Kėto jan shembujt e qartė tė dashurisė dhe mėshirės sė Pejgamberit (salall-llahu alejhi ve selem) dhe lidhjes sė tij me fėmijėt. Shembujt e cekur janė mėsime pėr tė gjithė prindėrit , mėsuesit, muslimanėt dhe thirrėsit se cfar sjellje duhet tė kemi ndaj mė tė rinjve tanė.

-Pejgamberi (salall-llahu alejhi ve selem ) ishte shembull i babait tė gėzuar tė cilit All-llahu (xheleshanuhu we xhelexhelaluhu) i dhuroi fėmijė, nga falenderimi preu kurban dhe e ndau gėzimin e tij me tė tjerėt .Ai ėshtė edhe shembull i babait i cili, kur vdesin mė tė dashurit e tij, mbetet i durueshėm nėcaktimin e Allahut, me pikėllim i lėshon nė dhe, dhe nė dynja pėrshėndetje prej tyre! ….Vazhdon


Datotekat e bashkangjitura ( Shkarkuar: 16 )
Datotekat e bashkangjitura  images_45_.jpg


----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio