Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Amerikani i fushatės sė Edi Ramės,, homoseksual i martuar me njė burrė
GentIeman
Postuar nė: 06.02.2007, 10:52
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 4260
Bashkangjitur: 26.11.2006Qė kreu i Socialistėve Edi Rama, njihet pėr shijet e tij shpesh tė tepruara kjo ėshtė e njohur, por qė lidhjet e tij me homoseksualėt tė ishin tepėr tė forta, kjo nuk dihej nga tė gjithė. Dhe Rama nuk ka ngurruar ta publikojė sėrish shijen e tij ekstravagante dhe tepėr tė dyshimtė. Kjo pasi nė krye tė fushatės sė tij erdhi njė homoseksual amerikan, i cili pėr mė tepėr ėshtė mjaft i pėrfolur edhe nė Shtetet e Bashkuara.

Arthuj J. Finkelstein, ėshtė amerikani homoseksual qė udhėheq tė majtėn nė luftėn e saj pėr tė fituar zgjedhjet. Finkelstein ėshtė martuar para rreth dy vjetėsh me njė burrė, me tė cilin ka kurorėzuar nė altar historinė e tij 20- vjeēare tė dashurisė. Martesa e famshme u bė nė Masacusets, shtet i cili lejon martesat me homoseksualėve, dhe krijoji shumė polemika mes qarqeve politike amerikane. Madje edhe ish-presidenti Clinton reagoi ndaj kėsaj martese, duke e quajtur tė turpshme. Lajmi se Frankelstein ėshtė martuar me njė burrė ėshtė publikuar nė njė shkrim nė New York Times.

Dhe Rama e ka sjellė si njeriun mė tė mirė tė mundshėm pėr tė drejtuar fushatėn e tij. Madje Rama e ka prezantuar homoseksualin amerikan si ēelėsin e fitores sė tij dhe tė sė majtės nė zgjedhjet pėr kreun e bashkisė sė Tiranės dhe si kyēin e suksesit nė zgjedhjet lokale. Por suksesi i vetėm i Finkelestein ėshtė martesa e tij me tė dashurin qė kishte prej 20-vjetėsh.

Pasi sipas New York Times, edhe republikanėt amerikanė, me tė cilėt ishte tepėr i lidhur nuk e kanė mbajtur mė nė gjirin e tyre pas martesės homoseksuale mė tė pėrfolur nė Amerikė. Me sa duket edhe vetė Rama ka zgjedhur imazhin e tij pėr sa i pėrket fushatės dhe i bie qė ai tė jetė njė homoseksual, qė ka pranuar publikisht tė martohet me njė burrė dhe tė marrė edhe bekimin dhe urimet pėr njė lumturi tė pėrjetshme. Por duket se pėrveē Ramės, Finkelstein ka dobėsi edhe pėr kreun socialist tė Tiranės, Besnik Bare. Sipas deklaratave tė Finkelstein, Bare ėshtė njė politikan me bagazh dhe me shumė kapacitet.

Sinjalet e dashurisė politike tė Finkelstein dhe Bares janė vėrejtur menjėherė pas mbėrritjes sė tij nė Tiranė pėr tė kontaktuar nga afėr me krerėt socialistė, tė cilėt ka vendosur t’i trajnojė nė mėnyrė qė tė arrijnė rezultate mjaft tė larta nė zgjedhjet lokale tė 18 shkurtit. Rama ka kthyer sėrish shijet e tij homoseksuale tė cilat i ka manifestuar edhe mė parė nė festa tė ēuditshme tek MJAFT apo edhe nė shkrime tė cilat mbajnė autorėsinė e tij. Pra tashmė kreu i selisė rozė, ka zgjedhur tė mbajė pėr imazhin e tij, ikonėn e homoseksualėve politikanė nė SHBA, tė cilin pikėrisht pėr njė fakt tė tillė e pėrjashtuan nga fushata e Republikanėve dhe e hodhėn nė rrugė. Tė cilin edhe demokratėt nuk e deshėn, pasi Klinton e sulmoi pas akuzave qė Finkelstein bėri nė adresė tė ish-presidentit amerikanė nė lidhje me marrėdhėniet e tij me tė shoqen Hillary. Tashmė Finkelstein, ėshtė nė Tiranė pėr tė zhvilluar fushatėn e tė majtėve nė pėrpjekje pėr tė fituar zgjedhjet. Madje ndoshta e tij ėshtė edhe slogani qė Rama po pėrdor: “Edi Rama, fuqia e ndryshimit”. Njėndryshim qė nis me homoseksualin e martuar me burrė, Arthur J. Finkelstein.
Gazeta Sot


----------------------------------------
The Heart Hold Answers The Brain Refuses To See...
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio