Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kthehu ne Pendim, Kthehuni ne Pendim !!!
Meli_Te
Postuar nė: 06.02.2007, 16:52
Quote Post


Moderatore
***

Posti: Antarė
Postime: 33
Antari Nr: 2875
Bashkangjitur: 22.09.2006MESAZHI: 151 - Kthehuni nė pendim...!!!Dije o vėlla dhe ti moter e dashur se nė kėtė botė ti je thjesht njė kalimtar ose udhėtar...Prandaj ju lus tė ktheheni nė pendim te Allahu i madhėruar, pėrderisa kėtė botė ende se kemi lėshuar.!! A nuk e dėshiron takimin me Allahun tėnd?!!! A nuk dėshiron qe Allahu tė jet i kėnaqur me veprat e tua?! Apo dėshiron qė nė kėtė botė tė jesh i/e kėnaqur me ato sjelljet (veprat ) e tua tė (.....), pėrderisa ti thua se "Unė kam zemren e pastėr, smė nevojitet namazi, me njerėz sjellem mirė, tė mirat Zoti po mi jep qdo ditė etj etj nuk mundem ti pėrshkruaj te gjitha fjalet ...e kto fjalė dhe vepra ju shtin shejtani ti bėni. E ti vėlla dhe moter e dashur mos lejo qė shejtani t'ju mund, por munde ti atė. Nėse ti pendohesh dhe fillon te falesh namaz, tė premtoj qė Do tė gjesh njė qetsi qė ta kaplon dhe zgjeron ngadaldalė shpirtin tėnd..!

Ti.... A nuk i friksohesh ditė sė gjykimit qė do te dal ne shesh qdo gjė qe ke fsheh nė zemren tėnde e do tė japesh llogari?!! Pse...pse qdo ditė e mė teper futesh nė mėkate tė mėdha? Pse nuk pastrohesh prej tyre kur ti i ke mundėsit "ke mundėsit te plotsosh farzet e tė hysh nė xhenetin Firdews" sepse Allahu pėr ne ka pregadit Xhenetin, mirpo ti je ai/ajo qė shkon drejt zjarrit duke e ditur se qka t'pret.! A nuk e ke lexuar hadithin e Muhamedit a.s. qe thotė: O shokėt e mi sikur ta kishit para shtepis suaj nje lum, a nuk do te hynit 5 her ne ditė e te pastronit ndytėsirat e trupit tuaj? Kshtuqe ti vlla dhe moter e dashur nėse merr abdes 5 her nė ditė dhe falesh do ti pastrosh mėkatet e tua...! Gjithashtu ėshtė dhe njė tjeter hadith i Muhamedit a.s. :Ishte njė ditė Muhamedi a.s. me shokun e tij pran njė peme dhe e shkund pemėn dhe bien gjethet nė tokė: Thotė Muhamedi a.s. o shoku im nėse merr abdes e falesh a nuk do tė shkunden mėkatet e tua kshtu? i thot shoku i tij po o i derguar i Allahut po,..atėhere pse nuk falesh? O ti vėlla dhe motėr e dashur, ti thua se askujt keq si baj, e namazi ėshtė krejt njė qeshtje e vogėl thua ti....por; Dine o Musliman:Kush e njeh qeshtjen e zemres tane?"Allahu". Kush e njeh zemren tane? "Allahu" dhe vetėm Allahu!!!!!. Prandaj: O ti vlla dhe moter e dashur, KTHEHU nga e verteta, sepse duke iu lut Allahut mė e kuptimt do tė behėt jeta. Dhe sė fundi edhe njė fjalė qė buron prej zemrės time "Namazi ėshtė MBROJTJE dhe SIGURI pėr ne"...! Pra pendohu se Allahu tė fal....Sepse Allahu gėzohet kur Robi i tij pendohet.!Vėllai im i dashur, ti qė bėn mėkate ndaj All-llahut, paramendoje veten si banor tė xhehenemit! A do tė dakordoheshe me kėto dėnime dhe vuajtje?

Nuk e besoj njė gjė tė tillė. Andaj pendohu te All-llahu, largohu nga gjėrat qė i urren Ai dhe afroju Atij me vepra tė mira me shpresė se do tė jetė i kėnaqur me ty, qaj nga frika prej Tij me shpresė se do tė mėshirojė gabimet e tua. Dije se rreziku ėshtė shumė i madh, trupi ėshtė shumė i dobėt, vdekjen e ke afėr, All-llahu, xhel-le xhelaluhu, tė mbikėqyr dhe tė sheh, andaj turpėrohu prej Tij dhe mos e neglizho shikimin e Tij ndaj teje, mos nėnēmo mėkatet qė i bėn ndaj Tij, mos shiko vogėlsinė e mėkatit por shiko madhėsinė e Atij ndaj tė cilit e bėn mėkatin, e Ai ėshtė All-llahu, tebareke ue teala.

Mbushe zemrėn tėnde me frikė ndaj Tij para se tė tė merret shpirti nė befasi. Mos iu shfaq Atij me mėkate, sepse nuk mund tė durosh Hidhėrimin e Tij dhe nuk mund t'i rezistosh dėnimit tė Tij. Kontrollo veten para se tė vijė dita e takimit me Tė, ndoshta tė mėshiron dhe t'i fal gabimet.

----------------------------------------
Pejgamberi a.s. ka thene: "Nuk do te levize njeriu nga vendi Diten e Gjykimit pa mos u pyetur per kater gjera : per jeten ku e ka kaluar, rinine ku e ka harxhuar, per diturine cka ka bere me te, dhe pasurine si e ka fituar dhe ku e ka harxhuar.
PM
Top
Argument
Postuar nė: 06.02.2007, 19:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2265
Antari Nr: 4920
Bashkangjitur: 27.12.2006Mos e humbni shpresėn nga mėshira e Allahut!


Dije vėllai i dashur se ne nuk e pesimizojmė askend nga mėshira e Allahut. Dera e pendimit ėshtė e hapur deri sa tė lindė dielli nga perėndimi dhe deri sa tė mbetet shpirti nė fyt ende pa dalur. Shumė prej mėkateve tė mėdha i hap Allahu xh.sh dyert e pendimit pėr secilin qė e ka vepruar kėtė mėkat qė tė pendohet dhe tė kthehet tek Mėshiruesi Mėshirėbėrėsi.
"Dėnimi i atyre qė luftojnė (kunddėrshtojnė) All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe bėjnė shkatėrrime nė tokė, nuk ėshtė vetėm se tė mbyten ose tė gozhdohen, ose (tė gjymtohen), t'u priten duart dhe kėmbėt e tyre tė anėve tė kundėrta, ose tė dėbohen nga vendi. Kjo (masė ndėshkuese) ėshtė poshtėrim pėr ta nė dynja, dhe nė botėn tjetėr ata do tė kenė dėnim tė madh." (El-Maide 33)
Edhe pse gjithė kėto krime dhe mėkate tė mėdha megjithatė Allahu xh.sh. iu ka hapur kryesit e kėtyre veprave dyert e pendimit. Allahu xh.sh thotė: " Pėrveē atyre qė janė penduar para se t'i kapni. E, dine pra se All-llahu bėn falje tė madhe, ėshtė mėshirues." (El-Maide 34)

Po i pėrmendim edhe pronarėt e hendeqėve (As'habu El-Uhdud), tė cilėt i kanė djegur muslimanėt dhe muslimanet tė gjallė, iu kanė bėrė kėtyre padrejtėsi pa bėrė asnjė mėkat e asnjė faj, e mėkati i vetėm i tyre ishte besimi nė Allahun xh.sh.. Kėta janė ata tė cilėt e kanė ndarė fėmijėn nga nėna e tij dhe e kanė gjuajtur nė zjarr para syve tė saj e nė fund janė ulur duke u kėnaqur me shikimin e besimtarėve duke u djegur e duke vdekur nė zjarr.Megjithatė Allahu ua ka hapur atyre derėn e pendimit duke thėnė: "Eshtė i sigurt se ata qė i sprovuan besimtarėt dhe besimtaret dhe nuk u penduan; ata kanė dėnimin e Xhehennemit dhe dėnimin e djegies." (El-Buruxh 15)
Fjala e Allahut: "…e pastaj nuk u penduan", ka pėr qėllim se nėse ata do tė pendoheshin, Allahu do t'ua pranonte pendimin.
Ja ata tė cilėt i bėjnė rival Allahut, mbysin, bėjnė amoralitet! Mirėpo, Allahu i hap dyert e pendimit pėr ta: "Edhe ata qė pos All-llahut, nuk lusin zot tjetėr dhe nuk mbysin njeriun qė ka ndaluar All-llahu, por vetėm kur e meriton nė bazė tė drejtėsisė, dhe qė nuk bėjnė kurvėri, ndėrsa kush i punon kėto, ai gjen ndėshkimin. Atij i dyfishohet dėnimi ditėne kijametit dhe aty mbetet i pėrbuzur pėrgjithmonė. Pėrveē ati qė ėshtė penduar dhe ka bėrė vepėr tė mirė, tė tillėve All-llahu tė kėqiat ua shėndrron nė tė mira. All-llahu ėshtė mėshirues, ndaj Ai falė shumė. Ai qė ėshtė penduar dhe ka bėrė mirė, nė tė vėrtet, ai ėshtė kthyer te All-llahu dhe ėshtė i pranishėm." (El-Furkan 68-71)

Kėta janė ata tė cilėt e kanė humbur namazin dhe i kanė pasuar epshet, mirėpo Allahu ua hap atyre derėn e pendimit qė tė pendohen, tė falin namazin, t'i lėnė epshet dhe tė afrohen me punė tė mira dhe me nėnshtrim te Allahu xh.sh..
Allahu xh.sh. thotė:
"E pas tyre (tė mirėve) erdhėn pasardhės tė kėqij, qė e lanė namazin e u dhanė pas kėnaqėsive (trupore), e mė vonė do tė hidhen nė ēdo gjė tė keqe (ose nė Gaja). Me pėjashtim tė atij qė pendohet dhe beson e bėn vepra tė mira, tė tillėt do tė hyjnė nė Xhennet dhe atyre nuk u bėhet padrejtė." (Merjem 59-60)
Gjithė kjo tolerancė dhe mėshirė nga ana e Allahut pėr ata, tė cilėt vepruan keq, e qetėsojnė shpirtin dhe japin tė kuptojmė se mėshira e Allahut ėshtė e gjėrė dhe e pakufijshme. Mirėpo, ne nuk duhet t'i asgjėsojmė dhe t'i zvogėlojmė dėnimet pėr mėkatet e bėra duke menduar se Allahu ėshtė Mėshirues, Mėshirėbėrės. Ai njėkohėsish ėshtė ėshtė edhe Ndėshkues i Madh pėr ata, tė cilėt veprojnė keq: "Dijeni se All-llahu ėshtė ndėshkues i rreptė, dhe se All-llahu ėshtė dhurues, ėshtė mėshirues." (El-Maide 98)
"I cili fal mėkatin dhe pranon pendimin, dhe qė ėshtė ndėshkues i ashpėr, por edhe bamirės. Nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Te Ai ėshtė e ardhmja e ēdokujt." (Gafir 3)
"E s'ka dyshim se Xhehennemi ėshtė vendpremtimi i tė gjithė atyre. Ai (Xhehennemi) i ka shtatė dyer, ēdonjėri prej tyre ka shtegun (derėn) e caktuar (nėpėr tė cilėn do tė hyjė). E ata, tė cilėt iu ruajtėn (mosbesimit dhe punėve tė kėqija) janė nė Xhennete e mes burimeve. (u thuhet) Hyni nė to, tė shpėtuar (prej ēdo tė keqeje) tė siguruar (nga vdekja). Ne kemi hequr prej zemrave tė tyre ēfardo urrejtje, e at nė mbėshtetėse qėndrojnė ballė pėr ballė njėri-tjetrit duke qenė tė vėllazėruar. Ata aty nuk igodet kurrfarė lodhje dhe nuk do tė nxirren kurrė prej tij. Njoftoi robėt e Mi se vėrtet Unė jam Ai qė fal shumė dhe mėshirues i madh. Po (njoftojė) se edhe dėnimi Im ėshtė ai i dhėmbshėm. Enjoftoj edhe pėr mysafirėt e Ibrahimit. kur ata hynė te ai dhe thanė: "Selamen - e pėrshėndetėn e ai (Ibrahimi) tha: "Ne po frikėsohemi prej jush! Ata thanė: "Mos u frikėso ne po tė marrim myzhde pėr njė djalė tė zgjuar!" (El-Hixhr 43-50)

Ka mundėsi qė personi ta asgjėson njė mėkat dhe ta konsideron atė tė vogėl kurse nė realitet te Allahu ėshtė i madh." …mendonit se ajo ėshtė imtėsi e parėndėsishme, ndėrsa te Allahu ajo ėshtė e madhe" (En-nur 15).
Tregohet se njė grua ka hyrė nė zjarr pėr shkak tė njė maceje. Pejgamberi a.s. thotė: "Ka hyrė njė grua nė zjarr pėrarsye tė njė maceje, tė cilėn e kishte lidhur dhe nuk e kishte ushqyer, bile nuk e kishte lėnė tė lirė qė tė hajė prej tokės deri sa ka ngordhur".

Pejgamberi a.s i ka thėnė Aishes, kur ajo i kishte thėnė diēka Safijes, nėnės sė besimtarėve, se ajo ėshtė e vogėl: E ke thėnė njė fjalė, tė cilėn nėse do tė pėrzihej me ujin e detit do ta ishte ndotur atė".
Allahu xh.sh. i ka urdhėruar melekėt qė tė shkruajnė ēdo gjė qė del prej teje; qoftė e keqe apo e mirė. Allahu xh.sh thotė: "E pse ti kur hyre nė kopshtin tėnd nuk the: "Ma shaell llah, la kuvete il-la bil lah" - (Allhu ēka do, bėhet, s'ka fuqi pa ndihmėn e Tij). Nėse ti mė sheh mua se unė kam mė pak prej teje edhe pasuri edhe fėmijė (krah mė tė dobėt)." (El-Kehf 39)
Gjithashtu Allahu xh.sh. thotė: "Dhe ēdo vepėr, qoftė e vogėl apo e madhe ėshtė rradhitur" (evidentuar nė Levhi Mavfudh)" (El-Kamer 53).
Allahu xh.sh thotė: "E kushe punoi ndonjė tė mirė, qė pėshon sa grimca, atė do ta gjejė. Dhe kush punoi ndonjė tė keqe sa grimca, atė do ta gjejė." (Ez-zelzele 7-8)

Nga kėtu unė thėrras vetveten, vėllezėrit dhe motrat pėr largim nga mėkatet, pendim tė sinqertė dhe nėnshtrim ndaj urdhėrave tė Tij. " …e unė u nguta te Ti o Zoti im, qė tė jesh i kėnaqur ndaj meje" (Taha 83)
Ejani sė bashku tė largohemi nga mėkatet e tė fillojmė faqe tė re me Allahun xh.sh., lakmues nė mėshirėn e Tij dhe kthyes nė premtimin e Tij. "E ata thanė: "ē'ėshtė me kėtė tė dėrguar, i cili ha ushqim dhe c nėpėr tregje? ėrse tė mos i jetė dėrguar njė engjėll sė bashku me te, e tė jetė qortues?" (El-Furkan 7)
Ejani sė bashku qė ta lidhim besėn nė adhurimin e Allahut nė mėnyrė qė tė jetė takimi ynė nė xhennetin e Tij, ku nė tė ka ēka syri nuk e ka parė, e as veshi nuk e ka dėgjuar, e as nuk ka zbritur nė zemrėn e askujt prej krijesave. Kėtyre tė mirave tė xhennetit iu paraprinė begatia mė e madhe e jo ėshtė shikimi nė Allahun xh.sh.dhe tė jemi shoqėrues tė Pejgamberit a.s.


----------------------------------------
www.teuhid.net
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio