Studentet.info
Lajme : REAGIM
Kyqur 25-08-2006 14:09:40 (1338 Lexime)

REAGIM NDAJ ARTIKULLIT “PAGUAN REKTORATI” TĖ BOTUAR ME 23 GUSHT 2006


Nga: Refet Ēitaku

Aktualisht nė Kosovė ekzistojnė njė numėr i madh i gazetave ditore, qė shumica prej tyre janė tė drejtuara nga partitė politike. Pėr tė qenė njė gazetė serioze sė pari duhet tė jetė apolitike dhe tė ju pėrmbahet disa rregullave gazetareske nė mėnyrė qė tė ketė nė pėrmbajtje tema tė qėndrueshme, duke i argumentuar ato me fakte dhe me prova tė ndryshme materiale, e tė jenė sa mė konkrete, e jo tė spekulojnė me deklarata tė njerėzve anonimė tė cilėt dėshirojnė destabilizim dhe pėrēarje nė Parlamentin e Studentėve.


Nė kuadėr tė Parlamentit Studentor janė disa organizata tė cilat nuk janė nė koalicion vetėqeverisės tė studentėve, andaj dėshirojnė tė fusin polemika dhe pėrēarje nė Parlamentin e Studentėve e veēanėrisht tė fusin pėrēarje nė mes tė tri organizatave UPSK-UPSUP-PSUP, duke menduar qė mė kėto shpifje t'i radikalizojnė studentėt pėr ndonjė ndryshim tė mundshėm.
Mirėpo, kjo ėshtė e kundėrt, sepse ditė me parė pesė pėrfaqėsuesit e parlamentit kanė marrė ftesat dhe aktualisht i posedojnė pėr dėshmi, dhe realizimi i kėtij projekti ka qenė qėllimi i lidhjeve tė kontakteve nė mes tė pėrfaqėsuesve tė studentėve kosovarė me pėrfaqėsuesit e OJQ-ve dhe pėrfaqėsuesve tė njėsive akademike tė atjeshėm.
Pėr kėtė, jam dėshmitar i rastit nė njė takim nė Universitetin e Tiranės.
Ndėrsa, personit anonim i bėj thirrje qė tė dalim qė tė dy nė media elektronike dhe nė ato tė shkruara dhe t'i argumentojmė gjėrat, t'i paraqesim faktet konkrete dhe ta publikojmė kėtė rast enigmatik, pėr tė cilėn dyshohet qė kanė bėrė zyrtarėt e Parlamentit Studentor.
I kisha bėrė thirrje edhe gazetarit Besnik Krasniqit, i cili i merr deklaratat e rrejshme nga personat anonim, qė ai tė mė thėrret mua si Refet Ēitaku qė nuk e njoh anonimitetin dhe t'i jap prononcime reale, tė sakta dhe shumė transparente, e jo tė mbetem tė maskuar dhe qė mos tė mbaj kurrfarė pėrgjegjėsie.
Gazeta “Iliria Post” shihet shumė qartė se ėshtė pronė e njė partie politike, dhe gazetari i cili i merr prononcimet nga personat anonim, janė ata tė cilėt i pėrkisnin po kėsaj partie politike, dhe qė nuk kanė treguar rezultat pėr t’u kyēur ne koalicion, pėr tė qenė vetėqeverisės nė Parlamentin e Studentėve.
Njėkohėsisht ju bėjė thirrje edhe studentėve qė mos tė bien pre e ndikimit tė kėsaj propagande tė shpifur, sepse vetėm personat anonim i bėjnė kėto gjėra.

(Autori ėshtė kryeredaktori i organit informativ tė Parlamentit Studentor)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio