Studentet.info
Lajme : Drejtuesit: Mbledhja e dėftesave do tė vonojė procesin
Kyqur 30-08-2006 6:00:46 (1340 Lexime)

Universitetet, sot nis llogaritja e pikėve

TIRANĖ, 30 GUSHT- Universitetet do tė nisin sot llogaritjen e pikėve tė studentėve pėr nė universitete.

Rektori i Universitetit Politeknik, Pėrparim Hoxha, u shpreh dje se "ka ardhur nė fillim database, nė mėnyrė elektronike nga Ministria e Arsimit dhe dje nė mbrėmje pritej tė shkonte nė variant tė printuar", duke shtuar se "me tė mbėrritur database, komisionet e verifikimit do tė nisin nga puna pėr llogaritjen e pikėve tė kandidatėve pėr studentė".

Ndėrkohė, Hoxha shtoi se sekretaritė janė tė hapura dhe maturantėt qė kanė mbaruar para vitit 2006 kanė mundėsi tė dorėzojnė fotokopjen e dėftesės. Ndėrsa krejt e kundėrta e kėtij vendimi ėshtė Universiteti i Tiranės


Dekani i Fakultetit Ekonomik, Dhori Kule, tha dje se "mbledhja e dėftesave do tė vonojė procesin e llogaritjes sė pikėve, pasi komisioneve u shtohet njė punė e re, qė ka afat datėn 4 shtator. Sipas tij, komisionet duhet tė presin kėtė datė tė verifikojnė mesataret e maturantėve dhe mė pas tė nisin punėn.

Javėn e kaluar, ministri Pollo urdhėroi qė tė gjithė ata qė e mbaruan shkollėn para vitit 2006 duhet tė dorėzojnė dėftesat e pjekurisė deri mė 4 shtator. Kjo masė merret pėr tė vėrtetuar korrektėsinė e notės mesatare, tė nxjerrė nga Qendra e Vlerėsimit dhe tė notės nė dokumentin origjinal.

Kėtė verifikim duhet ta bėjnė universitetet, njėkohėsisht me llogaritjen e pikėve dhe shpalljen e studentėve fitues. Nė bazė tė udhėzimit, pikėt dalin mė datė 12 shtator, mė pas pėr dy ditė, datat 13 dhe 14, priten ankesat e kandidatėve dhe 16 shtator shpallen listat pėrfundimtare me emrat e fituesve tė shkollave tė larta pėr kėtė vit akademik. (SHQIP)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio